MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Landon MS Meet
Landon HS Home TF Meets History
Hosted By: Landon
Bethesda, Maryland
2009-04-29

Licensed to Landon School              HY-TEK's Meet Manager 4/29/2009 08:11 PM
                Landon, Potomac School, St. Albans - 4/29/2009                 
                     Heights, Holton, Stone Ridge, Bullis                      
                              Bullis, Potomac MD                               
                                    Results                                    
 
Event 3  Girls Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Gill, Dara                   Holton-Arms           13-04.00    8   
  2 Feldman, Polly               Holton-Arms           12-09.00    5   
  2 Kaplan, Stephanie            Bullis                12-09.00    5   
  4 Abdala-Arata, Noel           Holton-Arms           12-06.50    2   
  5 Walker, Idrienne             Bullis                12-02.00    1   
  6 Kasonde, Victoria            Potomac               11-04.00  
  7 Amachag, Neda                Stone Ridge           11-00.00  
  8 Chappell, Helena             Potomac               10-07.00  
  9 Davoudian, Lili              Potomac               10-02.00  
 10 Burch, Maddie                Stone Ridge            8-08.00  
 
Event 4  Boys Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Loria, Michael               The Heights           16-02.50   10   
  2 Armstrong, Lamonte           Bullis                15-11.00    8   
  3 Gleklen, Ryan                Landon                15-00.00    6   
  4 Brown, Connor                Bullis                14-09.00    4   
  5 Dyer, JD                     Bullis                14-06.00    2   
  6 Baker, David                 Landon                14-03.00    1   
  7 Marshall, Romare             Landon                14-02.00  
  8 Stape, Jared                 Landon               x13-08.50  
  9 billingslea, jeffrey         Potomac               12-09.00  
 10 Ellis, Shane                 St Albans Sc          12-08.00  
 11 Curto, Ryan                  Landon               x12-05.00  
 12 Livaudais, Joe               The Heights           11-05.00  
 13 Peden, Jack                  St Albans Sc          11-04.75  
 14 Kolb, Michael                The Heights           11-04.00  
 
Event 7  Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Butler, Enamarie             Holton-Arms           21-11.00    8   
  2 Haist, Taylor                Stone Ridge           19-10.00    6   
  3 Campbell, Brittani           Bullis                17-11.00    4   
  4 Gramalia, Abby               Holton-Arms           17-03.00    2   
  5 Gatten, Jasmine              Holton-Arms           17-00.00    1   
  6 Huizinga, Sally              Holton-Arms          x15-04.00  
  7 Palmer, Melissa              Bullis                14-00.00  
  7 Davoudian, Lili              Potomac               14-00.00  
 
Event 8  Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Onaghise, Tumi               Landon                39-04.00   10   
  2 Armstrong, Lamonte           Bullis                34-06.00    8   
  3 Togias, Aris                 St Albans Sc          28-00.00    6   
  4 Warren, Dexter               Bullis                25-05.00    3   
  4 Steele, Mason                Landon                25-05.00    3   
  6 Edwards, Issiah              Landon                25-01.00    1   
  7 Burgess, Domonic             The Heights           23-10.00  
  8 Richards, Peter              St Albans Sc          23-07.00  
  9 Guenther, Jack               St Albans Sc          22-00.00  
 
Event 9  Girls 100 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Campbell, Brittani           Bullis                   19.70   2   8   
  2 Gramalia, Abby               Holton-Arms              20.40   2   6   
  3 Davoudian, Lili              Potomac                  21.00   1   4   
  4 Jones-Wilkerson, Aimee       Holton-Arms              21.10   2   2   
  5 Raynor, Emma                 Holton-Arms              22.80   1   1   
 
Event 10  Boys 100 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Loria, Michael               The Heights              16.20   1  10   
  2 Togias, Aris                 St Albans Sc             17.60   2   8   
  3 billingslea, jeffrey         Potomac                  18.50   1   6   
  4 Zawatsky, Nick               Landon                   19.00   2   4   
  5 Brown, Ben                   Bullis                   19.80   2   2   
  6 Fireman, David               Bullis                   20.40   2   1   
  7 Ouyang, JP                   The Heights              20.70   1 
  8 Blarel, Tristan              St Albans Sc             21.00   1 
  9 McNamara, William            Landon                   23.00   2 
 -- Hightower, Oliver            Landon                     DNF   2 
 
Event 11  Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Walker, Idrienne             Bullis                 6:08.00    8   
  2 Wilson, Allegra              Potomac                6:11.00    6   
  3 Yaghi, Hayat                 Potomac                6:20.00    4   
  4 Defranco, Lauren             Holton-Arms            6:31.00    2   
  5 Dunkelberger, Sophie         Potomac                6:52.00    1   
  6 Vo, Tammy                    Potomac               x6:53.00  
  7 Resor, Caroline              Potomac               x6:55.00  
  8 Lucas, Emiliy                Holton-Arms            7:20.00  
 
Event 12  Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 kesinger, nick               Potomac                5:18.00   10   
  2 Brill, Adam                  Landon                 5:22.00    8   
  3 Resende, Justin              The Heights            5:23.00    6   
  4 Knapp, Kyle                  St John's Re           5:33.00    4   
  5 carrachano, gabriel          Potomac                6:05.00    2   
  6 Liu, Connor                  Landon                 6:05.70    1   
  7 Thumpasery, Tony             St Albans Sc           6:15.00  
  8 Fireman, David               Bullis                 6:15.50  
  9 Fox, Sam                     Landon                 6:30.00  
 10 Grealy, George               St Albans Sc           7:10.00  
 11 rush, derek                  Potomac                7:19.00  
 12 loughney, matt               Potomac               x7:22.00  
 -- Asher, Heny                  St Albans Sc               DNF  
 
Event 13  Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Potomac Middle School  'A'                          1:00.00    8   
     1) Pray, Diamond                   2) Kasonde, Victoria              
     3) Murphy, Erin                    4) Mandel, Mollie                 
  2 Holton-Arms Middle School  'A'                      1:03.00    6   
     1) Anduze, Leila                   2) Krim, Jocelyn                  
     3) Kim, Nancy                      4) Covington, Lindsay             
  3 Bullis Middle School  'A'                           1:03.50    4   
     1) Hay, Kendall                    2) Kaplan, Stephanie              
     3) Czerwiec, Jordan                4) Segrillo, Lara                 
  4 Holton-Arms Middle School  'B'                     x1:09.90  
     1) Hayward, Justine                2) Gonchigar, Uma                 
     3) Sihsobhon, Beverly              4) Scallan, Keara                 
 
Event 14  Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Potomac Middle School  'A'                            54.90   10   
     1) Liao, Michael                   2) billingslea, jeffrey           
     3) campbell, marcus                4) moses, adam                    
  2 Landon Middle School  'A'                             55.10    8   
     1) Vongkovit, Teerit               2) Olson, William                 
     3) Atwood, Cole                    4) Keels, Micah                   
  3 Bullis Middle School  'A'                           1:00.50    6   
     1) Herbets, Alex                   2) McKenzie, Kyle                 
     3) Schultz, Connor                 4) Masha, Boloje                  
  4 The Heights Middle School  'A'                      1:00.60    4   
     1) Livaudais, Joe                  2) Resende, Justin                
     3) Loria, Michael                  4) Ouyang, JP                     
  5 Bullis Middle School  'B'                          x1:15.50  
     1) Blair, Tommy                    2) Kelly, Leo                     
     3) Tavel, William                  4) Lowenthal, Nick                
 -- St Albans Middle School  'A'                            DNF  
     1) Blarel, Tristan                 2) Peden, Jack                    
     3) Twyman, Robert                  4) Ellis, Shane                   
 
Event 15  Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Hinnerichs, Natiaha          Holton-Arms            1:06.00   2   8   
  2 Urbany, Natasha              Potomac                1:08.00   1   6   
  3 Brandon, Kelsey              Potomac                1:13.00   2   4   
  4 Specht, Clare                Holton-Arms            1:15.00   1   2   
  5 Palmer, Melissa              Bullis                 1:23.00   2   1   
  6 Segrillo, Lara               Bullis                 1:28.00   1 
 
Event 16  Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Rhoads, Michael              Landon                   57.00   3  10   
  2 billingslea, jeffrey         Potomac                1:03.00   2   8   
  3 Gleklen, Ryan                Landon                 1:04.00   3   6   
  4 Dyer, JD                     Bullis                 1:07.00   3   4   
  5 Guzman, Nathan               St Albans Sc           1:07.60   1   2   
  6 ayenew, lucas                Potomac                1:07.80   1   1   
  7 Krohn, David                 The Heights            1:10.00   2 
  8 Baker, Cavin                 St Albans Sc           1:12.00   3 
  9 McKenzie, Kyle               Bullis                 1:12.50   3 
 10 Sanchez, Iggy                The Heights            1:17.20   1 
 11 Economakis, Alec             Bullis                 1:23.00   2 
 
Event 17  Girls 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Murphy, Erin                 Potomac                  14.30   2   8   
  2 Gill, Dara                   Holton-Arms              14.50   2   6   
  3 Campbell, Brittani           Bullis                   15.10   2   4   
  4 Chappell, Helena             Potomac                  15.30   1   2   
  5 Carter, Laila                Stone Ridge              15.80   2   1   
  6 Kim, Nancy                   Holton-Arms              16.00   1 
  7 Mandel, Mollie               Potomac                  16.10   1 
  8 Krim, Jocelyn                Holton-Arms              16.20   2 
  9 Burch, Maddie                Stone Ridge              16.50   1 
 10 Palmer, Melissa              Bullis                   16.80   2 
 
Event 18  Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Jacks, Benjamin              St John's Re             11.40   3  10   
  2 Robinson, Alex               Bullis                   11.80   3   8   
  3 Baker, David                 Landon                   12.00   3   6   
  4 Johnson, Brandon             Landon                   12.60   3   4   
  5 Tundo, Giovanni              The Heights              13.10   2   2   
  6 Blarel, Tristan              St Albans Sc             13.60   2   1   
  7 Vargas, Christopher          St John's Re             13.70   3 
  8 Marshall, Jordan             Landon                   13.80   3 
  8 Liao, Michael                Potomac                  13.80   1 
 10 Funger, Nick                 Bullis                   14.00   2 
 11 Twyman, Robert               St Albans Sc             14.40   2 
 12 Masha, Boloje                Bullis                   14.50   2 
 12 billingslea, jeffrey         Potomac                  14.50   1 
 14 kasonde, jonathan            Potomac                  14.60   2 
 15 Ouyang, JP                   The Heights              15.00   1 
 16 Livaudais, Joe               The Heights              15.40   1 
 
Event 19  Girls 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jones, Ella                  Potomac                2:56.00    8   
  2 Urbany, Natasha              Potomac                2:59.00    6   
  3 Gatten, Jasmine              Holton-Arms            3:14.00    4   
  4 Czerwiec, Jordan             Bullis                 3:18.00    2   
  5 Yu, Vivian                   Holton-Arms            3:21.00    1   
  6 Lucas, Emiliy                Holton-Arms            3:42.00  
 
Event 20  Boys 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 kesinger, nick               Potomac                2:20.00   10   
  2 Pence, Hal                   Landon                 2:25.00    8   
  3 Brill, Adam                  Landon                 2:32.00    6   
  4 kesinger, mark               Potomac                2:41.00    3   
  4 Knapp, Kyle                  St John's Re           2:41.00    3   
  6 Krohn, David                 The Heights            2:43.00    1   
  7 Kolb, Michael                The Heights            2:50.00  
  7 carrachano, gabriel          Potomac                2:50.00  
  9 Brown, Ben                   Bullis                 2:50.50  
 10 Consor, Johnny               Bullis                 2:52.00  
 11 Brubaker, Andrew             The Heights            2:54.00  
 12 Reston, James                St Albans Sc           2:55.00  
 13 Strudwick, Grant             St Albans Sc           3:05.00  
 14 Rumer, Jackson               St Albans Sc           3:07.00  
 
Event 21  Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Walker, Idrienne             Bullis                   28.90   2   8   
  2 Kasonde, Victoria            Potomac                  30.50   2   6   
  3 Yaghi, Hayat                 Potomac                  31.40   1   4   
  4 Pray, Diamond                Potomac                  33.30   1   2   
  5 Feldman, Polly               Holton-Arms              33.60   2   1   
  6 Anduze, Leila                Holton-Arms              34.90   2 
  7 Kaplan, Stephanie            Bullis                   35.00   2 
 
Event 22  Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Jacks, Benjamin              St John's Re             23.00   3  10   
  2 Dyer, JD                     Bullis                   26.20   2   7   
  2 Baker, David                 Landon                   26.20   3   7   
  4 Armstrong, Lamonte           Bullis                   27.00   3   4   
  5 kasonde, jonathan            Potomac                  28.30   1   2   
  6 Vargas, Christopher          St John's Re             28.80   3   1   
  7 Liao, Michael                Potomac                  28.90   2 
  8 Baker, Cavin                 St Albans Sc             31.00   2 
  9 Czerwiec, Josh               Bullis                   35.00   2 
 -- Bairatchnyi, Nicholas        St Albans Sc                NT   1 
 -- Ellis, Shane                 St Albans Sc                NT   1 
 -- Tundo, Giovanni              The Heights                 NT   1 
 -- campbell, marcus             Potomac                     NT   1 
 
Event 23  Girls 4x200 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Holton-Arms Middle School  'A'                      2:08.00    8   
     1) Gramalia, Abby                  2) Covington, Lindsay             
     3) Hinnerichs, Natiaha             4) Gill, Dara                     
  2 Holton-Arms Middle School  'B'                     x2:25.00  
     1) Butler, Enamarie                2) Zhu, Jasmine                   
     3) Canales-Canales, Vania          4) Krim, Jocelyn                  
  3 Stone Ridge Middle School  'A'                      2:30.90    6   
 
Event 24  Boys 4x200 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Bullis Middle School  'B'                          x1:57.80  
     1) Herbets, Alex                   2) Schultz, Connor                
     3) Fullwood, Darius                4) Micholas, Drew                 
  2 Landon Middle School  'A'                           2:04.00   10   
     1) Stape, Jared                    2) Bonelli, Alex                  
     3) Zawatsky, Nick                  4) Vongkovit, Teerit              
  3 St Albans Middle School  'A'                        2:08.80    8   
     1) Blarel, Tristan                 2) Peden, Jack                    
     3) Strudwick, Grant                4) Ellis, Shane                   
  4 Bullis Middle School  'A'                           2:59.00    6   
     1) Robinson, Alex                  2) Funger, Nick                   
     3) Consor, Johnny                  4) Brown, Connor                  
 
                    Women - Team Rankings - 10 Events Scored
===============================================================================
    1) Holton-Arms Middle School   73        2) Potomac Middle School      69   
    3) Bullis Middle School        45        4) Stone Ridge Middle School  13   
 
                    Men - Team Rankings - 10 Events Scored
===============================================================================
    1) Landon Middle School        99        2) Bullis Middle School       63   
    3) Potomac Middle School       52        4) The Heights Middle School  33   
    5) St John's Regional Catholi  28        6) St Albans Middle School    25   



Return to Top

Email | About