MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Damascus, SV @ Poolesville
Poolesville HS Home TF Meets History
Hosted By: Poolesville
Poolesville, Maryland
2009-04-28

Boys:
Damascus - 93   Poolesville - 42
Damascus - 95   Seneca Valley - 36
Poolesville - 71   Seneca Valley - 57

Girls:
Damascus - 94   Poolesville - 43
Damascus - 124 Seneca Valley - 11
Poolesville - 83   Seneca Valley - 31

Boys Results
110 Hurdles School Time
1. Sam Weeks D 15.7
2. Ian Stanhope D 16.8
3. Kenny Hunsly D 18.2
4. Dwight Christy SV 21
4x800
1. Damascus 9:02.0
2. Poolesville A 9:29.0
3. Poolesville B 10:07.0
100m School Time
1. Anthony Blocker D 11.4
2. Issac Cudjoe SV 11.5
3. Kwame Rodgers SV 11.9
4. Peter Le P 12.0
5. Sean Duncan P 12.1
6. Nathan McCain D 12.1
1600m School Time
1. Brett Donaghue D 4:48.9
2. Eric Holmestead P 4:51.0
3. Sam Hague P 5:01.0
4. Charlie Ramariz D 5:03.1
5. John Kahn D 5:37.0
4x200 Time
1. Damascus 1:34.5
2. Poolesville A 1:36.8
3. Seneca Valley 1:36.9
4. Poolesville B 1:50.3
400m School Time
1. Cecil Jonas D 53.0
2. Milton Pratt P 57.2
3. Nick Stavely P 57.6
4. Sena Blege SV 1:00.0
5. Tim Alston SV 1:01.6
6. Billy Coombs P 1:02.8
3200 School Time
1. Thomas Arias D 10:20.6
2. Alex Aricas D 10:37.4
3. Ben Constantides D 10:38.4
4. Jakaris Bynum SV 11:10.0
5. Denzel Woode D 11:20.0
6. Tommy Creegan D 11:27.0
300 Hurdles School Time
1. Cecil Jonas D 42.1
2. Sam Widmayer P 46.3
3. Kenny Hunsley D 47.8
4. Nick Stavely P 48.3
5. Ryan Sartschev P 52.4
6. Dwight Christy SV 53.8
200m School Time
1. Kevin Dickerson P 23.6
2. Issac Cudjoe SV 24.4
3. Kwame Rodgers SV 24.6
4. Joe Cudjoe SV 24.6
5. Peter Le P 24.9
6. Sid Egley P 25.7
800m School Time
1. Brett Donaghue D 2:08.8
2. Sam Widmayer P 2:10.8
3. Jakaris Bynum SV 2:13.0
4. Ken Shimomoto P 2:13.3
5. Denzel Woode D 2:14.8
4x100 Time
1. Damascus 45.5
2. Seneca Valley 47.7
3. Poolesville 51.5
4x400 Time
1. Damascus A 3:39.5
2. Poolesville 3:47.5
3. Damascus B 4:09.3
4. Seneca Valley 4:21.1
5. Damascus C 4:33.3
Shot Put School Dist.
1. Jake Furr D 44-10.5
2. Kevin Mattingly D 41-1.5
3. Joe Dobrzanski D 40-4.75
4. William Gu P 38-5.5
5. Brandon Nassabeh SV 35-8.75
6. Jack Gochenour P 33-0.5
Discus School Dist.
1. Joe Dobrazanski D 120-5
2. Brandon Nessabeh SV 120-1
3. Kevin Mattingly D 109-9
4. Jake Furr D 108-4
5. Jack Gochenour P 101-0
6. JJ Alharmoosh D 96-10
Long Jump School Dist.
1. Jason Kim SV 18-4.25
2. Kevin Dickerson P 18-3.75
3. Ian Stanhope D 18-0
4. Kenny Hunsley D 16-4.75
5. Dan Barotti P 16-3.75
6. Nathan McClain D 15-11.25
Triple Jump School Dist.
1. Ian Stanhope D 36-6.5
2. Jason Kim SV 35-8.5
3. Nathan McClain D 32-9.5
4. Phillip Tran SV 32-2.25
High Jump School Ht.
1. T. Robert D 5-0
1. Alex Lanham P 5-0
3. Jared Schneider P 5-0
4. Nick Stavely P 5-0
Girls Result
100 Hurdles School Time
1. Olivia Durr  P NT
2. Kelsey Zyzak D NT
3. Hannah McIlvried D 18.3
4. Emily Weiner SV 19
5. Anna Adams P 19.6
6. Erin Parker D 23.7
4x800 Time
1. Damascus 10:36.4
2. Poolesville A 11:07.6
3. Poolesville B 12:30.6
100m School Time
1. Lekayja Alston D 12.6
2. Jonique Lyles P 13.0
3. LJ Richardson SV 13.1
4. Melanie Hovencamp P 13.3
5. Gina Tanghow SV 13.3
6. Hannah Hensman D 14.4
1600m School Time
1. Jenny Reid P 5:45.8
2. Katherine Connor P 6:04.7
3. Megan Patton D 6:12.0
4. Megan Dutches D 6:27.0
5. Karly Najaka D 6:29.0
6. Ashleigh Jones P 7:00.3
4x200 Time
1. Damascus 1:54.7
2. Poolesville A 1:57.9
3. Poolesville B 2:06.8
400 School Time
1. Karissa Harris P 1:00.6
2. Chelsey McMinn D 1:05.0
3. Ellie Lalonde P 1:06.6
4. Hannah Hensman D 1:16.7
5. Sammie Moyer D 1:19.2
3200 School Time
1. Courtney Mason D 12:27.4
2. Emily McIlvried D 13:11.2
3. Caryn Thompson P 13:30.9
4. Jen Carrillo D 13:53.0
5. Megan Gerdes P 14:54.8
300 Hurdles School Time
1. Olivia Durr P 49.9
2. Kelsee Zyzak D 52.8
3. Erin Parker D 53.1
4. Jonique Lyles P 54.2
5. Anna Adams P 56.0
6. Brittani Mason P 58.0
200m School Time
1. Lakayja Alston D 27.0
2. Melanie Hovencamp P 28.7
3. Erin Burke D 28.8
4. Amber Pruitt P 29.9
5. Michelle Rodriquez SV 30.4
6. Hannah Hensman D 30.7
4x100 Time
1. Damascus 55.6
2. Seneca Valley 55.6
800m School Time
1. Jenny Reid P 2:31.3
2. Ryann Brickley D 2:34,4
3. Ellie Lalonde P 2:39.5
4. Katherine Connor P 2:48.2
5. Megan Patton D 2:53.4
6. Erika Saunders P 2:57.0
4x400 Time
1. Damascus 4:10.2
2. Poolesville 4:24.2
Shot Put School  Dist.
1. Emily Bowles D 28-8
2. Ali Captan D 26-0
3. V. Owusu-Mainoo SV 25-6
4. S. Vanaphongsai Nok D 25-0
5. Xiomara Portillo SV 23-4
6. Erica Weiner SV 21-10
Discus School  Dist.
1. Emily Bowles D 77-5
2. Erica Weiner SV 76-1
3. V. Owusu-Mainoo SV 72-2
4. Xiomara Portillo SV 71-4
5. S. Vanaphongsai Nok D 66-9
6. Ali Captan D 58-5
Long Jump School Dist
1. Kelsey Zyzak D 14-1.75
2. Jordan Pitchford D 13-3
3. Erin Burke D 13-0.25
4. Esther Weiner SV 11-8.25
Triple Jump School Time
1. Melissa Pepper D 31-0.5
2. Jordan Pitchford D 30-1.25
3. Erin Parker D 29-2.75
High Jump School Ht.
1. Olivia Durr P 5-0
2. Kelsey Zyzak D 4-8
3. Erin Burke D 4-4
4. Melissa Pepper D 4-4


Return to Top

Email | About