MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Landon MS Meet
Landon HS Home TF Meets History
Hosted By: Landon
Bethesda, Maryland
2009-04-03

Licensed to Landon School               HY-TEK's Meet Manager 4/3/2009 11:08 PM
              St. Stephen's & St. Agnes, Holton Arms, - 4/3/2009               
                        St. Andrew's, Paul PCS @ Landon                        
                     The Landon School - Bethesda Maryland                     
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash Middle School
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Spaccasi, Sami             8 St Andrews E             14.70   3   6   
  2 Gill, Dara                 8 Holton-Arms              14.80   1   4   
  3 Johnson, Savannah          7 St Stephen's             15.00   3   3   
  4 Sherin, Morgan             7 Paul Public              15.10   2   2   
  5 Bradley, Rachel            8 St Stephen's             15.40   1   1   
  6 Gramalia, Abby             7 Holton-Arms              15.60   1 
  7 Mushala, Kalanji           8 Paul Public              16.10   2 
  8 Fuller, Kyra               8 Paul Public              16.20   3 
  9 Kidd, Shante               8 St Stephen's             16.30   2 
 10 Chukwurah, Stephanie       8 Paul Public             x18.20   3 
 11 Gonchigar, Uma             7 Holton-Arms              18.80   2 
 
Girls 200 Meter Dash Middle School
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Stenhouse, Taylor          6 Paul Public              28.80   1   6   
  2 Covington, Lindsay         7 Holton-Arms              33.00   2   4   
  3 Neal, Jahnae               7 Paul Public              33.30   2   3   
  4 Feldman, Polly             8 Holton-Arms              33.40   1   2   
  5 Mushala, Kalanji           8 Paul Public              34.80   2   1   
  6 Specht, Clare              7 Holton-Arms              34.90   2 
  7 Anduze, Leila              8 Holton-Arms             x35.00   1 
  8 Fuller, Kyra               8 Paul Public             x37.90   1 
 
Girls 400 Meter Dash Middle School
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hinnerichs, Natiaha        8 Holton-Arms            1:08.00    6   
  2 Ellison, Angel             8 Paul Public            1:16.01    4   
  3 Boaknight, Nikol           8 Paul Public            1:20.70    3   
  4 Neal, Jahnae               7 Paul Public            1:21.05    2   
  5 Raynor, Emma               7 Holton-Arms            1:21.80    1   
  6 Hayward, Justine           7 Holton-Arms            1:24.90  
 
Girls 800 Meter Run Middle School
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Canales-Canales, Vania     7 Holton-Arms            3:15.10    6   
  2 Gatten, Jasmine            8 Holton-Arms            3:25.60    4   
  3 Lucas, Emiliy              8 Holton-Arms            3:44.80    3   
 -- Defranco, Lauren           7 Holton-Arms                DNF  
 
Girls 1600 Meter Run Middle School
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Defranco, Lauren           7 Holton-Arms            6:54.00    6   
  2 Yu, Vivian                 8 Holton-Arms            7:29.80    4   
  3 Lucas, Emiliy              8 Holton-Arms            7:38.50    3   
 
Girls 100 Yard Hurdles Middle School
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tubbs, Sapphire            7 St Stephen's             20.50    6   
  2 Spaccasi, Sami             8 St Andrews E             22.00    4   
  3 Fitzgerald, Megan          8 St Andrews E             23.30    3   
 
Girls 4x100 Meter Relay Middle School
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Paul Public Charter  'A'                              57.60    6   
     1) Blisett, Jamillah 8             2) Emmanuel, Kerrlyn 8            
     3) Boaknight, Nikol 8              4) Ellison, Angel 8               
  2 Paul Public Charter  'B'                           x1:01.80  
     1) Jean-Francois, Lesha 8          2) Stenhouse, Taylor 6            
     3) Sherin, Morgan 7                4) Chukwurah, Stephanie 8         
  3 Holton-Arms  'A'                                    1:05.80    4   
     1) Sihsobhon, Beverly 7            2) Jones-Wilkerson, Aimee 8       
     3) Zhu, Jasmine 7                  4) Yu, Vivian 8                   
  4 Holton-Arms  'B'                                   x1:06.60  
     1) Scallan, Keara 7                2) Krim, Jocelyn 7                
     3) Kim, Nancy 7                    4) Specht, Clare 7                
  5 St Andrews Episcopal  'A'                           1:15.40    2   
     1) Spaccasi, Sami 8                2) Davey, Emma 8                  
     3) Daniels, Rebekah 8              4) Fitzgerald, Megan 8            
 
Girls 1600 Sprint Medley 4-2-2-8 Middle School
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Paul Public Charter  'A'                            5:14.20    6   
     1) Blisett, Jamillah 8             2) Jean-Francois, Lesha 8         
     3) Emmanuel, Kerrlyn 8             4) Ellison, Angel 8               
  2 Holton-Arms  'A'                                    5:42.20    4   
     1) Gramalia, Abby 7                2) Hinnerichs, Natiaha 8          
     3) Gill, Dara 8                    4) Defranco, Lauren 7             
  3 Holton-Arms  'B'                                   x5:49.00  
     1) Gatten, Jasmine 8               2) Jones-Wilkerson, Aimee 8       
     3) Covington, Lindsay 7            4) Yu, Vivian 8                   
 
Girls High Jump Middle School
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hinnerichs, Natiaha        8 Holton-Arms            4-08.00    6   
  2 Gatten, Jasmine            8 Holton-Arms            4-02.00    4   
  3 Tubbs, Sapphire            7 St Stephen's          J4-02.00    3   
 
Girls Long Jump Middle School
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Abdala-Arata, Noel         7 Holton-Arms           11-10.00    6   
  2 Bradley, Rachel            8 St Stephen's         J11-10.00    4   
  3 Johnson, Savannah          7 St Stephen's          11-07.50    3   
  4 Gill, Dara                 8 Holton-Arms          J11-07.50    2   
  5 Feldman, Polly             8 Holton-Arms           11-02.00    1   
 
Girls Shot Put Middle School
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Butler, Enamarie           8 Holton-Arms           23-02.50    6   
  2 Kidd, Shante               8 St Stephen's          21-06.00    4   
  3 Joseph, Leah               8 St Stephen's          20-07.50    3   
  4 Davey, Emma                8 St Andrews E          18-02.50    2   
  5 Daniels, Rebekah           8 St Andrews E          17-03.00    1   
  6 Gramalia, Abby             7 Holton-Arms           16-05.00  
  7 Kim, Nancy                 7 Holton-Arms           15-08.00  
  8 Huizinga, Sally            7 Holton-Arms          x15-05.00  
  9 Agbaniyaka, Missy          7 St Andrews E          12-01.00  
 
Girls Discus Throw Middle School
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Butler, Enamarie           8 Holton-Arms              54-10    6   
  2 Joseph, Leah               8 St Stephen's             48-03    4   
  3 Johnson, Savannah          7 St Stephen's             43-03    3   
  4 Davey, Emma                8 St Andrews E             42-09    2   
  5 Kidd, Shante               8 St Stephen's             40-05    1   
  6 Huizinga, Sally            7 Holton-Arms              37-04  
  7 Raynor, Emma               7 Holton-Arms              36-05  
  8 Scallan, Keara             7 Holton-Arms             x35-03  
  9 Daniels, Rebekah           8 St Andrews E             30-01  
 
Boys 100 Meter Dash Middle School
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Ray, Tavon                 8 Paul Public              12.90   3   6   
  2 Baker, David               8 Landon                   13.10   2   4   
  3 Williams, Tyler            8 St Stephen's             13.70   1   2.50
  3 Johnson, Brandon           7 Landon                   13.70   3   2.50
  5 Grey, Eric                 8 Paul Public              14.10   3   1   
  6 Looney, Drew               8 St Andrews E             14.70   2 
  7 Rojas-Rosario, David       7 Paul Public              15.20   1 
  8 Brackett, Aaron            7 St Stephen's             15.30   3 
  9 Thames, Jalen              7 Paul Public             x15.60   2 
 10 Naidorf, Adam              7 St Stephen's             16.70   1 
 11 Lubin, Alex                8 St Andrews E             19.20   1 
 
Boys 200 Meter Dash Middle School
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Baker, David               8 Landon                   26.90    6   
  2 Marshall, Jordan           8 Landon                   27.60    4   
  3 Johnson, Brandon           7 Landon                   28.20    3   
  4 Rojas-Rosario, David       7 Paul Public              32.60    2   
  5 Thames, Jalen              7 Paul Public              35.60    1   
 
Boys 400 Meter Dash Middle School
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Rhoads, Micheal            8 Landon                 1:00.70   2   6   
  2 Williams, Curtis           7 Paul Public            1:03.60   2   4   
  3 Williams, James            8 Paul Public            1:04.50   2   3   
  4 Gleklen, Ryan              8 Landon                 1:04.90   2   2   
  5 Markum, Luke               7 St Stephen's           1:09.70   1   1   
  6 Keels, Micah               6 Landon                 1:10.70   2 
  7 Coward, Tom                7 St Stephen's           1:20.90   1 
  8 Gribbon, Connor            8 St Stephen's           1:24.50   1 
 
Boys 800 Meter Run Middle School
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Pence, Hal                 6 Landon                 2:29.10    6   
  2 Draim, Evan                8 St Stephen's           2:39.00    4   
  3 Liu, Connor                7 Landon                 2:49.90    3   
  4 Streed, Sam                8 St Stephen's           2:55.30    2   
 
Boys 1600 Meter Run Middle School
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Brill, Adam                8 Landon                 5:55.10    6   
 
Boys 110 Yard Hurdles Middle School
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Hightower, Oliver          7 Landon                   20.30   1   6   
  2 Zawatsky, Nick             8 Landon                   20.70   2   4   
  3 Brackett, Aaron            7 St Stephen's             21.80   2   3   
  4 Hudson, Tristan            7 St Stephen's             22.60   1   2   
  5 McNamara, William          7 Landon                   23.20   1   1   
  6 Quinn, Joe                 8 St Stephen's             23.40   2 
 
Boys 4x100 Meter Relay Middle School
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Paul Public Charter  'A'                              53.50    6   
     1) Grey, Eric 8                    2) Weldon, JuWan 7                
     3) Ray, Tavon 8                    4) Williams, Curtis 7             
  2 Landon  'A'                                           55.40    4   
     1) Hightower, Oliver 7             2) Bonelli, Alex 8                
     3) Johnson, Brandon 7              4) Marshall, Romare 7             
  3 Landon  'B'                                          x56.50  
     1) Atwood, Cole 8                  2) Joy, Patrick 7                 
     3) Curto, Ryan 7                   4) Thrumbower, Taylor 8           
  4 St Stephen's, St Agnes  'A'                         1:03.40    2   
     1) Elmquist, Matt 7                2) Haley, Jonathan 7              
     3) Hulkower, Griffin 7             4) Symonette, Danilo 7            
 
Boys 1600 Sprint Medley 4-2-2-8 Middle School
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Paul Public Charter  'A'                            5:08.60    6   
     1) Ray, Tavon 8                    2) Weldon, JuWan 7                
     3) Williams, James 8               4) Williams, Curtis 7             
 
Boys High Jump Middle School
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Baker, David               8 Landon                 5-00.00    6   
  2 Thrumbower, Taylor         8 Landon                 4-08.00    4   
  3 Curto, Ryan                7 Landon                 4-06.00    3   
  4 Stape, Jared               7 Landon                x4-04.00  
  5 Klineknecht, Tim           8 Landon                x4-04.00  
  6 Streed, Sam                8 St Stephen's           4-02.00    2   
  7 Quinn, Joe                 8 St Stephen's           4-02.00    1   
  8 Elmquist, Matt             7 St Stephen's           3-10.00  
  9 Coward, Tom                7 St Stephen's          x3-06.00  
 
Boys Long Jump Middle School
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Marshall, Jordan           8 Landon                17-00.00    6   
  2 Gleklen, Ryan              8 Landon                14-10.00    4   
  3 Hightower, Oliver          7 Landon                13-07.50    3   
  4 Markum, Luke               7 St Stephen's          13-07.00    2   
  5 Draim, Evan                8 St Stephen's          13-02.00    1   
  6 Gribbon, Connor            8 St Stephen's          11-10.50  
  7 Wood, Garrett              8 St Stephen's         x10-07.00  
 
Boys Triple Jump Middle School
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Zawatsky, Nick             8 Landon                30-08.00    6   
  2 Joy, Patrick               7 Landon                29-04.00    4   
 
Boys Shot Put Middle School
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Onaghise, Tumi             7 Landon                35-02.00    6   
  2 Williams, Tyler            8 St Stephen's          27-03.50    4   
  3 Zawatsky, Nick             8 Landon                25-06.00    3   
  4 Edwards, Issiah            8 Landon                23-11.00    2   
  5 Steele, Mason              8 Landon               x23-09.00  
  6 Hudson, Tristan            7 St Stephen's          21-11.00    1   
  7 Hollinger, Ian             8 St Andrews E          20-00.00  
  8 Mason, Christian           8 St Andrews E          19-11.00  
  9 Hulkower, Griffin          7 St Stephen's          18-11.00  
 10 Shackley, Ian              7 St Stephen's         x16-08.00  
 11 Allison, Tre               7 St Stephen's         x16-06.50  
 
Boys Discus Throw Middle School
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Spiritos, David            8 Landon                   67-10    6   
  2 Edwards, Issiah            8 Landon                   67-09    4   
  3 Steele, Mason              8 Landon                   60-10    3   
  4 Looney, Drew               8 St Andrews E             57-08    2   
  5 Olson, William             7 Landon                  x53-01  
  6 Mason, Christian           8 St Andrews E             50-01    1   
  7 Draim, Evan                8 St Stephen's             47-05  
  8 Lubin, Alex                8 St Andrews E             35-00  
 
            Women - Middle School - Team Rankings - 12 Events Scored
===============================================================================
    1) Holton-Arms                 82        2) St Stephen's, St Agnes     35   
    3) Paul Public Charter         33        4) St Andrews Episcopal       20   
 
            Men - Middle School - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
    1) Landon                     117.50     2) Paul Public Charter        29   
    3) St Stephen's, St Agnes      27.50     4) St Andrews Episcopal        3   



Return to Top

Email | About