MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




ISL/MAC Championship
ISL MAC Championships Outdoors History
Hosted By: Holton-Arms
Bethesda, Maryland
2009-05-09

Licensed to ISL/MAC Track Championship           HY-TEK's Meet Manager 5/9/2009
       2009 ISL - MAC Track & Field Championships - 5/8/2009 to 5/9/2009       
                              Holton Arms School                               
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls Discus Throw
================================================================
 Minumum Distance 60-0
 Meet Record: M 115-08  1993        Anding Shen, Sidwell Friends               
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Sarah Dillard             11 Episcopal             M 115-09q 
  2 Juju Obioha               11 Holton-Arms             111-11q 
  3 Alex Agiliga              12 National Cathedr         93-04q 
  4 Sara Shiels               11 Episcopal                91-09q 
  5 Breanna Jones             12 Episcopal                83-10q 
  6 Justine Davenport         12 Madeira School           81-00q 
  7 Khadija King              10 Sidwell Friends          80-07q 
  8 Elise Tigani              10 Georgetown Visit         75-06q 
  9 Lauren Mizzell            10 St. Stephen's &          74-07q 
 10 Tia Marston               12 Holton-Arms              73-06  
 11 Elizabeth Burdett         09 Stone Ridge of S         71-04  
 12 Kesia Ryan-Webster        12 Sidwell Friends          69-06  
 13 Sarah Godwin              11 Georgetown Day S         64-06  
 14 Dora Cottrol              10 St. Stephen's &          63-07  
 15 Molly Roberts             09 Georgetown Day S         62-06  
 16 Tyra Chung                   Bullis                   62-00  
 17 Deborah Issacs            10 Georgetown Visit         61-05  
 17 Alexandra Requena         11 Sidwell Friends          61-05  
 19 Alie Filler               11 Flint Hill Schoo         60-09  
 19 Britt Sweatman            09 Flint Hill Schoo         60-09  
 21 Bria Bryant               09 Flint Hill Schoo         58-03  
 22 Madeline Ours             10 Stone Ridge of S         56-00  
 23 June Schreiner            09 Madeira School           55-00  
 24 Emily Millett             11 Stone Ridge of S         54-09  
 25 Emily Pence               10 Holton-Arms              52-09  
 26 Alie Cline                12 St. Stephen's &          52-02  
 27 Brett Andersen            11 National Cathedr         50-07  
 28 Rachel Laryea             09 Madeira School           50-04  
 29 lindsay smith             10 Potomac School           48-01  
 30 Lily Moghadam             09 Georgetown Day S         47-08  
 -- candance johnson          11 Potomac School             DNS  
 
Event 1  Girls Discus Throw
=======================================================================
 Minumum Distance 60-0
 Meet Record: M 115-08  1993        Anding Shen, Sidwell Friends               
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Sarah Dillard             11 Episcopal               116-11M  10   
  2 Juju Obioha               11 Holton-Arms             111-11    8   
  3 Breanna Jones             12 Episcopal                95-09    6   
  4 Alex Agiliga              12 National Cathedr         95-02    5   
  5 Sara Shiels               11 Episcopal                91-09    4   
  6 Khadija King              10 Sidwell Friends          86-02    3   
  7 Lauren Mizzell            10 St. Stephen's &          85-10    2   
  8 Justine Davenport         12 Madeira School           81-00    1   
  9 Elise Tigani              10 Georgetown Visit         75-06  
 
Event 2  Boys Discus Throw 4 Throws
=======================================================================
 Minimum Distance 80-0
 Meet Record: M 151-02  2000        Summers, Mercersburg                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Spencer Stebbins          11 Sidwell Friends         117-03   10   
  2 Satchel Kaplan-Allen      12 Georgetown Day S        111-08    8   
  3 Alexander Zurn            12 St. Andrew's Epi         99-07    6   
  4 Jonathon Delao            12 Flint Hill Schoo         98-00    4   
  5 Ryan Simpson              10 Maret School             97-00    2   
  6 Edmund Opong-Wadee        11 Maret School             93-00    1   
  7 phillip roepers           12 Potomac School           92-00  
  8 Quinn Kelly               11 Sidwell Friends          90-10  
  9 Cole Graham               09 Sidwell Friends          90-07  
 10 Tayo Jimoh                11 Georgetown Day S         90-06  
 11 jack overstreet           11 Potomac School           87-02  
 12 Ren Simpson               10 Flint Hill Schoo         85-06  
 13 Trenton Wells             11 Georgetown Day S         80-10  
 14 Will Bouten               10 Maret School             75-06  
 15 Travis Cowan              10 St. Andrew's Epi         73-02  
 16 Mohammad Al Hussain       11 Flint Hill Schoo         67-11  
 17 Chris Petito              11 St. Andrew's Epi         59-04  
 
Event 3  Girls Triple Jump
================================================================
 Minimum Distance 25'0
 Meet Record: M 38-05  2007        Bianca Williams, Holton-Arms                
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Naomi Bates               11 National Cathedr      33-09.50q 
  2 Briana Redd               11 Holton-Arms           33-04.00q 
  3 chloe grishaw             11 Potomac School        32-10.50q 
  4 Nicolina DueMogensen      10 Holton-Arms           32-08.00q 
  5 Nada Tramonte             10 Georgetown Visit      32-07.50q 
  6 Eliza Hadjis              12 Episcopal             30-10.50q 
  7 Tatiana Bull              10 St. Stephen's &       30-10.00q 
  8 Asia Booker                  Bullis                30-00.50q 
  9 simone ford               10 Potomac School        29-09.50q 
 10 Katy Colas                10 Flint Hill Schoo      29-07.50  
 11 Katie Schmitz             12 Georgetown Visit      29-05.00  
 12 Ugne Mitrikeviciute       11 Episcopal             29-04.00  
 13 Tia Marston               12 Holton-Arms           29-03.00  
 14 maddie aubuchoun          10 Potomac School        28-09.00  
 15 Anna Saleh                10 Flint Hill Schoo      28-08.50  
 16 Camille Clancy            10 Stone Ridge of S      28-07.00  
 17 Olivia Brandon            10 St. Stephen's &       28-06.50  
 18 Kate Cullen               09 Georgetown Day S      28-01.00  
 19 Calla McCabe              11 Flint Hill Schoo      27-08.00  
 20 Juliana Canfield          11 National Cathedr      27-07.50  
 21 Aundya Azarbarzin         10 Georgetown Visit      27-00.00  
 22 Emily Millett             11 Stone Ridge of S      25-06.00  
 23 Tohfe Beidas              10 St. Stephen's &       25-04.00  
 -- Taylor Baskin             12 National Cathedr          FOUL  
 
Event 3  Girls Triple Jump
=======================================================================
 Minimum Distance 25'0
 Meet Record: M 38-05  2007        Bianca Williams, Holton-Arms                
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Naomi Bates               11 National Cathedr      34-11.75   10   
  2 chloe grishaw             11 Potomac School        33-05.50    8   
  3 Briana Redd               11 Holton-Arms           33-04.00    6   
  4 Nicolina DueMogensen      10 Holton-Arms           32-09.00    5   
  5 Nada Tramonte             10 Georgetown Visit      32-07.50    4   
  6 Eliza Hadjis              12 Episcopal             31-09.50    3   
  7 Tatiana Bull              10 St. Stephen's &       30-10.00    2   
  8 simone ford               10 Potomac School        30-03.50    1   
  9 Asia Booker                  Bullis                30-00.50  
 
Event 4  Boys Triple Jump 4 Jumps
=======================================================================
 Minimum Distance 30'
 Meet Record: M 42-08.25  1997        Fornah, Mercersburg                      
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Alexander Zurn            12 St. Andrew's Epi      42-10.50M  10   
  2 Brendan Evans             11 Potomac School        41-09.75    8   
  3 Alexander Kur             11 Potomac School        38-11.25    6   
  4 Ezekiel Adigun            11 Georgetown Day S      37-07.00    4   
  5 Garrett Brown             11 Maret School          37-02.25    2   
  6 Jonathon Delao            12 Flint Hill Schoo      36-09.50    1   
  7 Hilton Augustine          12 Georgetown Day S      36-08.00  
  8 Darian Hooker             12 Maret School          36-04.50  
  9 Jesse Gainsburg           09 Georgetown Day S      35-11.00  
 10 Jamar Chichester          12 Sidwell Friends       35-10.75  
 11 Michael Thomas            11 St. Andrew's Epi      33-09.50  
 -- Arlandis Harvey           12 Flint Hill Schoo          FOUL  
 -- Malik Russell             10 Sidwell Friends           FOUL  
 
Event 5  Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================
 Meet Record: M 14.2h  1993        Kristen Thorne, Bullis School               
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Shantel Bingham           10 Episcopal                15.65q  1 
  2 Sierra DeLeon             11 Maret School             15.78q  3 
  3 Naomi Bates               11 National Cathedr         16.87q  3 
  4 Lauren Lewis              12 Sidwell Friends          16.93q  2 
  5 Chloe Rappaport           12 Flint Hill Schoo         17.63q  2 
  6 Emily Wilde               12 Holton-Arms              17.94q  3 
  7 Jordan Tillman            12 Georgetown Visit         17.95q  1 
  8 Katie Schmitz             12 Georgetown Visit         18.06q  1 
  9 Abby Carras               10 Holton-Arms              18.18   2 
 10 Destiny Allen             09 Georgetown Visit         18.47   2 
 11 Florencia Foxley          12 Sidwell Friends          18.63   2 
 12 Asha-Kai Grant            09 Sidwell Friends          18.75   3 
 13 Haley Gordon              09 Holton-Arms              19.49   3 
 14 Sameena Khan                 Bullis                   19.51   1 
 15 Britt Sweatman            09 Flint Hill Schoo         21.07   1 
 16 Amani Hoffman             09 Potomac School           21.44   3 
 17 Leah Snider               09 Georgetown Day S         23.18   3 
 18 Lauren Belayneh           10 Madeira School           23.68   1 
 -- June Schreiner            09 Madeira School             DNS   2 
 -- Camille English           09 National Cathedr           DNS   2 
 -- Cameron Baker             10 Episcopal                  DNS   1 
 -- Lizzie Boyce              10 Maret School               DNS   1 
 
Event 5  Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================
 Meet Record: M 14.2h  1993        Kristen Thorne, Bullis School               
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Shantel Bingham           10 Episcopal                15.31   10   
  2 Sierra DeLeon             11 Maret School             15.43    8   
  3 Naomi Bates               11 National Cathedr         16.43    6   
  4 Lauren Lewis              12 Sidwell Friends          17.29    5   
  5 Chloe Rappaport           12 Flint Hill Schoo         17.49    4   
  6 Jordan Tillman            12 Georgetown Visit         17.95    3   
  7 Katie Schmitz             12 Georgetown Visit         18.25    2   
  8 Emily Wilde               12 Holton-Arms              18.48    1   
 
Event 6  Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================
 TIMES INVALID IN PRELIMS
 Meet Record: M 14.9h  1997        Marquiss, Mercersburg                       
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  2 Hilton Augustine          12 Georgetown Day S       2:00.00Q  2 
  3 Hawk Glazier              12 Georgetown Day S       3:00.00Q  1 
  4 Garrett Brown             11 Maret School           4:00.00Q  2 
  5 Alexander Kur             11 Potomac School         5:00.00Q  1 
  6 A.J. Parks                12 Sidwell Friends        6:00.00Q  2 
  7 Isaac Sorenson            11 Maret School           7:00.00Q  1 
  8 Kaihua Zheng              11 Sidwell Friends       J1:00.00Q  1 
  8 Sam Cohen                 11 Flint Hill Schoo       8:00.00Q  2 
 -- Tony Lashley              10 Sidwell Friends             NT   1 
 -- Josh Green                12 Flint Hill Schoo            NT   2 
 -- Mohammad Al Hussain       11 Flint Hill Schoo            NT   1 
 -- Kevin Akhlaghi            11 Georgetown Day S            NT   2 
 
Event 6  Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
 TIMES INVALID IN PRELIMS
 Meet Record: M 14.9h  1997        Marquiss, Mercersburg                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Hilton Augustine          12 Georgetown Day S         16.26   10   
  2 Garrett Brown             11 Maret School             16.66    8   
  3 Alexander Kur             11 Potomac School           17.35    6   
  4 Hawk Glazier              12 Georgetown Day S         17.57    4   
  5 A.J. Parks                12 Sidwell Friends          18.03    2   
  6 Kaihua Zheng              11 Sidwell Friends          19.11    1   
  7 Sam Cohen                 11 Flint Hill Schoo         19.40  
  8 Isaac Sorenson            11 Maret School             31.66  
 
Event 7  Girls 100 Meter Dash
===================================================================
 TOP 3 NEXT 1 FASTEST TIME  ADVANCE (2 Heat Final)
 Meet Record: M 12.1h  1993        Kristen Thorne, Bullis School               
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Danielle Williams         12 St. Stephen's &          12.28q  5 
  2 Kelsey Tillman            09 Georgetown Visit         13.02q  1 
  3 Shantel Bingham           10 Episcopal                13.19q  2 
  4 Sierra DeLeon             11 Maret School             13.21q  2 
  5 Terri Bullock             10 Georgetown Visit         13.22q  2 
  6 Alyssa Gill               10 Stone Ridge of S         13.34q  4 
  7 Nicolina DueMogensen      10 Holton-Arms              13.42q  4 
  8 Jordan Verrilli           11 Sidwell Friends          13.44q  3 
  9 Bria Johnson              09 Holton-Arms              13.45q  3 
 10 Alex Long                 09 Flint Hill Schoo         13.49q  4 
 11 Rachel Williams           09 Holton-Arms              13.53q  1 
 12 Awa Goodwin               11 National Cathedr         13.67q  4 
 13 Ariel Burke                  Bullis                   13.69q  5 
 14 Britt Savage              09 Flint Hill Schoo         13.78q  5 
 14 Neah Morton               11 Flint Hill Schoo         13.78q  1 
 16 Jillian Carter            10 Madeira School          J14.06q  3 
 17 Heather Nickels           09 Georgetown Day S         13.97   4 
 18 Blake Lindner             10 Georgetown Visit         14.00   2 
 19 Asha-Kai Grant            09 Sidwell Friends         J13.83   5 
 20 Sharon Kasasa                Bullis                   14.14   1 
 21 Liz Omenitsch             09 Stone Ridge of S         14.27   1 
 22 simone ford               10 Potomac School           14.29   3 
 23 Alexis Kirton             10 Potomac School           14.34   1 
 24 Lena Jones                09 Maret School             14.46   1 
 24 Brooke Baldinger          12 Sidwell Friends          14.46   2 
 26 Jada Scott                09 St. Stephen's &          14.56   3 
 27 Molly Roberts             09 Georgetown Day S         14.66   4 
 28 Nadia Odai-Afotey         12 Episcopal                14.68   5 
 29 Adele Collier             11 National Cathedr         15.01   1 
 30 Annie Ottati              09 Georgetown Day S         15.13   5 
 31 Asia Booker                  Bullis                   15.28   2 
 32 Amy Sharfman              10 St. Andrew's Epi         15.41   4  s
 33 Lisa Rokoff               12 St. Andrew's Epi         15.42   2 
 34 Minju Choi                11 Madeira School           15.47   5 
 35 Amani Hoffman             09 Potomac School           15.53   2 
 36 Darnee Lawrence           10 Madeira School           15.54   3 
 37 Leah Thomas               12 Maret School             16.05   3 
 38 Gaby Wilson               11 National Cathedr         16.25   3 
 
Event 7  Girls 100 Meter Dash
==========================================================================
 TOP 3 NEXT 1 FASTEST TIME  ADVANCE (2 Heat Final)
 Meet Record: M 12.1h  1993        Kristen Thorne, Bullis School               
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Danielle Williams         12 St. Stephen's &          12.25   2  10   
  2 Shantel Bingham           10 Episcopal                12.91   2   8   
  3 Kelsey Tillman            09 Georgetown Visit         12.92   2   6   
  4 Terri Bullock             10 Georgetown Visit         12.94   2   5   
  5 Sierra DeLeon             11 Maret School             12.95   2   4   
  6 Jillian Carter            10 Madeira School           13.21   1   3   
  7 Alyssa Gill               10 Stone Ridge of S         13.23   2   2   
  8 Jordan Verrilli           11 Sidwell Friends          13.29   2   1   
  9 Ariel Burke                  Bullis                   13.35   1 
 10 Bria Johnson              09 Holton-Arms              13.43   1 
 11 Rachel Williams           09 Holton-Arms              13.53   1 
 12 Nicolina DueMogensen      10 Holton-Arms              13.56   2 
 13 Neah Morton               11 Flint Hill Schoo         13.62   1 
 14 Alex Long                 09 Flint Hill Schoo         13.70   1 
 15 Awa Goodwin               11 National Cathedr         13.80   1 
 16 Britt Savage              09 Flint Hill Schoo         14.12   1 
 
Event 8  Boys 100 Meter Dash
===================================================================
 Meet Record: M 10.8h  2002        A. Julie, Sidwell Friends                   
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Eric Saleh                12 Flint Hill Schoo         11.32q  2 
  2 Jordan Hall               12 Sidwell Friends          11.48q  2 
  3 Ezekiel Adigun            11 Georgetown Day S         11.50q  3 
  4 John Peatros              10 St. Andrew's Epi         11.60q  3 
  5 Joey Corso                10 Flint Hill Schoo         11.61q  1 
  6 Darian Conklin            11 St. Andrew's Epi         11.79q  1 
  7 Walter Simmons            11 Maret School             11.82q  1 
  8 Logan Meltzer             12 Georgetown Day S         12.01q  2 
  9 Spencer Stebbins          11 Sidwell Friends         J12.01   3 
 10 Jamar Chichester          12 Sidwell Friends          12.02   3 
 11 Alex Falconer             10 Potomac School           12.24   3 
 12 Jibreel Oliver            10 Georgetown Day S         12.33   1 
 13 Josh Green                12 Flint Hill Schoo         12.42   2 
 14 Darian Hooker             12 Maret School             12.53   2 
 15 Tim Norland               11 Potomac School           12.60   1 
 16 Jonathan Burket           12 St. Andrew's Epi         12.65   1 
 17 Bacari Boone              10 Maret School             14.06   2 
 
Event 8  Boys 100 Meter Dash
=======================================================================
 Meet Record: M 10.8h  2002        A. Julie, Sidwell Friends                   
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Jordan Hall               12 Sidwell Friends          11.40   10   
  2 Walter Simmons            11 Maret School             11.42    8   
  3 Joey Corso                10 Flint Hill Schoo         11.58    6   
  4 John Peatros              10 St. Andrew's Epi         11.60    4   
  5 Darian Conklin            11 St. Andrew's Epi         11.67    2   
  6 Logan Meltzer             12 Georgetown Day S         11.73    1   
  7 Eric Saleh                12 Flint Hill Schoo         13.13  
 -- Ezekiel Adigun            11 Georgetown Day S           DNS  
 
Event 9  Girls 400 Meter Dash
===================================================================
 Meet Record: M 55.91  2007        Lola Adetu, Sidwell Friends                 
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Dominique Campbell        10 Georgetown Day S         58.66q  5 
  2 Chloe Nickens             09 Stone Ridge of S         59.73q  3 
  3 Lauren Lewis              12 Sidwell Friends        1:00.40q  4 
  4 patricia brandt           11 Potomac School         1:00.44q  2 
  5 Britt Savage              09 Flint Hill Schoo       1:01.23q  1 
  6 Sydney Cogswell           09 Sidwell Friends        1:01.29q  2 
  7 Lauren Marshall           12 Episcopal              1:01.31q  5 
  8 Meghan Smith              11 Georgetown Visit       1:01.36q  3 
  9 Alex Long                 09 Flint Hill Schoo       1:01.40   4 
 10 Briana Richardson         11 St. Stephen's &        1:01.76   4 
 11 katie chockley            11 Potomac School         1:02.10   3 
 12 Allison Haywood           11 National Cathedr       1:02.24   1 
 13 Bridgette Slater          10 Sidwell Friends        1:03.06   5 
 14 Lauren Martin             09 St. Stephen's &        1:03.10   4 
 15 Awa Goodwin               11 National Cathedr       1:03.21   2 
 16 Rachel Williams           09 Holton-Arms            1:03.25   1 
 17 Emily Wilde               12 Holton-Arms            1:03.80   4 
 18 Mary Frantz               10 Episcopal              1:04.35   1 
 19 Juliana Canfield          11 National Cathedr       1:04.37   3 
 20 Toria Bobbitt             10 Bullis                 1:04.69   5 
 21 Courtney Lewis            12 Episcopal              1:05.15   3 
 22 Sarah Meyerhoff           11 Holton-Arms            1:05.30   2 
 23 Cara Huskey               10 St. Andrew's Epi       1:05.91   2 
 24 Julia Fortkort            12 Flint Hill Schoo       1:06.04   1 
 25 Haley Leonard             11 Georgetown Visit       1:07.11   1 
 26 Asha White                10 Madeira School         1:07.64   4 
 27 Eleanor Choi              09 Madeira School         1:09.15   4 
 28 Rebecca Cogen             09 Georgetown Day S       1:09.76   1 
 29 Linnea Dewees             11 Georgetown Day S       1:10.48   5 
 30 Lauren Horton             10 St. Stephen's &        1:11.49   5 
 31 Janita Kanu               11 Connelly Sch. of       1:12.60   1 
 32 Katrina Dzyak             10 Connelly Sch. of       1:12.83   5 
 33 Tatiana Bowie                Bullis                 1:13.65   3 
 -- sarah hunt                11 Potomac School             DNS   2 
 
Event 9  Girls 400 Meter Dash
=======================================================================
 Meet Record: M 55.91  2007        Lola Adetu, Sidwell Friends                 
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Dominique Campbell        10 Georgetown Day S         58.45   10   
  2 Chloe Nickens             09 Stone Ridge of S         59.76    8   
  3 patricia brandt           11 Potomac School           59.84    6   
  4 Lauren Lewis              12 Sidwell Friends        1:00.70    5   
  5 Lauren Marshall           12 Episcopal              1:00.72    4   
  6 Britt Savage              09 Flint Hill Schoo       1:02.15    3   
  7 Sydney Cogswell           09 Sidwell Friends        1:02.35    2   
  8 Meghan Smith              11 Georgetown Visit       1:03.69    1   
 
Event 10  Boys 400 Meter Dash
===================================================================
 Meet Record: M 49.48  2006        D. Meriwether, Sidwell Friends              
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Eric Saleh                12 Flint Hill Schoo         51.17q  3 
  2 Stanley Campbell          12 Potomac School           52.27q  2 
  3 Leroy Howard              12 St. Andrew's Epi         52.49q  2 
  4 Joe Benton                11 Flint Hill Schoo         52.61q  1 
  5 Jamal Lewis               09 Sidwell Friends          52.70q  1 
  6 John Steele               10 Potomac School           53.59q  3 
  7 Johnny Lane               11 Flint Hill Schoo         53.82q  3 
  8 john bennett              11 Potomac School           55.20q  2 
  9 Trent Cummings            11 Sidwell Friends          55.86   1 
 10 Lukas Thimm               09 Georgetown Day S         55.97   2 
 11 Sam Beder                 12 Georgetown Day S         57.53   3 
 12 Paul Wasserman            11 Maret School             57.86   1 
 13 Sami Mardam-Bey           09 St. Andrew's Epi         59.55   2 
 14 Will Bouten               10 Maret School             59.68   1 
 15 Ryan Eugene               12 Georgetown Day S       1:02.25   3 
 16 Hunter Goodrich           09 St. Andrew's Epi       1:02.77   1 
 17 Paul Glick                11 Maret School           1:03.95   2 
 
Event 10  Boys 400 Meter Dash
=======================================================================
 Meet Record: M 49.48  2006        D. Meriwether, Sidwell Friends              
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Eric Saleh                12 Flint Hill Schoo         49.71   10   
  2 Leroy Howard              12 St. Andrew's Epi         51.02    8   
  3 Joe Benton                11 Flint Hill Schoo         51.76    6   
  4 Stanley Campbell          12 Potomac School           51.82    4   
  5 Johnny Lane               11 Flint Hill Schoo         52.37    2   
  6 Jamal Lewis               09 Sidwell Friends          53.34    1   
  7 john bennett              11 Potomac School           53.89  
  8 John Steele               10 Potomac School           54.30  
 
Event 11  Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================
 Meet Record: M 45.18  2007        Lauren Lewis, Sidwell Friends               
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Lauren Lewis              12 Sidwell Friends          48.56q  3 
  2 Nada Tramonte             10 Georgetown Visit         49.67q  1 
  3 Emily Wilde               12 Holton-Arms              50.40q  2 
  4 Katie Schmitz             12 Georgetown Visit         50.94q  3 
  5 Chloe Rappaport           12 Flint Hill Schoo         51.08q  1 
  6 Destiny Allen             09 Georgetown Visit         51.56q  3 
  7 Liz Omenitsch             09 Stone Ridge of S         51.65q  1 
  8 Cameron Baker             10 Episcopal                53.06q  2 
  9 Abby Carras               10 Holton-Arms              53.46   2 
 10 Samantha Kaplan           09 Potomac School           53.74   1 
 11 Taylor Riley              10 Sidwell Friends          54.66   2 
 12 Lindsay Gallo             09 Potomac School           54.78   2 
 13 Florencia Foxley          12 Sidwell Friends          55.05   3 
 14 Haley Gordon              09 Holton-Arms              55.12   1 
 15 Britt Sweatman            09 Flint Hill Schoo         57.97   1 
 16 Athenais Lapeyre          09 Stone Ridge of S       1:02.76   2 
 17 Lauren Belayneh           10 Madeira School         1:05.97   3 
 -- Lizzie Boyce              10 Maret School               DNS   3 
 -- Ellie Bode                10 St. Andrew's Epi           DNS   2 
 -- June Schreiner            09 Madeira School             DNS   3 
 -- Leah Snider               09 Georgetown Day S           DNS   1 
 
Event 11  Girls 300 Meter Hurdles
=======================================================================
 Meet Record: M 45.18  2007        Lauren Lewis, Sidwell Friends               
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Lauren Lewis              12 Sidwell Friends          46.84   10   
  2 Nada Tramonte             10 Georgetown Visit         49.74    8   
  3 Chloe Rappaport           12 Flint Hill Schoo         50.55    6   
  4 Katie Schmitz             12 Georgetown Visit         50.95    5   
  5 Cameron Baker             10 Episcopal                52.10    4   
  6 Destiny Allen             09 Georgetown Visit         52.15    3   
  7 Liz Omenitsch             09 Stone Ridge of S         52.18    2   
  8 Emily Wilde               12 Holton-Arms              52.48    1   
 
Event 12  Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================
 Meet Record: M 39.9h  1997        Marquiss, Mercersburg                       
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Isaac Sorenson            11 Maret School             41.97q  2 
  2 Garrett Brown             11 Maret School             42.27q  1 
  3 A.J. Parks                12 Sidwell Friends          43.72q  2 
  4 Hilton Augustine          12 Georgetown Day S         43.81q  2 
  5 Stanley Campbell          12 Potomac School           44.58q  1 
  6 Hawk Glazier              12 Georgetown Day S         45.01q  2 
  7 Ben Coleman               09 St. Andrew's Epi         46.25q  1 
  8 Kaihua Zheng              11 Sidwell Friends          46.57q  2 
  9 Alex Shipley              11 Flint Hill Schoo         46.65   1 
 10 Kevin Akhlaghi            11 Georgetown Day S         47.73   1 
 11 Tony Lashley              10 Sidwell Friends          47.89   2 
 12 Sam Cohen                 11 Flint Hill Schoo         49.76   1 
 13 Jonathon Delao            12 Flint Hill Schoo         50.20   1 
 14 James Johnson             09 Potomac School           52.37   2 
 15 Carson Cameron            12 St. Andrew's Epi         58.17   1 
 
Event 12  Boys 300 Meter Hurdles
=======================================================================
 Meet Record: M 39.9h  1997        Marquiss, Mercersburg                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Isaac Sorenson            11 Maret School             41.36   10   
  2 Garrett Brown             11 Maret School             41.74    8   
  3 Hilton Augustine          12 Georgetown Day S         42.85    6   
  4 Stanley Campbell          12 Potomac School           43.77    4   
  5 A.J. Parks                12 Sidwell Friends          44.05    2   
  6 Hawk Glazier              12 Georgetown Day S         44.26    1   
  7 Ben Coleman               09 St. Andrew's Epi         46.04  
  8 Kaihua Zheng              11 Sidwell Friends          49.22  
 
Event 13  Girls 200 Meter Dash
===================================================================
 TOP 3 NEXT 1 FASTEST TIME ADVANCE (2 Heat Final)
 TIMES INVALID
 Meet Record: M 25.00  2007        Lola Adetu, Sidwell Friends                 
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Danielle Williams         12 St. Stephen's &        M 23.80q  5 
  2 Sierra DeLeon             11 Maret School             25.20q  4 
  3 Briana Richardson         11 St. Stephen's &          25.30q  3 
  4 Naomi Bates               11 National Cathedr         25.50q  3 
  5 Bria Johnson              09 Holton-Arms              25.90q  5 
  5 Brooke Baldinger          12 Sidwell Friends          25.90q  3 
  7 Blake Lindner             10 Georgetown Visit         26.10q  5 
  8 Mya Reid                  11 St. Stephen's &          26.20q  4 
  9 Alyssa Gill               10 Stone Ridge of S         26.70q  4 
  9 Britt Savage              09 Flint Hill Schoo         26.70q  3 
 11 Terri Bullock             10 Georgetown Visit         26.80q  1 
 12 Dominique Campbell        10 Georgetown Day S         26.90q  2 
 13 Kelsey Tillman            09 Georgetown Visit         27.09q  1 
 14 Sydney Cogswell           09 Sidwell Friends         J28.35q  1 
 15 Jordan Verrilli           11 Sidwell Friends         J27.78q  2 
 16 Natalie Berkman           10 Holton-Arms             J28.47q  2 
 17 Lashay Roper              12 St. Andrew's Epi         27.50   5 
 18 Tasha Belikove            10 St. Andrew's Epi         27.70   4 
 19 Ariel Burke                  Bullis                  J27.20   4 
 20 Kate Cullen               09 Georgetown Day S         28.10   4 
 21 Cara Murphy               09 Potomac School           28.30   4 
 22 Vaughan Knouse            12 Holton-Arms             J27.10   5 
 23 Juliana Canfield          11 National Cathedr        J27.40   3 
 24 Darnee Lawrence           10 Madeira School           28.50   5 
 24 Adele Collier             11 National Cathedr         28.50   5 
 26 simone ford               10 Potomac School           28.55   1 
 27 Alex Long                 09 Flint Hill Schoo         28.58   1 
 28 Julia Hilliard            09 Stone Ridge of S         28.70   3 
 29 Toria Bobbitt             10 Bullis                   29.00   2 
 30 Rebecca Cogen             09 Georgetown Day S         30.10   3 
 31 Moogie Scott              12 Madeira School           30.20   3 
 32 Neah Morton               11 Flint Hill Schoo         30.22   1 
 33 Leah Thomas               12 Maret School             31.12   2 
 34 Olivia Holmes             Fr Bullis                   31.97   2 
 35 Janita Kanu               11 Connelly Sch. of         32.56   2 
 36 Katrina Dzyak             10 Connelly Sch. of         32.66   2 
 -- Theresa Yenasas           11 Connelly Sch. of           DNS   1 
 -- Asha White                10 Madeira School             DNS   1 
 -- maddie brennan            11 Potomac School             DNS   4 
 
Event 13  Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
 TOP 3 NEXT 1 FASTEST TIME ADVANCE (2 Heat Final)
 TIMES INVALID
 Meet Record: M 25.00  2007        Lola Adetu, Sidwell Friends                 
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Danielle Williams         12 St. Stephen's &          24.84M  2  10   
  2 Sierra DeLeon             11 Maret School             26.07   2   8   
  3 Dominique Campbell        10 Georgetown Day S         26.17   2   6   
  4 Kelsey Tillman            09 Georgetown Visit         26.49   1   5   
  5 Terri Bullock             10 Georgetown Visit         26.70   2   4   
  6 Briana Richardson         11 St. Stephen's &          27.10   2   3   
  7 Naomi Bates               11 National Cathedr         27.16   2   2   
  8 Blake Lindner             10 Georgetown Visit         27.25   1   1   
  9 Bria Johnson              09 Holton-Arms              27.33   2 
 10 Mya Reid                  11 St. Stephen's &          27.38   1 
 11 Alyssa Gill               10 Stone Ridge of S         27.39   1 
 12 Natalie Berkman           10 Holton-Arms              27.63   1 
 13 Brooke Baldinger          12 Sidwell Friends          27.64   2 
 14 Jordan Verrilli           11 Sidwell Friends          28.03   1 
 14 Britt Savage              09 Flint Hill Schoo         28.03   1 
 16 Sydney Cogswell           09 Sidwell Friends          28.17   1 
 
Event 14  Boys 200 Meter Dash
===================================================================
 Meet Record: M 22.1h  2002        A. Julie, Sidwell Friends                   
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Eric Saleh                12 Flint Hill Schoo       M 21.88q  3 
  2 Jordan Hall               12 Sidwell Friends          22.13q  2 
  3 Ezekiel Adigun            11 Georgetown Day S         22.51q  3 
  4 Joey Corso                10 Flint Hill Schoo         22.71q  1 
  5 Walter Simmons            11 Maret School             22.81q  2 
  6 Brendan Evans             11 Potomac School           23.21q  3 
  7 Leroy Howard              12 St. Andrew's Epi         23.30q  1 
  8 Trent Cummings            11 Sidwell Friends          23.80q  2 
  9 Logan Meltzer             12 Georgetown Day S         23.91   2 
  9 Arlandis Harvey           12 Flint Hill Schoo         23.91   1 
 11 Jibreel Oliver            10 Georgetown Day S         24.06   2 
 12 Paul Wasserman            11 Maret School             24.11   3 
 12 Tim Norland               11 Potomac School           24.11   3 
 14 Jordan Marion             09 Sidwell Friends          24.26   3 
 15 Jonathan Burket           12 St. Andrew's Epi         24.91   1 
 16 Boni Agbaniyaka           09 St. Andrew's Epi         26.41   1 
 17 Paul Glick                11 Maret School             27.91   1 
 -- Alex Falconer             10 Potomac School             DNS   2 
 
Event 14  Boys 200 Meter Dash
=======================================================================
 Meet Record: M 22.1h  2002        A. Julie, Sidwell Friends                   
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Eric Saleh                12 Flint Hill Schoo         22.37   10   
  2 Jordan Hall               12 Sidwell Friends          23.06    8   
  3 Joey Corso                10 Flint Hill Schoo         23.37    6   
  4 Walter Simmons            11 Maret School             23.55    4   
  5 Leroy Howard              12 St. Andrew's Epi         23.94    2   
  6 Trent Cummings            11 Sidwell Friends          24.37    1   
  7 Brendan Evans             11 Potomac School           24.45  
 -- Ezekiel Adigun            11 Georgetown Day S           DNS  
 
Event 15  Girls High Jump Open 4-0
=======================================================================
 Meet Record: M  5-09  2002        Nana Meriweather, Sidwell Friends           
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Mishta Tak                10 Holton-Arms            4-10.00   10   
  2 Chloe Rappaport           12 Flint Hill Schoo       4-08.00    8   
  3 Kimora Brock              10 National Cathedr      J4-08.00    6   
  4 Sierra DeLeon             11 Maret School           4-06.00    5   
  5 Nada Tramonte             10 Georgetown Visit      J4-06.00    4   
  6 Lauren Lewis              12 Sidwell Friends        4-04.00    2.50
  6 Chantay Donaway           11 Stone Ridge of S       4-04.00    2.50
  7 Nicole Fossi              12 National Cathedr      J4-04.00    1   
  8 Destiny Allen             09 Georgetown Visit      J4-04.00  
  9 Jordan Tillman            12 Georgetown Visit      J4-04.00  
 10 Liz Schutte               12 Episcopal             J4-04.00  
 12 Asha-Kai Grant            09 Sidwell Friends        4-02.00  
 12 blythe roberts            11 Potomac School         4-02.00  
 12 Cara Peterson             11 Flint Hill Schoo       4-02.00  
 15 Mariah Sanguinetti        11 Holton-Arms            4-00.00  
 15 Ugne Mitrikeviciute       11 Episcopal              4-00.00  
 15 Natalie Berkman           10 Holton-Arms            4-00.00  
 15 Eliza Hadjis              12 Episcopal              4-00.00  
 -- Liz Omenitsch             09 Stone Ridge of S            NH  
 -- Awa Goodwin               11 National Cathedr            NH  
 -- churchill O'Connell       11 Potomac School              NH  
 -- Olivia Brandon            10 St. Stephen's &             NH  
 -- Briana Richardson         11 St. Stephen's &             NH  
 -- Chandra Christmas-Rouse   09 Sidwell Friends             NH  
 -- Mya Reid                  11 St. Stephen's &             NH  
 
Event 16  Boys High Jump Open 4-10
=======================================================================
 Meet Record: M  6-03  2000        Summers, Mercersburg                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Alexander Zurn            12 St. Andrew's Epi       6-02.00   10   
  2 ian kuzmick               10 Potomac School         5-10.00    8   
  3 Hilton Augustine          12 Georgetown Day S       5-09.00    6   
  4 Jamal Lewis               09 Sidwell Friends        5-06.00    2.33
  4 Trent Cummings            11 Sidwell Friends        5-06.00    2.33
  4 Joe Benton                11 Flint Hill Schoo       5-06.00    2.33
  7 Jonathon Delao            12 Flint Hill Schoo       5-04.00  
  8 Darian Hooker             12 Maret School          J5-04.00  
  9 Logan Meltzer             12 Georgetown Day S      J5-04.00  
 10 Will Chanania             09 Flint Hill Schoo       5-02.00  
 10 John Peatros              10 St. Andrew's Epi       5-02.00  
 12 Brandon Mitchell          10 Potomac School         5-00.00  
 -- Jesse Gainsburg           09 Georgetown Day S            NH  
 
Event 17  Girls Long Jump
================================================================
 Minimum Distance 12'
 Meet Record: M 17-03.50  1997        Candace McNamee, Sidwell Friends         
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Naomi Bates               11 National Cathedr      16-03.50q 
  2 Nicolina DueMogensen      10 Holton-Arms           16-03.00q 
  3 Nada Tramonte             10 Georgetown Visit      16-00.50q 
  4 Sydney Cogswell           09 Sidwell Friends       15-06.00q 
  5 chloe grishaw             11 Potomac School        15-04.50q 
  6 Sharon Kasasa                Bullis                15-04.00q 
  7 Briana Redd               11 Holton-Arms           14-10.50q 
  8 Breanna Jones             12 Episcopal             14-10.00q 
  9 Julia Dohner              09 Georgetown Day S      14-09.00q 
 10 Ugne Mitrikeviciute       11 Episcopal             14-08.00  
 11 Kate Cullen               09 Georgetown Day S      14-06.50  
 12 Camille Clancy            10 Stone Ridge of S      14-05.50  
 13 Bridgette Slater          10 Sidwell Friends       14-05.00  
 14 Eliza Hadjis              12 Episcopal             14-04.00  
 15 Lashay Roper              12 St. Andrew's Epi      14-03.00  
 16 Anna Saleh                10 Flint Hill Schoo      14-00.50  
 17 Britt Savage              09 Flint Hill Schoo      13-09.00  
 17 Juliana Canfield          11 National Cathedr      13-09.00  
 19 Katie Schmitz             12 Georgetown Visit      13-08.00  
 19 simone ford               10 Potomac School        13-08.00  
 21 Calla McCabe              11 Flint Hill Schoo      13-02.00  
 22 Olivia Brandon            10 St. Stephen's &       12-10.00  
 23 Aundya Azarbarzin         10 Georgetown Visit      12-06.00  
 24 Katie Talati              12 St. Stephen's &       12-03.00  
 25 Ellie Bode                10 St. Andrew's Epi      12-02.00  
 -- Asia Booker                  Bullis                     DNS  
 -- Camille English           09 National Cathedr           DNS  
 -- Tatiana Bull              10 St. Stephen's &            DNS  
 
Event 17  Girls Long Jump
=======================================================================
 Minimum Distance 12'
 Meet Record: M 17-03.50  1997        Candace McNamee, Sidwell Friends         
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Naomi Bates               11 National Cathedr      16-04.00   10   
  2 Nicolina DueMogensen      10 Holton-Arms           16-03.00    8   
  3 Nada Tramonte             10 Georgetown Visit      16-02.00    6   
  4 Sydney Cogswell           09 Sidwell Friends       15-11.50    5   
  5 Breanna Jones             12 Episcopal             15-08.00    4   
  6 chloe grishaw             11 Potomac School        15-07.00    3   
  7 Sharon Kasasa                Bullis                15-04.00    2   
  8 Briana Redd               11 Holton-Arms           15-00.50    1   
  9 Julia Dohner              09 Georgetown Day S      13-09.00  
 
Event 18  Boys Long Jump
=======================================================================
 Minimum Distance 15'
 Meet Record: M 20-10  2000        Fornah, Mercersburg                         
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Alexander Zurn            12 St. Andrew's Epi      21-05.00M  10   
  2 Jonathon Delao            12 Flint Hill Schoo      20-01.00    8   
  3 Johnny Lane               11 Flint Hill Schoo      19-09.50    6   
  4 Trent Cummings            11 Sidwell Friends       19-08.50    4   
  5 Brendan Evans             11 Potomac School        19-03.00    2   
  6 Jamar Chichester          12 Sidwell Friends       18-10.00    1   
  7 Hilton Augustine          12 Georgetown Day S      18-05.00  
  8 Sam Beder                 12 Georgetown Day S      18-02.00  
  9 Logan Meltzer             12 Georgetown Day S      17-09.00  
  9 John Peatros              10 St. Andrew's Epi      17-09.00  
 11 Jamal Lewis               09 Sidwell Friends       17-05.00  
 12 Chris Heizer              11 Flint Hill Schoo      16-11.00  
 13 Isaac Sorenson            11 Maret School          16-06.50  
 14 Michael Thomas            11 St. Andrew's Epi      15-10.50  
 
Event 19  Girls Shot Put
================================================================
 Minimum Distance 22'
 Meet Record: M 39-05  1993        Anding Shen, Sidwell Friends                
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Sarah Dillard             11 Episcopal             36-11.00q 
  2 Alex Agiliga              12 National Cathedr      31-08.75q 
  3 Juju Obioha               11 Holton-Arms           31-08.50q 
  4 candance johnson          11 Potomac School        30-09.25q 
  5 Bria Bryant               09 Flint Hill Schoo      30-08.75q 
  6 Sara Shiels               11 Episcopal             29-10.00q 
  7 Justine Davenport         12 Madeira School        29-00.50q 
  8 Kesia Ryan-Webster        12 Sidwell Friends       28-04.75q 
  9 Khadija King              10 Sidwell Friends       26-09.50q 
 10 Tia Marston               12 Holton-Arms           26-09.00  
 11 Alie Filler               11 Flint Hill Schoo      26-08.25  
 12 Lauren Mizzell            10 St. Stephen's &       26-08.00  
 13 Aliyah Griffith           10 Episcopal             25-05.25  
 14 Deborah Issacs            10 Georgetown Visit      25-04.25  
 15 Tatyana Williams          10 Holton-Arms           25-03.75  
 16 Elizabeth Burdett         09 Stone Ridge of S      24-08.00  
 17 Madeline Ours             10 Stone Ridge of S      24-05.00  
 18 Sarah Godwin              11 Georgetown Day S      23-08.00  
 19 Molly Roberts             09 Georgetown Day S      23-02.50  
 20 Tyra Chung                   Bullis                22-11.25  
 21 Kiki Ochieng              10 Sidwell Friends       22-02.75  
 22 Rachel Laryea             09 Madeira School        21-11.00  
 23 Dora Cottrol              10 St. Stephen's &       21-08.75  
 24 lindsay smith             10 Potomac School        21-05.25  
 25 Julia Fortkort            12 Flint Hill Schoo      21-04.25  
 26 Brett Andersen            11 National Cathedr      21-02.25  
 27 Lindsay Crabill           10 St. Stephen's &       20-00.25  
 28 Lily Moghadam             09 Georgetown Day S      18-02.00  
 29 Arin Mitchell                Bullis                18-00.50  
 30 Hanna Allelign            12 Stone Ridge of S      17-02.50  
 31 Elizabeth Baker           12 Madeira School        17-00.75  
 
Event 19  Girls Shot Put
=======================================================================
 Minimum Distance 22'
 Meet Record: M 39-05  1993        Anding Shen, Sidwell Friends                
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Sarah Dillard             11 Episcopal             37-06.75   10   
  2 Juju Obioha               11 Holton-Arms           33-08.50    8   
  3 Alex Agiliga              12 National Cathedr      32-04.75    6   
  4 candance johnson          11 Potomac School        30-09.25    5   
  5 Bria Bryant               09 Flint Hill Schoo      30-08.75    4   
  6 Sara Shiels               11 Episcopal             29-10.00    3   
  7 Justine Davenport         12 Madeira School        29-00.50    2   
  8 Kesia Ryan-Webster        12 Sidwell Friends       28-04.75    1   
  9 Khadija King              10 Sidwell Friends       26-09.50  
 
Event 20  Boys Shot Put 4 Throws
=======================================================================
 Minimum Distance 30'
 Meet Record: M 47-06  2003        Dabreau, The Potomac School                 
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Satchel Kaplan-Allen      12 Georgetown Day S      42-05.50   10   
  2 Tayo Jimoh                11 Georgetown Day S      40-05.00    8   
  3 Alexander Zurn            12 St. Andrew's Epi      40-03.50    6   
  4 Walter Simmons            11 Maret School          38-08.75    4   
  5 Sam Cohen                 11 Flint Hill Schoo      38-08.25    2   
  6 Ryan Simpson              10 Maret School          38-07.00    1   
  7 Spencer Stebbins          11 Sidwell Friends       37-04.50  
  8 Edmund Opong-Wadee        11 Maret School          37-02.75  
  9 Nick Liu                  11 Sidwell Friends       36-00.00  
 10 Chris Petito              11 St. Andrew's Epi      34-04.00  
 11 Ren Simpson               10 Flint Hill Schoo      34-02.25  
 12 Jack Rhodes               10 Potomac School        32-11.25  
 13 Chris Marciniak           12 Sidwell Friends       32-05.25  
 14 Taamu Wuya                12 Flint Hill Schoo      32-04.00  
 15 Cameron Kahl              09 Potomac School        31-11.25  
 16 Brendan Toussaint         11 St. Andrew's Epi      30-03.50  
 17 Trenton Wells             11 Georgetown Day S      25-09.00  
 -- Daniel O'Connor           12 Potomac School             DNS  
 
Event 21  Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
 Heat #1 will be run at 10:00 AM
 Meet Record: M 11:09.2h  1995        Mary Kirsch, Georgetown Visitation       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Grace Carr                09 Georgetown Visit      11:16.73   10   
  2 anneka wilson             11 Potomac School        11:20.72    8   
  3 Marisa Repka              11 Sidwell Friends       11:34.51    6   
  4 Moira Ryan                12 Georgetown Visit      11:44.08    5   
  5 Natalie Atabek            12 Georgetown Visit      11:55.97    4   
  6 Lottie Hedden             11 National Cathedr      11:58.16    3   
  7 Clare Sestanovich         12 Sidwell Friends       12:24.15    2   
  8 Catherine Harrison        12 Episcopal             12:47.33    1   
  9 Olivia Werner             09 Flint Hill Schoo      12:56.49  
 10 Jamie Thompson            09 Holton-Arms           13:02.78  
 11 Maggie Gaffney            10 National Cathedr      13:05.94  
 12 shivani kochhar           11 Potomac School        13:17.02  
 13 Whitley Raney             12 Episcopal             13:42.19  
 14 Tess Mulrean              11 Flint Hill Schoo      13:51.55  
 15 Marisa Messina            09 Georgetown Day S      13:51.63  
 16 Hannah Hastings           09 St. Andrew's Epi      13:56.77  
 17 Carly Thayer              09 St. Andrew's Epi      14:08.22  
 18 Taylor Denney             10 Flint Hill Schoo      14:22.80  
 19 Charis Whitnah            12 Stone Ridge of S      14:37.68  
 20 Stuart Agnew              09 Episcopal             15:01.26  
 -- Hannah Wolfe              11 National Cathedr           DNF  
 -- Eva Stevenson             10 Georgetown Day S           DNS  
 -- Caroline Inglesby         11 Holton-Arms                DNS  
 -- Abby Beehler              12 Holton-Arms                DNS  
 
Event 22  Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: M 9:53.31  2006        R. Johns, The Potomac School              
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 campbell ross             10 Potomac School        10:04.07   10   
  2 Tom Belikove              11 St. Andrew's Epi      10:16.59    8   
  3 Matthew Kim               09 Sidwell Friends       10:28.20    6   
  4 Sam Freeling              11 Georgetown Day S      10:51.92    4   
  5 David Sneeringer          11 Maret School          10:59.98    2   
  6 Luke Mastalli-Kelly       11 Sidwell Friends       11:02.05    1   
  7 Jack Kaplan               09 Potomac School        11:15.05  
  8 Jason Masurovsky          10 Georgetown Day S      11:19.17  
  9 Daniel Samet              09 Georgetown Day S      11:20.43  
 10 Ryan Barbalace            10 Flint Hill Schoo      11:52.40  
 11 Matt Taylor               09 Maret School          12:06.72  
 12 Eli Robbins               10 St. Andrew's Epi      12:07.42  
 13 Andrew Ross               11 Flint Hill Schoo      12:21.64  
 14 Erik Zeberlein            11 Flint Hill Schoo      12:45.17  
 -- Dylan Thayer              12 St. Andrew's Epi           DNS  
 -- John McGowan              10 Sidwell Friends            DNS  
 
Event 23  Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
 Heat #1 run at 10:35 AM
 Meet Record: M 5:04.81  2005        Michaeline Nelson, The Potomac School     
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 anneka wilson             11 Potomac School         5:06.89   10   
  2 Marisa Repka              11 Sidwell Friends        5:09.71    8   
  3 Kara Wilson               09 Sidwell Friends        5:10.74    6   
  4 Lottie Hedden             11 National Cathedr       5:15.10    5   
  5 Grace Carr                09 Georgetown Visit       5:16.09    4   
  6 Stephanie Jones           09 Georgetown Visit       5:17.58    3   
  7 Bridget Connelly          10 Georgetown Visit       5:25.67    2   
  8 Joanna Farrell            09 Stone Ridge of S       5:26.90    1   
  9 Kathryn Scully            10 Holton-Arms            5:28.61  
 10 Hannah Wolfe              11 National Cathedr       5:32.92  
 11 Catherine Harrison        12 Episcopal              5:36.16  
 12 Courtney Sullivan            Bullis                 5:38.33  
 13 Mary Katherine Green      11 Connelly Sch. of       5:39.49  
 14 Rebecca Weingarten        12 National Cathedr       5:41.89  
 15 Nina Roumell              12 Bullis                 5:43.96  
 16 kathleen smith            10 Potomac School         5:45.65  
 17 Haley Gordon              09 Holton-Arms            5:46.10  
 18 Yaa Addison               12 St. Andrew's Epi       5:46.65  
 19 Jamie Thompson            09 Holton-Arms            5:49.31  
 20 Elisa Magalhaes           11 Georgetown Day S       6:13.53  
 21 Sallie Glover             10 Episcopal              6:19.27  
 22 Kristina Burger           12 Flint Hill Schoo       6:19.73  
 23 Caroline Hamil            09 St. Stephen's &        6:20.20  
 24 Arin Mitchell                Bullis                 6:28.07  
 25 Martha Perez-Sanz         11 Episcopal              6:28.69  
 26 Linnea Dewees             11 Georgetown Day S       6:33.26  
 27 Veronica Garcia           10 Maret School           6:39.54  
 28 Jen Dussault              11 Madeira School         6:43.21  
 29 Tierney Caulfield         11 Connelly Sch. of       7:06.02  
 -- Olivia Werner             09 Flint Hill Schoo            DQ  
 -- Emily Hatton              12 St. Andrew's Epi           DNS  
 -- Melina Greene             12 Sidwell Friends            DNS  
 -- Julia Dohner              09 Georgetown Day S           DNS  
 -- Tess Mulrean              11 Flint Hill Schoo           DNS  
 
Event 24  Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: M 4:25.10  2007        J. Ross, The Potomac School               
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 David Sneeringer          11 Maret School           4:29.63   10   
  2 Sam Freeling              11 Georgetown Day S       4:31.33    8   
  3 Ben Joseph                10 Georgetown Day S       4:32.57    6   
  4 Matthew Kim               09 Sidwell Friends        4:32.65    4   
  5 campbell ross             10 Potomac School         4:49.90    2   
  6 Ben Max                   10 Georgetown Day S       4:52.60    1   
  7 Chris Heizer              11 Flint Hill Schoo       4:53.25  
  8 Jack Kaplan               09 Potomac School         5:03.88  
  9 Zack Horowitz             09 St. Andrew's Epi       5:09.31  
 10 Matt Taylor               09 Maret School           5:09.54  
 11 Ryan Barbalace            10 Flint Hill Schoo       5:11.88  
 12 Paul Flather              12 Flint Hill Schoo       5:13.90  
 13 Eli Robbins               10 St. Andrew's Epi       5:19.84  
 14 Kyle Wilson               11 Sidwell Friends        5:59.43  
 -- Dylan Thayer              12 St. Andrew's Epi           DNS  
 -- John McGowan              10 Sidwell Friends            DNS  
 
Event 25  Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
 Meet Record: M 10:01.68  2006        The Potomac School, The Potomac School   
                          J.Vasser,R.Gluck,M.Nelson,C.Cook                  
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Sidwell Friends                                     9:47.60M  10   
  2 Potomac School                                     10:02.00    8   
  3 Georgetown Visitation Prep                         10:03.13    6   
  4 National Cathedral                                 10:04.64    5   
  5 Episcopal                                          10:08.28    4   
  6 Holton-Arms                                        10:12.64    3   
  7 Georgetown Day School                              10:32.96    2   
  8 St. Stephen's & St. Agnes                          10:51.23    1   
  9 Stone Ridge of Sacred Heart                        10:53.94  
 10 Madeira School                                     11:07.04  
 -- Connelly Sch. of Holy Child                             DNS  
 
Event 26  Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
 Meet Record: M 8:35.30  2004        Sidwell Friends, Sidwell Friends          
                         B Hunt, A. Sovonick, A. Schreiber, J.Perlis       
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 St. Andrew's Episcopal                              8:21.88M  10   
  2 Potomac School                                      8:28.47M   8   
  3 Sidwell Friends                                     8:30.68M   6   
  4 Georgetown Day School                               8:48.51    4   
  5 Flint Hill School                                   9:05.92    2   
 -- Maret School                                            DNS  
 
Event 27  Girls 4x100 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record: M 49.9h  2001        Sidwell Friends, Sidwell Friends            
                       C.Fouch, R.Wilson, N. Meriweather, F.Meriweather  
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 St. Stephen's & St. Agnes                             49.70M  2  10   
  2 Georgetown Visitation Prep                            50.23   2   8   
  3 Episcopal                                             51.93   2   6   
  4 Holton-Arms                                           52.27   2   5   
  5 National Cathedral                                    52.37   2   4   
  6 Georgetown Day School                                 52.62   2   3   
  7 Sidwell Friends                                       52.73   1   2   
  8 Stone Ridge of Sacred Heart                           52.97   2   1   
  9 Bullis                                                53.28   1 
 10 Potomac School                                        53.77   2 
 11 Flint Hill School                                     54.43   1 
 12 St. Andrew's Episcopal                                55.17   1 
 13 Madeira School                                        56.41   1 
 -- Maret School                                            DNS   1 
 
Event 28  Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
 Meet Record: M 44.2h  2004        Sidwell Friends, Sidwell Friends            
                       S. Brownlee, R. Collins, M. Young, T. Bass        
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Sidwell Friends                                       44.10M  10   
  2 St. Andrew's Episcopal                                45.92    8   
  3 Maret School                                          45.97    6   
  4 Georgetown Day School                                 46.27    4   
  5 Potomac School                                        46.53    2   
  6 Flint Hill School                                     46.72    1   
 
Event 29  Girls 800 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: M 2:19.08  2007        Samantha Adelberg, The Potomac School     
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kara Wilson               09 Sidwell Friends        2:19.41   10   
  2 Melina Greene             12 Sidwell Friends        2:20.95    8   
  3 anneka wilson             11 Potomac School         2:23.50    6   
  4 Stephanie Jones           09 Georgetown Visit       2:26.73    5   
  5 Joanna Farrell            09 Stone Ridge of S       2:27.78    4   
  6 Coles Lawton              11 Episcopal              2:28.35    3   
  7 Chloe Nickens             09 Stone Ridge of S       2:28.96    2   
  8 Bridget Connelly          10 Georgetown Visit       2:29.05    1   
  9 Elise Tigani              10 Georgetown Visit       2:29.73  
 10 Yaa Addison               12 St. Andrew's Epi       2:30.19  
 11 Preston Cory              10 Episcopal              2:30.79  
 12 Jazana Goolsby            09 St. Stephen's &        2:31.74  
 13 Sarah Meyerhoff           11 Holton-Arms            2:32.22  
 14 katie chockley            11 Potomac School         2:33.31  
 15 Libby Ulman               12 National Cathedr       2:34.61  
 16 Nina Roumell              12 Bullis                 2:35.43  
 17 Diana Pressel             10 Stone Ridge of S       2:35.47  
 18 Fiona Nugent              09 Sidwell Friends        2:36.90  
 19 Alex Guntle               10 Connelly Sch. of       2:40.51  
 20 Kathryn Scully            10 Holton-Arms            2:41.00  
 21 Taylor Baskin             12 National Cathedr       2:41.08  
 22 Courtney Sullivan            Bullis                 2:41.97  
 23 Elisa Magalhaes           11 Georgetown Day S       2:44.56  
 24 Lanier Olsson             10 Episcopal              2:45.13  
 25 Elaine Ogden              12 Georgetown Day S       2:46.38  
 26 patricia brandt           11 Potomac School         2:46.94  
 27 Alyssa Cogen              12 Georgetown Day S       2:47.41  
 28 Maggie Edmunds            09 St. Stephen's &        2:47.67  
 29 Taylor Bono               11 St. Stephen's &        2:48.55  
 30 Kristina Burger           12 Flint Hill Schoo       2:48.82  
 31 Sunny Lew                 10 Madeira School         2:51.91  
 32 Adiya Taylor              09 Madeira School         2:52.90  
 33 Arin Mitchell                Bullis                 2:55.97  
 34 Veronica Garcia           10 Maret School           3:07.75  
 -- Mariah Sanguinetti        11 Holton-Arms                DNS  
 -- Emily Hatton              12 St. Andrew's Epi           DNS  
 -- Kimora Brock              10 National Cathedr           DNS  
 -- Olivia Werner             09 Flint Hill Schoo           SCR  
 
Event 30  Boys 800 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: M 1:59.1h  2006        A. Stern, Georgetown Day School           
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jake Gadbaw               12 St. Andrew's Epi       2:01.69   10   
  2 Sam Freeling              11 Georgetown Day S       2:02.62    8   
  3 John McGowan              10 Sidwell Friends        2:03.57    6   
  4 Johnny Lane               11 Flint Hill Schoo       2:04.23    4   
  5 Chaz Rotenberg            10 Georgetown Day S       2:04.72    2   
  6 Ben Joseph                10 Georgetown Day S       2:06.39    1   
  7 Daniel Perlis             09 Sidwell Friends        2:07.44  
  8 Joe Benton                11 Flint Hill Schoo       2:07.79  
  9 Pablo Galicia             12 St. Andrew's Epi       2:09.29  
 10 John Steele               10 Potomac School         2:14.42  
 11 Greg Pawlow               09 Flint Hill Schoo       2:14.53  
 12 Kyle Graham               11 Maret School           2:17.09  
 13 Kyle Wilson               11 Sidwell Friends        2:17.63  
 14 Ahmed Ibrahim-Hassan      09 St. Andrew's Epi       2:18.42  
 15 john bennett              11 Potomac School         2:21.90  
 -- Matt Taylor               09 Maret School               DNS  
 
Event 31  Girls 4x400 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record: M 4:00.47  2006        The Potomac School, The Potomac School    
                         N.Heintz,C.Cook,M.Nelson,S.Adelberg               
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 St. Stephen's & St. Agnes                           4:04.90   2  10   
  2 Sidwell Friends                                     4:05.80   2   8   
  3 Episcopal                                           4:06.68   2   6   
  4 Georgetown Visitation Prep                          4:10.00   2   5   
  5 National Cathedral                                  4:10.74   2   4   
  6 Potomac School                                      4:16.41   2   3   
  7 Flint Hill School                                   4:17.48   1   2   
  8 Georgetown Day School                               4:19.14   2   1   
  9 Holton-Arms                                         4:19.58   2 
 10 Stone Ridge of Sacred Heart                         4:21.34   1 
 11 St. Andrew's Episcopal                              4:25.01   1 
 12 Madeira School                                      4:47.91   1 
 -- Bullis                                                  DNS   1 
 
Event 32  Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
 Meet Record: M 3:30.03  2006        Georgetown Day School, Georgetown Day Scho
                         S.Brownlee, R.Collins,M.Young,T.Bass              
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Sidwell Friends                                     3:30.38   10   
  2 Flint Hill School                                   3:32.18    8   
  3 St. Andrew's Episcopal                              3:34.33    6   
  4 Potomac School                                      3:34.61    4   
  5 Georgetown Day School                               3:35.48    2   
  6 Maret School                                        3:47.66    1   
 
                    Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Georgetown Visitation Prep 110        2) Sidwell Friends            94.50
    3) Episcopal                   86        4) National Cathedral         67   
    5) Potomac School              58        6) Holton-Arms                56   
    7) St. Stephen's & St. Agnes   48        8) Flint Hill School          27   
    9) Maret School                25       10) Stone Ridge of Sacred Hea  22.50
   11) Georgetown Day School       22       12) Madeira School              6   
   13) Bullis                       2                                           
 
                    Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) St. Andrew's Episcopal     100        2) Georgetown Day School      98   
    3) Sidwell Friends             87.66     4) Flint Hill School          78.33
    5) Maret School                67        6) Potomac School             64   



Return to Top

Email | About