MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Lake Braddock No Frills Invite
Hosted By: Lake Braddock
Burke, Virginia
2009-04-08

Licensed to Westfield High School          HY-TEK's Meet Manager 4/8/2009 04:56 PM
                 2009 Lake Braddock No Frills Meet - 4/8/2009                  
                           Lake Braddock High School                           
                              Results - From Milestat.com                                    
 
Girls 100 Meter Dash
===================================================================
Northern Reg: # 13.01                                                          
   AAA State: @ 12.67                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
Finals
  1   169 Wallace, Lachelle      South Lakes              12.46@  1 
  2    53 McCant, Genamarie      James Robins             12.54@  1 
  3    58 Roberson, Elizabet     James Robins             13.07   1 
  4   350 Weyant, Abigail        Westfield                13.38   2 
  5   159 Coe, Shalynn           South Lakes              13.46   1 
  6   105 Hicks, Ashleigh        Lake Braddoc             13.62   1 
  7    56 Onyekwere, CiCi        James Robins             13.64   2 
  8   307 Scolese, Lauren        West Springf             13.68   2 
  9   240 Gilbert, Amanda        Thomas Jeffe             14.01   3 
 10   343 Lynn, Heather          Westfield                14.04   2 
 11   306 Phelan, Kait           West Springf             14.10   2 
 12    41 Dempsey, Katherine     James Robins             14.12   3 
 13   106 Hill, Crystal          Lake Braddoc             14.21   3 
 14   125 White, Adelaide        Lake Braddoc             14.22   1 
 15   348 Taylor, Kimise         Westfield                14.28   4 
 16   308 Turner, Kristen        West Springf             14.46   3 
 17   389 Finlayson-Hart, Le     Thomas Ediso             14.57   4 
 18   349 Thomas, Lindsay        Westfield                14.58   3 
 19   197 Iasu, Saron            Thomas Ediso             14.68   3 
 20   101 Etter, Kim             Lake Braddoc             15.04   2 
 21   238 Chen, Elaine           Thomas Jeffe             15.70   4 
 22   345 Roberts, Whitney       Westfield                15.72   4 
 
Girls 200 Meter Dash
===================================================================
Northern Reg: # 26.58                                                          
   AAA State: @ 25.67                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1   123 Sinichko, Becca        Lake Braddoc             25.62@  1 
  2    53 McCant, Genamarie      James Robins             25.86#  1 
  3   169 Wallace, Lachelle      South Lakes              26.67   1 
  4    58 Roberson, Elizabet     James Robins             27.27   1 
  5   383 Fish, Melanie          West Springf             27.59   1 
  6   339 Jackson, Timya         Westfield                29.01   2 
  7    41 Dempsey, Katherine     James Robins             29.41   2 
  8    55 O'Donnell, Erin        James Robins             29.43   2 
  9   200 Ryon, Breanna          Thomas Ediso             29.46   3 
 10   306 Phelan, Kait           West Springf             29.67   2 
 11   114 Marshall, Chanel       Lake Braddoc             29.97   3 
 12   106 Hill, Crystal          Lake Braddoc             30.12   3 
 13   389 Finlayson-Hart, Le     Thomas Ediso             30.39   1 
 14   199 Rhodes, Madelyn        Thomas Ediso             30.43   3 
 15   308 Turner, Kristen        West Springf             30.44   3 
 16   160 Coleman, Naimah        South Lakes              30.61   2 
 17   331 Barron, Kathy          Westfield                30.92   4 
 18   238 Chen, Elaine           Thomas Jeffe             30.96   4 
 19   342 Lin, Priscilla         Westfield                31.39   4 
 20    54 Murphy, Rachel         James Robins             34.76   4 
 21   347 Sharp, Casey           Westfield                36.94   4 
 22   335 Erney, Nicole          Westfield                37.59   4 
 
Girls 400 Meter Dash
===================================================================
Northern Reg: # 1:00.89                                                        
   AAA State: @   58.38                                                        
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1    53 McCant, Genamarie      James Robins             59.10#  1 
  2    58 Roberson, Elizabet     James Robins           1:01.94   1 
  3   194 Duvall, Toni           Thomas Ediso           1:03.36   1 
  4   383 Fish, Melanie          West Springf           1:03.80   1 
  5    52 Kavanaugh, Kelly       James Robins           1:04.41   1 
  6   239 Corey, Rebecca         Thomas Jeffe           1:04.79   1 
  7   302 Lipka, Nicole          West Springf           1:05.41   2 
  8   350 Weyant, Abigail        Westfield              1:06.07   2 
  9   337 Garrett, Bianca        Westfield              1:06.72   3 
 10   125 White, Adelaide        Lake Braddoc           1:07.47   3 
 11   341 Lazor, Elizabeth       Westfield              1:07.92   2 
 12   192 Brown, Kristina        Thomas Ediso           1:08.29   2 
 13   296 Boeckmann, Kim         West Springf           1:08.51   2 
 14   389 Finlayson-Hart, Le     Thomas Ediso           1:09.38   4 
 15   336 Esposito, Geralyn      Westfield              1:10.30   3 
 16    39 Christopher, Kaitl     James Robins           1:10.97   2 
 17   121 Sandara, Sourina       Lake Braddoc           1:11.42   4 
 18   199 Rhodes, Madelyn        Thomas Ediso           1:11.45   3 
 19   344 Mamo, Meron            Westfield              1:14.52   4 
 
Girls 800 Meter Run
================================================================
Northern Reg: # 2:19.57                                                        
   AAA State: @ 2:19.30                                                        
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1   111 Lardner, Casey         Lake Braddoc           2:25.94  
  2   287 Underwood, Sarah J     West Potomac           2:25.98  
  3   115 Moore, Taylor          Lake Braddoc           2:30.50  
  4   333 DiVecchia, Melissa     Westfield              2:33.13  
  5   246 Malka, Ronit           Thomas Jeffe           2:34.42  
  6    38 Bray, Stephanie        James Robins           2:35.15  
  7    40 Crosson, Taylor        James Robins           2:35.60  
  8    46 Fontanez, Diana        James Robins           2:37.03  
  9   242 Ivins-O'Keefe, Kel     Thomas Jeffe           2:38.45  
 10   286 Miller, Sami           West Potomac           2:38.47  
 11   249 Ryan, Kathleen         Thomas Jeffe           2:41.85  
 12   110 Kohler, Monica         Lake Braddoc           2:43.85  
 13   112 Lawson, Courtney       Lake Braddoc           2:46.64  
 14    97 Bourneuf, Jessica      Lake Braddoc           2:47.43  
 15    63 Snare, Margaret        James Robins           2:49.47  
 16   163 Kamineni, Sreya        South Lakes            2:50.61  
 17   100 Doerner, Ashley        Lake Braddoc           2:55.73  
 18   116 Newcomb, Alexandra     Lake Braddoc           3:10.34  
 19   162 Hosi, Kristina         South Lakes            3:17.07  
 
Girls 1600 Meter Run
================================================================
Northern Reg: # 5:15.29                                                        
   AAA State: @ 5:43.43  4/3/2004    Tara Harkins, Ireton                      
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1   203 Yosef, Betel           Thomas Ediso           5:22.70@ 
  2   282 Bigler, Julianne       West Potomac           5:24.11@ 
  3    40 Crosson, Taylor        James Robins           5:29.36@ 
  4   338 Hartman, Jessie        Westfield              5:33.34@ 
  5   108 Khoury, Nadeen         Lake Braddoc           5:36.47@ 
  6   301 Lepley, Sarah          West Springf           5:37.08@ 
  7   113 Markowitz, Anna        Lake Braddoc           5:38.24@ 
  8   380 Landy, Tara            Lake Braddoc           5:38.75@ 
  9   202 Swain, Emily           Thomas Ediso           5:39.15@ 
 10   246 Malka, Ronit           Thomas Jeffe           5:41.45@ 
 11   283 Cate, Mackenzie        West Potomac           5:45.47  
 12   249 Ryan, Kathleen         Thomas Jeffe           5:45.94  
 13   242 Ivins-O'Keefe, Kel     Thomas Jeffe           5:51.01  
 14   294 Allen, Marlena         West Springf           5:54.79  
 15   295 Barber, Anna           West Springf           5:56.89  
 16   309 Williams, Lisa         West Springf           6:06.09  
 17    47 Fox, Kristin           James Robins           6:10.70  
 18   126 Williams, Gloria       Lake Braddoc           6:12.19  
 19    49 Gaal, Rachel           James Robins           6:12.94  
 20    99 Crow, Erin             Lake Braddoc           6:13.60  
 21    64 Taitano, Lindsey       James Robins           6:15.55  
 22    45 Federici, Julia        James Robins           6:17.29  
 23   165 McGiboney, Virgini     South Lakes            6:18.48  
 24   288 Whitby, Emily          West Potomac           6:18.90  
 
Girls 3200 Meter Run
================================================================
Northern Reg: # 11:30.74                                                       
   AAA State: @ 11:25.60                                                       
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1   252 Sheridan, Katherin     Thomas Jeffe          11:53.32  
  2   250 Schnepf, Neesha        Thomas Jeffe          12:17.15  
  3   251 Schnepf, Rekha         Thomas Jeffe          12:17.49  
  4   346 Senior, Madeline       Westfield             12:24.84  
  5   193 Burtz, Ashlen          Thomas Ediso          12:33.55  
  6   247 Nielsen, Sarah         Thomas Jeffe          12:39.67  
  7   304 Moore, Jennifer        West Springf          13:14.21  
  8   165 McGiboney, Virgini     South Lakes           13:59.73  
  9   334 English, Catherine     Westfield             14:55.68  
 
Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================
Northern Reg: # 16.20                                                          
   AAA State: @ 15.51                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1   332 Dillon, Rachel         Westfield                16.68   1 
  2   198 Kunkel, Rebecca        Thomas Ediso             16.76   1 
  3   196 Hughell, Cynthya       Thomas Ediso             17.79   1 
  4   244 Kremer, Candice        Thomas Jeffe             18.02   1 
  5   307 Scolese, Lauren        West Springf             19.15   1 
  6   118 Roche, Colleen         Lake Braddoc             19.25   2 
  7   298 Gumkowski, Rachel      West Springf             19.30   2 
  8   330 Arkorful, Abena        Westfield                19.43   2 
  9   119 Roller, Kristina       Lake Braddoc             19.95   3 
 10   122 Shoemaker, Rebecca     Lake Braddoc             20.37   2 
 11   124 Supko, Megan           Lake Braddoc             21.01   2 
 12   161 Harte, Amalia          South Lakes              21.01   3 
 13   103 Fisher, Jessica        Lake Braddoc             21.33   2 
 14   160 Coleman, Naimah        South Lakes              21.75   3 
 15   171 Worway, Anna           South Lakes              21.81   3 
 
Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================
Northern Reg: # 48.27                                                          
   AAA State: @ 47.28                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1   196 Hughell, Cynthya       Thomas Ediso             50.79   1 
  2   198 Kunkel, Rebecca        Thomas Ediso             52.23   1 
  3   332 Dillon, Rachel         Westfield                53.46   1 
  4   118 Roche, Colleen         Lake Braddoc             54.22   1 
  5   298 Gumkowski, Rachel      West Springf             56.35   1 
  6   119 Roller, Kristina       Lake Braddoc             56.60   2 
  7   307 Scolese, Lauren        West Springf             56.70   1 
  8   161 Harte, Amalia          South Lakes              57.77   2 
  9   103 Fisher, Jessica        Lake Braddoc             59.42   2 
 
Girls 4x100 Meter Relay
================================================================
Northern Reg: # 51.02                                                          
   AAA State: @ 49.17                                                          
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Lake Braddock  'A'                                    52.40  
     1) 105 Hicks, Ashleigh             2) 123 Sinichko, Becca            
     3) 114 Marshall, Chanel            4) 107 Hudson, Imani              
  2 Westfield HS  'A'                                     56.49  
     1) 339 Jackson, Timya              2) 343 Lynn, Heather              
     3) 349 Thomas, Lindsay             4) 348 Taylor, Kimise             
  3 James Robinson  'A'                                   57.71  
     1) 62 Smith, Jensen                2) 42 Denham, Lauren              
     3) 41 Dempsey, Katherine           4) 56 Onyekwere, CiCi             
 
Girls 4x400 Meter Relay
================================================================
Northern Reg: # 4:07.01                                                        
   AAA State: @ 4:00.84                                                        
    School                                               Finals 
================================================================
  1 West Springfield  'A'                               4:17.06  
     1) 295 Barber, Anna                2) 298 Gumkowski, Rachel          
     3) 302 Lipka, Nicole               4) 301 Lepley, Sarah              
  2 Lake Braddock  'A'                                  4:21.69  
     1) 104 Hagan, Kelly                2) 111 Lardner, Casey             
     3) 105 Hicks, Ashleigh             4) 118 Roche, Colleen             
  3 Thomas Edison  'A'                                  4:22.51  
     1) 198 Kunkel, Rebecca             2) 196 Hughell, Cynthya           
     3) 194 Duvall, Toni                4) 192 Brown, Kristina            
  4 James Robinson  'A'                                 4:22.94  
     1) 52 Kavanaugh, Kelly             2) 64 Taitano, Lindsey            
     3) 56 Onyekwere, CiCi              4) 58 Roberson, Elizabeth         
  5 Westfield HS  'A'                                   4:29.36  
     1) 337 Garrett, Bianca             2) 333 DiVecchia, Melissa         
     3) 341 Lazor, Elizabeth            4) 350 Weyant, Abigail            
  6 Westfield HS  'B'                                   4:45.56  
     1) 342 Lin, Priscilla              2) 335 Erney, Nicole              
     3) 336 Esposito, Geralyn           4) 332 Dillon, Rachel             
 
Girls High Jump
================================================================
Northern Reg: #  5-01                                                          
   AAA State: @  5-02                                                          
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1    98 Bumgarner, Megan       Lake Braddoc           4-10.00  
  2    57 Reist, Caroline        James Robins          J4-10.00  
  3   305 Peterson, Caroline     West Springf           4-08.00  
  4   237 Bushman, Leila         Thomas Jeffe           4-06.00  
  5   386 Morgan, Taylor         Lake Braddoc           4-04.00  
 --    50 Griffin, Mackenzie     James Robins                NH  
 --   296 Boeckmann, Kim         West Springf                NH  
 
Girls Pole Vault
================================================================
Northern Reg: #  9-03                                                          
   AAA State: @  9-09                                                          
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1   122 Shoemaker, Rebecca     Lake Braddoc           9-06.00# 
  2   281 Anderson, Kaitlyn      West Potomac           8-00.00  
  3   245 Laffosse, Lauren       Thomas Jeffe           7-06.00  
  4   300 Lagerberg, Talia       West Springf           7-00.00  
  5   302 Lipka, Nicole          West Springf          J7-00.00  
  6    61 Silverman, Camille     James Robins           6-06.00  
 --   118 Roche, Colleen         Lake Braddoc                NH  
 --    65 Yu, Alice              James Robins                NH  
 --   163 Kamineni, Sreya        South Lakes                 NH  
 --   124 Supko, Megan           Lake Braddoc                NH  
 
Girls Long Jump
================================================================
Northern Reg: # 16-11.75                                                       
   AAA State: @ 17-05.75                                                       
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1   297 Clayton, Amalya        West Springf          15-05.75  
  2   122 Shoemaker, Rebecca     Lake Braddoc          14-09.75  
  3   244 Kremer, Candice        Thomas Jeffe          14-04.75  
  4   169 Wallace, Lachelle      South Lakes           14-01.50  
  5    60 Schuler, Avalon        James Robins          13-03.50  
  6   199 Rhodes, Madelyn        Thomas Ediso          13-02.50  
  7   348 Taylor, Kimise         Westfield             13-01.00  
  8    97 Bourneuf, Jessica      Lake Braddoc          12-08.75  
  9   124 Supko, Megan           Lake Braddoc          12-06.25  
 --   330 Arkorful, Abena        Westfield                 FOUL  
 --    51 Kaufman, Karen         James Robins              FOUL  
 
Girls Triple Jump
================================================================
Northern Reg: # 35-08.50                                                       
   AAA State: @ 36-11.75                                                       
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1   192 Brown, Kristina        Thomas Ediso          32-00.25  
  2   332 Dillon, Rachel         Westfield             31-09.25  
  3   169 Wallace, Lachelle      South Lakes           31-02.75  
  4   297 Clayton, Amalya        West Springf         J31-02.75  
  5   245 Laffosse, Lauren       Thomas Jeffe          31-02.50  
  6   124 Supko, Megan           Lake Braddoc          31-00.75  
  7   122 Shoemaker, Rebecca     Lake Braddoc          30-08.50  
  8   244 Kremer, Candice        Thomas Jeffe          30-03.50  
  9    57 Reist, Caroline        James Robins          30-02.50  
 10   239 Corey, Rebecca         Thomas Jeffe          29-11.00  
 11    44 Duffy, Bridget         James Robins          28-11.50  
 12   237 Bushman, Leila         Thomas Jeffe          28-07.75  
 13    97 Bourneuf, Jessica      Lake Braddoc          28-06.00  
 14    60 Schuler, Avalon        James Robins         J28-06.00  
 15   307 Scolese, Lauren        West Springf          28-02.00  
 
Girls Shot Put
================================================================
Northern Reg: # 34-08.50                                                       
   AAA State: @ 37-04.25                                                       
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1    96 Baity, Kendra          Lake Braddoc          29-06.00  
  2   102 Fialkow, Tara          Lake Braddoc          27-05.50  
  3   159 Coe, Shalynn           South Lakes           27-03.00  
  4   201 Speller, Brittne       Thomas Ediso          27-01.50  
  5    37 Allassan, Naid         James Robins          26-10.00  
  6    59 Rodriquez, Jen         James Robins          26-03.50  
  7   340 Lannes, Caitlin        Westfield             25-00.50  
  8   390 Brock, Courtney        Thomas Ediso          24-06.50  
  9   195 Herrera, Calasia       Thomas Ediso          24-00.25  
 10   391 Ampomah, Sheila        Lake Braddoc          24-00.00  
 11   303 Miron, Sarah           West Springf          23-05.00  
 12    98 Bumgarner, Megan       Lake Braddoc          22-04.50  
 13    56 Onyekwere, CiCi        James Robins          22-00.00  
 14   200 Ryon, Breanna          Thomas Ediso          19-09.00  
 15   243 Kingsbury, Kathryn     Thomas Jeffe          19-08.00  
 
Girls Discus Throw
================================================================
Northern Reg: # 101-04                                                         
   AAA State: @ 110-03                                                         
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1    96 Baity, Kendra          Lake Braddoc             81-08  
  2   340 Lannes, Caitlin        Westfield                68-04  
  3   200 Ryon, Breanna          Thomas Ediso             64-05  
  4   237 Bushman, Leila         Thomas Jeffe             64-03  
  5   195 Herrera, Calasia       Thomas Ediso             61-08  
  6   169 Wallace, Lachelle      South Lakes              61-03  
  7    48 Frost, Kelly           James Robins             59-09  
  8   201 Speller, Brittne       Thomas Ediso             58-04  
  9    98 Bumgarner, Megan       Lake Braddoc             53-05  
  9   243 Kingsbury, Kathryn     Thomas Jeffe             53-05  
 11    37 Allassan, Naid         James Robins             53-01  
 12    59 Rodriquez, Jen         James Robins             51-06  
 13   303 Miron, Sarah           West Springf             49-08  
 14   236 Bui, Tien              Thomas Jeffe             48-01  
 14   391 Ampomah, Sheila        Lake Braddoc             48-01  
 16   390 Brock, Courtney        Thomas Ediso             40-07  
 
Boys 100 Meter Dash
===================================================================
Northern Reg: # 11.38                                                          
   AAA State: @ 11.19                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1   290 McCants, Jonathan      West Potomac             11.20#  1 
  2    20 McLaughlin, Leo        Gonzaga Coll             11.24#  1 
  3    94 Tarpey, Ryan           James Robins             11.31#  1 
  4    28 Robinson, Stacey       Gonzaga Coll             11.34#  2 
  5   291 Montgomery, Christ     West Potomac             11.57   2 
  6    30 Shepperd, Aaron        Gonzaga Coll             11.63   3 
  7   181 Lewis, Bobby           South Lakes              11.66   2 
  8   150 Augustus, Idreis       Paul VI Cath             11.72   1 
  9   212 Epps, Donnell          Thomas Ediso             11.73   2 
 10   184 Price, Brandon         South Lakes              11.76   3 
 11   269 Rachamadugu, Arvin     Thomas Jeffe             11.79   4 
 12    89 Schuler, Aleksande     James Robins             11.89   5 
 13    27 Roberts, Sam           Gonzaga Coll             11.91   3 
 14   208 Cooper, Tarikh         Thomas Ediso             11.92   2 
 15    69 Borhauer, Ansel        James Robins             11.99   5 
 16   385 Yillah, Abu            West Potomac             12.27   2 
 17   136 Fosu, Adonis           Lake Braddoc             12.34   4 
 18   329 Turkson, Kobi          West Springf             12.61   4 
 19   173 Clark, Dylan           South Lakes              12.83   3 
 20    80 Merino, Jose           James Robins             12.86   5 
 21   138 Harris, David          Lake Braddoc             13.16   4 
 22   132 Cook, Michael          Lake Braddoc             13.16   5 
 23   257 Chou, Choa-cheng       Thomas Jeffe             13.26   6 
 24   370 Rojas, Carlos          Westfield                13.35   5 
 25   353 Cortez, Kyle           Westfield                13.40   6 
 26   360 Lee, Dominic           Westfield                13.59   6 
 27   176 Gibreel, Ahmed         South Lakes              13.70   4 
 28   363 McLendon, Sean         Westfield                14.00   5 
 
Boys 200 Meter Dash
===================================================================
Northern Reg: # 23.08                                                          
   AAA State: @ 22.75                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1   290 McCants, Jonathan      West Potomac             22.11@  1 
  2    20 McLaughlin, Leo        Gonzaga Coll             22.76#  1 
  3   234 Tucker, Domincio       Thomas Ediso             22.98#  1 
  4    87 Ro, John               James Robins             23.11   1 
  5    94 Tarpey, Ryan           James Robins             23.15   1 
  6   291 Montgomery, Christ     West Potomac             23.26   2 
  7   316 Gonzalez, Cory         West Springf             23.40   1 
  8   184 Price, Brandon         South Lakes              23.84   3 
  9   269 Rachamadugu, Arvin     Thomas Jeffe             23.86   2 
  9   215 Grooms, Robert         Thomas Ediso             23.86   2 
 11    85 Ridenour, Matt         James Robins             23.86   3 
 12    16 Jones, Devin           Gonzaga Coll             24.09   2 
 13    77 Leonardo, Anthony      James Robins             24.28   3 
 14   217 Hart, Jamison          Thomas Ediso             24.32   2 
 15   212 Epps, Donnell          Thomas Ediso             24.46   2 
 16   362 McGough, Taylor        Westfield                24.54   3 
 17   321 McClellan, Connor      West Springf             24.77   3 
 18     9 Elder, Alan            Gonzaga Coll             24.80   4 
 19     4 Chinn, Kevin           Gonzaga Coll             25.20   4 
 20   311 Barth, Nathan          West Springf             25.71   3 
 21   318 Malhotra, Sumit        West Springf             26.27   4 
 22   329 Turkson, Kobi          West Springf             26.28   4 
 23   134 Daugherty, Sean        Lake Braddoc             26.53   6 
 24   355 Dennis, Troy           Westfield                26.55   5 
 25   136 Fosu, Adonis           Lake Braddoc             26.82   4 
 26   149 Um, Justin             Lake Braddoc             27.47   5 
 27   375 Tunuguntla, Prudvi     Westfield                27.60   6 
 28   257 Chou, Choa-cheng       Thomas Jeffe             28.05   5 
 29   379 Yao, Yichen            Westfield                28.51   6 
 
Boys 400 Meter Dash
===================================================================
Northern Reg: # 51.26                                                          
   AAA State: @ 50.44                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1   215 Grooms, Robert         Thomas Ediso             53.31   1 
  2   361 Lehman, Jordan         Westfield                53.48   1 
  3    69 Borhauer, Ansel        James Robins             54.28   1 
  4   378 Yang, Seungmo          Westfield                55.15   1 
  5    77 Leonardo, Anthony      James Robins             55.17   2 
  6   177 Gilmore, Corey         South Lakes              55.51   2 
  7   275 Tran, Timothy          Thomas Jeffe             55.68   4 
  8   233 Tran, David            Thomas Ediso             55.85   2 
  9   320 McCartin, Daniel       West Springf             55.88   4 
 10    89 Schuler, Aleksande     James Robins             55.94   2 
 11   131 Clark, Anthony         Lake Braddoc             56.28   2 
 12   174 Drain, Armando         South Lakes              56.47   3 
 13   216 Hart, Harrison         Thomas Ediso             56.64   3 
 14   172 Angara, Ian            South Lakes              56.84   3 
 15   227 Pennie, Jackson        Thomas Ediso             56.86   3 
 16   311 Barth, Nathan          West Springf             57.05   4 
 17    13 Hamilton, Earl         Gonzaga Coll             57.06   1 
 18    17 Kelly, Devin           Gonzaga Coll             57.50   3 
 19   321 McClellan, Connor      West Springf             57.78   5 
 20    34 Xavier, Franco         Gonzaga Coll             57.94   4 
 21   322 Nguyen, Matthew        West Springf             58.36   5 
 22   368 Robinson, Antonio      Westfield                59.30   5 
 23    11 Fleury, Will           Gonzaga Coll             59.47   4 
 24    86 Ridenour, William      James Robins           1:01.54   5 
 25   180 Kraus, Brian           South Lakes            1:01.85   4 
 26   293 Stephens, Wesley       West Potomac           1:01.89   3 
 27   140 Legler, Patrick        Lake Braddoc           1:03.96   6 
 
Boys 800 Meter Run
================================================================
Northern Reg: # 1:58.77                                                        
   AAA State: @ 1:57.79                                                        
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1   211 Degfae, Tihut          Thomas Ediso           1:57.73@ 
  2    68 Berman, Jared          James Robins           2:01.66  
  3   260 Galvin, Timmy          Thomas Jeffe           2:02.79  
  4   310 Appiah-Knudsen, Al     West Springf           2:04.81  
  5   292 Stebbins, Peter        West Potomac           2:08.07  
  6   328 Taylor, Colin          West Springf           2:10.77  
  7   235 Vohra, Amit            Thomas Ediso           2:10.80  
  8   276 Vernon, Greg           Thomas Jeffe           2:12.23  
  9   315 Faulkner, Scooter      West Springf           2:13.28  
 10     2 Bak-Brevik, Joshua     Gonzaga Coll           2:14.99  
 11   314 Erbe, Ryan             West Springf           2:15.29  
 12   366 Pfluger, Mark          Westfield              2:15.70  
 13   264 Jackson, Steven        Thomas Jeffe           2:16.76  
 14   219 Holmes, Teddy          Thomas Ediso           2:16.78  
 15    83 Reed, Nick             James Robins           2:19.52  
 16   359 Lawlor, Brandon        Westfield              2:20.17  
 17    79 Mahmoud, Ahmed         James Robins           2:21.80  
 18   178 Guarnaccia, Nichol     South Lakes            2:21.89  
 19   127 Barry, Tim             Lake Braddoc           2:23.56  
 20   226 Ou, Brandon            Thomas Ediso           2:23.63  
 21   128 Baskin, Will           Lake Braddoc           2:25.30  
 22     5 Creamer, Kevin         Gonzaga Coll           2:30.35  
 23    36 Zepeda, Alvin          Gonzaga Coll           2:37.77  
 24   187 Rosner, Max            South Lakes            2:39.93  
 
Boys 1600 Meter Run
================================================================
Northern Reg: # 4:25.96                                                        
   AAA State: @ 4:43.26  4/3/2004    Ben Treweek, TJST                         
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1   210 Degfae, Leoule         Thomas Ediso           4:29.48@ 
  2   130 Clark, Alex            Lake Braddoc           4:45.65  
  3   289 Bernier, Khoki         West Potomac           4:46.07  
  4   148 Sohl, Luke             Lake Braddoc           4:51.49  
  5    29 Ryan, Connor           Gonzaga Coll           4:55.88  
  6   259 Dreo, Max              Thomas Jeffe           4:57.48  
  7    10 Flaherty, Pat          Gonzaga Coll           4:58.50  
  8   146 Rubenking, Sam         Lake Braddoc           4:58.53  
  9    83 Reed, Nick             James Robins           4:59.00  
 10   178 Guarnaccia, Nichol     South Lakes            5:00.76  
 11   270 Rappaport, Ian         Thomas Jeffe           5:02.98  
 12   376 Valverde, David        Westfield              5:03.12  
 13   191 Zaboji, Steven         South Lakes            5:04.27  
 14   277 Warrington, Dave       Thomas Jeffe           5:04.87  
 15   183 Muir, Kevin            South Lakes            5:05.06  
 16   274 Stahl, Kevin           Thomas Jeffe           5:07.07  
 17   228 Rangel, Alex           Thomas Ediso           5:08.20  
 18    74 Gonzales, Jared        James Robins           5:08.88  
 19   324 Scolese, Daniel        West Springf           5:12.13  
 20     6 Creamer, Ryan          Gonzaga Coll           5:14.90  
 21   319 Maquera, Mike          West Springf           5:16.13  
 22   356 DeRobertis, Nick       Westfield              5:20.26  
 23   141 Martin, Daniel         Lake Braddoc           5:22.05  
 24   327 Sward, Niko            West Springf           5:22.12  
 25    84 Reinhardt, Shawn       James Robins           5:27.98  
 26   209 Creaven, Jimmy         Thomas Ediso           5:31.18  
 27   357 Knittle, Andrew        Westfield              5:31.87  
 28   367 Pilcher, J Luke        Westfield              5:33.52  
 29   381 Garrett, Kris          Thomas Ediso           5:33.80  
 30   382 Lyon, John Jack        Thomas Ediso           5:34.27  
 31   187 Rosner, Max            South Lakes            5:59.81  
 
Boys 3200 Meter Run
================================================================
Northern Reg: # 9:41.78                                                        
   AAA State: @ 9:38.99                                                        
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1   278 Witko, Alex            Thomas Jeffe          10:12.86  
  2   279 Wu, James              Thomas Jeffe          10:18.41  
  3     7 Crozier, Mike          Gonzaga Coll          10:18.98  
  4   265 Manaker, Will          Thomas Jeffe          10:38.36  
  5   268 Phillips, Jonathan     Thomas Jeffe          10:39.85  
  6    12 Greene, Kevin          Gonzaga Coll          10:55.70  
  7   225 Munevar, Gerardo       Thomas Ediso          10:59.14  
  8   191 Zaboji, Steven         South Lakes           11:03.55  
  9   393 Brinton, Sam           Thomas Jeffe          11:13.87  
 10   183 Muir, Kevin            South Lakes           11:18.50  
 11   313 Dolan, Chris           West Springf          11:18.63  
 12   222 Knopp, Michael         Thomas Ediso          11:19.88  
 13   224 McAlister, Jack        Thomas Ediso          11:20.58  
 14   205 Bulir, David           Thomas Ediso          11:32.60  
 
Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================
Northern Reg: # 15.76                                                          
   AAA State: @ 15.20                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1   147 Santano, Michael       Lake Braddoc             14.75@  1 
  2    72 Christian, David       James Robins             16.60   1 
  3    91 Seo, JW                James Robins             17.34   1 
  4    66 Allen, Jeff            James Robins             17.76   1 
  5   204 Arnold, Dedrick        Thomas Ediso             18.15   2 
  6   377 Wang, Jonathan         Westfield                18.65   2 
  7    32 Varna, Arjun           Gonzaga Coll             18.98   1 
  8   317 Ma, Andrew             West Springf             19.11   2 
  9   384 Owusu, Robert          West Potomac             20.70   2 
 
Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================
Northern Reg: # 41.28                                                          
   AAA State: @ 40.77                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1   351 Bellamy, Julian        Westfield                42.31   1 
  2    67 Bailey, Fabian         James Robins             43.45   1 
  3    15 Henderson, Marcus      Gonzaga Coll             43.94   1 
  4   384 Owusu, Robert          West Potomac             44.63   2 
  5    72 Christian, David       James Robins             45.05   2 
  6   317 Ma, Andrew             West Springf             45.45   3 
  7    32 Varna, Arjun           Gonzaga Coll             45.81   3 
  8    66 Allen, Jeff            James Robins             46.74   2 
  9   204 Arnold, Dedrick        Thomas Ediso             47.41   2 
 10   142 McVicker, Matt         Lake Braddoc             47.46   2 
 11    21 Mitchell, Randall      Gonzaga Coll             47.79   1 
 12   369 Rodriguez, Andres      Westfield                51.86   3 
 13    31 Shepperd, Zack         Gonzaga Coll             51.89   3 
 
Boys 4x100 Meter Relay
================================================================
Northern Reg: # 44.24                                                          
   AAA State: @ 43.11                                                          
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Gonzaga College High School  'A'                      44.90  
     1) 20 McLaughlin, Leo              2) 15 Henderson, Marcus           
     3) 16 Jones, Devin                 4) 26 Pittman, Eric               
  2 James Robinson  'A'                                   46.02  
     1) 87 Ro, John                     2) 67 Bailey, Fabian              
     3) 91 Seo, JW                      4) 94 Tarpey, Ryan                
  3 Thomas Edison  'A'                                    46.05  
     1) 212 Epps, Donnell               2) 234 Tucker, Domincio           
     3) 217 Hart, Jamison               4) 208 Cooper, Tarikh             
  4 South Lakes  'A'                                      49.03  
     1) 173 Clark, Dylan                2) 181 Lewis, Bobby               
     3) 184 Price, Brandon              4) 176 Gibreel, Ahmed             
  5 Lake Braddock  'A'                                    51.65  
     1) 138 Harris, David               2) 145 Phan, Bao                  
     3) 136 Fosu, Adonis                4) 133 Cousin, Tyler              
 -- Westfield HS  'A'                                       DNF  
     1) 375 Tunuguntla, Prudvi          2) 363 McLendon, Sean             
     3) 360 Lee, Dominic                4) 355 Dennis, Troy               
 
Boys 4x400 Meter Relay
===================================================================
Northern Reg: # 3:28.22                                                        
   AAA State: @ 3:23.64                                                        
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Thomas Edison  'A'                                  3:33.75   1 
     1) 210 Degfae, Leoule              2) 211 Degfae, Tihut              
     3) 215 Grooms, Robert              4) 234 Tucker, Domincio           
  2 Gonzaga College High School  'A'                    3:35.90   1 
     1) 30 Shepperd, Aaron              2) 35 Zeiss, Ben                  
     3) 13 Hamilton, Earl               4) 28 Robinson, Stacey            
  3 Westfield HS  'B'                                   3:38.07   1 
     1) 351 Bellamy, Julian             2) 361 Lehman, Jordan             
     3) 362 McGough, Taylor             4) 378 Yang, Seungmo              
  4 James Robinson  'A'                                 3:39.25   1 
     1) 87 Ro, John                     2) 67 Bailey, Fabian              
     3) 86 Ridenour, William            4) 91 Seo, JW                     
  5 West Springfield  'A'                               3:44.20   1 
     1) 315 Faulkner, Scooter           2) 310 Appiah-Knudsen, Alex       
     3) 320 McCartin, Daniel            4) 321 McClellan, Connor          
  6 South Lakes  'A'                                    3:52.69   1 
     1) 175 Fortes, Quintin             2) 172 Angara, Ian                
     3) 177 Gilmore, Corey              4) 188 Smith, Darius              
  7 Lake Braddock  'A'                                  4:01.18   2 
     1) 131 Clark, Anthony              2) 142 McVicker, Matt             
     3) 141 Martin, Daniel              4) 128 Baskin, Will               
  8 Westfield HS  'A'                                   4:09.17   2 
     1) 366 Pfluger, Mark               2) 376 Valverde, David            
     3) 359 Lawlor, Brandon             4) 356 DeRobertis, Nick           
 
Boys 4x800 Meter Relay
================================================================
Northern Reg: # 8:10.25                                                        
   AAA State: @ 8:04.59                                                        
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Paul VI Catholic  'A'                               8:16.70  
     1) 151 Horne, Charles              2) 153 McGinn, Ian                
     3) 152 Johnson, Blaize             4) 155 Messerschmidt, Connor      
  2 Gonzaga College High School  'A'                    8:23.56  
     1) 17 Kelly, Devin                 2) 11 Fleury, Will                
     3) 35 Zeiss, Ben                   4) 13 Hamilton, Earl              
  3 West Springfield  'A'                               8:58.27  
     1) 326 Silver, Taylor              2) 325 Silver, Scott              
     3) 328 Taylor, Colin               4) 313 Dolan, Chris               
  4 Thomas Edison  'A'                                  9:00.67  
     1) 229 Samoy, Tyler                2) 218 Holley, Jordan             
     3) 219 Holmes, Teddy               4) 235 Vohra, Amit                
  5 Lake Braddock  'A'                                  9:30.05  
     1) 142 McVicker, Matt              2) 137 Greenwood, William         
     3) 145 Phan, Bao                   4) 128 Baskin, Will               
  6 Westfield HS  'A'                                  10:24.14  
     1) 372 Sobera, Patrick             2) 354 Deegan, George             
     3) 364 Measell, Tyler              4) 376 Valverde, David            
 
Boys High Jump
================================================================
Northern Reg: #  6-00                                                          
   AAA State: @  6-02                                                          
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1   147 Santano, Michael       Lake Braddoc           5-10.00  
  2   316 Gonzalez, Cory         West Springf           5-08.00  
  3   212 Epps, Donnell          Thomas Ediso           5-06.00  
  4    66 Allen, Jeff            James Robins          J5-06.00  
  5    67 Bailey, Fabian         James Robins           5-04.00  
  5   185 Price, Sean            South Lakes            5-04.00  
  7    24 Pinkney, Azani         Gonzaga Coll          J5-04.00  
  8   264 Jackson, Steven        Thomas Jeffe          J5-04.00  
  8    21 Mitchell, Randall      Gonzaga Coll          J5-04.00  
 --   378 Yang, Seungmo          Westfield                   NH  
 --   329 Turkson, Kobi          West Springf                NH  
 --   363 McLendon, Sean         Westfield                   NH  
 --   374 Thompkins, Arrion      Westfield                   NH  
 --   362 McGough, Taylor        Westfield                   NH  
 --    92 Sharpy, Dillon         James Robins                NH  
 --   131 Clark, Anthony         Lake Braddoc                NH  
 --     3 Berman, Jacob          Gonzaga Coll                NH  
 --   257 Chou, Choa-cheng       Thomas Jeffe                NH  
 --   311 Barth, Nathan          West Springf                NH  
 --   176 Gibreel, Ahmed         South Lakes                 NH  
 
Boys Pole Vault
================================================================
Northern Reg: # 12-06                                                          
   AAA State: @ 13-00                                                          
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1   135 Fishman, David         Lake Braddoc          13-00.00@ 
  2   266 Markwalter, Dan        Thomas Jeffe          12-00.00  
  2   142 McVicker, Matt         Lake Braddoc          12-00.00  
  4   280 Zukosky, Andrew        Thomas Jeffe          11-00.00  
  5   352 Canatsey, Jack         Westfield             10-00.00  
  5   272 Roemer, Patrick        Thomas Jeffe          10-00.00  
  7   358 Krall, Alex            Westfield              9-06.00  
  7   361 Lehman, Jordan         Westfield              9-06.00  
  9    78 Lohr, Michael          James Robins           9-00.00  
 10   392 Parady, Brian          James Robins           8-06.00  
 11   273 Skehan, Jim            Thomas Jeffe           8-00.00  
 11   320 McCartin, Daniel       West Springf           8-00.00  
 11    80 Merino, Jose           James Robins           8-00.00  
 --   134 Daugherty, Sean        Lake Braddoc                NH  
 --    87 Ro, John               James Robins                NH  
 --   172 Angara, Ian            South Lakes                 NH  
 --   139 Hoogland, Matt         Lake Braddoc                NH  
 
Boys Long Jump
================================================================
Northern Reg: # 21-01.25                                                       
   AAA State: @ 22-04.75                                                       
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1   212 Epps, Donnell          Thomas Ediso          19-03.25  
  2    14 Hargrove, Zachary      Gonzaga Coll          18-04.00  
  3   316 Gonzalez, Cory         West Springf          18-02.75  
  4    93 Sindhusake, Jj         James Robins          17-08.50  
  5   221 Kennedy, Nat           Thomas Ediso          16-11.50  
  6   233 Tran, David            Thomas Ediso          16-10.50  
  7   184 Price, Brandon         South Lakes           16-09.50  
  8    80 Merino, Jose           James Robins          16-07.50  
  9   208 Cooper, Tarikh         Thomas Ediso          16-01.50  
 10     8 Dennis, Brandon        Gonzaga Coll          15-10.75  
 11    19 McKelvin, Duane        Gonzaga Coll          15-10.50  
 12   374 Thompkins, Arrion      Westfield             15-09.50  
 13   185 Price, Sean            South Lakes           15-09.00  
 
Boys Triple Jump
================================================================
Northern Reg: # 42-10.25                                                       
   AAA State: @    45-08                                                       
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1   212 Epps, Donnell          Thomas Ediso          43-00.75# 
  2   189 Vaughn, Adrian         South Lakes           39-06.25  
  3   216 Hart, Harrison         Thomas Ediso          38-11.75  
  4    67 Bailey, Fabian         James Robins          38-06.00  
  5    26 Pittman, Eric          Gonzaga Coll          38-03.25  
  6    21 Mitchell, Randall      Gonzaga Coll          38-02.50  
  7    14 Hargrove, Zachary      Gonzaga Coll          37-11.75  
  8    71 Cha, Enoch             James Robins          37-09.25  
  9     3 Berman, Jacob          Gonzaga Coll          37-02.25  
 10   269 Rachamadugu, Arvin     Thomas Jeffe          37-01.00  
 11   185 Price, Sean            South Lakes           36-04.75  
 12    93 Sindhusake, Jj         James Robins          36-00.25  
 13   176 Gibreel, Ahmed         South Lakes           34-03.25  
 --   221 Kennedy, Nat           Thomas Ediso              FOUL  
 
Boys Shot Put
================================================================
Northern Reg: # 47-03.75                                                       
   AAA State: @ 51-08.75                                                       
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1   154 McGroarty, Dan         Paul VI Cath          43-03.00  
  2    23 Oyekoya, Samuel        Gonzaga Coll          40-07.00  
  3    73 Esposito, Joey         James Robins          39-05.50  
  4    22 Moore, Chris           Gonzaga Coll          37-10.50  
  5    88 Ruiz, John             James Robins          36-06.00  
  6   206 Carter, Prince         Thomas Ediso          36-03.50  
  7   373 Stickles, Zachary      Westfield             36-01.00  
  8   232 Spencer, Kyle          Thomas Ediso          35-02.25  
  9   230 Sanchez, Chris         Thomas Ediso          35-00.50  
  9   312 Dahl, Eric             West Springf          35-00.50  
 11    33 Woodson, Jeff          Gonzaga Coll          34-00.00  
 12   388 Agogbua, Justin        James Robins          33-10.00  
 13    90 Seo, Ju                James Robins          33-08.50  
 14   139 Hoogland, Matt         Lake Braddoc          32-01.50  
 15   371 Scott, Isiah           Westfield             31-06.00  
 16   157 Wright, Eric           Paul VI Cath          31-00.50  
 17   231 Siddiqui, Numan        Thomas Ediso          30-02.00  
 18   387 Smith, Josh            Westfield             29-07.50  
 19   186 Ramswell, Willia       South Lakes           28-00.00  
 20   207 Chavez, Charlie        Thomas Ediso          27-07.50  
 
Boys Discus Throw
================================================================
Northern Reg: # 135-10                                                         
   AAA State: @ 151-02                                                         
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1   175 Fortes, Quintin        South Lakes             163-07@ 
  2    23 Oyekoya, Samuel        Gonzaga Coll            129-02  
  3   374 Thompkins, Arrion      Westfield               116-07  
  4   154 McGroarty, Dan         Paul VI Cath            116-03  
  5   373 Stickles, Zachary      Westfield               114-09  
  6     1 Anderson, Khary        Gonzaga Coll            112-06  
  7    73 Esposito, Joey         James Robins            105-07  
  8   157 Wright, Eric           Paul VI Cath             99-10  
  9   232 Spencer, Kyle          Thomas Ediso             99-08  
 10    90 Seo, Ju                James Robins             95-10  
 11   371 Scott, Isiah           Westfield                92-01  
 12   293 Stephens, Wesley       West Potomac             87-10  
 13    88 Ruiz, John             James Robins             85-04  
 14   312 Dahl, Eric             West Springf             84-10  
 15   231 Siddiqui, Numan        Thomas Ediso             84-08  
 16   207 Chavez, Charlie        Thomas Ediso             82-01  
 17   186 Ramswell, Willia       South Lakes              78-10  
 18   387 Smith, Josh            Westfield                74-10  
 --   388 Agogbua, Justin        James Robins              FOUL  
 --    22 Moore, Chris           Gonzaga Coll              FOUL  
 
                    Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Lake Braddock              112        2) Thomas Edison              79   
    3) James Robinson              77        4) Westfield HS               60   
    5) Thomas Jefferson S&T        54        6) West Springfield           47   
    7) South Lakes                 35        8) West Potomac               24   
 
                    Men - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) Thomas Edison               94        1) Gonzaga College High Scho  94   
    3) James Robinson              89.50     4) Lake Braddock              53   
    5) Thomas Jefferson S&T        43.50     6) Westfield HS               39.50
    7) West Potomac                35        8) West Springfield           28   
    9) South Lakes                 25.50    10) Paul VI Catholic           24   


Return to Top

Email | About