MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Midwest Distance Gala
Hosted By: Benedictine University
Lisle, Illinois
2009-06-13

                    Midwest Distance Gala2009 - 6/13/2009                     
                       Benedictine University, Lisle, IL                       
                                    Results                                    
 

Event 4  Women 800 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Hill, Katie                  Onalaska Hig           2:14.49   1 
  2 Eichenberger, Annette        West Chicago           2:14.90   1 
  3 Burr, Jamie                  Onalaska Hig           2:15.69   1 
  4 Sielicki, Andrea             Una-Wi-Germa           2:16.61   1 
  5 Eddings, Nyala               Morgan Park            2:18.96   1 
  6 Magliola, Grace              Una-Il-Downe           2:19.87   1 
  7 Stratton, Michelle           Una-Il-Naper           2:19.99   1 
  8 Holtz, Lauren                Una-Wi-Mequo           2:20.75   2 
  9 Meunier, Sydni               Una-Il-Melvi           2:23.52   2 
 10 Green, Breonna               Morgan Park            2:25.57   1 
 11 Sell, Emily                  Onalaska Hig           2:26.73   2 
 12 Dobbs, Michelle              Rochelle Tra           2:27.77   2 
 13 Groshek, Jackie              Onalaska Hig           2:32.12   2 
 

Event 6  Women 1 Mile Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Brown, Stephanie             Una-Il-Bloom           4:50.12  
  2 Hynes, Lizzy                 Una-Il-Saint           4:51.91  
  3 Pettit, Chelsea              Startan trac           5:04.54  
  4 Carnegie, Michaela           Una-Mi-Beula           5:06.98  
  5 Burns, Valerie               Una-In-Grang           5:12.21  
  6 Hibshman, Maddie             Onalaska Hig           5:14.87  
  7 Ummel, Kaley                 Una-Il-Lexin           5:19.82  
  8 Rehn, Katherin               Una-Il-Weste           5:22.21  
  9 Siefert, Courtney            Northern Ken           5:22.57  
 10 Overpeck, Elisha             Northern Ken           5:36.60  
 

Boys


Event 1  Men 2 Mile Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Verzbicas, Lukas             Una-Il-New_l           8:53.98  
  2 Haile, Solomon               Una-Md-Silve           8:56.08  
  3 Bazell, Graham               Pwn3rs TC              8:56.65  
  4 Sorensen, Dylan              Una-In-Zions           9:08.87  
  5 Rosenberg, Logan             Una-In-Carme           9:11.49  
  6 Larsen, Andrew               Una-Il-Glen_           9:13.70  
  7 Nicolls, Danny               Colorado               9:16.00  
  8 Sulkin, Steve                Una-Il-Elmhu           9:18.75  
  9 Hunt, Mitchell               Una-Ne-Fremo           9:21.83  
 10 Palmer, Andrew               Una-Md-Bethe           9:22.14  
 11 Miller, Matthew              Una-In-Lapor           9:22.55  
 12 Ohlman, Tom                  Una-In-Carme           9:23.01  
 13 Hebert, Jordan               York/Kroy/El           9:24.07  
 14 Jacobs, Kevin                Una-Il-Rosco           9:25.38  
 15 Truedson, Erik               Bemidji Star           9:29.32  
 16 Fairleigh, Phil              Una-Il-Cary-           9:30.52  
 17 Clark, Mike                  Una-Wi-Wauke           9:33.57  
 18 Perez, Matthew               Una-Il-Hanov           9:40.26  
 19 DeSabato, Patrick            Friends' Cen           9:52.05  
 
Event 2  Men 2000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Martin, Connor               Una-In-Carme           6:01.97  
  2 Perez, Gerardo               Lake Zurich            6:12.48  
  3 Hancke, Ian                  Haslett Runn           6:14.84  
  4 Roche, Josh                  Una-Law.North-IN       6:14.88  
  5 Root, Ryan                   Una-Il-Champ           6:35.93  
  6 Geimer, Paul                 Lake Zurich            6:42.50  
  7 Maki, Joe                    Una-Mi-Flint           6:44.87  
  8 Rehfeldt, Jeff               Una-Il-Cherr           6:49.95  
  9 Duhig, Michael               Una-Il-Saint           6:50.08  
 10 Sturgeon, Kyle               Northern Ken           6:54.55  
 11 Smith, Nathan                Una-Il-Bense           6:56.25  
 12 Smith, Justin                Una-Il-Bense           7:00.26  
 13 Higdon, Wesley               Una-In-Michi           7:00.36  
 14 Kamm, Kevin                  Una-Il-Metam           7:07.94  
 
Event 3  Boys 1 Mile Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 O'Brien, Cole                Burnsville S           4:27.51  
  2 Pollock, Rocky               Fishers Dist           4:29.67  
  3 Schrobilgen, Malachy         Una-Il-Oak_p           4:33.08  
  4 Garrett, Kent                Una-In-Noble           4:35.38  
  5 Juras, Pat                   Lake Zurich            4:37.71  
  6 Nousain, Spencer             Una-Mi-Conco           4:38.25  
  7 Redd, Jordan                 Una-Oh-Fairb           4:39.10  
  8 Culler, Keigan               Una-In-Fremo           4:39.28  
  9 Archibald, Peter             Una-Il-Genev           4:39.36  
 10 Martin, Andrice              Franklin Cen           4:39.46  
 11 Simic, Dragan                Una-Il-Rocto           4:41.60  
 12 Yau, William                 Breen TC               4:41.78  
 13 Merkel, Hayden               Una-In-Bates           4:42.75  
 14 Quesnell, Michael            Kimberly Hig           4:43.14  
 15 Hansen, Zach                 Una-Wi-Pleas           4:43.85  
 16 Webb, Andy                   Franklin Cen           4:46.10  
 17 Gonzalez, Francisco          Una-Il-Elgin           4:46.31  
 18 Pastor, JT                   Fishers Dist           4:49.97  
 19 Jaghory, Dillon              Breen TC               4:49.98  
 20 Didenko, Taras               Una-Il-Wheel           4:51.54  
 21 Nanavaty, Aaron              Franklin Cen           4:51.74  
 22 Shaw, Matt                   Franklin Cen           4:52.04  
 23 Morales, Byron               Una-Il-Chica           4:52.53  
 24 Hague, William               Una-Il-Winne           4:55.20  
 25 VanCamp, Alex                Haslett Runn           4:56.78  
 26 Dhadwal, Nick                Franklin Cen           5:01.71  
 

Event 5  Men 800 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Neff, Danny                  Una-Oh-Vanda           1:50.02   1 
  2 Muntefering, Alex            Una-Sd-Parks           1:51.34   1 
  3 Kaiser, Nick                 Una-Mi-Lambe           1:51.83   1 
  4 Ross, Evan                   Una-Wi-Port_           1:51.87   1 
  5 Hucke, Tim                   Una-Wi-Hartl           1:52.02   1 
  6 winter, kyle                 Una-Wi-Wales           1:52.73   1 
  7 Alexander, Colby             Strongsville           1:53.10   1 
  8 Clink, Max                   Una-Il-St._c           1:53.24   1 
  9 Morgan, Patrick              Una-Il-Elmhu           1:53.88   2 
 10 Lugo, Alex                   Una-Sd-Sioux           1:54.28   2 
 11 Hendershot, Nathan           Pendleton He           1:54.84   1 
 12 Zeman, Tyler                 Una-Wi-Hartl           1:55.11   2 
 13 Aguinaga, Oscar              Una-Il-Auror           1:55.30   3 
 14 Porter, Daniel               Una-In-India           1:55.58   2 
 15 Gunnerson, David             Grafton High           1:55.80   2 
 16 Miglin, Blake                Una-Il-Rockt           1:56.66   2 
 17 Higgins, Chris               Una-Il-Genev           1:56.78   3 
 18 Van Portfliet, Ryan          Una-Co-Park-           1:56.99   1 
 19 Radionoff, Nick              Una-Mi-Beula           1:57.03   3 
 20 Adams, AJ                    Una-Il-Rolli           1:57.10   2 
 21 Remick, Spencer              Una-Il-Inver           1:57.56   3 
 22 Roth, Dan                    Onalaska Hig           1:58.27   3 
 23 Ramirez, Pablo               James B. Con           1:59.44   3 
 24 Fuglestad, Jordan            Una-Sd-Sioux           1:59.53   3 
 25 Kebede, Robel                Unattached             2:00.17   2 
 
Event 7  Men 1 Mile Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Springer, Andrew             Westerly Hig           4:02.70  
  2 Callahan, Peter              Una-Il-Evans           4:05.20  
  3 McGregor, Pat                Una-Al-Hoove           4:07.07  
  4 Nelson, Andrew               Una-Il-Genev           4:09.33  
  5 Shields, Drew                Fishers Dist           4:10.37  
  6 Hayek, Chris                 Una-Il-Mt._p           4:12.23  
  7 Wardall, Taylor              Una-Wi-Apple           4:12.59  
  8 Hannon, Kyle                 Una-Il-Park_           4:14.11  
  9 Schafer, Walter              Una-Co-Cente           4:14.57  
 10 Driggs, Jack                 Kroy                   4:14.58  
 11 Composto, Nico               Loyola Track           4:15.03  
 12 Manfrin, Anthony             Una-Il-Sleep           4:15.24  
 13 Dahleen, Zach                Una-Il-Orlan           4:17.20  
 14 Scharold, Robbie             Northern Ken           4:17.46  
 15 Thode, Jeff                  James B. Con           4:17.62  
 16 Simons, John                 Una-Wi-Hartl           4:17.84  
 17 Atchoo, Michael              Breen TC               4:18.80  
 18 Smith, Andrew                Una-Il-Elmhu           4:19.12  
 19 Walden, Chris                Una-In-Carme           4:19.24  
 20 Roscoe, Lucas                Unattached             4:19.64  
 21 Byrne, Tyler                 Una-In-Georg           4:20.58  
 22 Crist, Jason                 Franklin Cen           4:21.67  
 23 Yau, James                   Breen TC               4:22.13  
 24 Kinn, Dan                    Una-In-Carme           4:22.25  
 25 Miller, Steven               Una-Il-St._c           4:22.57  
 26 Verzbicas, Lukas             Una-Il-New_l           4:24.15  
 27 Karkalis, Angelos            Una-Il-Mt.Pr           4:24.65  
 28 Karkalis, Photis             Una-Il-Mt._p           4:24.82  
 29 Herbert, Michael             Una-Il-Naper           4:25.77  
 30 Pugh, Aaron                  Fishers Dist           4:28.52  
 31 VanKerkhoff, Todd            Una-Il-St._c           4:29.09  
 32 Ballard, Ryan                Una-Il-Rockt           4:29.91  
 33 Millares, Josh               Fishers Dist           4:30.40  
 34 Shields, Alex                Fishers Dist           4:32.12  
 

MIXED

Event 8  Mixed 5000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Escareno, Christian        M Una-Il-Mt._p          14:43.44  
  2 Costello, Greg             M Unattached            14:49.37  
  3 Krause, Elliot             M Una-Wi-Apple          14:50.26  
  4 Osborn, David              M Una-In-Westv          15:23.71  
  5 Birky, Christian           M Una-Mi-Glenn          15:37.52  
  6 Maki, Joe                  M Una-Mi-Flint          15:37.66  
  7 Runner, Unknown            M Unattached            15:38.82  
  8 Gornick, Nicholas          M Kroy Track c          16:06.27  
  9 Hedman, Tom                M Kroy TC               16:07.52  
 10 Hedman, Ron                M Kroy TC               16:08.44  
 11 Sangha, Khushpal           M Una-Il-Elmhu          16:13.84  
 12 Wilhite, Ken               M Una-Il-Wheat          16:19.81  
 13 Ricketts, Daniel           M Una-Il-Rolli          16:21.29  
 14 Soto, Francisco            M Lake Zurich           16:33.61  
 15 Jaros, Michael             M Una-Wi-Pleas          16:45.57  
 16 Pierce, Brett              M Northern Ken          16:51.55  
 17 Prowse, Eric               M Breen TC              16:54.18  
 18 Paulus, Jake               M Lake Zurich           17:03.62  
 19 Parker, Aaron              M Unattached            18:26.50  
 20 Honegger, Isaac            M Lake Zurich           19:11.65  
 21 Russo, Joe                 M Una-Il-Elgin          19:22.05  
 22 Porter, Holly              W Una-Il-Chica          19:23.43  
 23 Josifi, Lena               W Una-Il-Arlin          20:18.98  


Return to Top

Email | About