MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Milestat.com Elite Track Gala
Milestat.com Elite Track Gala History
Hosted By: Milestat.com
Richmond, Virginia
2009-06-06
http://va.milesplit.us/meets/45636

Licensed to Maggie L. Walker Governors School
                                        HY-TEK's Meet Manager 6/6/2009 10:33 PM
                 2009 Milestat.com Elite Track Gala - 6/6/2009                 
                            Sports Backers Stadium                             
                                   6/6/2009                                    
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls Long Jump
==============================================================================
 Meet Record: * 19-03.75  2007        Wanetta Kirby, Huguenot-VA               
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Shepherd, Karimah         12 Grassfield          20-00.50   18-06.75   NWI 
  2 Carney, Taira              9 Unattached          17-08.00   17-08.50   NWI 
  3 Derricott, Elaine         12 Unattached          19-03.00   17-03.75   NWI 
  4 Golden, Montasia          10 Lee-Davis           19-00.75   17-02.25   NWI 
  5 Williams, Brandy          10 J.R. Tucker         17-08.50   16-10.00   NWI 
  6 Dowling, Casey             9 Unattached          17-09.25   16-05.25   NWI 
  7 Carrington, Mikala        11 Armstrong           17-04.00   15-11.75   NWI 
  8 Harris, Morgan             8 Bailey Bridg        16-03.00   15-02.50   NWI 
  9 Jackson, Brie             10 Lee-Davis           16-10.75   14-08.00   NWI 
 10 Hunter, Ciara              7 Bailey Bridg        16-03.50   14-06.00   NWI 
 11 Porter, Sarina            12 Abingdon Hig        17-01.00   14-05.00   NWI 
 12 Hall, Crissy              11 Douglas Free        16-01.25   14-00.75   NWI 
 13 Coffey, Crishonda         10 Armstrong           15-11.00   14-00.50   NWI 
 14 Neblett-burrell*, Lati     9 Armstrong           15-11.00   13-04.50   NWI 
 -- Barlow, Alissa            10 Armstrong           15-11.00       FOUL       
 -- Hargrove, Naomi           12 Brunswick Hi        17-06.00       FOUL       
 
Event 2  Boys Long Jump
==============================================================================
 Meet Record: * 23-05.75  2007        Rashaad Cannon, Highland Springs-VA      
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Hopkins, Tom              11 Unattached          23-03.00   22-03.25   NWI 
  2 Brown, Vincent            12 Unattached          22-01.00   21-09.75   NWI 
  3 Bellamy, Julian           12 Westfield           22-01.75   20-08.00   NWI 
  3 Stith, Rahsaan            12 Brunswick Hi        21-05.75   20-08.00   NWI 
  5 Nmah, Ange                10 Milford Mill        20-00.50   20-04.75   NWI 
  6 Wyatt, Caleb              10 Lee-Davis           22-04.25   20-00.75   NWI 
  7 Hanna, Brock              12 Marion              20-07.25   19-08.75   NWI 
  8 Jones, Dejon              12 Highland Spr        21-07.00   19-05.25   NWI 
  9 Reese, Alex               12 George Schoo        19-06.00   18-05.75   NWI 
 
Event 3  Girls Triple Jump
==============================================================================
 Meet Record: * 39-06  2007        Mia Aghaji, Matoaca-VA                      
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Shepherd, Karimah         12 Grassfield          41-02.50   39-08.00* +0.0 
  2 Ford-Holland, Siobhan     10 Unattached          39-11.25   37-06.50  +0.0 
  3 Carney, Taira              9 Unattached          34-02.00   36-04.25  -1.0 
  4 Golden, Montasia          10 Lee-Davis           38-00.75   35-09.50  +0.0 
  5 Hall, Crissy              11 Douglas Free        34-11.00   34-10.75  +0.0 
  6 Hunter, Ciara              7 Bailey Bridg        33-10.75   33-10.25  +0.0 
  7 Carrington, Mikala        11 Armstrong           35-00.00   33-09.50   0.9 
  8 Coffey, Crishonda         10 Armstrong           33-09.00   32-11.00  +0.0 
  9 Turner, Taylor             8 Bailey Bridg        33-09.00   32-10.75  -2.1 
  9 Neblett-burrell*, Lati     9 Armstrong           33-11.00   32-10.75  +0.0 
 11 Harris, Morgan             8 Bailey Bridg        35-08.75   32-04.75  +0.0 
 12 Robertson, Bria           10 J.R. Tucker         33-06.00   29-01.50  +0.0 
 13 Barlow, Alissa            10 Armstrong           33-10.00   28-07.50  -1.1 
 
Event 4  Boys Triple Jump
==============================================================================
 Meet Record: * 48-10  2007        Olu Olamigoke, Mountain View-VA             
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Gray, Derek               12 Hermitage           46-02.00   45-03.25   NWI 
  2 Villanueva, Joe           12 Unattached          43-02.00   43-10.00   NWI 
  3 Odenyo, Archie            -- Episcopal           45-02.50   43-09.75   NWI 
  4 Stith, Rahsaan            12 Brunswick Hi        44-04.75   43-06.50   NWI 
  5 Robinson, Stacey          11 Gonzaga Coll        44-09.00   43-03.50   NWI 
  6 McCormick, Joshua         11 Douglas Free        44-08.00   42-08.50   NWI 
  7 Bellamy, Julian           12 Westfield           45-09.50   42-08.25   NWI 
  8 Price, Sean               10 Unattached          42-09.00   41-03.75   NWI 
  9 Wyatt, Caleb              10 Lee-Davis           40-11.00   40-11.00   NWI 
 10 Hargrove, Zachary         12 Gonzaga Coll        43-03.00   40-07.75   NWI 
 11 Burton, Kashief            9 Milford Mill        36-00.00   40-00.25   NWI 
 12 Reese, Alex               12 George Schoo        41-03.00   39-03.75   NWI 
 13 Epps, Samuel              12 Greenbrier C        38-02.00   36-09.50   NWI 
 
Event 5  Girls High Jump
=========================================================================
 Meet Record: *  5-06  2007        Bickersteth-Potomac, Rhodes-Charlottesville-
 Meet Record: *  5-06  2007        Fenske-Stuarts Draft, N. Smith-Norfolk Colle
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Bickersteth, Pearl        12 Potomac Seni         5-11.00    5-06.00* 
  2 Thomas, Hannah             9 Unattached           4-10.00    4-10.00  
  3 Barlow, Ariel             10 Armstrong            4-10.00   J4-10.00  
 
Event 6  Boys High Jump
=========================================================================
 Meet Record: *  6-00  2008        Jackson-Charlottesville, Brown-Brunswick-VA 
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Holmes, Jonathan          12 Heritage (Ne         6-02.00    5-10.00  
  2 Barkell, Colin            12 Unattached           6-03.00   J5-10.00  
  3 Price, Sean               10 Unattached           5-10.00    5-08.00  
 -- James, John               12 Nansemond Ri         6-06.00         NH  
 -- Smith, Jeronimo            8 Norfolk Coll         6-04.00         NH  
 -- Reese, Alex               12 George Schoo         5-10.00         NH  
 
Event 7  Girls Pole Vault
=========================================================================
 Meet Record: * 12-00  2007        Anne Marie Gordon, Mills Godwin-VA          
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Collins, Kate             12 Unattached          11-06.00   11-00.00  
  2 Poma, Caroline            11 Unattached          11-03.00   10-06.00  
  3 Oleson, Stephanie         10 Unattached          10-09.00  J10-06.00  
  4 Louden, Riley             11 Falls Church        10-03.00   10-00.00  
  5 Ullom, Nina               10 Unattached           9-00.00    9-06.00  
  6 Dutton, Justine           11 Unattached           9-00.00   J9-06.00  
  7 Love, Molly               -- Unattached           9-00.00    8-00.00  
 
Event 8  Boys Pole Vault
=========================================================================
 Meet Record: * 16-06  2006        Michael Morrison, Great Bridge-VA           
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Armentrout, Matthew       12 Unattached          15-09.00   14-00.00  
  2 Artusio, Erick            11 Unattached          15-02.00   13-06.00  
  2 Smith, Jack               12 Unattached          14-00.00   13-06.00  
  4 Durante, Nick             12 Unattached          14-00.00  J13-06.00  
  5 Sun, Wesley               12 Unattached          15-00.00  J13-06.00  
  6 Zwarycz, Eric             11 Unattached          13-06.00   13-00.00  
  7 Calhoun, Kevin            12 Unattached          15-06.00  J13-00.00  
  8 Lomax, Alex               10 Maiden              14-00.00  J13-00.00  
  9 Sun, Curtis               12 Unattached          14-00.00   12-06.00  
  9 Spott, Eric               12 Lee-Davis           13-07.00   12-06.00  
  9 Erikson, Tyler            12 Lafayette           12-06.00   12-06.00  
 12 Menzel, Chris             11 Unattached          11-00.00   12-00.00  
 12 Nowadly, Craig            12 Lafayette           12-00.00   12-00.00  
 12 Zatt, Sean                11 Unattached          11-00.00   12-00.00  
 15 Niver, Derek              12 Unattached          13-00.00   11-06.00  
 15 Stegall, Greg             12 Unattached          11-06.00   11-06.00  
 17 Knudson, Haydon            9 Unattached          11-06.00   11-00.00  
 18 McAllister, Kevin         11 Unattached          12-00.00   10-06.00  
 -- Fishman, David            12 Unattached          14-00.00         NH  
 -- Gibbons, Darwin           11 TriState Vau        15-06.00         NH  
 -- Speller, Jarron           12 George Schoo        11-06.00         NH  
 -- McAllister, Jon            9 Unattached          10-00.00         NH  
 
Event 9  Girls Discus Throw
=========================================================================
 Meet Record: * 151-04  2007        Natalie Baird, Park View-VA                
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Christopher, Shaneekwa    12 James Monroe          116-03     111-00  
  2 Miles, Jasmine            11 Amelia Count          120-01     109-11  
  3 Frye, Cassandra           12 Strasburg             133-02     109-03  
  4 Oare, Meredith            11 Unattached            116-04     104-00  
  5 Jefferson, Chloe          11 Collegiate             95-07      94-05  
  6 Cockerille, Taylor        09 Strasburg              97-07      92-10  
 
Event 10  Boys Discus Throw
=========================================================================
 Meet Record: * 176-10  2006        Chad Lawson, Mills Godwin-VA               
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Brown, Marcus             12 Unattached            171-06     157-10  
  2 Shanks, Rueben            12 Unattached          54-01.50     143-08  
  3 Fortney, Kyle             11 Unattached            160-07     140-10  
  4 Berry, Philip             12 Lee-Davis             141-06     139-04  
  5 DesMarais, Scott          12 Saint Christ          138-05     137-02  
  6 pope, muraad              12 Unattached            147-10     134-02  
  7 Wright, Will              12 Collegiate          56-04.50     131-00  
  8 Cerminara, John           12 Jamestown             138-00     126-00  
  9 Johnson, Brandon          12 Fluvanna Cou          154-11     124-11  
 10 Sulaiman, Fareed          11 Highland Spr          139-02     121-11  
 11 Moore, Chris              11 Gonzaga Coll        35-10.50     110-00  
 
Event 11  Girls 100 Meter Hurdles
=================================================================================
 Meet Record: * 14.44  2007        Wanetta Kirby, Huguenot-VA                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Wheaton, Taylor           12 Landstown              14.29      14.46   0.2  1 
  2 Walker, Nikkisha          12 Battlefield            15.29      15.16   0.2  1 
  3 Hawley, Shay              12 Hermitage              15.52      15.67   0.2  1 
  4 Bingham, Shantell         10 Episcopal              15.31      15.76   0.2  1 
  5 McRae, Shanice            11 Brunswick Hi           16.02      16.34   0.3  2 
  6 Gordon, Shannon           10 Bishop Ireto           16.93      16.98   0.3  2 
  7 Turner, Taylor             8 Bailey Bridg           16.46      17.13   0.3  2 
  8 Harris, Morgan             8 Bailey Bridg           16.95      17.70   0.3  2 
  9 Mumo, Ivy                 11 Battlefield            16.56      17.98   0.3  2 
 10 Epps, Shaniquia           11 Hermitage              15.00      20.10   0.2  1 
 
Event 12  Boys 110 Meter Hurdles
=================================================================================
 Meet Record: * 14.07  2007        Adams Abdulrazaaq, Highland Springs         
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Brown, Vincent            12 Unattached             14.04      13.98   2.9  1 
  2 Radlin, Reynaldo          12 North Staffo           14.17      14.17   2.9  1 
  3 Shepperd, Aaron           11 Gonzaga Coll           14.49      14.43   2.9  1 
  4 Harris, Aaron             12 Patrick Henr           14.86      14.78   2.9  1 
  5 Brown, Darian             12 Highland Spr           14.69      14.87   2.9  1 
  6 Burrell, Clinton          12 Unattached             14.70      15.00   2.9  1 
  7 Robinson, Stacey          11 Gonzaga Coll           14.92      15.02   2.9  1 
  8 Pittman, Eric             10 Gonzaga Coll           15.20      15.22   1.9  2 
  9 Bellamy, Julian           12 Westfield              15.29      15.34   1.9  2 
 10 Malcolm, Wayne            12 Deep Run               15.40      15.44   1.9  2 
 11 Davis, James              12 Milford Mill           14.84      15.72   2.9  1 
 12 Marshall, Roderick        11 M180 Track Club        16.33      15.99   1.9  2 
 13 Thornton, Chris           11 Appomattox C           15.83      16.04   1.9  2 
 14 James, Joiquan            11 Battlefield            15.44      16.19   1.9  2 
 15 Hanna, Brock              12 Marion                 16.21      17.79   1.9  2 
 
Event 13  Girls 100 Meter Dash
=================================================================================
 Meet Record: * 11.62  2007        Shanneka Ckaiborne, Matoaca-VA              
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Williams, Danielle        12 St. Stephen'           11.98      12.03   0.5  2 
  2 Eley, Paige               12 Unattached             12.00      12.21   0.5  2 
  3 Wallace, Lachelle         12 South Lakes            12.27      12.23   0.5  2 
  4 Hargrove, Naomi           12 Brunswick Hi           12.43      12.56   0.5  2 
  5 Dowling, Casey             9 Unattached             12.40      12.58   0.5  2 
  6 Brooks, Kierra             9 Charles City           12.44      12.61   0.5  2 
  7 Walker, Breanna            9 Osbourn Park           12.55      12.66   0.5  2 
  8 Peterson Hassan, Jasmin   12 M180 Track Club        12.77      12.69   1.7  1 
  9 Ellick, Ashley            10 Norfolk Coll           12.77      12.89   1.7  1 
 10 Jackson, LaShae           11 Appomattox C           13.02      13.06   1.7  1 
 11 Wade, Ariel               10 Appomattox C           13.07      13.38   1.7  1 
 12 Harris, Morgan             8 Bailey Bridg           13.24      13.41   1.7  1 
 13 richburg, andrea          -- H.D. Woodson           13.34      14.10   1.7  1 
 14 Catoe, Mariah             12 H.D. Woodson           13.34      14.20   1.7  1 
 
Event 14  Boys 100 Meter Dash
=================================================================================
 Meet Record: * 10.56  2007        Reggie Hill, Manchester-VA                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Majors, Ben               12 Unattached             10.73      10.75   NWI  3 
  2 Hopkins, Tom              11 Unattached             10.46      10.80   NWI  3 
  3 Ladd, David               11 Fairfax                10.68      10.83   NWI  3 
  4 Harris, Hiter             11 Saint Christ           11.07      11.03   NWI  3 
  5 Bennett, Greg             11 Lee-Davis              11.14      11.09   NWI  2 
  6 Awosika, DaSilva          12 M180 Track Club        11.14      11.21   NWI  2 
  7 Williams, Dayzonte        12 Granby                 11.09      11.30   NWI  3 
  8 Dove, Brian                9 Nova AC                11.11      11.37   NWI  3 
  9 Hunter, Jonathan          11 Brunswick Hi           11.20      11.42   NWI  2 
 10 Meriwether, Michael       11 DeMatha Cath           11.27      11.46   NWI  2 
 11 Kizito, Rodney            11 Unattached             11.40      11.51   NWI  2 
 12 Jones, Devin              11 Gonzaga Coll           11.43      11.66   NWI  2 
 13 Fitzroy, Josiah            9 Osbourn Park           11.84      11.72   NWI  1 
 14 Schulz, Richie            10 George Schoo           11.65      11.84   NWI  1 
 15 Smith, Oliver                Unattached             11.54      12.01   NWI  1 
 16 Shanks, Rueben            12 Unattached             11.80      12.12   NWI  1 
 -- Bailey, Walter             9 M180 Track Club        11.48         FS   NWI  1 
 
Event 15  Girls 1500 Meter Run
=========================================================================
 Meet Record: * 4:34.76  2007        Alison Smith, Atholton-MD                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Harman, Kaitlin           12 Unattached           5:04.07    4:41.18  
  2 Linde, Maura              10 Unattached           5:05.99    4:42.42  
  3 Fitchett, Leah            11 Unattached           5:07.91    4:47.00  
  4 Montague, Kelly           11 West Johnsto         5:09.06    4:47.78  
  5 Strapp, Lauren            11 Unattached           5:12.70    4:49.67  
  6 Seymour, Ashley           12 M180 Track Club      5:10.61    4:53.69  
  7 Blackwood, Anna           12 Norfolk Acad         5:11.94    4:58.53  
  8 Pollard, Lauren            9 West Johnsto         5:34.11    5:06.46  
  9 Jackowski, Briana         12 West Johnsto         5:38.08    5:08.21  
 10 Sorrentino, Juliana       10 Roanoke Cath         5:38.09    5:08.88  
 11 Lee, Stephanie            12 Greenbrier C         5:27.84    5:09.21  
 12 Thomas, Madeleine         10 Unattached           5:36.49    5:18.90  
 13 Asher, Chinyelu           10 M180 Track Club      5:51.41    5:22.19  
 14 Dews, Kim                 -- H.D. Woodson         5:38.00    5:24.81  
 15 Richardson, Malina         8 Unattached           5:42.00    5:29.00  
 
Event 16  Boys 1500 Meter Run
=========================================================================
 Meet Record: * 3:54.48  2008        Max Kaulbach, Germantown Friends-PA       
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Tennant, Zach             12 Unattached           4:13.84    3:54.89  
  2 Williams, Blake           10 Unattached           4:19.70    4:03.66  
  3 Klecker, John Jack        11 Unattached           4:20.90    4:05.45  
  4 Welday, Petros            11 M180 Track Club      4:27.91    4:06.65  
  5 McGinn, Ian               12 Unattached           4:29.92    4:09.35  
  6 Heydrick, Scott           -- Unattached           4:25.27    4:11.44  
  7 Pelletier, Daniel         12 Unattached           4:24.97    4:11.50  
  8 Hendricks, Brian          12 Oakton               4:34.74    4:12.62  
  9 Garrett, Chris            10 West Johnsto         4:29.56    4:14.52  
 10 Wenos, Parker             12 Unattached           4:27.93    4:14.54  
 11 Kim, Matt                  9 Unattached           4:32.65    4:16.40  
 12 Gyenis, Andrew             9 Unattached           4:39.24    4:17.17  
 13 Matan, Said               10 Falls Church         4:37.83    4:17.19  
 14 Link, Zach                10 Unattached           4:36.52    4:19.67  
 15 Noegel, Anthony           10 Unattached           4:41.40    4:26.45  
 16 Costigan, Murphy          10 Bishop Ireto         4:45.53    4:26.73  
 17 Naldrett, Dean            11 Unattached           4:47.24    4:28.73  
 18 Hoak, Alex                11 Unattached           4:47.64    4:28.80  
 19 Judd, Jeremy              10 Unattached           4:40.34    4:32.44  
 20 Brown, Wendall            10 Unattached           4:40.24    4:32.60  
 21 Nur, Abdurahman           -- Falls Church         4:47.65    4:42.50  
 22 Nguyen, Andrew            10 Nash Central         4:42.57    5:00.11  
 
Event 17  Girls 400 Meter Run
============================================================================
 Meet Record: * 55.30  2008        Elaine Hilaire, Eleanor Roosevelt-MD        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Peterson Hassan, Jasmin   12 M180 Track Club        59.06      59.17   2 
  2 Calhoun, Danielle         11 Eleanor Roos           58.35      59.78   2 
  3 Dowling, Casey             9 Unattached             58.90    1:00.58   2 
  4 comer, tammie             12 Highland Spr           58.79    1:00.83   2 
  5 Kinney, Alease             9 Hermitage            1:02.28    1:00.87   1 
  6 Campbell, Megan           10 Appomattox C         1:00.78    1:00.92   1 
  7 Price, Delainey           11 Frederick Do           59.73    1:01.28   2 
  8 Williams, Bridgette       11 Collegiate             59.85    1:01.79   2 
  9 Daniels, Kirsten           9 Collegiate           1:01.60    1:02.39   1 
 10 Shepherd, Sydney          10 Frederick Do         1:02.13    1:03.59   1 
 11 Thomas, Hannah             9 Unattached           1:01.24    1:03.96   1 
 12 Edwards, Jasmine          10 Unattached           1:03.85    1:04.89   1 
 13 Hall, Crissy              11 Douglas Free         1:02.81    1:06.03   1 
 14 Catoe, Mariah             12 H.D. Woodson         1:03.74    1:06.56   1 
 
Event 18  Boys 400 Meter Run
============================================================================
 Meet Record: * 47.63  2007        Javanti Sparrow, Western Branch-VA          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Chambers, George          11 Unattached             48.02      48.61   4 
  2 Butler, Jr., Karrie       11 M180 Track Club        48.63      49.44   4 
  3 Cathion, Kyle             11 M180 Track Club        50.54      49.70   3 
  4 Williams, Michael         10 DeMatha Cath           51.11      50.00   2 
  5 Finney, Anthony           11 Varina                 50.99      50.30   2 
  6 Kizito, Rodney            11 Unattached             50.54      50.42   3 
  7 Smith, Jason              -- Southside Ba           49.89      50.48   4 
  8 Williams, Dayzonte        12 Granby                 49.05      50.69   4 
  9 Hardy, Donald             10 Brunswick Hi           50.74      50.73   3 
 10 Walker, Christopher       10 DeMatha Cath           50.61      50.83   3 
 11 Awosika, DaSilva          12 M180 Track Club        52.08      50.96   1 
 12 Bennett, Dalton           12 Appomattox C           51.13      50.98   2 
 13 Lomax, Jordan             10 DeMatha Cath           50.02      51.26   4 
 14 Corbitt, Robert           11 DeMatha Cath           50.62      51.40   3 
 15 Daniels, Tim              12 Unattached             51.90      51.47   2 
 16 Schulz, Richie            10 George Schoo           53.32      52.24   1 
 17 Reese, Alex               12 George Schoo           50.96      52.42   3 
 18 Robinson, Leander         10 Appomattox C           52.68      52.43   1 
 19 Williams, Jimmie          11 Brunswick Hi           53.80      52.69   1 
 20 Smith, Raquaan            12 Henrico                50.24      52.84   4 
 21 Jones, Devin              11 Gonzaga Coll           51.41      52.98   2 
 22 Jones, Dejon              12 Highland Spr           52.74      53.34   1 
 23 Ajayi, Jeff               10 DeMatha Cath           51.55      53.40   2 
 24 Adkins, Fred               9 Armstrong              53.04      55.66   1 
 25 Dodge, Stephen            12 J.R. Tucker            55.41      56.40   1 
 -- Wesh, Darrell             11 Unattached             50.51         DQ   4 
 -- Mezher, Nabil             10 Fairfax                51.55         DQ   2 
 
Event 19  Girls 400 Meter Hurdles
=========================================================================
 Meet Record: * 1:01.53  2007        Tameka Jameson, Eleanor Rossevelt-MD      
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Wheaton, Taylor           12 Landstown              42.46    1:00.52* 
  2 Amegashie, Yvonne         12 Potomac Seni           43.54    1:02.19  
  3 Johnson, Allie            11 Unattached             45.44    1:05.71  
  4 Sinichko, Becca           10 Lake Braddoc           43.77    1:06.29  
  5 Waikiki, Tialei           12 Osbourn Park           46.21    1:07.80  
  6 Hill, Virginia             9 Battlefield            46.93    1:10.03  
  7 Gordon, Shannon           10 Bishop Ireto           49.76    1:11.73  
 
Event 20  Boys 400 Meter Hurdles
============================================================================
 Meet Record: * 54.59  2007        Brandon Smith, Western Branch-VA            
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Majors, Ben               12 Unattached             36.84      52.69*  1 
  2 Radlin, Reynaldo          12 North Staffo           37.76      52.70*  1 
  3 Hoskey, DreQuan           11 Henrico                39.13      56.07   1 
  4 Holmes, Jonathan          12 Heritage (Ne           40.29      56.39   2 
  5 Brewer, Devin             10 Potomac Seni           39.43      56.46   2 
  6 Robinson, Stacey          11 Gonzaga Coll           38.77      56.61   1 
  7 Villanueva, Joe           12 Unattached             39.27      56.66   1 
  8 Campbell, Scott           11 Unattached             39.30      57.18   1 
  9 Hanna, Brock              12 Marion                 40.69      59.28   2 
 10 Brown, Darian             12 Highland Spr           40.11      59.66   2 
 11 Harris, Kendall           10 DeMatha Cath           41.42      59.71   2 
 12 Shepperd, Aaron           11 Gonzaga Coll           40.53      59.96   2 
 13 Clark, Carrington         11 Henrico                43.34    1:00.02   3 
 14 DeVito, Brian             10 Osbourn Park           41.82    1:00.27   3 
 15 Malcolm, Wayne            12 Deep Run               41.48    1:00.29   3 
 16 Pittman, Eric             10 Gonzaga Coll           41.55    1:01.17   3 
 17 Thornton, Chris           11 Appomattox C           42.09    1:01.19   3 
 18 Walker, Anthony           12 Granby                 40.83    1:01.66   2 
 19 Atkins, Christian         11 Varina                 46.04    1:07.43   3 
 
Event 21  Girls 800 Meter Run
=========================================================================
 Meet Record: * 2:12.48  2008        Tasia Potasinski, Westfield-VA            
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Tyrrell, Kayla            10 Osbourn Park         2:15.12    2:13.42  
  2 Lee, Christina            11 Unattached           2:16.70    2:14.03  
  3 Carnett, Shawnee          12 Marion               2:16.58    2:14.64  
  4 Kavanaugh, Kelly          12 James Robins         2:16.52    2:17.50  
  5 Slattery, Emma            11 Unattached           2:17.60    2:17.67  
  6 Long, Brennan             11 Roanoke Cath         2:19.18    2:17.91  
  7 Dorrell, Sarah            10 Unattached           2:18.19    2:18.52  
  8 Seymour, Ashley           12 M180 Track Club      2:14.56    2:19.04  
  9 Jones, Ariana             12 Unattached           2:19.33    2:20.13  
 10 Turner, Michelle          10 H.D. Woodson         2:27.24    2:20.38  
 11 Seymour, Kiah              9 M180 Track Club      2:21.22    2:20.41  
 12 Spiers, Anna              10 Maggie Walke         2:19.97    2:20.83  
 13 Jones, Kelly              12 Oakton               2:22.34    2:21.32  
 14 Wolfe, Brittiny           12 Grafton High         2:23.57    2:22.92  
 15 Blackwood, Anna           12 Norfolk Acad         2:21.88    2:22.98  
 16 Montague, Kelly           11 West Johnsto         2:21.42    2:23.98  
 17 Adams, Breanna            11 M180 Track Club      2:23.57    2:25.12  
 18 Pollard, Lauren            9 West Johnsto         2:22.41    2:28.14  
 19 Dews, Kim                 -- H.D. Woodson         2:29.94    2:30.86  
 20 Edwards, Jasmine          10 Unattached           2:26.18    2:33.38  
 21 Nolan, Marin              10 Unattached           2:30.84    2:33.88  
 22 saunders, mary            -- H.D. Woodson         2:29.74    2:36.15  
 23 Justice, Alexandra         9 Western Bran         2:32.34    2:39.77  
 24 Francklin, Shani          11 Brunswick Hi         2:33.91    2:40.59  
 
Event 22  Boys 800 Meter Run
=========================================================================
 Meet Record: * 1:49.27  2007        Dylan Ferris, East Forsyth-NC             
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Hagen, Ryan               12 Unattached           1:53.54    1:55.25  
  2 Hornsby, Russell          11 Unattached           1:58.00    1:55.36  
  3 Peachee, Dakota           12 West Johnsto         1:58.79    1:55.52  
  4 Schilkowsky, John         11 Patton High          1:54.04    1:55.78  
  5 Lewis, Bryan              12 Unattached           1:56.80    1:55.95  
  6 Gunnerson, David          11 Grafton High         1:55.67    1:55.97  
  7 Morgan, Craig             12 Unattached           1:56.03    1:56.23  
  8 Carter, George            10 Unattached           1:57.95    1:56.39  
  9 Lacks, Devin              12 Varina               1:54.73    1:56.47  
 10 Hull, Quinn               11 Unattached           1:56.89    1:57.23  
 11 Crawford, Keith           10 Huguenot             1:56.94    1:57.42  
 12 Johnson, Khristopher      12 Varina               1:57.85    1:57.44  
 13 Bolinger, Charles         10 Eleanor Roos         1:57.62    1:57.54  
 14 Banks, Miles              12 Milford Mill         2:00.10    1:59.36  
 15 Gaskins, Nyler            12 Varina               1:59.28    1:59.70  
 16 McGowan, John             10 Unattached           2:02.78    1:59.99  
 17 Gorwitz, Brian            11 Grafton High         2:01.38    2:00.17  
 18 Manning, Montavias        12 Brunswick Hi         2:01.24    2:00.56  
 19 Hamilton, Earl            11 Gonzaga Coll         2:00.08    2:00.80  
 20 Graves, Eric              12 Grafton High         2:01.17    2:00.92  
 21 Zeiss, Ben                11 Gonzaga Coll         2:03.71    2:01.30  
 22 Bogertey, Darius          12 Unattached           2:03.50    2:01.90  
 23 Howard, Matt              11 Unattached           1:58.82    2:02.15  
 24 Greene, Kevin             11 Gonzaga Coll         2:01.94    2:02.22  
 25 Newton, Scott              9 Collegiate           2:04.24    2:02.43  
 26 Menk, Julian              10 Unattached           2:02.54    2:02.59  
 27 Richardson, Tevin         10 Nash Central         2:00.13    2:04.26  
 28 Brown, Colin              11 Clarke Count         2:03.23    2:04.31  
 29 Daniels, Tim              12 Unattached           1:58.39    2:04.80  
 30 Kelly, Devin              12 Gonzaga Coll         2:05.11    2:05.33  
 31 Flynn, Seann              12 Roanoke Cath         2:02.25    2:06.89  
 32 Matan, Said               10 Falls Church         2:07.79    2:07.42  
 33 Doe, Devon                11 Armstrong            2:06.91    2:08.32  
 34 Fleury, Will              11 Gonzaga Coll         2:00.48    2:08.58  
 35 Hartley, Ray              11 Unattached           2:07.97    2:09.50  
 36 Garcia, Matthew           10 Grafton High         2:06.02    2:09.85  
 37 Nolte, Matthew            12 Varina               2:04.08    2:10.91  
 38 Brown, Wendall            10 Unattached           2:05.24    2:10.97  
 39 Rook, Justin              10 Brunswick Hi         2:11.59    2:12.24  
 40 Bridgeman, Timothy        10 Greenbrier C         2:06.00    2:15.09  
 
Event 23  Girls 200 Meter Dash
=================================================================================
 Meet Record: * 24.33  2008        Dominique Weathers, Vance-NC                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Williams, Danielle        12 St. Stephen'           24.51      24.79  -1.4  3 
  2 Eley, Paige               12 Unattached             24.47      24.86  -1.4  3 
  3 Wheaton, Taylor           12 Landstown              25.24      25.01  -1.4  3 
  4 Carney, Taira              9 Unattached             27.04      26.45  -0.4  1 
  5 Ellick, Ashley            10 Norfolk Coll           25.75      26.46  -1.7  2 
  6 Hargrove, Naomi           12 Brunswick Hi           25.37      26.73  -1.4  3 
  7 Johnson, Allie            11 Unattached             26.74      27.08  -1.7  2 
  8 Hunter, Ciara              7 Bailey Bridg           27.04      27.12  -0.4  1 
  9 Kinney, Alease             9 Hermitage              27.25      27.13  -0.4  1 
 10 Wade, Ariel               10 Appomattox C           27.09      27.17  -0.4  1 
 11 Price, Delainey           11 Frederick Do           26.98      27.51  -1.7  2 
 12 Shepherd, Sydney          10 Frederick Do           27.99      27.57  -0.4  1 
 
Event 24  Boys 200 Meter Dash
=================================================================================
 Meet Record: * 21.24  2007        Sean Holston, Robert  E. Lee-VA             
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Majors, Ben               12 Unattached             21.94      21.72  -2.4  4 
  2 Wesh, Darrell             11 Unattached             21.50      21.83  -2.4  4 
  3 Hopkins, Tom              11 Unattached             21.56      22.00  -2.4  4 
  4 Chambers, George          11 Unattached             21.68      22.28  -2.4  4 
  5 Harris, Hiter             11 Saint Christ           22.58      22.82  -2.4  4 
  6 Henderson, Marcus         11 Gonzaga Coll           23.03      23.00  -2.6  3 
  7 Bailey, Walter             9 M180 Track Club        23.56      23.15  -2.9  1 
  8 Smith, Garrett             9 Osbourn Park           23.02      23.23  -2.6  3 
  9 Kellogg, William          11 DeMatha Cath           23.11      23.26  -2.6  3 
 10 Williams, Michael         10 DeMatha Cath           23.34      23.28  -2.4  2 
 11 Dove, Brian                9 Nova AC                23.24      23.30  -2.6  3 
 12 Hunter, Jonathan          11 Brunswick Hi           22.84      23.35  -2.4  4 
 13 Kizito, Rodney            11 Unattached             22.94      23.42  -2.4  4 
 14 Walker, Christopher       10 DeMatha Cath           23.29      23.50  -2.4  2 
 15 Lomax, Jordan             10 DeMatha Cath           23.25      23.53  -2.6  3 
 16 Laster, Clein             11 Milford Mill           23.39      23.55  -2.4  2 
 17 Jones, Dejon              12 Highland Spr           23.44      23.91  -2.4  2 
 18 Meriwether, Michael       11 DeMatha Cath           23.41      24.01  -2.4  2 
 19 Schulz, Richie            10 George Schoo           24.10      24.05  -2.9  1 
 20 Fitzroy, Josiah            9 Osbourn Park           24.24      24.07  -2.9  1 
 21 Robinson, Leander         10 Appomattox C           23.24      24.15  -2.6  3 
 22 Adkins, Fred               9 Armstrong              24.31      24.52  -2.9  1 
 23 Holloway, Darius          10 Milford Mill           23.54      25.00  -2.4  2 
 24 Smith, Oliver                Unattached             23.54      25.13  -2.4  2 
 
Event 25  Girls 2000 Meter Steeplechase
=========================================================================
 Meet Record: * 6:57.53  2007        Catherine White, Northside-VA             
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Enright, Olivia           10 Green Hope           7:08.00    7:32.81  
  2 Skolrood, Lindsay         11 Unattached           7:50.00    7:45.62  
  3 Savarese, Michelle        12 Red Bank Cat         7:27.22    7:50.66  
  4 Colberg, Lauren            9 Green Hope           7:39.00    7:54.25  
  5 Huffman, Jennifer         12 Unattached           7:50.00    8:37.94  
 
Event 26  Boys 2000 Meter Steeplechase
=========================================================================
 Meet Record: * 6:15.08  2007        Daniel Callan, Clarke County-VA           
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Baker, Thomas             12 Unattached           6:24.00    6:22.30  
  2 Cason, David              11 Unattached           6:31.62    6:27.59  
  3 Holt, John                12 Unattached           6:23.71    6:36.47  
  4 Fischer, Christopher      11 Unattached           6:22.00    6:37.94  
  5 Locascio, Frank           10 Unattached           6:54.00    6:39.42  
  6 Owens, Adam               11 Clarke Count         6:58.00    6:41.14  
  7 Welday, Petros            11 M180 Track Club      6:39.00    6:41.42  
  8 Gyenis, Andrew             9 Unattached           7:04.00    6:41.46  
  9 Fleury, Will              11 Gonzaga Coll         6:56.00    6:49.41  
 10 Jonas, Cecil-Joyce        11 Unattached           7:40.00    6:55.24  
 11 McLean, Andre             11 Unattached           6:45.00    6:57.74  
 12 Noegel, Anthony           10 Unattached           7:13.00    7:00.64  
 13 Pierce, Justin            12 Maggie Walke         7:06.00    7:14.14  
 14 Conrad, Marcus            10 Unattached           7:48.00    7:30.19  
 15 Graves, Terrence          10 Clover Hill          7:40.00    7:30.86  
 16 Nelson, Sam               11 Tallwood             7:35.00    7:40.33  
 17 Rose, Glenn                9 Tallwood             7:17.91    7:55.34  
 
Event 27  Girls Distance Medley
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Group AA All-Stars  'A'                                     13:23.85  
 
Event 28  Boys Distance Medley
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Montgomery County All-Stars  'A'                            10:07.88  
  2 Group AA All-Stars  'A'                                     10:30.26  
  3 Chapel Hill All-Stars  'A'                                  10:41.43  
  4 Gonzaga All-Stars  'A'                                      11:23.34  
 
Event 29  Girls 5000 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Strange, Julie            11 Unattached          18:24.00   18:22.73  
  2 Roberts, Gloria           11 Frederick Do        19:14.00   18:32.82  
  3 Young, Natalie             9 Unattached          18:46.00   18:34.76  
  4 Best, Hannah              11 Unattached          19:40.00   18:38.06  
  5 Smith, Lanie              11 Oakton              18:30.00   18:39.30  
  6 Kassabian, Becca          12 Oakton              18:30.00   18:48.34  
  7 Sowder, Mary Catherine    11 Unattached          18:49.00   18:52.01  
  8 Blackburn, Kaila           9 Unattached          19:07.00   19:12.60  
  9 Wolfe, Sophie             10 Norfolk Acad        19:13.00   19:20.24  
 10 Leffew, Hannah            12 Unattached          19:53.00   19:22.52  
 11 Kuehm, Ally               10 Clarke Count        19:56.00   19:39.82  
 12 Bryceland, Michele        12 Tallwood            20:48.17   19:56.88  
 13 Lee, Stephanie            12 Greenbrier C        20:21.00   20:11.29  
 14 Demmerle, Amanda           8 Greenbrier C        21:16.00   21:52.69  
 
Event 30  Boys 5000 Meter Run
=========================================================================
 Meet Record: * 15:22.22  2007        Andy Wacker, Pinecrest-NC                
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Veilleux, Ben             12 Clarke Count        15:15.00   15:11.70* 
  2 Hawley, Dillon            12 Unattached          15:38.00   15:26.63  
  3 Hendricks, Neal           12 Oakton              15:40.00   15:35.12  
  4 McCullen, Andrew          11 Oakton              15:40.00   15:40.46  
  5 Bailey, Michael           11 Greenbrier C        16:51.00   15:46.22  
  6 Foy, Scott                10 Unattached          16:13.00   15:51.46  
  7 York, Chris               12 Clarke Count        15:31.54   15:51.51  
  8 Leibold, Colin            10 Gonzaga Coll        16:41.97   16:08.02  
  9 Burton, Alex              11 Unattached          16:15.00   16:09.69  
 10 Skelton, Caman            10 Unattached          16:33.00   16:17.01  
 11 Woodhouse, Matt           11 Oakton              16:20.00   16:22.34  
 12 Ernst, Emory              12 Abingdon Hig        16:36.00   16:37.82  
 13 Flynn, Seann              12 Roanoke Cath        16:30.00   16:46.68  
 14 Trayer, Steven            10 Clarke Count        17:08.00   16:47.31  
 15 Tolton, George            11 Abingdon Hig        17:15.00   16:49.45  
 16 Spencer, Forrest          12 Roanoke Cath        16:53.00   16:50.25  
 17 Bennert, Kevin            10 Unattached          16:20.00   16:59.96  
 18 McNamara, Josh             9 Unattached          16:55.57   17:07.62  
 19 Reichert, Jake            10 Unattached          17:00.00   17:09.33  
 20 Biddle-Snead, Harley      11 Clarke Count        17:21.00   17:11.42  
 21 Naldrett, Dean            11 Unattached          17:37.00   17:20.20  
 22 Hoak, Alex                11 Unattached          17:34.00   17:21.71  
 
Event 31  Girls Shot Put
=========================================================================
 Meet Record: * 42-08.50  2007        Natalie Baird, Park View-VA              
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Meeks, Dominique          12 Collegiate          38-04.00   33-11.00  
  2 Green, Kalice             11 Unattached          33-04.00   33-04.00  
  3 Carrington, Mikala        11 Armstrong           35-00.00   33-02.00  
  4 King, Mikayla             09 Unattached          32-04.00   32-11.00  
 
Event 32  Boys Shot Put
=========================================================================
 Meet Record: * 55-04.50  2006        Chad Lawson, Mills Godwin-VA             
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Brown, Marcus             12 Unattached          59-10.50   56-08.00* 
  2 James, Alex               12 Saint Christ        55-09.75   54-07.00  
  3 Sulaiman, Fareed          11 Highland Spr        52-07.00   53-08.00  
  4 Johnson, Brandon          12 Fluvanna Cou        52-08.50   52-08.00  
  5 Kroko, Jake               11 James Monroe        55-02.00   51-01.00  
  6 Soriano, Luis             12 Oakton              50-06.00   49-05.00  
  7 Cerminara, John           12 Jamestown           48-02.75   48-03.00  
  8 Shanks, Rueben            12 Unattached          44-10.00   44-09.00


Return to Top

Email | About