MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




MD/DC Private Schools State Meet
Hosted By: St. Stephens St. Agnes
Alexandria, Virginia
2009-05-23

Licensed to Landon School              HY-TEK's Meet Manager 5/23/2009 07:05 PM
             Maryland and District of Columbia Private - 5/23/2009             
                      School Track & Field Championships                       
                   St. Stephen's & St. Agnes, Alexandria  VA                   
                                    Results                                    
 
Event 2  Boys High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Outland, David            12 Our Lady Of            6-04.00  
  2 Richardson, Brandon       11 St Marys Ryk           6-02.00  
  3 Augustine, Hilton         12 Georgetown D           5-11.00  
  4 Boyd, Jonathan            12 St Marys Ryk           5-08.00  
 
Event 4  Boys Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Teyibo, Dosu              11 Barrie Day            19-11.75  
  2 Augustine, Hilton         12 Georgetown D          18-11.00  
  3 Curtis, Ernie             10 Edmund Burke          17-05.75  
 
Event 6  Boys Triple Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Brown, Steven             10 Queen Anne            42-04.00  
  2 Teyibo, Dosu              11 Barrie Day            41-10.25  
  3 Curtis, Ernie             10 Edmund Burke          40-01.50  
 
Event 8  Boys Discus Throw
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Serafenas, Thor           10 Our Lady Of             151-01  
  2 Watson, Ryan               9 Our Lady Of             140-05  
  3 Gordan-Hamm, Devin        12 Our Lady Of             120-01  
  4 Knowles, Daniel              Our Lady Of            x115-06  
  5 Boyd, Jonathan            12 St Marys Ryk            109-03  
 
Event 10  Boys Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Thomas, Glen              11 St Albans Fo          49-09.50  
  2 Watson, Ryan               9 Our Lady Of           47-00.00  
  3 Serafenas, Thor           10 Our Lady Of           41-06.00  
  4 Flood, Warren             12 Bullis                40-11.00  
  5 Knowles, Daniel              Our Lady Of           40-04.50  
  6 Gordan-Hamm, Devin        12 Our Lady Of          x39-08.50  
 
Event 11  Girls 4x800 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Our Lady Of Good Counsel  'A'                      10:17.90  
  2 Washington International  'A'                      10:43.40  
 -- Georgetown Visitation Prep  'A'                         DNF  
 
Event 12  Boys 4x800 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Our Lady Of Good Counsel  'A'                       8:16.00  
  2 Sidwell Friends  'A'                                8:22.40  
  3 St Andrews Episcopal  'A'                           8:44.20  
 
Event 13  Girls 100 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Bond, Candace             12 Riverdale Ba             15.18  
  2 Honor, Sharrone           12 St Marys Ryk             15.19  
 
Event 14  Boys 110 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Augustine, Hilton         12 Georgetown D             16.00  
  2 Little, Kaquan            11 Bullis                   16.14  
  3 Curtis, Ernie             10 Edmund Burke             17.24  
  4 Stabile, John             11 St Marys Ryk             19.21  
 
Event 15  Girls 100 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Bond, Candace             12 Riverdale Ba             12.35  
  2 Honor, Sharrone           12 St Marys Ryk             12.90  
  3 Crutchfield, Adrienne     11 Our Lady Of              13.20  
  4 Bartlett, Mary            12 Our Lady Of              13.32  
 
Event 16  Boys 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Richardson, Brandon       11 St Marys Ryk             11.00   2 
  2 Teyibo, Dosu              11 Barrie Day               11.10   2 
  3 Grant, Justin             10 Bullis                   11.36   2 
  4 Burns, Brian              11 Riverdale Ba             11.46   2 
  5 Moses, Jmaw               11 Edmund Burke             11.64   2 
  6 Jefferson, Michael        10 Our Lady Of              11.66   1 
  7 Augustine, Hilton         12 Georgetown D             11.86   1 
 
Event 17  Girls 4x200 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Our Lady Of Good Counsel  'A'                       1:47.49  
 
Event 18  Boys 4x200 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Our Lady Of Good Counsel  'A'                       1:32.68  
 
Event 19  Girls 1600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Koeing, Katie             11 Our Lady Of            5:36.04  
  2 Ottenstein, Melanie       11 The Field Sc           5:57.43  
  3 Timbers, Emma             11 Edmund Burke           6:02.17  
 
Event 20  Boys 1600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Freeling, Sam             11 Georgetown D           4:34.44  
  2 Torres, Jason             11 St Marys Ryk           4:39.02  
  3 Thumpasery, Francis       12 St Albans Fo           4:39.43  
  4 Rainard, Sam              12 Our Lady Of            4:46.74  
  5 Lyangh, John               9 Our Lady Of            4:53.00  
 
Event 22  Boys 4x100 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Our Lady Of Good Counsel  'A'                         44.63  
  2 St Marys Ryken  'A'                                   49.22  
 
Event 24  Boys 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Woiwode, Joseph           11 Georgetown P             49.20  
  2 Harris, Cortlandt         11 Our Lady Of              49.60  
  3 Letourneau, Nick          11 Georgetown P             50.12  
  4 Belfonte, Travis          12 Riverdale Ba             51.95  
  5 Hamilton, Beysean          9 Riverdale Ba             54.20  
  6 Howard, Leroy             12 St Andrews E             55.39  
 
Event 25  Boys 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Joseph, Ben               10 Georgetown D           2:00.48  
  2 McGowan, John             10 Sidwell Frie           2:02.78  
  3 Shokunbi, Afolabi         10 Our Lady Of            2:05.24  
  4 Rotenberg, Chaz           10 Georgetown D           2:05.54  
  5 Mlyniec, Casey            12 Edmund Burke           2:06.73  
  6 Wilson, Kyle              11 Sidwell Frie           2:08.25  
  7 Tallerico, Thomas         10 Our Lady Of            2:11.05  
  8 Hepburn, Colin               Edmund Burke           2:17.84  
 
Event 26  Girls 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Sow, Sagar                11 Washington I           2:36.00  
 
Event 28  Girls 300 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 DeLoach, Jordan           10 Queen Anne               46.99  
  2 Honor, Sharrone           12 St Marys Ryk             49.27  
  3 Ceja, Hannah              11 Edmund Burke             52.02  
 
Event 29  Boys 300 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Little, Kaquan            11 Bullis                   41.62  
  2 Brown, Steven             10 Queen Anne               43.28  
  3 Curtis, Ernie             10 Edmund Burke             44.35  
  4 Stabile, John             11 St Marys Ryk             45.61  
 
Event 30  Girls 200 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Bond, Candace             12 Riverdale Ba             25.59  
  2 Bartlett, Mary            12 Our Lady Of              27.84  
 
Event 31  Boys 200 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Richardson, Brandon       11 St Marys Ryk             22.40  
  2 Teyibo, Dosu              11 Barrie Day               22.98  
  3 Grant, Justin             10 Bullis                   23.40  
  4 Burns, Brian              11 Riverdale Ba             23.59  
  5 Moses, Jmaw               11 Edmund Burke             23.66  
 
Event 32  Girls 3200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Sow, Sagar                11 Washington I          12:42.00  
 
Event 33  Boys 3200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Harrison, Tom             10 St Albans Fo           9:45.01  
  2 Kim, Matthew               9 Sidwell Frie          10:08.00  
  3 Graves, Kyle              11 Our Lady Of           10:11.00  
  4 Hadley, Gregory              The Heights           10:47.00  
  5 Conrad, Simon             11 Edmund Burke          10:52.00  
  6 Messinger, Conor          12 Edmund Burke          10:58.00  
 
Event 34  Girls 4x400 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Queen Anne  'A'                                     4:14.09  
  2 Our Lady Of Good Counsel  'A'                       4:15.68  
 
Event 35  Boys 4x400 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Our Lady Of Good Counsel  'A'                       3:24.09  
  2 Georgetown Prep  'A'                                3:30.00  
 
                    Women - Team Rankings - 10 Events Scored
===============================================================================
    1) Our Lady Of Good Counsel    66        2) Riverdale Baptist          30   
    3) Washington International    28        4) St Marys Ryken             24   
    5) Queen Anne                  20        6) Edmund Burke               12   
    7) The Field School             8                                           
 
                    Men - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) Our Lady Of Good Counsel   117        2) St Marys Ryken             70   
    3) Georgetown Day              48        4) Barrie Day                 42   
    5) Bullis                      40        6) Edmund Burke               35   
    7) St Albans For Boys          26        8) Sidwell Friends            25   
    9) Georgetown Prep             24       10) Riverdale Baptist          18   
   10) Queen Anne                  18       12) St Andrews Episcopal        7   
   13) The Heights                  4                                           



Return to Top

Email | About