MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Holton Arms MS Meet
Holton Arms Home TF Meets History
Hosted By: Holton Arms
Bethesda, Maryland
2009-04-08

Licensed to Landon School               HY-TEK's Meet Manager 4/8/2009 10:59 PM
              Flint Hill, National, Cathedral, Sidwell - 4/8/2009              
                       Washington Latin and Holton Arms                        
                        Holton Arms School, Bethesda MD                        
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash Middle School
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Gill, Dara                   Holton-Arms              13.40   1  10   
  2 Blosser, Isbella             NCS                      14.20   1   8   
  3 Sweatman, M                  Flint Hill               14.50   1   5   
  3 Moffat-Darko, Shirah         NCS                      14.50   3   5   
  5 Harriot, Quadaja             Washington L             14.90   3   1.50
  5 Garrett, C                   Flint Hill               14.90   2   1.50
  7 Spaccasi, Sami               St Andrews E             15.10   1 
  8 English, Jazmyne             Washington L             15.40   3 
  9 Samore, Kate                 NCS                      15.60   3 
 10 Clement, Keira               Washington L             15.70   2 
 11 Smith, Elizabeth             Sidwell Frie             15.90   3 
 11 Hickerson, Jennifer          NCS                     x15.90   2 
 13 Lucas, Ally                  Flint Hill               16.00   1 
 14 Krishna, Samyu               Sidwell Frie             16.10   1 
 15 Range, Rebecca               Sidwell Frie             16.20   3 
 15 Cox, Kate                    NCS                     x16.20   2 
 17 Gramalia, Abby               Holton-Arms              16.40   1 
 18 Scheller, E                  Flint Hill              x16.50   3 
 19 Detrick-Jules, Claire        Washington L            x16.70   2 
 19 Agbaniyaka, Missy            St Andrews E             16.70   2 
 21 Sallah, Selly                Sidwell Frie            x17.00   3 
 22 Gonchigar, Uma               Holton-Arms              17.70   2 
 23 Sihsobhon, Beverly           Holton-Arms             x18.30   2 
 24 Galo, Miranda                St Andrews E             18.60   1 
 
Girls 200 Meter Dash Middle School
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Adetu, Dayo                  Sidwell Frie             27.00   1  10   
  2 Sweatman, M                  Flint Hill               30.10   1   8   
  3 Perrin, Brooke               Sidwell Frie             31.60   2   6   
  4 Phillips, Shannon            Sidwell Frie             31.80   2   4   
  5 Clement, Keira               Washington L             33.90   1   2   
  6 Scheller, E                  Flint Hill               34.20   1   1   
  7 Specht, Clare                Holton-Arms              34.50   1 
  8 Cleland, G                   Flint Hill               35.10   1 
 -- Feldman, Polly               Holton-Arms                 NT   2 
 -- Nigmedzyanova, Renata        Washington L                NT   1 
 -- Blosser, Isbella             NCS                         NT   2 
 -- Katsuda, Keno                Sidwell Frie                NT   2 
 -- Samore, Kate                 NCS                         NT   2 
 -- Meier, Eva                   Washington L                NT   1 
 
Girls 400 Meter Dash Middle School
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Adetu, Dayo                  Sidwell Frie           1:02.70   2  10   
  2 Hinnerichs, Natiaha          Holton-Arms            1:06.10   1   8   
  3 Terzian, Polly               NCS                    1:07.30   1   6   
  4 Sweatman, M                  Flint Hill             1:07.70   2   4   
  5 Rose, Toria                  Sidwell Frie           1:11.20   1   2   
  6 Wilson, Anfisa               NCS                    1:14.90   2   1   
  7 Swarts, C                    Flint Hill             1:18.30   1 
  8 Raynor, Emma                 Holton-Arms            1:19.10   1 
  9 Cox, D                       Flint Hill             1:19.70   1 
 10 Kamara, Fanta                NCS                    1:20.50   1 
 11 McLeod, Naomi                Washington L           1:22.60   2 
 12 Gonzalez, Kira               Washington L           1:23.60   1 
 13 Duran, Eliana                Washington L           1:24.20   2 
 13 McGillivary, Tyler           NCS                   x1:24.20   2 
 15 Hayward, Justine             Holton-Arms            1:25.00   2 
 
Girls 800 Meter Run Middle School
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Greene, Aral                 Sidwell Frie           2:50.20   10   
  2 Oliver, M                    Flint Hill             2:52.10    8   
  3 Prouvost, Cordelia           Sidwell Frie           2:56.80    6   
  4 DiMarco, Louise              NCS                    3:03.00    4   
  5 Walker, Emma                 Sidwell Frie           3:05.10    2   
  6 Canales-Canales, Vania       Holton-Arms            3:08.60    1   
  7 Gatten, Jasmine              Holton-Arms            3:09.00  
  8 Korsi, K                     Flint Hill             3:09.90  
  9 Wheelock-Shew, Margaux       Washington L           3:10.70  
 10 Brendsel, N                  Flint Hill             3:11.30  
 11 Hollick, Amanda              NCS                    3:11.50  
 12 Starr, Katherine             NCS                    3:11.80  
 13 Afzal, Aziza                 Sidwell Frie          x3:14.40  
 14 Graves, K                    Flint Hill            x3:19.00  
 15 Walker, Alexandra            NCS                   x3:22.50  
 16 Lempres, Caroline            NCS                   x3:25.30  
 16 Kelsall, Nora                Sidwell Frie          x3:25.30  
 
Girls 1600 Meter Run Middle School
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Gomez-Rexrode, Amalia        Sidwell Frie           5:57.60   10   
  2 Wilson, Megan                Sidwell Frie           6:14.70    8   
  3 Oliver, M                    Flint Hill             6:31.00    6   
  4 Defranco, Lauren             Holton-Arms            6:32.60    4   
  5 Starr, Katherine             NCS                    6:40.90    2   
  6 Martin, Eva                  Sidwell Frie           6:41.10    1   
  7 Gaillard, Mizan              Sidwell Frie          x6:44.50  
  8 Korsi, K                     Flint Hill             6:49.60  
  9 Chen, S                      Flint Hill             6:49.80  
 10 DiMarco, Louise              NCS                    6:56.90  
 11 Gutschmit, Rachel            Sidwell Frie          x6:57.00  
 12 Wheelock-Shew, Margaux       Washington L           7:00.80  
 13 Hollick, Amanda              NCS                    7:01.80  
 14 Samore, Kate                 NCS                   x7:23.80  
 15 Smith, L                     Flint Hill            x7:24.90  
 16 Yu, Vivian                   Holton-Arms            7:29.30  
 17 McLeod, Naomi                Washington L           8:43.90  
 
Girls 100 Meter Hurdles Middle School
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Cleland, G                   Flint Hill               21.00   10   
  2 Lucas, Ally                  Flint Hill               21.20    8   
  3 Sweatman, M                  Flint Hill               21.30    6   
  4 Burkley, H                   Flint Hill              x21.70  
  5 Fitzgerald, Megan            St Andrews E             23.20    4   
  6 Davey, Emma                  St Andrews E             25.30    2   
 
Girls 4x100 Meter Relay Middle School
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 National Cathedral School  'A'                        58.50   1  10   
     1) Hickerson, Jennifer             2) Moffat-Darko, Shirah           
     3) Johnsen, Katherine              4) Blosser, Isbella               
  2 Sidwell Friends  'A'                                  59.00   1   8   
     1) Smith, Elizabeth                2) Sallah, Selly                  
     3) Katsuda, Keno                   4) Krishna, Samyu                 
  3 Washington Latin  'A'                                 59.50   1   6   
     1) Nigmedzyanova, Renata           2) Clement, Keira                 
     3) Harriot, Quadaja                4) Meier, Eva                     
  4 Flint Hill  'A'                                     1:00.00   1   4   
     1) Providence, Courtney            2) Lucas, Ally                    
     3) Garrett, C                      4) Cox, D                         
  5 Holton-Arms  'A'                                    1:00.50   1   2   
     1) Yu, Vivian                      2) Sihsobhon, Beverly             
     3) Zhu, Jasmine                    4)                                
  6 St Andrews Episcopal  'A'                           1:01.00   1 
  7 National Cathedral School  'B'                     x1:03.80   2 
     1) Saudabayeva,, Aidana            2) Gaines, Sararose               
     3) Walker, Alexandra               4) Samore, Kate                   
  8 Holton-Arms  'B'                                   x1:05.20   2 
     1) Scallan, Keara                  2) Krim, Jocelyn                  
     3) Specht, Clare                   4)                                
  9 Flint Hill  'B'                                    x1:06.10   2 
 10 Sidwell Friends  'B'                               x1:06.30   2 
 
Girls 1600 Sprint Medley 4-2-2-8 Middle School
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Sidwell Friends  'A'                                4:54.80   10   
     1) Gomez-Rexrode, Amalia           2) Adetu, Dayo                    
     3) Klineberg, Anna                 4) Rose, Toria                    
  2 National Cathedral School  'A'                      5:02.70    8   
  3 Holton-Arms  'A'                                    5:03.20    6   
     1) Hinnerichs, Natiaha             2) Gill, Dara                     
     3) Defranco, Lauren                4) Gramalia, Abby                 
  4 National Cathedral School  'B'                     x5:24.70  
  5 Washington Latin  'A'                               5:48.00    4   
     1) Meier, Eva                      2) Duran, Eliana                  
     3) English, Jazmyne                4) Alexander, Ellie               
  6 Flint Hill  'A'                                     5:48.30    2   
     1) Korsi, K                        2) Brendsel, N                    
     3) Swarts, C                       4) Cox, D                         
  7 Holton-Arms  'B'                                   x5:54.60  
     1) Jones-Wilkerson, Aimee          2) Covington, Lindsay             
     3) Yu, Vivian                      4)                                
  8 Flint Hill  'B'                                    x5:54.90  
 
Girls High Jump Middle School
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hinnerichs, Natiaha          Holton-Arms            4-10.00   10   
  2 Gatten, Jasmine              Holton-Arms            4-08.00    8   
  3 Graves, K                    Flint Hill             4-04.00    6   
 
Girls Long Jump Middle School
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Sweatman, M                  Flint Hill            12-01.75   10   
  2 McGillivary, Tyler           NCS                   11-06.25    8   
  3 DiMarco, Louise              NCS                   11-05.50    6   
  4 Abdala-Arata, Noel           Holton-Arms           11-04.50    4   
  5 Gill, Dara                   Holton-Arms           11-03.00    2   
  6 Hickerson, Jennifer          NCS                   11-00.00    1   
  7 Cox, D                       Flint Hill            10-11.50  
  8 Feldman, Polly               Holton-Arms           10-06.00  
  9 Johnsen, Katherine           NCS                   x8-05.00  
 -- Cox, Kate                    NCS                       FOUL  
 -- Lucas, Ally                  Flint Hill                FOUL  
 
Girls Shot Put Middle School
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Taborn, Bree                 Sidwell Frie          23-07.50   10   
  2 Butler, Enamarie             Holton-Arms           23-00.00    8   
  3 Providence, Courtney         Flint Hill            22-02.00    6   
  4 Lazo, Andrea                 Flint Hill            21-08.00    4   
  5 Fairfax, Fatima              Sidwell Frie          20-10.00    2   
  6 Lewis, Colby                 Sidwell Frie          20-07.50    1   
  7 Gaines, Sararose             NCS                   19-07.00  
  8 Gramalia, Abby               Holton-Arms           19-01.00  
  9 Kim, Nancy                   Holton-Arms           18-10.00  
 10 Davey, Emma                  St Andrews E          18-09.50  
 11 Saudabayeva,, Aidana         NCS                   17-09.00  
 11 Jinemez, Vanessa             Flint Hill            17-09.00  
 13 Walker, Alexandra            NCS                   17-01.00  
 14 Lempres, Caroline            NCS                  x16-00.00  
 15 Wilson, Anfisa               NCS                  x15-02.00  
 16 Daniels, Rebekah             St Andrews E          14-08.50  
 
Boys 100 Meter Dash Middle School
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Azad, H                      Flint Hill               13.80   2   5   
  1 Tsang, T                     Flint Hill               13.80   1   5   
  3 Looney, Drew                 St Andrews E             14.90   1   3   
  4 Jamison, Kevin               Washington L             15.10   1   2   
  5 Gentle, Phillip              Washington L             15.40   1   1   
  6 Nash, Noah                   Sidwell Frie             15.60   2 
  7 Gurjural, Rahil              Flint Hill               15.70   1 
  8 Dunston, Brandon             Washington L             16.00   2 
  9 Axtmann, Isaac               Sidwell Frie             16.70   2 
 10 Kohn, Arthur                 Sidwell Frie             17.40   2 
 11 Lubin, Alex                  St Andrews E             19.10   2 
 
Boys 200 Meter Dash Middle School
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Reynolds, Grant              Sidwell Frie             25.70   1   6   
  2 Mitchell, Kameron            Sidwell Frie             27.00   1   3.50
  2 Sandel, Jamie                Sidwell Frie             27.00   2   3.50
  4 Azad, H                      Flint Hill               28.60   1   2   
  5 Tsang, T                     Flint Hill               28.80   1   1   
  6 Duong, R                     Flint Hill               30.00   2 
  7 Dunston, Brandon             Washington L             34.10   2 
  7 Caldwell, Brendan            Sidwell Frie            x34.10   2 
 
Boys 400 Meter Dash Middle School
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Seifu, Matt                  Sidwell Frie             59.50    6   
  2 McGloin, Phillip             Sidwell Frie           1:07.50    4   
  3 Duong, R                     Flint Hill             1:08.30    3   
  4 Cleland, A                   Flint Hill             1:12.50    2   
  5 Coffee, A                    Flint Hill             1:14.90    1   
  6 Flores, Jose                 Sidwell Frie           1:18.40  
  7 Clark, S                     Flint Hill            x1:28.70  
  8 Ruiz, Uriel                  Washington L           1:30.80  
 
Boys 800 Meter Run Middle School
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bernstein, Andrew            Sidwell Frie           2:40.80    6   
  2 Jenneret, T                  Flint Hill             2:49.60    4   
  3 Alloy, B                     Flint Hill             2:59.10    3   
  4 Doe, Walter                  Washington L           3:15.40    2   
  5 Rajagopalan, Vikram          Sidwell Frie           3:16.80    1   
  6 Benn, J                      Flint Hill             3:43.90  
  7 Setler, ?                    Flint Hill            x3:45.90  
 
Boys 1600 Meter Run Middle School
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Pongrace, Aidan              Sidwell Frie           5:22.60    6   
  2 Jenneret, T                  Flint Hill             6:10.40    4   
  3 Naghmi, Z                    Flint Hill             7:01.30    3   
  4 Cooke, K                     Flint Hill             7:03.70    2   
  5 Benn, J                      Flint Hill            x7:25.60  
  6 Ruiz, Uriel                  Washington L           7:27.90    1   
 
Boys 100 Meter Hurdles Middle School
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Cleland, A                   Flint Hill               24.40    6   
  2 Coffee, A                    Flint Hill               25.50    4   
 
Boys 4x100 Meter Relay Middle School
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Flint Hill  'A'                                       57.80    6   
     1) Alloy, B                        2) Duong, R                       
     3) Azad, H                         4) Tsang, T                       
  2 Washington Latin  'A'                               1:00.00    4   
     1) Jamison, Kevin                  2) Dunston, Brandon               
     3) Gentle, Phillip                 4) Toussaint, Michael             
  3 St Andrews Episcopal  'A'                           1:04.90    2   
     1) Hollinger, Ian                  2) Megalhaes, Eric                
     3) Lubin, Alex                     4) Looney, Drew                   
 
Boys 1600 Sprint Medley 4-2-2-8 Middle School
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Sidwell Friends  'A'                                4:41.10    6   
     1) Reynolds, Grant                 2) Sandel, Jamie                  
     3) Mitchell, Kameron               4) Seifu, Matt                    
  2 Sidwell Friends  'B'                               x5:22.70  
     1) Flores, Jose                    2) Jackson, Nick                  
     3) Flax, Andrew                    4) Nash, Noah                     
  3 Flint Hill  'A'                                     5:40.70    4   
     1) Gurjural, Rahil                 2) Naghmi, Z                      
     3) Cleland, A                      4) Coffee, A                      
  4 Flint Hill  'B'                                    x6:09.50  
 
Boys High Jump Middle School
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Gurjural, Rahil              Flint Hill             3-10.00    6   
  2 Clark, S                     Flint Hill             3-08.00    4   
 
Boys Long Jump Middle School
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tsang, T                     Flint Hill            12-05.75    6   
  2 Azad, H                      Flint Hill            11-09.25    4   
  3 Duong, R                     Flint Hill            11-06.00    3   
 
Boys Shot Put Middle School
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Sandel, Jamie                Sidwell Frie          33-08.00    6   
  2 Voorhees, Simon              Sidwell Frie          26-02.00    4   
  3 Hollinger, Ian               St Andrews E          23-05.00    3   
  4 Caldwell, Brendan            Sidwell Frie          23-03.00    2   
  5 Honnold, Evan                Sidwell Frie         x23-00.00  
  6 Gurjural, Rahil              Flint Hill            22-03.00    1   
  6 Liptak, Ivan                 Sidwell Frie         x22-03.00  
  8 Stevens, Ben                 Sidwell Frie         x21-10.00  
  9 Newman, David                Sidwell Frie         x21-04.00  
 10 Warren-Mohr, Nicholas        Sidwell Frie         x21-01.00  
 11 Cleland, A                   Flint Hill            20-05.00  
 12 Mason, Christian             St Andrews E          20-04.00  
 
            Women - Middle School - Team Rankings - 11 Events Scored
===============================================================================
    1) Sidwell Friends            100        2) Flint Hill                 89.50
    3) Holton-Arms                 63        4) National Cathedral School  59   
    5) Washington Latin            13.50     6) St Andrews Episcopal        6   
 
            Men - Middle School - Team Rankings - 11 Events Scored
===============================================================================
    1) Flint Hill                  79        2) Sidwell Friends            54   
    3) Washington Latin            10        4) St Andrews Episcopal        8   



Return to Top

Email | About