MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Cronley Invitational
Cronly Invitational History
Hosted By: Episcopal
Alexandria, Virginia
2009-04-03

Licensed to ISL/MAC Track Championship           HY-TEK's Meet Manager 4/5/2009
                        Cronly Invitational - 4/3/2009                         
                             Episcopal High School                             
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls Discus Throw 6 Throws
================================================================
Top 5 Advance by Time
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Dillard, Sarah               Episcopal            107-00.50q 
  2 Shiels, Sara                 Episcopal                98-00q 
  3 Jones, Breanna               Episcopal                84-06q 
  4 Chung, Tyra                  Bullis                   57-05q 
 
Event 1  Girls Discus Throw 6 Throws
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Dillard, Sarah               Episcopal            107-00.50    5   
  2 Shiels, Sara                 Episcopal                98-00    3   
  3 Jones, Breanna               Episcopal                84-06    2   
  4 Chung, Tyra                  Bullis                   57-05    1   
 
Event 2  Boys Discus Throw
================================================================
Top 5 Advance by Time
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Reily, Will                  Episcopal            128-00.50q 
  2 Jones, Mike                  Episcopal               121-11q 
  3 Cowden, Lee                  Episcopal            111-07.50q 
  4 Hunter, Mike                 Landon School         90-09.50q 
  5 Craig, James                 Landon School         84-08.50q 
  6 Flood, Warren                Bullis                   80-05  
  7 Green, Aaron                 Bullis                80-03.50  
  8 Taylor, Wes                  Bullis                77-09.50  
  9 Selowsky, Alexander          Landon School         77-02.50  
 
Event 2  Boys Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Reily, Will                  Episcopal            138-07.50    5   
  2 Jones, Mike                  Episcopal               121-11    3   
  3 Cowden, Lee                  Episcopal            113-11.50    2   
  4 Hunter, Mike                 Landon School         90-09.50    1   
  5 Craig, James                 Landon School         84-08.50  
Preliminaries
  6 Flood, Warren                Bullis                          
  7 Green, Aaron                 Bullis                          
  8 Taylor, Wes                  Bullis                          
  9 Selowsky, Alexander          Landon School                   
 
Event 3  Girls Shot Put 6 Throws
================================================================
Top 5 Advance by Time
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
  1 Dillard, Sarah               Episcopal             35-10.50q 
  2 Shiels, Sara                 Episcopal             29-00.50q 
  3 Griffith, Aliyah             Episcopal             27-03.00q 
  4 Chung, Tyra                  Bullis                24-07.00q 
  5 Mitchell, Arin               Bullis                22-06.00q 
 
Event 3  Girls Shot Put 6 Throws
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Dillard, Sarah               Episcopal             35-10.50    5   
  2 Shiels, Sara                 Episcopal             29-00.50    3   
  3 Griffith, Aliyah             Episcopal             27-03.00    2   
  4 Chung, Tyra                  Bullis                24-07.00    1   
  5 Mitchell, Arin               Bullis                22-06.00  
 
Event 4  Boys Shot Put
================================================================
Top 5 Advance by Time
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Reily, Will                  Episcopal             44-06.00q 
  2 Batiste, Lester              Episcopal             43-10.50q 
  3 Smith-Kiawu, Tay Smith-K     Episcopal             38-11.00q 
  4 Flood, Warren                Bullis                37-08.50q 
  5 Fullum, Terrance             Landon School         36-05.50q 
  6 Craig, James                 Landon School         34-07.50  
  7 Argain, Coby                 Landon School         34-01.50  
  8 Tucker-Green, Bryant         Bullis                30-10.50  
  9 Staines, Luke                Bullis                27-08.50  
 
Event 4  Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Reily, Will                  Episcopal             44-06.00    5   
  2 Batiste, Lester              Episcopal             43-10.50    3   
  3 Smith-Kiawu, Tay Smith-K     Episcopal             38-11.00    2   
  4 Flood, Warren                Bullis                37-08.50    1   
  5 Fullum, Terrance             Landon School         36-06.50  
Preliminaries
  6 Craig, James                 Landon School                   
  7 Argain, Coby                 Landon School                   
  8 Tucker-Green, Bryant         Bullis                          
  9 Staines, Luke                Bullis                          
 
Event 5  Girls High Jump Open 3'10
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Reid, Mya                    St. Stephen's &        4-10.00    5   
  2 Schutte, Liz                 Episcopal              4-04.00    3   
  3 Jenkins, Taylor              Bullis                J4-04.00    2   
  4 Mitrikeviciute, Ugne         Episcopal              4-00.00    1   
 -- Burke, Moriah                Bullis                      NH  
 -- Lavalleye, Jaqueline         Bullis                      NH  
 
Event 6  Boys High Jump Open 4'6"
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Youmans, Gus                 Episcopal              5-04.00    5   
  2 Akinboyewa, Charles          Landon School          5-02.00    3   
  3 Newsome, Reggie              St. Stephen's &        5-00.00    2   
  4 Czerwiec, Jason              Bullis                 4-06.00    1   
 -- Lindsey, Dexter              St. Stephen's &             NH  
 -- Allison, Donte               St. Stephen's &             NH  
 
Event 7  Girls Long Jump 4 Jumps
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hadjis, Eliza                Episcopal             14-06.00    5   
  2 Kasasa, Sharon               Bullis                13-06.75    3   
  3 Jenkins, Taylor              Bullis                12-11.50    2   
  4 Azarbarzin, Aundya           Georgetown Visit      12-03.00    1   
  5 Talati, Katie                St. Stephen's &       12-00.50  
  6 DiFrancesco, Emma            Episcopal             10-09.50  
  7 Tsoy, Emily                  Georgetown Visit      10-05.75  
  8 Pena, Alexandra              Georgetown Visit       9-05.75  
 
Event 8  Boys Long Jump 4 Jumps
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Odenyo, Archie               Episcopal             18-06.00    5   
  2 Bracey, Brian                St. Stephen's &       17-09.00    3   
  3 Wright, Ryan                 Bullis                16-07.00    2   
  4 Newsome, Reggie              St. Stephen's &       16-06.25    1   
  5 Czerwiec, Jason              Bullis                15-05.25  
  6 Fatheree, Evan               Bullis                15-02.50  
  7 Lindsey, Dexter              St. Stephen's &       13-09.25  
 
Event 9  Girls Triple Jump 4 Jumps
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Mitrikeviciute, Ugne         Episcopal             32-04.50    5   
  2 Hadjis, Eliza                Episcopal             30-02.50    3   
  3 Bull, Tatiana                St. Stephen's &       28-09.50    2   
  4 Azarbarzin, Aundya           Georgetown Visit      27-09.50    1   
  5 Kasasa, Sharon               Bullis                27-00.00  
  6 Brandon, Olivia              St. Stephen's &       25-04.75  
  7 Beidas, Tohfe                St. Stephen's &       23-00.25  
  8 Tsoy, Emily                  Georgetown Visit      21-11.50  
 
Event 10  Boys Triple Jump 4 Jumps
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Odenyo, Archie               Episcopal             40-11.50    5   
  2 Bracey, Brian                St. Stephen's &       37-10.00    3   
  3 Akinboyewa, Charles          Landon School         36-01.00    2   
  4 Kalema, Fred                 St. Stephen's &      J36-01.00    1   
  5 Hunter, Mike                 Landon School         34-06.50  
  6 Tshuma, Shilo                Episcopal             34-04.00  
 
Event 11  Girls 4x100 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 St. Stephen's & St. Agnes  'A'                        51.48   2   5   
  2 Episcopal  'A'                                        53.53   2   3   
  3 Bullis  'A'                                           54.49   2   2   
  4 St. Stephen's & St. Agnes  'B'                        55.10   1 
  5 Episcopal  'B'                                        55.70   1 
  6 Georgetown Visitation Prep  'A'                       56.53   2 
  7 Georgetown Visitation Prep  'B'                       57.00   1 
 
Event 12  Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Episcopal  'A'                                        44.91    5   
  2 St. Stephen's & St. Agnes  'A'                        46.70    3   
  3 Bullis  'A'                                           46.75    2   
  4 Landon School  'A'                                    47.44  
  4 Episcopal  'B'                                        47.44  
  6 St. Stephen's & St. Agnes  'B'                        49.77  
 
Event 13  Girls 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Carr, Grace                  Georgetown Visit       5:13.62    5   
  2 Harrison, Catherine          Episcopal              5:27.01    3   
  3 Sullivan, Courtney           Bullis                 5:40.40    2   
  4 McCarthy, Ciara              Georgetown Visit       5:45.41    1   
  5 Raney, Whitley               Episcopal              5:56.05  
  6 Mitchell, Arin               Bullis                 6:13.44  
  7 Hamil, Caroline              St. Stephen's &        6:41.10  
  8 Burnley, Alexandra           St. Stephen's &        7:16.73  
 
Event 14  Boys 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Nickle, Reid                 Episcopal              4:24.23    5   
  2 Jumani, Aaron                St. Stephen's &        4:38.61    3   
  3 Peabody, Tom                 Episcopal              4:39.41    2   
  4 Funger, Teddy                Bullis                 4:47.47    1   
  5 Hernandez, Chris             Bullis                 4:55.42  
  6 Koester, Stefan              St. Stephen's &        5:02.01  
 
Event 15  Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Khan, Sameena                Bullis                   20.44    5   
 
Event 16  Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Molock, Jelani               St. Stephen's &          15.94    5   
  2 Little, KaQuan               Bullis                   16.64    3   
  3 Horam, Chris                 Episcopal                16.84    2   
 
Event 17  Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Lewis, Courtney              Episcopal              1:06.80   2   5   
  2 Burke, Moriah                Bullis                 1:09.10   2   3   
  3 Black, Bridget               Georgetown Visit       1:09.72   2   2   
  4 Edmunds, Maggie              St. Stephen's &        1:10.38   1   1   
  5 Magee, Julia                 Episcopal              1:10.42   2 
  6 Walker, Rhiannon             St. Stephen's &        1:12.62   1 
  7 Holmes, Olivia               Bullis                 1:13.74   2 
  8 Bowie, Tatiana               Bullis                 1:16.43   2 
  9 Lee, Sydney                  Georgetown Visit       1:27.18   1 
 10 Koenig, Nancy                Georgetown Visit       1:27.30   1 
 
Event 18  Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Keels, Allante               Episcopal                50.39   2   5   
  2 Pittman, Leland              Landon School            51.56   2   3   
  3 Green, John                  St. Stephen's &          57.15   2   2   
  4 Wu, Jun                      Episcopal                57.76   2   1   
  5 Howard, Zach                 Bullis                   58.22   2 
  6 Gibbons, Tier                Episcopal                58.56   1 
  7 Copeland, Marlon             St. Stephen's &        1:01.31   1 
  8 Grady, Blake                 Bullis                 1:02.08   1 
  9 Voth, Peter                  St. Stephen's &        1:02.71   1 
 
Event 19  Girls 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Williams, Danielle           St. Stephen's &          12.80   2   5   
  2 Burke, Ariel                 Bullis                   13.20   2   3   
  3 Kasasa, Sharon               Bullis                   13.24   1   2   
  4 Wiegand, Darby               Georgetown Visit         13.90   2   1   
  5 Sears, Darien                Bullis                   13.94   1 
  6 Thomas, Summer               Episcopal                14.90   2 
  7 Bello, Denisse               Georgetown Visit         15.20   2 
  8 Carden, Anne Austin          Episcopal                15.80   2 
  9 Geier, Julie                 Georgetown Visit         16.14   1 
 10 Scott, Jada                  St. Stephen's &          17.84   1 
 
Event 20  Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Middleton, Kyle              Bullis                   11.60   2   5   
  2 Deriggs, Anthony             Episcopal                11.70   2   2.50
  2 Grant, Justin                Bullis                   11.70   2   2.50
  4 Speights, James              Landon School            11.80   2   1   
  5 Jones, Travis                St. Stephen's &          12.24   1 
  6 Tshuma, Shilo                Episcopal                12.40   2 
  7 Brunet, Franco               Episcopal                12.50   2 
  8 Bouknight, Wynston           Landon School            12.54   1 
  9 Sharp, Johnny                Landon School            12.74   1 
 10 Blau, Ian                    St. Stephen's &          12.84   1 
 11 Martinez, Tyler              Bullis                   13.34   1 
 
Event 21  Girls 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tigani, Elise                Georgetown Visit       2:42.03    5   
  2 Cory, Preston                Episcopal              2:42.05    3   
  3 Sullivan, Courtney           Bullis                 2:45.72    2   
  4 Olsson, Lanier               Episcopal              2:47.76    1   
  5 Randazzo, Nina               Bullis                 2:47.85  
  6 McGovern, Kelly              Georgetown Visit       2:58.36  
  7 Steuart, Anna                Georgetown Visit       3:01.52  
  8 Glover, Sallie               Episcopal              3:03.58  
  9 Huber, Laura                 Georgetown Visit       3:05.45  
 10 Mitchell, Arin               Bullis                 3:05.55  
 11 Agnew, Stuart                Episcopal              3:08.82  
 12 Hamil, Caroline              St. Stephen's &        3:32.20  
 13 Burnley, Alexandra           St. Stephen's &        3:42.61  
 
Event 22  Boys 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Smith, Alex                  Episcopal              2:10.40    5   
  2 Donelan, John                Landon School          2:10.58    3   
  3 Hutcheson, Beirne            Episcopal              2:12.36    2   
  4 Zhu, Henry                   Landon School          2:16.73    1   
  5 Hightower, Mac               Landon School          2:18.11  
  6 Shuford, Ben                 Episcopal              2:18.31  
  7 Chu, Steven                  Bullis                 2:23.09  
  8 Harvey, Duncan               Landon School          2:24.58  
  9 Hernandez, Chris             Bullis                 2:28.26  
 10 Frerichs, Luke               St. Stephen's &        2:29.08  
 11 Sullivan, Joe                St. Stephen's &        2:29.12  
 12 Mai, Nam-Tran                St. Stephen's &        2:32.10  
 13 Saint-Louis, Kamar           Bullis                 2:32.92  
 14 Bass, Jeff                   Bullis                 2:41.15  
 15 Fox, Quent                   Episcopal              2:42.21  
 
Event 23  Girls 300 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jenkins, Taylor              Bullis                 1:01.34    5   
 
Event 24  Boys 300 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Molock, Jelani               St. Stephen's &          43.69    5   
  2 Little, KaQuan               Bullis                   44.57    3   
  3 Horam, Chris                 Episcopal                44.83    2   
  4 Jorgensen, Sean              Bullis                   51.42    1   
  5 Chao, Thomas                 Bullis                   52.55  
 
Event 25  Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Burke, Ariel                 Bullis                   28.00   2   5   
  2 Frantz, Mary                 Episcopal                28.60   2   3   
  3 Sears, Darien                Bullis                   28.80   2   2   
  4 Bobbitt, Toria               Bullis                   28.84   1   1   
  5 Wiegand, Darby               Georgetown Visit         29.24   1 
  6 Lovejoy, Maddy               Georgetown Visit         30.34   1 
  7 Johnson, Kate                St. Stephen's &          30.74   1 
  8 Jones, Jasmine               Episcopal                30.80   2 
  9 Seabron, Hadiya              St. Stephen's &          31.30   2 
 10 Gambrell, Kameryn            St. Stephen's &          31.94   1 
 11 Nguyen, Dominique            Georgetown Visit         32.34   1 
 
Event 26  Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Grant, Justin                Bullis                   23.50   2   5   
  2 Middleton, Kyle              Bullis                   23.70   2   3   
  3 Tapparo, Robert              Landon School            24.40   2   2   
  4 Fatheree, Evan               Bullis                   24.64   1   1   
  5 Gibbons, Tier                Episcopal                24.90   2 
  6 Pittman, Leland              Landon School            25.40   2 
  7 Kalema, Fred                 St. Stephen's &          25.84   1 
  8 Bouknight, Wynston           Landon School            25.90   2 
  9 Youmans, Gus                 Episcopal                26.54   1 
 10 Copeland, Marlon             St. Stephen's &          28.14   1 
 11 Chun, Terry                  Episcopal                28.25   1 
 12 Giacoman, Ulises             St. Stephen's &          28.54   1 
 
Event 27  Girls 3000 Meter Run COED
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Atabek, Natalie              Georgetown Visit      11:13.54    5   
  2 Agnew, Stuart                Episcopal             11:20.32    3   
  3 Patlan, Evelyn               Episcopal             11:21.11    2   
 
Event 28  Boys 3000 Meter Run COED
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Funger, Teddy                Bullis                10:29.43    5   
  2 Chalkley, Shepard            Episcopal             10:43.71    3   
  3 Kim, Austin                  Episcopal             10:54.36    2   
  4 Dougherty, Ryan              Landon School         11:12.15    1   
  5 Snyder, Logan                Bullis                11:17.78  
 
Event 29  Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Episcopal  'A'                                      4:23.09    5   
  2 Bullis  'A'                                         4:37.02    3   
  3 St. Stephen's & St. Agnes  'A'                      4:44.09    2   
  4 St. Stephen's & St. Agnes  'B'                      5:03.20  
  5 Bullis  'B'                                         5:10.07  
 
Event 30  Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Episcopal  'A'                                      3:35.14    5   
  2 Landon School  'A'                                  3:37.44    3   
  3 Bullis  'A'                                         4:05.34    2   
  4 St. Stephen's & St. Agnes  'A'                      4:18.34  
 
                    Women - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
    1) Episcopal                   65        2) Bullis                     44   
    3) Georgetown Visitation Prep  21        4) St. Stephen's & St. Agnes  20   
 
                    Men - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
    1) Episcopal                   76.50     2) Bullis                     37.50
    3) St. Stephen's & St. Agnes   28        4) Landon School              20   



Return to Top

Email | About