MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Landon MS Meet
Landon HS Home TF Meets History
Hosted By: Landon
Bethesda, Maryland
2009-04-17

Licensed to Landon School              HY-TEK's Meet Manager 4/17/2009 09:49 PM
              Field School , Washington International - 4/17/2009              
                       St. Andrew's Episcopal and Landon                       
                          Landon School, Bethesda MD                           
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash Middle School
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Henderson, Jelani            The Field Sc             14.10   2   5   
  2 Bunn, Tiana                  The Field Sc             14.70   2   3   
  3 Rothschild, Erita            The Field Sc             16.10   1   2   
  4 Morehead, Allegra            Washington I             16.70   1   1   
  5 Clarke, Rebecca              Washington I             16.90   2 
  6 Wilbraham, Camila            Washington I             17.30   1 
  7 Rovinsky, Neshama            The Field Sc            x17.60   2 
  7 Agbaniyaka, Missy            St Andrews E             17.60   1 
 
Girls 200 Meter Dash Middle School
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Henderson, Jelani            The Field Sc             30.20   2   5   
  2 Bunn, Tiana                  The Field Sc             31.20   2   3   
  3 Verhaaf, Emmy                Washington I             32.50   2   2   
  4 Parks, Casey                 Washington I             33.30   1   1   
  5 Morehead, Allegra            Washington I             33.50   2 
  6 Best, Caroline               The Field Sc             34.20   2 
  7 Crocket, Leslie              Washington I            x36.60   1 
 
Girls 400 Meter Dash Middle School
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Pederson, Amanda             Washington I           1:15.10    4   
  1 Parks, Casey                 Washington I           1:15.10    4   
  3 Crocket, Leslie              Washington I           1:23.70    2   
 
Girls 800 Meter Run Middle School
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Gold-Pastor, Nellie          The Field Sc           3:01.90    5   
  2 Howsham, Kate                Washington I           3:05.60    3   
  3 Kellog, Margaret             Washington I           3:27.80    2   
  4 Lucero, Tania                Washington I           3:29.60    1   
  5 Howsham, Emma                Washington I          x3:36.60  
 
Girls 1600 Meter Run Middle School
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Howsham, Kate                Washington I           6:59.80    5   
  2 Kellog, Margaret             Washington I           7:15.70    3   
  3 Howsham, Emma                Washington I           7:18.00    2   
  4 Pink, Sophia                 Washington I          x7:19.30  
 
Girls 100 Meter Hurdles Middle School
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Quirk, Allyson               Washington I             21.50    5   
  2 Verhaaf, Emmy                Washington I             21.80    3   
  3 Davey, Emma                  St Andrews E             23.70    2   
  4 Domowitz, Olivia             Washington I             25.00    1   
 
Girls 4x100 Meter Relay Middle School
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 The Field School  'A'                               1:03.00    5   
  2 Washington International  'A'                       1:05.80    3   
 
Girls 4x400 Meter Relay Middle School
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Washington International  'A'                       5:29.07    5   
 
Girls High Jump Middle School
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Courouble, Valentine         Washington I           4-02.00    5   
  2 Pederson, Amanda             Washington I           3-10.00    3   
 -- Malison, Katya               Washington I                NH  
 
Girls Long Jump Middle School
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Quirk, Allyson               Washington I          11-09.50    5   
  2 Lucero, Tania                Washington I          10-08.50    3   
  3 Courouble, Valentine         Washington I          10-01.00    2   
  4 Daniels, Rebekah             St Andrews E           8-06.50    1   
 
Girls Shot Put Middle School
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Lindner, Mary Faith          Washington I          28-11.00    5   
  2 Quirk, Allyson               Washington I          23-00.00    3   
  3 Courouble, Valentine         Washington I          19-07.00    2   
  4 Davey, Emma                  St Andrews E          17-06.00    1   
  5 Daniels, Rebekah             St Andrews E          15-00.00  
 
Girls Discus Throw Middle School
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Lindner, Mary Faith          Washington I             57-00    5   
  2 Courouble, Valentine         Washington I          52-07.50    3   
  3 Quirk, Allyson               Washington I             49-03    2   
  4 Davey, Emma                  St Andrews E             43-01    1   
  5 Daniels, Rebekah             St Andrews E             34-05  
 
Boys 100 Meter Dash Middle School
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Jacks, Benjamin              St John's Re             11.30   3   6   
  2 Marshall, Jordan             Landon                   12.80   3   4   
  3 Allongue-Petermann, Oliv     Washington I             13.40   1   3   
  4 Catt, Jake                   The Field Sc             13.60   1   1   
  4 Johnson, Brandon             Landon                   13.60   3   1   
  4 Marshall, Romare             Landon                   13.60   3   1   
  7 Megalhaes, Eric              St Andrews E             13.70   3 
  8 Shaw, Donnie                 The Field Sc             14.10   1 
  8 Looney, Drew                 St Andrews E             14.10   2 
 10 Jones, Malcolm               The Field Sc             14.20   2 
 11 Stape, Jared                 Landon                  x14.80   3 
 12 Gordon, Charles              Washington I             15.20   1 
 13 Nixon, Bobby                 The Field Sc            x15.90   2 
 14 Lubin, Alex                  St Andrews E             18.20   1 
 
Boys 200 Meter Dash Middle School
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Jacks, Benjamin              St John's Re             23.70   2   6   
  2 Marshall, Jordan             Landon                   26.70   2   4   
  3 Johnson, Brandon             Landon                   27.80   2   3   
  4 Bonelli, Alex                Landon                   29.40   2   2   
  5 Looney, Drew                 St Andrews E             30.00   1   1   
  5 Hightower, Oliver            Landon                  x30.00   2 
  7 Safarti, Nicolas             Washington I             31.10   1 
  8 Wowk, Andre                  Washington I             32.00   1 
  9 Adeyi, Nicolas               Washington I             32.10   2 
 10 Green, Wills                 The Field Sc             32.50   1 
 11 Gordon, Charles              Washington I            x34.00   1 
 12 Goldman, Isaac               The Field Sc             36.50   1 
 
Boys 400 Meter Dash Middle School
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Gleklen, Ryan                Landon                 1:03.70   2   6   
  2 Finn, Schule                 Washington I           1:06.10   1   4   
  3 Bonelli, Alex                Landon                 1:09.50   2   3   
  4 Keels, Micah                 Landon                 1:10.40   2   2   
  5 Martinez, Estebon            Washington I           1:10.80   2   1   
  6 de Gaffier, Phillipe         Washington I           1:14.70   2 
  7 Danforth, George             Washington I          x1:16.40   1 
  8 Wowk, Andre                  Washington I          x1:17.70   1 
  9 Goldman, Isaac               The Field Sc           1:25.60   2 
 
Boys 800 Meter Run Middle School
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Pence, Hal                   Landon                 2:23.70    6   
  2 Hilbers, William             Washington I           2:28.40    4   
  3 Bailey, Noah                 Washington I           2:38.40    3   
  4 Klineknecht, Tim             Landon                 2:40.30    2   
  5 Seitz-McLeese, Roy           The Field Sc           2:46.30    1   
  6 Mould, David                 Landon                 2:51.40  
  7 Fox, Sam                     Landon                x2:59.90  
 
Boys 1600 Meter Run Middle School
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bailey, Noah                 Washington I           5:38.20    6   
  2 Seitz-McLeese, Roy           The Field Sc           5:48.90    4   
  3 Lilienthal, Jack             Washington I           5:52.10    3   
  4 Hirsch, Evan                 Washington I           6:04.70    2   
  5 Liu, Connor                  Landon                 6:08.30    1   
  6 Danforth, George             Washington I          x6:28.00  
 
Boys 110 Meter Hurdles Middle School
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Hightower, Oliver            Landon                   19.20   2   6   
  2 Zawatsky, Nick               Landon                   19.90   2   4   
  3 Hilbers, William             Washington I             20.50   2   3   
  4 Wolf-Vidal, David            Washington I             23.80   1   2   
  5 Wilde, Alexander             Washington I             27.80   2   1   
 
Boys 4x100 Meter Relay Middle School
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Landon  'A'                                           55.50    6   
  2 Washington International  'A'                         57.60    4   
  3 The Field School  'A'                                 59.30    2   
  4 Washington International  'B'                      x1:03.00  
 
Boys 4x400 Meter Relay Middle School
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 The Field School  'A'                               4:40.00    6   
  2 Washington International  'A'                       4:49.20    4   
  3 Landon  'A'                                         4:52.60    2   
 
Boys High Jump Middle School
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Onaghise, Tumi               Landon                 4-06.00    6   
  2 Stape, Jared                 Landon                 4-04.00    3.50
  2 Klineknecht, Tim             Landon                 4-04.00    3.50
  4 Trumbower, Taylor            Landon                x4-02.00  
 
Boys Long Jump Middle School
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Marshall, Jordan             Landon                17-09.50    6   
  2 Gleklen, Ryan                Landon                15-07.00    4   
  3 Marshall, Romare             Landon                15-05.00    3   
  4 Hilbers, William             Washington I          15-04.00    2   
  5 Lilienthal, Jack             Washington I          14-09.00    1   
  6 Megalhaes, Eric              St Andrews E          14-00.50  
  7 Hightower, Oliver            Landon               x13-04.50  
  8 Martinez, Estebon            Washington I          12-05.00  
 
Boys Triple Jump Middle School
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Zawatsky, Nick               Landon                30-03.50    6   
  2 Akinboyewa, Bernard          Landon                28-04.00    4   
  3 Vongkovit, Teerit            Landon                22-11.00    3   
 
Boys Shot Put Middle School
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Onaghise, Tumi               Landon                37-06.00    6   
  2 Martinez, Estebon            Washington I          29-05.00    4   
  3 Steele, Mason                Landon                27-04.00    3   
  4 Zawatsky, Nick               Landon                27-00.00    2   
  5 Edwards, Issiah              Landon               x24-03.50  
  6 Hollinger, Ian               St Andrews E          22-11.00    1   
  7 Mason, Christian             St Andrews E          21-02.00  
 
Boys Discus Throw Middle School
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Martinez, Estebon            Washington I             83-02    6   
  2 Hilbers, William             Washington I             78-10    4   
  3 Steele, Mason                Landon                77-02.50    3   
  4 Collins, Connor              Landon                   67-08    2   
  5 Edwards, Issiah              Landon                   66-07    1   
  6 Megalhaes, Eric              St Andrews E             57-09  
  7 Mason, Christian             St Andrews E             57-00  
  8 Spiritos, David              Landon                  x51-03  
  9 Looney, Drew                 St Andrews E             49-05  
 
            Women - Middle School - Team Rankings - 12 Events Scored
===============================================================================
    1) Washington International    85        2) The Field School           28   
    3) St Andrews Episcopal         5                                           
 
            Men - Middle School - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
    1) Landon                     109        2) Washington International   57   
    3) The Field School            14        4) St John's Regional Cathol  12   
    5) St Andrews Episcopal         2                                           



Return to Top

Email | About