MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Howard County Track Classic
Howard County Invitational Outdoors History
Hosted By: Long Reach
Columbia, Maryland
2009-05-02

 Licensed to Howard Co Public School System Champs - Organization License
                                        HY-TEK's Meet Manager 5/2/2009 02:41 PM
                            2009 HOCO TRACK CLASSIC                            
                                  Long Reach                                   
                           Columbia, MD  - 5/2/2009                            
                           Results - From runningmaryland.com                                    
 
Girls 100 Meter Dash
============================================================================
 MEET RECORD: ! 11.00  5/3/2008    Nicole Peterson, Gaitersburg                
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Alabi, Funmi                 Long Reach G                      12.40Q  1 
  2 Brown, Shaniece              Henry E. Lac           12.50      12.87Q  2 
  3 Porter, Keyana               Howard High            13.30      13.59Q  4 
  4 N\'Gambwa, Nicole            Kennedy                13.33      13.69Q  3 
  5 Benbow, Jasmine              Henry E. Lac           12.30      12.70Q  1 
  6 Browne, Kamilah              Reservoir Ga                      13.04Q  2 
  7 Nelson, Molly                Mount Hebron           14.19      13.99Q  3 
  8 Young, Alexis                Great Mills            13.00      14.09Q  4 
  9 Oden, Titi                   Howard High            13.10      13.25   1 
 10 Tinkle, Brianna              Atholton               13.00      13.44   2 
 11 Wagner, Brittney             Arundel High           12.60      13.51   1 
 12 Scott, Anna                  Long Reach G           13.10      14.04   2 
 13 Aberdeen, Olivia             Wilde Lake             14.40      14.72   4 
 14 Dawson, Jackie               Mount Hebron           14.73      15.26   4 
 15 Gonlin, Jasmine              Wilde Lake             13.80      15.61   1 
 16 Pindell, Alexis              Reservoir Ga                      15.74   3 
 
Girls 100 Meter Dash
================================================================================
 MEET RECORD: ! 11.00  5/3/2008    Nicole Peterson, Gaitersburg                
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Alabi, Funmi                 Long Reach G           12.40      11.99   10   
  2 Benbow, Jasmine              Henry E. Lac           12.70      12.78    8   
  3 Brown, Shaniece              Henry E. Lac           12.87      12.84    6   
  4 Browne, Kamilah              Reservoir Ga           13.04      12.90    4   
  5 N\'Gambwa, Nicole            Kennedy                13.69      13.53    2   
  6 Porter, Keyana               Howard High            13.59      13.57    1   
  7 Nelson, Molly                Mount Hebron           13.99      13.92  
  8 Young, Alexis                Great Mills            14.09      14.39  
 
Girls 200 Meter Dash
===================================================================================
 MEET RECORD: ! 24.80  5/3/2003    Shani Boone, FREDERICK DOUGLA               
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Scott, Aneesha               Long Reach G           25.50      25.52   2  10   
  2 Benbow, Jasmine              Henry E. Lac           25.40      25.95   2   8   
  3 Wade, Jennell                Henry E. Lac           25.30      26.32   2   6   
  4 Colarusso, Gina              Howard High            28.10      27.28   1   4   
  5 Richards, Kiana              Wilde Lake             28.20      28.44   1   2   
  6 Gold, Jessica                Arundel High           27.00      28.46   1   1   
  7 Nti, Yaa                     Kennedy                29.00      29.28   1 
  8 Whitney, Sheina              Reservoir Ga                      29.63   1 
  9 Young, Alexis                Great Mills            29.80      30.34   1 
 10 Acheampong, Doreen           Wilde Lake             31.50      32.39   1 
 
Girls 400 Meter Dash
===================================================================================
 MEET RECORD: ! 57.72  5/5/2007    Alissa Jewell, Gaitersburg                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Brown, Shaniece              Henry E. Lac           58.90      60.38   2  10   
  2 Wade, Jennell                Henry E. Lac           56.90      60.64   2   8   
  3 Gwynn, Alex                  Wilde Lake             62.60      62.62   2   6   
  4 Kaiser, Alyssa               Atholton               63.80      63.19   2   4   
  5 Clark, Nicole                Howard High            63.00      63.76   2   2   
  6 Richards, Kiana              Wilde Lake             62.80      65.09   2   1   
  7 Johnson, Angie               Mount Hebron           67.41      68.02   1 
  8 Bandurant, Gracey            Atholton               60.00      68.24   2 
  9 Gerard, Cara                 Howard High            65.00      69.58   1 
 10 Pindell, Alexis              Reservoir Ga                      74.47   1 
 
Girls 800 Meter Run
================================================================================
 MEET RECORD: ! 2:15.29  5/5/2007    Liz McCarter, Mount Hebron                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Roth, Anna                   Franklin             2:22.00    2:24.51   10   
  2 Gwynn, Alex                  Wilde Lake           2:28.00    2:27.42    8   
  3 Mill, Meredith               Howard High          2:26.00    2:27.58    6   
  4 keer, Carley                 Arundel High         2:35.00    2:29.85    4   
  5 Schroeder, Jennifer          Kennedy              2:33.00    2:29.86    2   
  6 Keer, Sydney                 Arundel High         2:30.00    2:30.48    1   
  7 Tawa, Liz                    Mount Hebron         2:33.40    2:33.38  
  8 Clark, Nicole                Howard High          2:24.00    2:34.55  
  9 Quigg, Ellyn                 Mount Hebron         2:33.10    2:36.65  
 10 Igbo, Adaora                 Kennedy              2:45.00    2:43.96  
 11 Durerneau, Ashley            Long Reach G         2:48.00    2:44.80  
 12 Conlan, Deidre               Long Reach G         2:45.00    2:45.29  
 13 Scheckelhoff, Tessa          Atholton             2:42.00    2:47.58  
 14 Boone, Sarah                 Wilde Lake           2:27.00    2:51.05  
 15 King, Holly                  Atholton             2:58.00    2:54.96  
 16 Morse, Hannah                Great Mills                     2:58.59  
 17 Perkins, Stephanie           Reservoir Ga         2:50.00    3:02.55  
 18 Wood, Kelsey                 Reservoir Ga         2:50.00    3:03.21  
 19 Rosenbery, Alexis            Great Mills                     3:18.41  
 
Girls 1600 Meter Run
================================================================================
 MEET RECORD: ! 5:00.67  5/5/2007    Liz McCarter, Mount Hebron                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Borisko, Elyse               Howard High          5:35.00    5:31.33   10   
  2 Mill, Meredith               Howard High          5:41.00    5:31.69    8   
  3 Heatley, Chelsea             Arundel High         5:30.00    5:32.11    6   
  4 Buescher, Karli              Mount Hebron         5:32.55    5:35.88    4   
  5 Dawson, Nicole               Hammond Bear         5:30.00    5:37.05    2   
  6 Vaughan, Hannah              Mount Hebron         5:38.09    5:37.69    1   
  7 kelty, Kahra                 Arundel High         5:45.00    5:37.86  
  8 Nolte, Mary                  Atholton             5:43.00    5:47.39  
  9 Nellis, Amy                  Atholton             5:44.00    5:54.62  
 10 Davidson-Wolf, Leah          Oakland Mill         6:00.00    5:57.17  
 11 Gibson, Alyse                Reservoir Ga         5:40.00    6:01.34  
 12 Gonlin, Vanessa              Wilde Lake           6:34.00    6:39.91  
 13 Morse, Hannah                Great Mills          6:42.40    6:45.31  
 14 Montanye, Lindsay            Franklin             6:24.00    6:46.26  
 15 Blasak, Natalie              Long Reach G         6:35.00    6:51.45  
 16 Rosenbery, Alexis            Great Mills                     7:25.84  
 
Girls 3200 Meter Run
================================================================================
 MEET RECORD: ! 11:38.16  5/3/2008    Elyse Borisko, Howard High               
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Yep, Becky                   Mount Hebron        11:33.24   11:20.24!  10   
  2 Malczyn, Angela              Mount Hebron        12:39.04   12:14.54    8   
  3 Dawson, Nicole               Hammond Bear        11:40.00   12:20.96    6   
  4 Adejumo, Hollie              Howard High         13:21.00   12:27.73    4   
  5 Makhlouf, Emily              Franklin            12:25.00   12:29.77    2   
  6 Platt, Sarah                 Arundel High        12:00.00   12:45.36    1   
  7 Scheckelhoff, Tessa          Atholton            12:50.00   13:05.69  
  8 Dickens, Keri                Howard High         13:27.00   13:10.89  
  9 Malkin, Abbie                Wilde Lake          13:16.00   13:36.84  
 10 Zagahab, Soriayah            Reservoir Ga        14:00.00   13:42.47  
 11 Popek, Gen                   Franklin            13:30.00   13:55.11  
 
Girls 100 Meter Hurdles
============================================================================
 MEET RECORD: ! 14.50  5/3/2003    Aajah Showell, MC DONOUGH                   
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Wagner, Brittney             Arundel High           17.00      17.00Q  2 
  2 Kujawa, Kelly                Mount Hebron           17.29      17.29Q  2 
  3 Reid, Ashley                 Franklin               17.70      17.70Q  2 
  4 DeFoor, Arielle              Atholton               19.00      19.00Q  2 
  5 Mardis-Perry, Cayllyn        Wilde Lake             19.80      19.80q  2 
  6 Elmer, Ashley                Long Reach G                      20.00q  2 
  7 Awodele, Temi                Reservoir Ga                      21.00q  2 
  8 Pate, Jaqueline              Long Reach G                      22.00q  2 
 
Girls 100 Meter Hurdles
================================================================================
 MEET RECORD: ! 14.50  5/3/2003    Aajah Showell, MC DONOUGH                   
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Pate, Jaqueline              Long Reach G           22.00      16.10   10   
  2 Wagner, Brittney             Arundel High           17.00      17.18    8   
  3 Reid, Ashley                 Franklin               17.70      17.53    6   
  4 Kujawa, Kelly                Mount Hebron           17.29      17.54    4   
  5 Elmer, Ashley                Long Reach G           20.00      18.18    2   
  6 Mardis-Perry, Cayllyn        Wilde Lake             19.80      19.75    1   
  7 DeFoor, Arielle              Atholton               19.00      19.82  
  8 Awodele, Temi                Reservoir Ga           21.00      21.42  
 
Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================================
 MEET RECORD: ! 45.10  5/3/2003    Starema Flood, FREDERICK DOUGLA             
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Tape, Jacqueline             Long Reach G           47.20      47.67   3  10   
  2 Browne, Kamilah              Reservoir Ga           48.50      49.61   3   8   
  3 Morris, Brittanie            Kennedy                51.00      50.35   2   6   
  4 Peoples, Kiara               Howard High            53.50      51.19   2   4   
  5 Vanagas, Nicole              Long Reach G           48.20      51.75   3   2   
  6 Kujawa, Kelly                Mount Hebron           50.88      52.19   3   1   
  7 Hawkins, Lunden              Howard High            53.00      52.86   2 
  8 Morris, Sierra               Franklin               52.00      53.53   2 
  9 Omolana, Tayo                Reservoir Ga           57.80      57.74   1 
 10 Mardis-Perry, Cayllyn        Wilde Lake             55.00      58.61   1 
 11 Siegel, Emma                 Mount Hebron           57.21      60.49   1 
 
Girls 4x100 Meter Relay
================================================================================
 MEET RECORD: ! 49.12  5/5/2007    Largo High School, Largo High S             
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Howard High School  'A'                             51.35      51.66   10   
  2 Kennedy  'A'                                        50.10      52.57    8   
  3 Mount Hebron High School  'A'                       55.80      56.78    6   
  4 Atholton  'A'                                       55.00      57.42    4   
 -- Long Reach Girls  'A'                                0.48         DQ   last handoff no bato
 
Girls 4x200 Meter Relay
================================================================================
 MEET RECORD: ! 1:44.52  5/5/2006    Kennedy, Kennedy                          
                         J Jenkins, M Miller, A Nettles, D Wright          
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kennedy  'A'                                      1:49.70    1:48.91   10   
  2 Howard High School  'A'                           1:51.00    1:49.23    8   
  3 Long Reach Girls  'A'                             1:44.00    1:49.77    6   
  4 Reservoir Gators  'A'                             2:05.00    1:53.97    4   
  5 Mount Hebron High School  'A'                     1:58.05    1:58.55    2   
  6 Wilde Lake  'A'                                   1:58.00    2:06.07    1   
 
Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
 MEET RECORD: ! 4:05.14  5/3/2003    Frederick Douglass-Pg, FREDERICK DOUGLA   
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Howard High School  'A'                           4:23.34    4:11.33   10   
  2 Arundel High School  'A'                          4:19.00    4:17.45    8   
  3 Wilde Lake  'A'                                   4:33.20    4:22.61    6   
  4 Kennedy  'A'                                      4:23.00    4:26.43    4   
  5 Mount Hebron High School  'A'                     4:27.20    4:34.88    2   
 
Girls 4x800 Meter Relay
================================================================================
 MEET RECORD: ! 9:51.59  5/5/2007    Largo High School, Largo High S           
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Atholton  'A'                                    10:10.00   10:09.47   10   
  2 Mount Hebron High School  'A'                    10:17.84   10:13.62    8   
  3 Howard High School  'A'                          10:04.00   10:23.53    6   
  4 Arundel High School  'A'                         10:20.00   11:06.08    4   
  5 Kennedy  'A'                                     11:15.00   11:16.39    2   
 
Girls High Jump
================================================================================
 MEET RECORD: !  5-04  5/5/2006    Tiffany McCarty, St. John Col               
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Donaldson, Eryn              Mount Hebron         5-06.00    5-02.00   10   
  2 Nelson, Molly                Mount Hebron         4-10.00    4-06.00    8   
  3 Hawkins, Lunden              Howard High          4-08.00    4-06.00    6   
  4 Davis, Maya                  Henry E. Lac         4-10.00    4-04.00    4   
  5 Gerard, Cara                 Howard High          4-04.00    4-04.00    2   
  6 Palmer, Jackie               Atholton             4-06.00    4-04.00    1   
  7 Odocha, Chioma               Atholton             4-08.00    4-04.00  
 
Girls Pole Vault
================================================================================
 MEET RECORD: !  9-00  5/3/2008    Laura Shoemaker, Wilde Lake                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Burnette, Mackenzie          Wilde Lake           8-06.00    8-00.00   10   
  2 Featherstone, Ebony          Reservoir Ga         7-00.00    7-06.00    8   
  3 Boone, Emma                  Wilde Lake                      7-06.00    6   
 
Girls Long Jump
================================================================================
 MEET RECORD: ! 18-03.50  5/5/2006    Tiffani Long, Long Reach G               
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hill, Nicole                 Oakland Mill        16-05.00   15-08.50   10   
  2 Donaldson, Eryn              Mount Hebron        15-10.00   15-06.50    8   
  3 Burnette, Mackenzie          Wilde Lake          15-00.00   15-06.00    6   
  4 Odocha, Chioma               Atholton            14-00.00   15-05.50    4   
  5 Bandurant, Gracey            Atholton            15-07.00   14-07.00    2   
  6 Taylor, Brianna              Long Reach G        16-00.00   14-00.00    1   
  7 Ucheomumu, Dorothy           Kennedy             14-00.00   13-05.25  
  8 Davis, Maya                  Henry E. Lac        14-05.00   12-08.50  
  9 Ajebon, Diane                Howard High         13-07.00   12-00.00  
 -- Closson, Hannah              Howard High         15-01.00         ND  
 
Girls Triple Jump
================================================================================
 MEET RECORD: ! 35-05  5/3/2008    Taylor Butler, Bishop McNam                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hill, Nicole                 Oakland Mill        32-06.00   32-08.75   10   
  2 Odocha, Chioma               Atholton            31-00.00   32-07.25    8   
  3 Reid, Ashley                 Franklin            28-00.00   32-07.00    6   
  4 Donaldson, Eryn              Mount Hebron        31-05.00   31-11.00    4   
  5 Burnette, Mackenzie          Wilde Lake          33-03.00   31-10.25    2   
 
Girls Shot Put
================================================================================
 MEET RECORD: ! 41-09.50  5/3/2008    Natalie Baird, Park View Hi              
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Holton, Judia                Great Mills         28-02.00   28-05.00   10   
  2 Briscoe, Brittany            Great Mills         29-04.00   26-01.00    8   
  3 Conlan, Deidre               Long Reach G        30-00.00   25-01.50    6   
  4 Nwabuezie, Delinna           Wilde Lake          26-00.00   24-03.00    4   
  5 Doerman, Meghan              Howard High         22-08.00   23-04.00    2   
  6 Carter, Cameron              Howard High         16-08.00   22-11.00    1   
 
Girls Discus Throw
================================================================================
 MEET RECORD: ! 159-03  5/6/2005    Amy Bilmanis, Thomas Stone                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Holton, Judia                Great Mills            89-02      89-11   10   
  2 Briscoe, Brittany            Great Mills            79-02      72-08    8   
  3 Doerman, Meghan              Howard High            66-08      69-10    6   
  4 Nwabuezie, Delinna           Wilde Lake             65-00      61-08    4   
  5 Carter, Cameron              Howard High            44-06      48-09    2   
 
Boys 100 Meter Dash
============================================================================
 MEET RECORD: ! 10.87  5/5/2006    Devon Brown, Reservoir Ga                   
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Epps, Jarrell                Wilde Lake             11.01      11.13Q  3 
  2 Jordan, Jerrel               Henry E. Lac           10.80      11.42Q  4 
  3 Lyles, Rashaud               Long Reach G           11.00      11.48Q  1 
  4 Dada, Oladotun               Atholton               11.00      11.50Q  2 
  5 Brooks, Delonte              Henry E. Lac           11.20      11.16Q  3 
  6 Watson, Matthew              Dover High S           11.23      11.72Q  1 
  7 Tyrail, Friend               Dover High S           11.57      11.79Q  2 
  8 Floyd, Brandon               Loyola Blake           11.30      12.07Q  4 
  9 Covington, Mark              Howard High            11.30      11.64   3 
 10 Jackson, Rashidi             Arundel High           11.40      11.84   3 
 11 Parks, Sterling              Arundel High           11.50      11.86   1 
 12 Johnson, Renard              Great Mills            11.90      12.00   2 
 13 Glaze, Alex                  Mount Hebron           11.98      12.01   2 
 14 White, Khairi                Atholton               11.20      12.10   4 
 15 Gilman, EJ                   Wilde Lake             11.30      12.14   1 
 16 Hankerson, Bryan             Reservoir Ga           11.95      12.57   1 
 17 Wilkerson, Aaron             Great Mills            12.30      12.59   3 
 18 Pearson, Tony                Franklin               11.80      12.69   4 
 
Boys 100 Meter Dash
================================================================================
 MEET RECORD: ! 10.87  5/5/2006    Devon Brown, Reservoir Ga                   
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Brooks, Delonte              Henry E. Lac           11.16      10.98   10   
  2 Epps, Jarrell                Wilde Lake             11.13      11.00    8   
  3 Dada, Oladotun               Atholton               11.50      11.25    6   
  4 Jordan, Jerrel               Henry E. Lac           11.42      11.43    4   
  5 Tyrail, Friend               Dover High S           11.79      11.59    2   
  6 Watson, Matthew              Dover High S           11.72      11.66    1   
  7 Lyles, Rashaud               Long Reach G           11.48      11.74  
  8 Floyd, Brandon               Loyola Blake           12.07      11.91  
 
Boys 101 Meter Dash Wheelchair
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Newman, Ben                  Howard High                      X30.19  
 
Boys 200 Meter Dash
===================================================================================
 MEET RECORD: ! 22.01  5/5/2007    Zach Brown, Wilde Lake W                    
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Henry, Wayne                 Henry E. Lac           22.80      21.99!  3  10   
  2 Epps, Jarrell                Wilde Lake             22.83      22.45   3   8   
  3 Jordan, Jerrel               Henry E. Lac           22.70      22.81   3   6   
  4 Oyewole, Seun                Long Reach G           23.20      23.16   2   4   
  5 Marsh, Stephen               Howard High            22.90      23.23   3   2   
  6 Wilkins, Spencer             Mount Hebron           22.80      23.24   3   1   
  7 Davis, Marcus                Arundel High           23.00      23.28   3 
  8 Jackson, Rashidi             Arundel High           23.00      23.39   3 
  9 Floyd, Brandon               Loyola Blake           23.40      23.89   2 
 10 Fomengiu, Kevin              Kennedy                23.35      23.94   2 
 11 Johnson, Renard              Great Mills            24.70      23.95   1 
 12 Abrams, Kamal                Dover High S           23.54      23.99   2 
 13 De la rosa, Gabe             Franklin               23.80      24.77   2 
 14 Mann, Auburn                 Kennedy                24.00      24.89   1 
 15 Thomas, Jalen                Reservoir Ga           23.00      25.18   2 
 16 Hankerson, Bryan             Reservoir Ga                      25.40   1 
 17 Johnson, Terrance            Dover High S           24.45      25.51   1 
 18 Mackall, Dalonta             Great Mills            26.10      26.25   1 
 
Boys 201 Meter Dash Wheelchair
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Newman, Ben                  Howard High                      X63.21  
 
Boys 400 Meter Dash
===================================================================================
 MEET RECORD: ! 49.58  5/3/2003    Dean Lee, MC DONOUGH                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Davenport, John              Loyola Blake           49.30      49.78   4  10   
  2 Zaky, Kalil                  Long Reach G           51.40      50.36   4   8   
  3 Page, Champ                  Henry E. Lac           49.30      50.98   4   6   
  4 Ronald, Cosme                Dover High S           49.24      51.56   4   4   
  5 Konstanzer, Jeremy           Reservoir Ga           53.00      52.88   3   2   
  6 Shade, Nicholas              Mount Hebron           50.02      53.02   4   1   
  7 Ross, Rodney                 Long Reach G           52.50      53.28   3 
  8 Goggins, Mike                Loyola Blake           54.90      53.58   2 
  9 McLellan, Douglas            Atholton               54.00      55.30   2 
 10 McNicholas, Patrick          Mount Hebron           53.01      55.60   3 
 11 Ndiang, Zathy                Wilde Lake             53.50      55.87   2 
 12 Shea, David                  Reservoir Ga           56.50      55.96   1 
 13 Carr, Jordan                 Howard High            55.73      56.16   1 
 14 Lester, Jalen                Arundel High           53.00      56.91   3 
 15 Ogbe, Esanye                 Franklin               55.00      57.18   2 
 16 Andrews, Dominique           Wilde Lake             53.40      57.24   2 
 17 Decarlo, Zach                Franklin               57.50      58.34   1 
 18 Marcus, Fowler               Dover High S           56.45      59.11   1 
 
Boys 800 Meter Run
================================================================================
 MEET RECORD: ! 1:54.96  5/3/2008    Antiono Palmer, Gaithersburg              
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Steinbach, Ryan              Mount Hebron         2:00.81    1:59.75   10   
  2 Barnes, Brandon              Dover High S         1:58.45    2:00.64    8   
  3 Wunsch, Chris                Atholton             2:03.00    2:01.84    6   
  4 Peterson, Jimmy              Reservoir Ga         2:03.00    2:03.65    4   
  5 Carrion, Jeff                Reservoir Ga         2:02.00    2:03.99    2   
  6 Timbers, Malik               Long Reach G         2:05.00    2:06.00    1   
  7 Flurry, Brett                Loyola Blake         2:07.00    2:06.51  
  8 Carriere, Nathan             Wilde Lake           2:02.40    2:07.11  
  9 Erford, Matt                 Loyola Blake         2:05.00    2:09.20  
 10 Guwani, David                Kennedy              2:10.00    2:11.83  
 11 Nellis, Brett                Atholton             2:09.00    2:13.36  
 12 Solomon, Josh                Howard High          2:14.00    2:14.30  
 13 Brun, John                   Mount Hebron         2:01.79    2:16.38  
 14 High, Lorenzo                Henry E. Lac         2:15.80    2:16.46  
 15 Sivo, Zach                   Howard High          2:21.00    2:16.81  
 16 Offenbacher, Peter           Great Mills          2:14.30    2:17.14  
 17 Gray, Phillip                Henry E. Lac         2:18.30    2:20.08  
 18 Garrison, Tyler              Hammond Bear         2:15.00    2:20.64  
 19 Baldwin, John                Wilde Lake           2:12.50    2:22.28  
 20 Stewart, Arron               Great Mills          2:24.60    2:31.31  
 
Boys 1600 Meter Run
================================================================================
 MEET RECORD: ! 4:19.14  5/3/2008    Sumanth Kuppalli, Perry Hall H            
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jablonski, Matt              Loyola Blake         4:24.30    4:28.34   10   
  2 Aristotle, Johnson           Dover High S         4:28.00    4:35.19    8   
  3 Jackson, Ryan                Reservoir Ga         4:34.00    4:40.64    6   
  4 Fitzpatrick, Mike            Loyola Blake         4:54.30    4:45.11    4   
  5 Buescher, Russell            Mount Hebron         4:34.39    4:45.29    2   
  6 Offenbacher, Peter           Great Mills          4:53.90    4:46.50    1   
  7 Pacheco, Matt                Atholton             4:45.00    4:47.24  
  8 Gawani, David                Kennedy              5:00.00    4:49.39  
  9 Dyjack, Matt                 Arundel High         5:00.00    4:50.74  
 10 Perrera, Gamika              Kennedy              5:00.00    4:52.55  
 11 Timbers, Malik               Long Reach G         4:45.00    4:53.45  
 12 Perez, Pat                   Howard High          4:53.00    4:54.72  
 13 Kluczyk, Bridger             Franklin             4:45.00    4:57.94  
 14 Jones, Zach                  Arundel High         5:00.00    4:58.72  
 15 Marty, Dylan                 Oakland Mill         4:55.00    4:59.77  
 16 Faulkner, Jode               Wilde Lake           5:05.00    5:03.03  
 17 Bennett, Matt                Reservoir Ga         4:50.00    5:03.97  
 18 Wilson, Nate                 Long Reach G         5:08.00    5:04.42  
 19 Kwon, Sean                   Hammond Bear         5:05.00    5:08.41  
 20 Fernandez, Rafi              Howard High          5:23.00    5:18.77  
 21 Baek, Nak Jun                Wilde Lake           4:59.00    5:20.10  
 22 Kayser, Kevin P              Great Mills          5:25.20    5:22.74  
 
Boys 3200 Meter Run
================================================================================
 MEET RECORD: ! 9:43.93  5/5/2007    Joey Thompson, HOWARD HS                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Stanton, Kyle                Hammond Bear         9:40.00    9:41.44!  10   
  2 Weinstein, Zach              Mount Hebron         9:45.00    9:50.23    8   
  3 Schuler, Eric                Reservoir Ga        10:00.00   10:07.81    6   
  4 Erford, Matt                 Loyola Blake        10:30.00   10:23.90    4   
  5 Offenbacher, Peter           Great Mills         10:01.00   10:26.49    2   
  6 Fitzpatrick, Mike            Loyola Blake        11:00.00   10:31.13    1   
  7 Parlette, Andrew             Atholton            10:29.00   10:31.96  
  8 King, Rylan                  Atholton            10:56.00   10:37.09  
  9 Enerson, Duncan              Wilde Lake          10:43.00   10:44.02  
 10 Enerson, Henry               Wilde Lake          10:56.00   10:44.88  
 11 Hoskins, Dominique           Howard High         10:58.00   10:59.65  
 12 Wilson, Nate                 Long Reach G        11:00.00   11:09.37  
 13 Sheehy, Chris                Reservoir Ga        11:25.00   11:14.11  
 14 Williams, Jimmy              Hammond Bear        11:40.00   11:31.59  
 15 Dyjack, Matt                 Arundel High        11:00.00   11:59.09  
 16 Kayser, Kevin P              Great Mills         12:05.50   12:15.86  
 
Boys 110 Meter Hurdles
============================================================================
 MEET RECORD: ! 14.54  5/3/2008    Ernest Cooper, Wise                         
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Brown, Ryan                  Long Reach G           15.20      15.41Q  2 
  2 Denegal, Brian               Dover High S           15.21      15.60Q  1 
  3 Jordan, Jackson              Mount Hebron           14.85      15.64Q  3 
  4 Robinson, Eddie              Atholton               15.50      15.69Q  2 
  5 Tucker, Bradford             Mount Hebron           15.46      15.81Q  1 
  6 Jenkins, Matt                Franklin               15.70      16.05Q  3 
  7 Saunders, Dwayne             Howard High            15.90      16.24q  3 
  8 Yamoah, Chris                Reservoir Ga           16.50      16.49q  1 
  9 Veney, Matt                  Arundel High           19.00      16.83   3 
 10 Thrower, Tony                Wilde Lake             16.30      17.25   2 
 11 Duvall, Jordan               Franklin               17.50      17.62   3 
 12 Thornton, Julian             Great Mills            16.80      18.00   2 
 13 Ward, Cameron                Long Reach G           17.80      18.11   2 
 14 Levi-Goerlich, Kevin         Atholton               19.00      18.55   3 
 15 Alexander, Jarrod            Loyola Blake                      20.21   3 
 
Boys 110 Meter Hurdles
================================================================================
 MEET RECORD: ! 14.54  5/3/2008    Ernest Cooper, Wise                         
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Brown, Ryan                  Long Reach G           15.41      15.19   10   
  2 Tucker, Bradford             Mount Hebron           15.81      15.29    8   
  3 Denegal, Brian               Dover High S           15.60      15.31    6   
  4 Saunders, Dwayne             Howard High            16.24      15.99    4   
  5 Jordan, Jackson              Mount Hebron           15.64      16.01    2   
  6 Robinson, Eddie              Atholton               15.69      16.36    1   
  7 Jenkins, Matt                Franklin               16.05      16.71  
  8 Yamoah, Chris                Reservoir Ga           16.49      16.82  
 
Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================================
 MEET RECORD: ! 38.08  5/3/2008    Ernest Cooper, Wise                         
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Jenkins, Matt                Franklin               40.70      41.07   2  10   
  2 Burk, Matthew                Mount Hebron           43.75      41.71   2   8   
  3 Thornton, Julian             Great Mills            41.80      41.73   2   6   
  4 Denegal, Brian               Dover High S           40.45      41.95   2   4   
  5 Robinson, Eddie              Atholton               43.00      42.72   2   2   
  6 Brown, Ryan                  Long Reach G           41.50      42.96   2   1   
  7 Atta-Dakwa, Victor           Mount Hebron           45.47      44.56   1 
  8 Ward, Cameron                Long Reach G           43.40      44.60   2 
  9 Musgrove, DeAnte             Arundel High           46.00      45.49   1 
 10 Anthony, Loper               Dover High S           42.54      46.10   2 
 11 Saunders, Dwayne             Howard High            43.90      46.60   1 
 12 Levi-Goerlich, Kevin         Atholton               48.00      47.00   1 
 13 Alexander, Jarrod            Loyola Blake                      47.68   1 
 14 Kingrey, Ryan                Arundel High           47.00      49.08   1 
 15 Rollow, Russell              Wilde Lake             50.00      52.27   1 
 
Boys 4x100 Meter Relay
===================================================================================
 MEET RECORD: ! 43.12  5/5/2007    Potomac H.S, Potomac H.S                    
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Long Reach Girls  'A'                               43.50      44.38   2  10   
  2 Mount Hebron High School  'A'                       46.10      44.75   1   8   
  3 Dover High School  'A'                              44.25      45.57   2   6   
  4 Arundel High School  'A'                            45.00      46.37   1   4   
  5 Reservoir Gators  'A'                               47.00      47.12   1   2   
  6 Atholton  'A'                                       44.00      47.39   2   1   
  7 Wilde Lake  'A'                                     43.75      47.44   2 
 -- Howard High School  'A'                             43.70         DQ   2  out of zone exchange
 -- Kennedy  'A'                                        44.30         DQ   2  out of zone exchange
 
Boys 4x200 Meter Relay
================================================================================
 MEET RECORD: ! 1:29.44  5/5/2007    Potomac H.S, Potomac H.S                  
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Long Reach Girls  'A'                             1:35.00    1:32.26   10   
  2 Henry E. Lackey High Scho  'A'                    1:35.20    1:32.38    8   
  3 Howard High School  'A'                           1:32.00    1:33.42    6   
  4 Arundel High School  'A'                          1:33.00    1:36.87    4   
  5 Reservoir Gators  'A'                             1:36.50    1:38.65    2   
  6 Loyola Blakefield  'A'                            1:34.90    1:41.58    1   
 -- Dover High School  'A'                            1:31.47         DQ   Handoff in exchange
 
Boys 4x400 Meter Relay
===================================================================================
 MEET RECORD: ! 3:24.14  5/3/2003    Frederick Douglass-Pg, FREDERICK DOUGLA   
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Dover High School  'A'                            3:25.00    3:31.19   2  10   
  2 Mount Hebron High School  'A'                     3:36.50    3:35.30   2   8   
  3 Kennedy  'A'                                      3:40.00    3:38.05   1   6   
  4 Howard High School  'A'                           3:42.00    3:39.07   1   4   
  5 Arundel High School  'A'                          3:30.00    3:39.45   2   2   
  6 Reservoir Gators  'A'                             3:43.00    3:41.77   1   1   
  7 Dunbar High School  'A'                           3:30.00    3:43.52   2 
  8 Wilde Lake  'A'                                   3:34.35    3:45.21   2 
  9 Hammond Bears  'A'                                4:00.00    4:07.64   1 
 
Boys 4x800 Meter Relay
================================================================================
 MEET RECORD: ! 8:05.39  5/5/2007    Atholton, Atholton                        
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mount Hebron High School  'A'                     8:15.00    8:10.37   10   
  2 Reservoir Gators  'A'                             8:18.00    8:17.66    8   
  3 Kennedy  'A'                                      8:45.00    8:19.19    6   
  4 Dover High School  'A'                            9:25.00    8:26.06    4   
  5 Arundel High School  'A'                          8:45.00    8:38.18    2   
  6 Atholton  'A'                                     8:44.00    8:42.50    1   
  7 Howard High School  'A'                           9:01.00    9:19.94  
  8 Wilde Lake  'A'                                   9:37.00    9:46.16  
 
Boys High Jump
================================================================================
 MEET RECORD: !  6-04  5/3/2003    Michael Wade, RIVER HILL                    
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Thrower, Tony                Wilde Lake           6-02.00    6-00.00   10   
  2 Davis, Dijoun                Mount Hebron         6-02.00    5-10.00    8   
  3 Yamoah, Chris                Reservoir Ga         6-00.00    5-08.00    6   
  4 Carr, Jordan                 Howard High          5-06.00    5-06.00    4   
  5 Thornton, Javon              Dover High S         5-10.00    5-06.00    2   
 
Boys Pole Vault
================================================================================
 MEET RECORD: ! 14-00  5/3/2008    Shawn Meyers, Perry Hall H                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Dubyoski, Peter              Loyola Blake        10-00.00   11-06.00   10   
  2 Knapp, Taylor                Mount Hebron        10-06.00   10-00.00    8   
  3 Kieta, Brandon               Howard High          9-06.00    8-06.00    5   
  3 Rollow, Russell              Wilde Lake           8-06.00    8-06.00    5   
 
Boys Long Jump
================================================================================
 MEET RECORD: ! 21-03.25  5/3/2008    Dwayne Powell, C.H. Flowers              
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Davenport, John              Loyola Blake        20-10.00   20-10.25   10   
  2 Epps, Jarrell                Wilde Lake          20-06.00   20-09.00    8   
  3 Schoon, Christopher          Mount Hebron        20-06.00   20-07.50    6   
  4 Turpin, Anthony              Dover High S        20-05.00   19-06.50    4   
  5 Davis, Dijoun                Mount Hebron        19-07.00   19-06.25    2   
  6 Gilman, EJ                   Wilde Lake          18-06.00   19-04.75    1   
  7 Yamoah, Chris                Reservoir Ga        18-00.00   19-01.75  
  8 Robinson, Eddie              Atholton            20-00.00   18-07.50  
  8 Cross, Allen                 Long Reach G        19-00.00   18-07.50  
 10 Rondree, Campbell            Dover High S        19-00.00   18-05.00  
 11 Standrowicz, Alex            Howard High         17-09.00   17-07.00  
 11 Swann, Richard               Henry E. Lac        17-08.00   17-07.00  
 13 Sales, Evan                  Arundel High        18-00.00   16-10.00  
 14 Schlotterbeck, Eugene        Henry E. Lac        17-06.00   16-04.75  
 15 Changwe, Michael             Kennedy             18-00.00   15-03.00  
 16 Dancy, Kendell               Great Mills         18-07.75   15-01.25  
 
Boys Triple Jump
================================================================================
 MEET RECORD: ! 45-09  5/3/2008    Warren Gray, Oxon Hill                      
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bair, Josh                   Mount Hebron        44-03.00   44-00.50   10   
  2 Mitchell, Kyle               Reservoir Ga        38-00.00   41-06.50    8   
  3 Jones, Jerrell               Mount Hebron        41-11.00   40-11.50    6   
  4 Carr, Jordan                 Howard High         34-07.50   39-09.00    4   
  5 Cross, Allen                 Long Reach G        39-00.00   39-08.75    2   
  6 King, Andrew                 Atholton            42-00.00   39-02.00    1   
  7 Thomas, Kenneth              Atholton            41-00.00   39-01.75  
  8 Thrower, Tony                Wilde Lake          38-00.00   39-00.25  
  9 Brown, Ryan                  Long Reach G        38-00.00   38-10.00  
 10 Dobyns, Raeeqs               Henry E. Lac        36-04.00   36-05.50  
 11 Duvall, Jordan               Franklin            38-06.00   36-03.00  
 12 Swann, Richard               Henry E. Lac        36-08.00   36-00.75  
 13 Gilman, EJ                   Wilde Lake          38-00.00   35-09.50  
 
Boys Shot Put
================================================================================
 MEET RECORD: ! 56-09.50  5/3/2008    Sean Stanley, Gaithersburg               
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 McDearmon, Cameron           Franklin            51-00.00   44-08.00   10   
  2 Ford, Corey                  Howard High         42-11.00   42-01.50    8   
  3 Sturman, Evan                Atholton            42-00.00   41-02.50    6   
  4 Simon, Darrell               Dover High S                   36-02.00    4   
  5 Thomas, Chris                Dover High S        38-08.00   35-05.00    2   
  6 King, Wesley                 Atholton            40-00.00   35-04.00    1   
  7 Kane, Calvin                 Northwood Hi        34-00.00   34-08.50  
  8 Caruso, Ryan                 Howard High         33-05.00   33-11.00  
  9 Dontreze, Blackwell          Dover High S        37-08.00  x33-06.50  
 10 Bailey, Llewelyn             Great Mills                    32-06.00  
 11 McPoyle, Anthony             Dover High S                  x32-02.00  
 12 Detwiler, Mike               Arundel High        33-00.00   30-04.00  
 13 Andele, Rodrique             Kennedy             38-00.00   27-09.00  
 14 Francis, Keonti              Arundel High        33-00.00   25-02.00  
 15 Shunn, Brendan               Great Mills                    18-00.00  
 
Boys Discus Throw
================================================================================
 MEET RECORD: ! 156-05  5/3/2008    Sean Stanley, Gaithersburg                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 McDearmon, Cameron           Franklin              130-00     135-10   10   
  2 Andele, Rodrique             Kennedy               110-00     116-07    8   
  3 Ford, Corey                  Howard High           113-00     109-04    6   
  4 Guaradala, Griffin           Wilde Lake            109-00     106-06    4   
  5 Sturman, Evan                Atholton               75-00     106-06    2   
  6 Darrell, Simon               Dover High S           90-05     103-02    1   
  7 Fricke, Sam                  Mount Hebron          113-06     102-08  
  8 Caruso, Ryan                 Howard High            92-03      90-05  
  9 Bailey, Llewelyn             Great Mills                       82-00  
 10 Francis, Keonti              Arundel High           90-00      78-02  
 11 Detwiler, Mike               Arundel High           90-00      77-06  
 12 King, Wesley                 Atholton               80-00      66-04  
 
                    Women - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Howard High School          92        2) Mount Hebron High School   76   
    3) Wilde Lake                  57        3) Long Reach Girls           57   
    5) Henry E. Lackey High Scho   50        6) Great Mills High School    36   
    7) Kennedy                     34        8) Atholton                   33   
    8) Arundel High School         33       10) Reservoir Gators           24   
   10) Franklin                    24       12) OAKLAND MILLS              20   
   13) Hammond Bears                8                                           
 
                    Men - Team Rankings - 20 Events Scored
===============================================================================
    1) Mount Hebron High School   106        2) Dover High School          66   
    3) Loyola Blakefield           50        4) Reservoir Gators           47   
    5) Long Reach Girls            46        6) Wilde Lake                 44   
    6) Henry E. Lackey High Scho   44        8) Howard High School         43   
    9) Franklin                    30       10) Atholton                   27   
   11) Kennedy                     20       12) Arundel High School        12   
   13) Hammond Bears               10       14) Great Mills High School     9   


Return to Top

Email | About