MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Southern Track Classic
Southern Track Classic History
Hosted By: Sports Backers Stadium
Richmond, Virginia
2009-05-09

Licensed to King's Fork High School     HY-TEK's Meet Manager 5/8/2009 10:10 PM
                       SOUTHERN TRACK CLASSIC - 5/8/2009                       
                            Sports Backers Stadium                             
                            Results - MileStat.com                                   
 
Event 2  Men High Jump
=========================================================================
 MEET RECORD: *  7-00  5/9/2003    Adam Linkenauger, Lord Botetoute            
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
Finals
  4 Roethel, Rich                Herndon              6-07.00    6-03.00  
  6 Muzzio, Joey                 Robinson, James      6-05.00    6-01.00  
  7 Scott, DaeQuan               Lee, R. E. (St)      6-05.00   J6-01.00  
 -- Cox, Isaiah                  Matoaca              6-04.00         NH  
 
Event 3  Women Long Jump
==============================================================================
 MEET RECORD: * 19-08  5/12/2006   Brittini Finch, Centerville                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Nunn*, Nikki                 Manchester          18-11.25   19-07.00   1.9 
  2 Sheperd, Karimah             Grassfield          20-00.25   19-05.50   4.5 
  3 Derricott*, Elaine           Henrico             19-01.00   19-03.00   4.1 
  4 Townsend, Jazmen             Grassfield          19-06.00   19-01.25   3.3 
  5 Richardson, Jasia            Tucker, J. R.       18-04.00   18-06.25   3.4 
  6 Chandler, Tanay              Nansemond River     18-07.50   17-10.25   2.6 
  7 Hudson*, Briana              Deep Run            18-10.00   17-10.00   2.4 
  8 Armstead, Bilnita            Monroe, James       18-05.00   17-00.50   2.8 
  9 Mitchell, Brianna            Spotswood           18-03.00   16-11.50   3.6 
 10 Bostwick, Brittany           Christiansburg      18-03.50   16-05.50   3.1 
 
Event 4  Men Long Jump
==============================================================================
 MEET RECORD: * 24-05.25  5/12/2000   Dexter Faulk, Woodside                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Hunter, Justin               Ocean Lakes         25-00.50   24-03.50   2.8 
  2 Wilson, David                Washington, G.      22-05.50   23-02.75   2.8 
  3 Beaver, Ryan                 Princess Anne       23-06.50   22-09.25   2.8 
  4 Brooks-Richardson, Micha     Henrico             22-06.00   22-04.00   0.5 
  5 Ross, Davon                  James River (Buc    22-01.00   22-03.00   3.2 
  6 Nash, Andreas                Prince Edward       22-01.00   21-11.25   2.4 
  7 Benitez, Wesley              Matoaca             22-10.00   21-08.50   2.8 
  8 Woodson *, Isaiah            Atlee               20-09.50   20-03.75   3.7 
 
Event 5  Women Triple Jump
==============================================================================
 MEET RECORD: * 40-08.75  5/12/2006   Queen Harrison, Hermitage                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Sheperd, Karimah             Grassfield          41-01.00   40-05.75   2.2 
  2 Richardson, Jasia            Tucker, J. R.       40-04.50   39-04.00   2.4 
  3 Derricott*, Elaine           Henrico             39-01.00   38-08.50   2.4 
  4 Ford-Holland*, Siobhan       Dale, Thomas        38-11.00   38-05.75   2.2 
  5 Perry, Chaneka               Menchville          39-10.00   38-03.00   2.8 
  6 Hudson*, Briana              Deep Run            39-05.00   38-02.50   2.2 
  7 Golden*, Montasia            Lee-Davis           38-05.00   38-00.75   2.8 
  8 Brown, Jazmine               Varina              37-08.00   35-10.25   1.7 
  9 Davis, Candace               Amherst County      36-09.00   35-02.50   1.7 
 
Event 6  Men Triple Jump
==============================================================================
 MEET RECORD: * 49-11.25  5/11/2001   Alonzo Moore/David Wilson, Phoebus, GW   
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Beaver, Ryan                 Princess Anne       46-06.00   47-02.00   2.0 
  2 Brown, Tyrease               Amherst County      46-09.00   46-05.50   2.2 
  3 Wilson, David                Washington, G.      51-05.75  J46-05.50   4.0 
  4 Lawton, Micheal              Grassfield          45-08.00   46-00.00   2.4 
 
Event 1  Women High Jump
=========================================================================
 MEET RECORD: *  5-08  5/12/2006   Ashley Gatling/ Pearl Bickersteth, Deep Cree
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Bickersteth, Pearl           Potomac              5-11.00    5-07.00  
  2 Hudson*, Briana              Deep Run             5-06.00   J5-07.00  
  3 White, Andrea                Lancaster            5-06.00    5-03.00  
  3 Daly*, Marlena               Deep Run             5-05.00    5-03.00  
  5 Mervine, Amy                 Colonial Forge       5-06.00    5-01.00  
  6 Minczuk *, Katie             Cosby                5-02.00   J5-01.00  
  7 Easter, amber                Bethel               5-04.00   J5-01.00  
  7 Schoenborn, Lauren           Freeman, Douglas     5-02.00   J5-01.00  
 
Event 2  Men High Jump
=========================================================================
 MEET RECORD: *  7-00  5/9/2003    Adam Linkenauger, Lord Botetoute            
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Hunter, Justin               Ocean Lakes          7-02.00    6-10.00  
  2 Morris, Phillip              Glenvar              6-10.00    6-05.00  
  3 James, John                  Nansemond River      6-06.00   J6-05.00  
  4 Ross, Davon                  James River (Buc     6-06.00    6-03.00  
 
Event 6  Men Triple Jump
==============================================================================
 MEET RECORD: * 49-11.25  5/11/2001   Alonzo Moore/David Wilson, Phoebus, GW   
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  5 Ross, Davon                  James River (Buc    46-03.25   45-03.00   2.8 
  6 Woodson *, Isaiah            Atlee               44-09.00   44-00.50   2.1 
  7 Stith, Rahsaan               Brunswick Sr.       44-04.00   42-04.00   2.1 
 -- Brooks-Richardson, Micha     Henrico             45-05.00       FOUL       
 -- Benitez, Wesley              Matoaca             45-01.00       FOUL       
 
Event 7  Women Discus Throw
=========================================================================
 MEET RECORD: * 151-06  5/11/2007   Natalie Baird, Park View, Sterling         
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Moss*, Christianna           Henry, Patrick (      133-08     120-05  
  2 Lemon, Mary Grace            Glass, E. C.          123-06     117-10  
  3 Rasmussen, Ashley            Skyline               111-11     116-09  
  4 Lewis, Kayla                 Fleming, William      117-09     111-09  
  5 Pina, Lynee                  Brooke Point          113-08     110-00  
  6 Greene*, Kristen             Dale, Thomas          106-01     109-01  
  7 Moore, Latticia              Prince George         108-00     105-08  
  8 Miles, Jasmine               Amelia County         111-07     105-06  
  9 Oare, Meredith               Park View (St)        110-02     102-02  
 10 Linkous, LeeNora             Maggie Walker Go      107-11     100-05  
 11 Simpson, Megan               King's Fork           105-06      91-03  
 
Event 8  Men Discus Throw
=========================================================================
 MEET RECORD: * 180-07  5/12/2006   Mike Zajak, EC Glass                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Hersh, Austin                James River (Mid      168-07     158-05  
  2 Johnson, Tyler               Prince George         145-11     147-06  
  3 Simmons, Isaiah              Woodbridge            149-08     146-00  
  4 Shanks, Rueben               Warren County         158-00     145-06  
  5 Mesadeui, Philip             Henry, Patrick (      151-10     145-04  
  6 Latham, Spencer              Glass, E. C.          150-05     144-00  
  7 Lewis, Laroyce               Prince George         163-10     140-00  
  8 Thomas, Logan                Brookville            148-07     139-00  
  9 Fuson*, Thomas               Deep Run              150-01    J139-00  
 10 Wright, Will                 Collegiate Schoo    56-04.50     136-08  
 11 Irby*, Orlando               Tucker, J. R.         149-00     135-11  
 12 Fortney, Kyle                Fauquier              145-00     135-00  
 
Event 9  Women Shot Put
=========================================================================
 MEET RECORD: * 49-04.50  5/11/2001   Lindsay Newberger, Cox                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Lewis, Kayla                 Fleming, William    42-06.00   43-00.75  
  2 Scott, Daquaa                Lee, R. E. (St)     38-03.00   41-02.50  
  3 Rasmussen, Ashley            Skyline             39-03.50   39-11.75  
  4 McCrowey, Alisha             James River (Buc    39-07.00   38-10.25  
  5 Glover, Jericah              Amherst County      38-10.00   37-04.00  
  6 Meeks, Dominique             Collegiate Schoo    37-04.00   37-00.75  
  7 Lemon, Mary Grace            Glass, E. C.        37-04.00   36-07.75  
  8 Ball, Elizabeth              Brooke Point        37-09.00   36-05.00  
  9 Greene*, Kristen             Dale, Thomas        39-02.00   35-01.00  
 10 King*, Elise                 Manchester          36-02.50   35-00.75  
 11 Eddy*, Jasmine               Manchester          36-11.00   30-05.75  
 
Event 10  Men Shot Put
=========================================================================
 MEET RECORD: * 57-01.75  5/12/2006   Steve Hunzinger/ Mike Zajac, Robinson/ EC
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Simmons, Isaiah              Woodbridge          56-10.75   59-05.50* 
  2 Mesadeui, Philip             Henry, Patrick (    53-06.00   56-11.00  
  3 Davis, Anthony               Clover Hill         53-00.50   54-11.00  
  4 Springman, Trevor            Stone Bridge        51-03.50   54-08.25  
  5 Wang, David                  Stone Bridge        52-09.50   54-01.50  
  6 Fuson*, Thomas               Deep Run            52-01.00   53-00.75  
  7 Saluiman, Fareed             Highland Springs    51-00.00   51-10.25  
  8 Kroko, Jake                  Monroe, James       51-04.50   50-06.25  
  9 Barksdale, Cameron           Glass, E. C.        51-05.00   50-04.25  
 10 Repass III, Todd             Stafford            50-01.50   48-06.50  
 11 Latham, Spencer              Glass, E. C.        50-00.00   46-03.50  
 
Event 11  Women Pole Vault
=========================================================================
 MEET RECORD: * 12-00  5/12/2006   Ashley Early, Western Albemarle             
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Powell*, Lizzie              Henry, Patrick (    12-06.00   11-03.00  
  2 Dejarnette *, Emma           Atlee               12-06.00  J11-03.00  
  3 McGlade, Colleen             Brooke Point        11-06.00   10-09.00  
  3 Collins, Katherine           Nelson County       12-00.00   10-09.00  
  5 Overstreet *, Cameron        Atlee               11-07.00  J10-09.00  
  6 Poma*, Caroline              Henrico             11-00.00   10-03.00  
  7 Hartt, Cayse                 Turner Ashby        10-03.00    9-09.00  
  7 Oleson*, Stephanie           Henrico             10-06.00    9-09.00  
 
Event 12  Men Pole Vault
=========================================================================
 MEET RECORD: * 17-00  5/9/2003    Chip Heuser, St. Xavier, KY                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kelly, Allen                 King's Fork         15-08.00   15-06.00  
  2 Armentrout*, Matthew         Deep Run            15-09.00   14-06.00  
  3 Epperson, Andrew             Brookville          14-04.00  J14-06.00  
  4 Webb, Kevin                  Great Bridge        14-06.00   14-00.00  
  5 Drablos, Josh                Jefferson Forest    14-00.00   13-06.00  
  6 Taylor, Joseph               Prince George       14-00.00  J13-06.00  
  7 Hazelgren, Matt              Stafford            14-06.00  J13-06.00  
 -- Brennen, John                Forest Park         14-06.00         NH  
 -- Pillow *, Chris              Atlee               14-00.00         NH  
 -- Hoogland, Matt               Lake Braddock       14-00.00         NH  
 
Event 13  Women 4x800 Meter Relay
=========================================================================
 MEET RECORD: * 9:22.34  5/10/2002   Kellam High School, Kellam                
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 West Potomac  'A'                                 9:35.24    9:27.60  
     1) Lescher, Dale                   2) Underwood, Sarah Jane          
     3) Rosenberg, Kelsey               4) Bigler, Julianne               
  2 West Springfield  'A'                             9:35.53    9:39.32  
     1) Barber, Anna                    2) Watt, Alex                     
     3) Lepley, Sara                    4) Blackburn, Lauren              
  3 Mountain View  'A'                                9:50.99    9:40.69  
     1) Jensen, Caitlyn                 2) Braney, Lauren                 
     3) Westerholm, Jenny               4) Davis, Kaitlyn                 
  4 Freeman, Douglas  'A'                            10:05.00    9:41.50  
     1) Furgurson*, Kate                2) Hopper, Ellyn                  
     3) Towell*, Carleigh               4) Maguire*, Haley                
  5 Western Branch  'A'                               9:45.00    9:41.81  
     1) Hymon, Lauren                   2) Wynn, Natalie                  
     3) Pinnock, Marressa               4) Gresham, Casey                 
  6 Maggie Walker Govrs  'A'                          9:35.41    9:47.35  
     1) Green*, Kelsey                  2) Schick*, Clarissa              
     3) Vines *, Caroline               4) Spiers*, Anna                  
  7 Lafayette  'A'                                    9:55.00    9:47.77  
     1) Dobosy, Becky                   2) Samaha, Renee                  
     3) Peterson, Heidi                 4) Zimmerman, Ariel               
  8 Colonial Forge  'A'                              10:00.00    9:52.58  
     1) Dickinson, Hannah               2) Wade, Colleen                  
     3) Baird, Alyssa                   4) Somers, Hannah                 
  9 Blacksburg  'A'                                  10:10.00    9:52.68  
     1) Kaiser, Tasmin                  2) Dorrell, Sarah                 
     3) Jaeger, Lauren                  4) Brown, Hannah                  
 10 Bethel  'A'                                       9:57.05   10:01.70  
     1) Wright, Jasmine                 2) Betts, Ariana                  
     3) Lewis-Johnson, Tori             4) Baker, Nicole                  
 11 Harrisonburg  'A'                                 9:59.99   10:02.32  
     1) Hill, Lauren                    2) Comfort, Tricia                
     3) Rose, Maria                     4) Duda, Maddie                   
 12 Lee-Davis  'A'                                    9:53.24   10:03.56  
     1) Westbrook*, Tiel                2) Chudoba*, Rachel               
     3) Ferrance*, Jackie               4) Lineberry*, Amanda             
 
Event 14  Men 4x800 Meter Relay
=========================================================================
 MEET RECORD: * 7:52.52  5/10/2002   Willingboro High School, Willingboro, NJ  
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Varina  'A'                                       7:59.00    7:59.62  
     1) Johnson Deloatoh*, Khristopher  2) Gaskins, Nyler                 
     3) Nolte, Mathew                   4) Lacks, Devin                   
  2 Freeman, Douglas  'A'                             8:03.39    8:01.78  
     1) Davies *, Eric                  2) Ward *, Kyle                   
     3) Cilley*, Craig                  4) Ward, Alec                     
  3 Mountain View  'A'                                8:04.78    8:05.08  
     1) Elly, Jared                     2) Wisniewski, Tim                
     3) Shoope, Grant                   4) Porter, Thomas                 
  4 Grafton  'A'                                      8:03.26    8:05.71  
     1) Gorwitz, Brian                  2) Graves, Eric                   
     3) Garcia, Matthew                 4) Gunnerson, David               
  5 Spotswood  'A'                                    8:05.29    8:07.01  
     1) Hoerner, Matt                   2) Basinger, Matthew              
     3) Hoerner, Michael                4) Jarrels, Jay                   
  6 West Potomac  'A'                                 7:59.24    8:07.93  
     1) Bradley, Joseph                 2) Comfort, Brandon               
     3) Hammond, Thom                   4) Stebbins, Peter                
  7 Ocean Lakes  'A'                                  8:03.24    8:08.97  
     1) Lotts, Derrick                  2) Cunningham, Seth               
     3) Doan, Conor                     4) Winters, Jon                   
  8 Godwin, Mills  'A'                                8:11.84    8:10.50  
     1) Pollock*, Grant                 2) Brown*, Austin                 
     3) Bashir, Adlan                   4) Burton*, Alex                  
  9 Maggie Walker Govrs  'A'                          8:07.86    8:12.15  
     1) Rodgers*, Marcel                2) May*, Jacob                    
     3) Watson *, Ben                   4) Askin *, Peter                 
 10 Gonzaga  'A'                                      8:00.00    8:13.07  
     1) Hamilton, Earl                  2) Kelly, Devin                   
     3) Fleury, Will                    4) Zeiss, Ben                     
 11 West Springfield  'A'                             8:09.24    8:14.69  
     1) Schissler, Mark                 2) Knudsen, Alex                  
     3) Dolan, Joe                      4) Tobin, Daniel                  
 12 Deep Run  'A'                                     8:05.28    8:15.12  
     1) Novak, Daniel                   2) Hornsby, Booth                 
     3) Kaczka*, Greg                   4) Bram, Ryan                     
 
Event 15  Women 100 Meter Hurdles
==============================================================================
 MEET RECORD: * 14.02  5/9/2008    Charisse Bryant, Green Run                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Scarlett, Samantha           Bethel                 14.88      14.80  -3.0 
  2 Perry, Chaneka               Menchville             14.98      15.12  -3.0 
  3 Pannell, Courtni             Bethel                 14.98      15.16  -3.0 
  4 Armstead, Bilnita            Monroe, James          15.09      15.42  -3.0 
  5 Golden*, Montasia            Lee-Davis              15.10      15.56  -3.0 
  6 Crum, Rachel                 Cave Spring            15.33      15.86  -3.0 
  7 Kauffman, Amanda             Harrisonburg           15.17      20.16  -3.0 
 
Event 16  Men 110 Meter Hurdles
==============================================================================
 MEET RECORD: * 14.04  5/11/2007   Adams Abdulrazaaq, Highland Springs         
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Radlin, Reynaldo             North Stafford         14.31      14.66  -2.2 
  2 Best, Andre                  Stone Bridge           14.70      14.88  -2.2 
  3 Harris, Aaron                Henry, Patrick (       15.07      14.92  -2.2 
  4 Scales, D'Angelo             Lafayette              14.63      15.03  -2.2 
  5 Carnahan, Brad               Deep Run               15.08      15.14  -2.2 
  6 Harris, Jameal               Matoaca                15.05      15.30  -2.2 
  7 Sherherd, Tyrece             Lakeland               14.62      15.34  -2.2 
 
Event 17  Women 100 Meter Dash
==============================================================================
 MEET RECORD: * 11.63  5/11/2007   Shanica Claiborne, Petersburg               
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Hayes, Dionna                Elizabeth Seton        11.96      12.41  -3.2 
  2 Minkins, Tania               Menchville             12.18      12.49  -3.2 
  3 Chandler, Tanay              Nansemond River        12.03      12.53  -3.2 
  4 Tyson-King, Jovonne          Clover Hill            12.18      12.57  -3.2 
  5 Burrell, Rachel              Bethel                 12.00      12.65  -3.2 
  6 Mitchell, Brianna            Spotswood              12.50      12.77  -3.2 
  7 Brown, Courtney              Blacksburg             12.66      13.02  -3.2 
  8 Russell*, Desiree            Manchester             12.27      13.11  -3.2 
 
Event 18  Men 100 Meter Dash
==============================================================================
 MEET RECORD: * 10.53  5/7/1999    Casey Combest, Owensboro, KY                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Taylor, James                Nansemond River        10.61      10.84  -2.1 
  2 House, Earl                  Bethel                 10.74      10.97  -2.1 
  3 Benion Jr., DeVaughn         Washington, G.         10.72      11.07  -2.1 
  4 Owah, Alex                   Harrisonburg           10.89      11.15  -2.1 
  5 Allen, Daniel                Stone Bridge           10.69      11.20  -2.1 
  6 Reid, Jon                    Stafford               10.88      11.24  -2.1 
  7 Ladd, David                  Fairfax                10.97      11.24  -2.1 
  8 Morse, Terrance              Amherst County         11.03      11.42  -2.1 
 
Event 19  Women 1 Mile Run
=========================================================================
 MEET RECORD: * 4:46.73  5/9/2003    Sarah Bowman, Fauquier                    
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Nobles, Stacey               Ocean Lakes          5:05.39    5:00.52  
  2 Stevens, Joanna              Blacksburg           4:58.08    5:02.22  
  3 Lautzenheiser*, Kathleen     Midlothian           5:01.31    5:03.98  
  4 Lee, Christina               Potomac Falls        5:07.27    5:05.41  
  5 Reeves, Janel                Brookville           5:11.08    5:07.09  
  6 Barclay, Elizabeth           Albemarle            5:07.95    5:09.13  
  7 Reiner, Anne                 Ocean Lakes          5:07.60    5:10.52  
  8 Tomlin, Amanda               Prince George        5:14.51    5:10.59  
  9 Kavanaugh, Kelly             Robinson, James      5:07.90    5:13.23  
 10 Cornell, Lizzie              Princess Anne        5:00.95    5:13.43  
 11 Foreman, Trinity             Blacksburg           5:10.00    5:14.66  
 12 Wijayaratne, Hiruni          Herndon              4:57.00    5:16.62  
 13 Strange, Julie               Loudoun County       5:12.07    5:17.14  
 14 Yosef, Betel                 Edison, Thomas       5:12.29    5:24.92  
 
Event 20  Men 1 Mile Run
=========================================================================
 MEET RECORD: * 4:08.34  5/9/2003    Bobby Curtis, St. Xavier, KY              
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Vrhovac, Zachary             Albemarle            4:19.00    4:14.53  
  2 Ledder, Bill                 Gonzaga              4:16.24    4:14.95  
  3 Dejarnette *, Ben            Atlee                4:15.02    4:17.17  
  4 Degfae, Leoule               Edison, Thomas       4:16.92    4:19.29  
  5 Burleigh*, Braden            Midlothian           4:17.24    4:19.62  
  6 Noble, Luke                  Albemarle            4:18.00    4:19.94  
  7 Paisley, Drew                Ocean Lakes          4:18.24    4:20.60  
  8 Carter, George               Blacksburg           4:21.76    4:20.91  
  9 Dowd, Kevin                  Fairfax              4:21.90    4:23.18  
 10 Snyder*, Cody                Lee-Davis            4:20.27    4:25.49  
 11 Berman, Jared                Robinson, James      4:18.93    4:26.97  
 12 Grimm, Dan                   Centreville          4:16.28    4:29.53  
 
Event 21  Women 4x100 Meter Relay
============================================================================
 MEET RECORD: * 46.54  5/13/2005   Hermitage High School, Hermitage            
                       Major, Harrison, Winston, Carter                  
    School                                               Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Elizabeth Seton  'A'                                46.67      47.04   2 
     1) DeCoster, Jameice               2) Pedro, Adenike                 
     3) Young, Briana                   4) Hayes, Dionna                  
  2 Grassfield  'A'                                     46.73      47.05   2 
     1) Oguwu, Nneka                    2) Barr, Myesha                   
     3) Sheperd, Karimah                4) Townsend, Jazmen               
  3 Western Branch  'A'                                 47.61      48.05   2 
     1) Mitchell, Amber                 2) Calhoun, Alana                 
     3) Williams, Shakia                4) Taylor, Taranisha              
  4 Bethel  'A'                                         47.99      48.69   2 
     1) Combs, Rashaun                  2) Sharp, Olicia                  
     3) Pannell, Courtni                4) Burrell, Rachel                
  5 Manchester  'A'                                     50.35      49.13   1 
     1) Nunn*, Nikki                    2) Russell*, Desiree              
     3) Hairston, Candice               4) Reay, Sydney                   
  6 Spotswood  'A'                                      49.36      49.27   2 
     1) Mitchell, Brianna               2) Matthews, Dorrie               
     3) Moubray, Jessy                  4) Young, Kala                    
  7 Tallwood  'A'                                       50.20      49.36   1 
     1) Ewing, Jessica                  2) Hankins, Jasmine               
     3) Harris, Felecia                 4) Moore, Marina                  
  8 Varina  'A'                                         49.94      49.44   2 
     1) Copeland, Jessica               2) Bell, Tiuana                   
     3) Reynolds, Aleshia               4) Warith, Maria                  
  9 Northumberland  'A'                                 50.95      49.84   1 
     1) Gilliam, Brenda                 2) Gordon, Jodeci                 
     3) Bates, Valerie                  4) Ball, Shemeke                  
 10 Glass, E. C.  'A'                                   50.04      50.26   1 
     1) Ward, Chyna                     2) Calloway, Darlene              
     3) Moss, Whitney                   4) Porter, Kendall                
 11 Tabb  'A'                                           50.87      50.37   1 
     1) Greene, Jasmine                 2) Porter, Kiara                  
     3) Kassie, Loryn                   4) Aymonin, Julia                 
 12 Fleming, William  'A'                               51.00      50.44   1 
     1) Johnson, Cierra                 2) Coleman, Erinica               
     3) Manley, Alexis                  4) Curtis, Laneeka                
 13 Armstrong  'A'                                      51.36      50.96   1 
     1) Carrington, Mikala              2) Burrell, Latifa                
     3) Coffey, Chrishonda              4) Johnson, Jessica               
 14 Robinson, James  'A'                                50.05      51.88   1 
     1) Onyekwere, Chioma               2) Denham, Lauren                 
     3) Kulbaski, Molly                 4) Roberson, Elizabeth            
 
Event 22  Men 4x100 Meter Relay
============================================================================
 MEET RECORD: * 41.34  5/9/2003    DeMatha Cathholic High School, DeMatha, MD  
    School                                               Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Grassfield  'A'                                     42.09      41.87   2 
     1) Lawton, Micheal                 2) Campbell, Curtis               
     3) Gwynn, Corey                    4) Johnson, Terrell               
  2 Stone Bridge  'A'                                   42.72      42.30   2 
     1) Best, Andre                     2) Sheehan, Nick                  
     3) Thomas, Adrian                  4) Allen, Daniel                  
  3 Ocean Lakes  'A'                                    43.70      42.64   1 
     1) Thomas, Shamarko                2) Davis, Walter                  
     3) Owens, Reggie                   4) Hunter, Justin                 
  4 Osbourn Park  'A'                                   43.36      42.85   2 
     1) Black, Rashard                  2) Connor, Cole                   
     3) Edwards, Devin                  4) Akanni, Jairus                 
  5 Henrico  'A'                                        43.31      42.88   2 
     1) Smith*, Raquaam                 2) Hoskey*, DreQuan               
     3) Brooks-Richardson, Michael      4) Clark, Carrington              
  6 King's Fork  'A'                                               43.15   1 
     1) Coleman, Joel                   2) Mason, Michael                 
     3) Mosby, Vince                    4) Halloway, Tyler                
  7 Harrisonburg  'A'                                   43.28      43.41   2 
     1) Holmes, Michael                 2) Taylor, DeSean                 
     3) Owah, Alex                      4) Shifflett, Jake                
  8 Marshall, John  'A'                                 43.34      43.53   2 
     1) bowan, garth                    2) ingram, thomas                 
     3) king, sherrod                   4) jones, Tyler                   
  9 Western Branch  'A'                                 43.71      43.81   1 
     1) Lewis, Jeffrey                  2) Roberts, Darren                
     3) Cipcic, Cameron                 4) bolton, nick                   
 10 Fairfax  'A'                                        43.92      43.85   1 
     1) Mezher, Nabil                   2) Prescott, Darryl               
     3) Hildreth, Daniel                4) Ladd, David                    
 11 Gonzaga  'A'                                        43.78      43.90   1 
     1) Henderson, Marcus               2) Pittman, Eric                  
     3) Jones, Devin                    4) Mclaughlin, Leo                
 12 Armstrong  'A'                                      43.60      44.51   2 
     1) Williams, Tyee                  2) Winston, Tarus                 
     3) Adkins, Fred                    4) Crockett, Rakeem               
 -- Varina  'A'                                         43.97         DQ   1 
     1) Hester*, Takaeo                 2) Harrison, Jerel                
     3) Charity, Maurice                4) Finney, Anthony                
 -- Atlee  'A'                                          44.10         DQ   1 
     1) Epps *, Jaired                  2) Woodson *, Isaiah              
     3) Petrizzi *, Sean                4) Petrizzi *, Joe                
 
Event 25  Women 300 Meter Hurdles
=========================================================================
 MEET RECORD: * 42.54  5/12/2006   Nicole Saunders, Menchville                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Amegashie, Yvonne            Potomac                43.96      44.66  
  2 Armstead, Bilnita            Monroe, James          45.61      45.39  
  3 Mitchell, Tierra             Menchville             46.23      45.99  
  4 Butler, Kierra               Stafford               47.04      47.19  
  5 Young, Briana                Elizabeth Seton        46.86      47.72  
 
Event 26  Men 300 Meter Hurdles
=========================================================================
 MEET RECORD: * 37.78  5/9/2008    Damien Thigpen, Stonewall Jackson           
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Thigpen, Damien              Jackson, Stonewa       36.75      36.98* 
  2 Radlin, Reynaldo             North Stafford         37.93      37.76* 
  3 Washington, Andre            Woodbridge             39.78      38.68  
  4 Robinson, Stacey             Gonzaga                38.96      38.94  
  5 Atkinson *, Marques          Atlee                  40.05      40.38  
  6 Jordan, Alphonso             Fauquier               40.03      40.52  
  7 Bacote, Dominique            Centreville            39.52      41.27  
 
Event 27  Women 800 Meter Run
=========================================================================
 MEET RECORD: * 2:07.38  5/13/2005   Sarah Bowman, Fauquier                    
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Hicks, Myah                  Edison, Thomas       2:16.50    2:14.59  
  2 Johnston*, Paige             Midlothian           2:13.93    2:14.98  
  3 Kuhn, Natalia                Ocean Lakes          2:16.08    2:15.25  
  4 Dowd, Frances                Fairfax              2:13.43    2:15.67  
  5 Stevens, Kathleen            Blacksburg           2:16.31    2:16.30  
  6 Epstein, Liana               Lake Braddock        2:15.63    2:16.72  
  7 Paradis, Stephanie           Stone Bridge         2:15.75    2:17.52  
  8 Tyler, Tatum                 Cave Spring          2:18.64    2:17.94  
  9 Newcomb, Kelsey              Dinwiddie            2:20.24    2:20.70  
 10 Kavanaugh, Kelly             Robinson, James      2:19.17    2:21.93  
 11 Woodford, Natalie            Henry, Patrick (     2:17.72    2:22.13  
 
Event 28  Men 800 Meter Run
=========================================================================
 MEET RECORD: * 1:51.47  5/10/2003   Richard Smith, South Lakes                
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Degfae, Tihut                Edison, Thomas       1:53.00    1:54.62  
  2 Lysher, Jacob                Stafford             1:57.69    1:55.43  
  3 Hagen, Ryan                  Potomac Falls        1:56.20    1:55.63  
  4 Gunnerson, David             Grafton              1:57.77    1:55.67  
  5 Bradley, Garrett             Albemarle            1:56.70    1:56.29  
  6 Thorpe*, Jason               Manchester           1:56.96    1:56.47  
  7 Kaczka*, Greg                Deep Run             1:59.38    1:56.88  
  8 crawford, keith              Huguenot             1:58.77    1:56.94  
  9 Hull, Quinn                  Blacksburg           1:58.87    1:57.55  
 10 Daniels, Tim                 North Stafford       1:58.98    1:58.39  
 11 Werner, Chris                Western Branch       1:58.24    1:59.24  
 12 Farrell *, Conor             Maggie Walker Go     1:57.81    2:04.01  
 
Event 29  Women 200 Meter Dash
==============================================================================
 MEET RECORD: * 23.53  5/13/2005   Francena McCrory, Bethel                    
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 DeCoster, Jameice            Elizabeth Seton        24.68      25.00  -2.7 
  2 Townsend, Jazmen             Grassfield             24.92      25.34  -2.7 
  3 Sharp, Olicia                Bethel                 25.16      25.92  -2.7 
  4 Peter, Carina                Herndon                25.38      25.94  -2.7 
  5 Tyson-King, Jovonne          Clover Hill            25.46      26.00  -2.7 
 
Event 30  Men 200 Meter Dash
==============================================================================
 MEET RECORD: * 21.36  5/12/2006   Anthony Chesson, Manchester                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Taylor, James                Nansemond River        21.56      21.45  -3.1 
  2 Thigpen, Damien              Jackson, Stonewa       21.60      21.68  -3.1 
  3 Verburg, David               Glass, E. C.           21.55      21.98  -3.1 
  4 Baker-Johnson, Travaughn     Stafford                          22.59  -3.1 
  5 Finney, Anthony              Varina                 22.70      23.21  -3.1 
 
Event 33  Women 4x400 Meter Relay
============================================================================
 MEET RECORD: * 3:50.18  5/10/2002   Willingboro High School, Willingboro, NJ  
    School                                               Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Elizabeth Seton  'A'                              3:53.21    3:53.25   2 
     1) DeCoster, Jameice               2) Iwugo, Ambrosia                
     3) Pedro, Adenike                  4) Young, Briana                  
  2 Bethel  'A'                                       3:50.00    3:53.34   2 
     1) Fraenk, Emmy                    2) Combs, Rashaun                 
     3) Burrell, Rachel                 4) Sharp, Olicia                  
  3 Western Branch  'A'                               3:58.00    3:56.70   2 
     1) Williams, Shakia                2) Epps, Simone                   
     3) Whities, Venus                  4) Pinnock, Marressa              
  4 Prince George  'A'                                4:06.00    4:00.67   1 
     1) Pierson, Amber                  2) Govans, Tyeshia                
     3) Walden, Courtney                4) Scott, Desi                    
  5 Robinson, James  'A'                              3:58.24    4:00.90   2 
     1) Roberson, Elizabeth             2) Denham, Lauren                 
     3) McCant, Genamarie               4) Kulbaski, Molly                
  6 Lakeland  'A'                                     4:05.00    4:01.48   1 
     1) Hails, Brittany                 2) Porter, Johiqua                
     3) Daniel, Shakiella               4) Daniel, Shanna                 
  7 Potomac Falls  'A'                                4:00.00    4:02.59   2 
     1) Akinduro, Abimimbloa            2) Jones, Ariana                  
     3) Hunter, Kaitlyn                 4) Fauteux, Nicole                
  8 Lee-Davis  'A'                                    4:00.24    4:04.11   2 
     1) Spence*, Jessie                 2) Jackson*, Brie                 
     3) Golden*, Montasia               4) Westbrook*, Tiel               
  9 Highland Springs  'A'                             4:04.39    4:04.37   1 
     1) comer, tammie                   2) garland, neisha                
     3) holloway, sharhae               4) cox, charisa                   
 10 Handley  'A'                                      4:07.45    4:05.50   1 
     1) Crowe, Caroline                 2) Myers, Brittani                
     3) Dixon, Kara                     4) Robinson, Melissa              
 11 Cave Spring  'A'                                  4:07.48    4:06.46   1 
     1) Azar, Reema                     2) Western, Molly                 
     3) Tyler, Tatum                    4) Smith, Nicole                  
 12 Tabb  'T'                                         4:08.92    4:07.53   1 
     1) Porter, Kiara                   2) Wilson, Briyanna               
     3) Kassie, Loryn                   4) Aymonin, Julia                 
 13 Maggie Walker Govrs  'A'                          4:04.24    4:07.89   2 
     1) Wheeler*, Jessica               2) Schick*, Clarissa              
     3) Paul*, Lauren                   4) Stokes*, Jordan                
 14 Blacksburg  'A'                                   4:07.88    4:11.36   1 
     1) Brown, Hannah                   2) Stevens, Kathleen              
     3) Stevens, Joanna                 4) Dorrell, Sarah                 
 
Event 34  Men 4x400 Meter Relay
============================================================================
 MEET RECORD: * 3:13.70  5/12/2000   Heritage High School, Heritage            
    School                                               Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Western Branch  'A'                               3:21.21    3:18.35   2 
     1) Artis, Jeffrey                  2) Sparrow, Javanti               
     3) Cipcic, Cameron                 4) Nix, Daniel                    
  2 West Potomac  'A'                                 3:15.27    3:20.25   2 
     1) Comfort, Brandon                2) Holden, Julian                 
     3) Bradley, Joseph                 4) McCants, Jon                   
  3 Marshall, John  'A'                               3:26.65    3:23.24   1 
     1) bowan, garth                    2) ingram, thomas                 
     3) king, sherrod                   4) jones, Tyler                   
  4 Freeman, Douglas  'A'                             3:27.65    3:24.24   1 
     1) Adams, Taurean                  2) Addison, Eric                  
     3) Ward, Alec                      4) Spurell, Lonnie                
  5 Gonzaga  'A'                                      3:26.60    3:25.69   1 
     1) Mclaughlin, Leo                 2) Jones, Devin                   
     3) Henderson, Marcus               4) Pittman, Eric                  
  6 Deep Run  'A'                                     3:29.91    3:26.29   1 
     1) Carnahan, Brad                  2) Brown*, Andrew                 
     3) Kaczka*, Greg                   4) Walker, Chris                  
  7 Albemarle  'A'                                    3:24.00    3:26.98   2 
     1) Bradley, Garrett                2) Okaah, Joel                    
     3) Noble, Luke                     4) Vrhovac, Zachary               
  8 Brunswick Sr.  'A'                                3:29.70    3:27.18   1 
     1) Robinson, Tony                  2) Monteria, Deonte               
     3) Manning, Montavius              4) Hardy, Donald                  
  9 Godwin, Mills  'A'                                3:25.32    3:29.85   2 
     1) Prince*, Eric                   2) Brown*, Austin                 
     3) Forlines*, Blake                4) Bashir, Adlan                  
 10 Blacksburg  'A'                                   3:25.92    3:30.73   2 
     1) Hencke, Brian                   2) Sims, Jackson                  
     3) Hull, Quinn                     4) Carter, George                 
 11 Atlee  'A'                                        3:33.56    3:31.80   1 
     1) Owecke *, Daniel                2) Atkinson *, Marques            
     3) Johnson *, Michael              4) Petrizzi *, Joe                
 12 Glass, E. C.  'A'                                 3:27.35    3:37.58   1 
     1) Davis, Eugene                   2) Hughes, Torrence               
     3) Ferguson, Anthony               4) Wallier, Jermaine              
 
Event 35  Women 1600 Sprint Medley
=========================================================================
 MEET RECORD: * 4:16.02  5/9/2003    Phoebus High School, Phoebus              
                         Richardson, Simpson, Gilliam, Alston              
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Deep Run  'A'                                     3:50.12    4:14.35* 
     1) Daly*, Marlena                  2) Drapac*, Julia                 
     3) Drapac*, Samantha               4) Dobbs*, Erica                  
  2 Woodbridge  'A'                                   4:14.57    4:15.38* 
     1) Britto, Michelle                2) Osorito, Andrea                
     3)                                 4) McGhee, J'Quiana               
  3 Bethel  'A'                                       4:05.24    4:16.60  
     1) Combs, Rashaun                  2) Fraenk, Emmy                   
     3) Williams, Asia                  4) Adams, Shanece                 
  4 Clover Hill  'A'                                  4:20.00    4:28.47  
     1) Wise*, Katherine                2) Sanders, Sherika               
     3) Smith, Regina                   4) Denecke*, Morgan               
  5 Tallwood  'A'                                     4:25.84    4:29.53  
     1) Bryceland, Michele              2) Seymore, Asia                  
  6 Lee-Davis  'A'                                    4:17.64    4:34.67  
     1) Spence*, Jessie                 2) Jackson*, Brie                 
  7 Colonial Heights  'A'                             4:24.00    4:44.32  
     1) Frost, Inga                     2) Rigby, Abigail                 
     3) Sinclair, Megan                 4) Pulley, Catherine              
 
Event 36  Men 1600 Sprint Medley
=========================================================================
 MEET RECORD: * 3:31.64  5/11/2006   Manchester High School, Manchester        
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Woodbridge  'A'                                   3:37.43    3:37.62  
     1) Lewis, Kelvin                   2) Mathis, RaMon                  
     3) Washington, Andre               4) McRae, Greg                    
  2 Ocean Lakes  'A'                                  3:42.00    3:39.36  
     1) Davis, Walter                   2) Thomas, Shamarko               
     3) Owens, Reggie                   4) Horton, Jordan                 
  3 Atlee  'A'                                        3:39.74    3:40.86  
     1) Johnson *, Michael              2) Epps *, Jaired                 
     3) Owecke *, Daniel                4) O'Day *, Logan                 
  4 Lee-Davis  'A'                                    3:44.24    3:47.52  
     1) Bennett, Greg                   2) Purcell*, Brian                
     3) Brown*, Ryan                    4) Harvey, TJ                     
  5 Tallwood  'A'                                     3:45.24    3:48.68  
     1) Bryant, Julian                  2) Fanelty, Zach                  
     3) Wilson, Faquan                  4) Tabbing, Justin                
 
Event 37  Women 400 Meter Dash
=========================================================================
 MEET RECORD: * 54.75  5/9/2003    Faraign Giles, Tallwood                     
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 McCant, Genamarie            Robinson, James        55.90      55.13  
  2 Jackson, Ashontae            Orange County          57.67      56.29  
  3 Iwugo, Ambrosia              Elizabeth Seton        55.50      56.42  
  4 Scott, Desi                  Prince George          57.96      56.58  
  5 Fraenk, Emmy                 Bethel                 56.99      57.30  
  6 Pierson, Amber               Prince George          57.84      57.43  
  7 Brown, Qualitra              King's Fork            57.97      57.91  
  8 Barr, Myesha                 Grassfield             57.08      57.93  
 
Event 38  Men 400 Meter Dash
=========================================================================
 MEET RECORD: * 46.47  5/11/2007   Sean Holston, R E Lee, Springfield          
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Verburg, David               Glass, E. C.           47.15      47.68  
  2 Sykes, Taylor                Great Bridge           47.73      48.23  
  3 McCants, Jon                 West Potomac           49.10      48.39  
  4 Williams, Chris              Lee, R. E. (St)        49.70      49.64  
  5 Forlines*, Blake             Godwin, Mills                     50.35  
  5 Cuffee, Austin               Bethel                 48.30      50.35  
  6 Redd, Andre                  Cosby                  49.20      50.59  
  7 Costanzo*, Dominic           Godwin, Mills          50.13      50.78  
 
Event 39  Women 2 Mile Run
=========================================================================
 MEET RECORD: * 10:32.84  5/10/2002   Laura Stanley, Carolina Day, NC          
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Marsico, Megan               Glenvar             11:01.24   11:01.27  
  2 Karabinus, Ariel             Osbourn Park        11:06.95   11:07.29  
  3 Witt*, Amy                   Midlothian          11:10.89   11:07.98  
  4 Dobbs*, Courtney             Deep Run            11:16.00   11:10.48  
  5 Nuckols*, Madalyn            Deep Run            11:18.81   11:14.02  
  6 Davis, Kaitlyn               Mountain View       11:01.01   11:16.36  
  7 Kvartunas, Paige             West Springfield    11:16.26   11:16.44  
  8 Fitchett, Leah               Blacksburg          11:08.60   11:29.21  
  9 Cario*, Stephanie            Lee-Davis           11:10.05   11:34.11  
 10 Badura*, Abby                Clover Hill         11:25.45   11:36.46  
 11 Hopper**, Lauren             Hanover             11:10.83   11:37.83  
 
Event 40  Men 2 Mile Run
=========================================================================
 MEET RECORD: * 8:57.16  5/11/2001   Bobby Lockhart                            
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Peavey, Bobby                Kellam, Floyd        9:10.89    9:04.23  
  2 Veilleux, Ben                Clarke County        9:12.40    9:13.26  
  3 Hardin, Josh                 Potomac Falls        9:28.03    9:15.81  
  4 Puffett, Cory                DeMatha Catholic                9:19.11  
  5 Porter, Thomas               Mountain View        9:09.01    9:27.46  
  6 Ott, Alex                    Turner Ashby         9:27.50    9:32.94  
  7 Theroux, Blake               Western Branch       9:24.85    9:38.51  
  8 Frantz*, Silas               Freeman, Douglas                9:39.92  
  9 White, Jordan                Great Bridge         9:39.43    9:40.75  
 10 York, Chris                  Clarke County        9:36.10    9:42.15  
 10 Nafziger, Dan                Harrisonburg         9:29.12    9:42.15  
 12 Foley, Christopher           Chantilly            9:29.68    9:45.25  
 13 Van Luling, Todd             Herndon              9:40.00    9:49.59  
 14 Howard, Matt                 Blacksburg           9:34.15   10:02.00  
 15 Ashooh, Griff                Colonial Forge                 10:03.86  
 -- Hornsby, Booth               Deep Run             9:37.99        DNF  




Return to Top

Email | About