MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Meade Stampede
Meade Invitational Outdoors History
Hosted By: Meade
Ft. Meade Maryland
2006-04-21

Meade Stampede Invite
4/21/2006 - Meade High, Ft. Meade, Md


Complete Results - FROM MDRUNNERS.COM

MEADE STAMPEDE - 4/21/2006
MEADE HIGH SCHOOL
Results
Girls 400 Meter Hurdles
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Bernhardt, A ASHS 1:09.00 1
2 Mason, Christina MEAD 1:09.40 2
3 carswell, cherish BLHS 1:10.90 1
4 Hinton, Canthia BLHS 1:16.90 1
5 Hudson, Ali CHES 1:17.60 2
6 West, Kathleen OMHS 1:17.90 1
7 Hunt, Lauren MEAD 1:19.00 2
8 Henry, Naomi SRHS 1:19.20 2
-- Bryan, Molly WHS DNF 2
Girls 4x100 Meter Relay
===================================================================
School Finals H#
===================================================================
1 Bowie High School 'A' 50.80 3
2 Duval High School 'A' 51.70 3
3 Chesapeake High School 'A' 52.30 2
4 Suitland High School 'A' 53.10 3
5 Meade High School 'A' 53.20 3
6 Wooton High School 'A' 53.40 3
7 Bladensburg HS 'A' 54.50 3
8 Laurel High School 'A' 54.60 2
9 Chesapeake High School 'B' 55.60 1
10 Bowie High School 'B' 56.50 1
11 Meade High School 'B' 58.22 1
12 Glen Burnie HS 'A' 58.50 2
13 Old Mill High School 'A' 58.60 2
-- Archbishop Spalding High 'A' NT 2
-- High Point High School 'A' NT 2
Girls 4x200 Meter Relay
===================================================================
School Finals H#
===================================================================
1 Chesapeake High School 'A' 1:48.10 3
2 Duval High School 'A' 1:51.40 3
3 Broadneck High School 'A' 1:51.60 2
4 Meade High School 'A' 1:52.30 3
5 Suitland High School 'A' 1:52.40 3
6 Laurel High School 'A' 1:53.60 1
7 Bladensburg HS 'A' 1:54.20 2
8 Wooton High School 'A' 1:54.30 3
9 Bowie High School 'A' 1:55.80 3
10 Chesapeake High School 'B' 1:58.20 1
10 Old Mill High School 'A' 1:58.20 2
12 Meade High School 'B' 1:59.00 1
13 High Point High School 'A' 2:02.10 1
14 Suitland High School 'B' 2:12.10 1
Girls 4x400 Meter Relay
===================================================================
School Finals H#
===================================================================
1 Meade High School 'A' 4:10.50 3
2 Duval High School 'A' 4:16.90 3
3 Broadneck High School 'A' 4:18.80 2
3 Bowie High School 'A' 4:18.80 3
5 Chesapeake High School 'A' 4:27.90 3
6 Wooton High School 'A' 4:29.50 3
7 Bladensburg HS 'A' 4:29.80 2
8 Old Mill High School 'A' 4:29.90 2
9 Bladensburg HS 'B' 4:36.70 1
10 South River High School 'A' 4:39.40 2
10 Laurel High School 'A' 4:39.40 2
12 High Point High School 'A' 4:40.60 2
13 Meade High School 'B' 4:40.90 1
14 Bowie High School 'B' 4:56.10 1
-- Suitland High School 'A' NT 3
-- Archbishop Spalding High 'A' NT 1
Girls 4x800 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Broadneck High School 'A' 10:17.50
2 Old Mill High School 'A' 10:28.40
3 Wooton High School 'A' 10:42.50
4 Chesapeake High School 'A' 10:51.20
5 Meade High School 'A' 11:06.60
6 South River High School 'A' 12:06.10
-- Bowie High School 'A' NT
-- Duval High School 'A' NT
-- Archbishop Spalding High 'A' NT
Girls 4x1600 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Old Mill High School 'A' 23:05.10
2 Broadneck High School 'A' 23:07.90
3 Wooton High School 'A' 23:23.60
4 South River High School 'A' 24:06.50
5 Chesapeake High School 'A' 24:17.40
6 Meade High School 'A' 24:18.80
7 Bowie High School 'A' 26:10.80
Girls 1600 Sprint Medley
===================================================================
School Finals H#
===================================================================
1 Chesapeake High School 'A' 4:20.80 3
2 Meade High School 'A' 4:26.40 3
3 Old Mill High School 'A' 4:41.70 2
4 Wooton High School 'A' 4:43.70 3
5 Bladensburg HS 'A' 4:49.00 2
6 Archbishop Spalding High 'A' 4:56.90 2
7 Duval High School 'A' 5:05.10 2
8 South River High School 'A' 5:08.00 2
9 High Point High School 'A' 5:43.80 1
-- Bowie High School 'A' NT 3
-- Glen Burnie HS 'A' NT 1
-- Laurel High School 'A' NT 1
-- Broadneck High School 'A' NT 3
-- Suitland High School 'A' NT 3
Girls Distance Medley
================================================================
School Finals
================================================================
1 Broadneck High School 'A' 13:31.80
2 Archbishop Spalding High 'A' 13:41.40
3 Chesapeake High School 'A' 13:49.30
4 South River High School 'A' 14:04.60
5 Wooton High School 'A' 14:13.80
-- Bowie High School 'A' NT
Girls High Jump
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Degeorge, Lindsey WHS 5-00.00
2 Bernhardt, A ASHS 4-10.00
3 Zuknick, A ASHS 4-08.00
3 Taylor, Laneisha MEAD 4-08.00
3 Robinson, Kelli CHES 4-08.00
6 Ose, Allison SRHS 4-06.00
6 Hill, Keia OMHS 4-06.00
6 Pollander, Amanda BNHS 4-06.00
-- Jones, Simone GBHS NH
-- Dipaula, Tina CHES NH
-- Bouldin, Casaundra BOWI NH
Girls Long Jump
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Falk, Suzanne WHS 15-11.50
2 Churchwell, M WHS 15-07.00
3 Edwards, Lisa MEAD 15-05.00
4 Tolsor, Adrienne BOWI 14-08.00
5 Gibson, Deneatira HPHS 14-01.00
-- Hill, Keia OMHS ND
-- Hinton, Canthia BLHS ND
-- Grove, A ASHS ND
-- Crowley, Colleen SRHS ND
-- Felix, Tricia DUVA ND
-- Majerowicz, Erin CHES ND
-- Burger, Grace BNHS ND
-- Sheffield, Jabreyle GBHS ND
-- Pollander, Amanda BNHS ND
Girls Triple Jump
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Taylor, Laneisha MEAD 31-03.50
2 Tian, Andrea WHS 30-03.00
-- Hill, Keia OMHS ND
-- Churchwell, Myisha BOWI ND
-- Olusova, Joyce BLHS ND
-- Felix, Tricia DUVA ND
-- Wilson, Teresa GBHS ND
-- Robinson, Kelli CHES ND
Girls Shot Put
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Rucker, Ashlet OMHS 32-04.00
2 Lancaster, Courtney HPHS 28-11.50
3 Gibson, Deneatira HPHS 27-09.00
4 Neal, Emily CHES 27-08.00
5 Stamps, Erikka OMHS 27-04.00
6 Ahaiwe, Uchechi BLHS 27-03.00
7 Cox, Meische MEAD 26-11.00
8 Jones, MJ BNHS 26-08.00
9 Harner, A ASHS 25-11.00
10 Fennell, Nysha BOWI 24-03.50
11 Cheng, Timyu WHS 23-10.00
12 Rasmussen, Beverly SRHS 23-00.00
13 Silver, Lenee MEAD 21-08.00
14 Elder, Kaya BOWI 21-06.00
15 Clark, Amber BNHS 19-09.50
16 Burk, Taylor SRHS 19-07.50
-- Death, Michelle CHES ND
-- Maggio, A ASHS ND
-- Jones, Simone GBHS ND
-- Doh, Nina DUVA ND
-- Johnson, Jasmine SHS ND
-- Jones, LaPriell DUVA ND
Girls Discus Throw
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Rucker, Ashlet OMHS 105-07.00
2 Jones, MJ BNHS 91-00.00
3 Neal, Emily CHES 84-05.00
4 Cox, Meische MEAD 82-02.00
5 Lancaster, Courtney HPHS 81-00.00
6 Giorgio, Alexandria OMHS 79-07.00
7 Death, Michelle CHES 77-08.00
-- Elder, Kaya BOWI ND
-- Fennell, Nysha BOWI ND
-- Silver, Lenee MEAD ND
-- Hollis, Amanda SRHS ND
-- Hudson, Lindsey BLHS ND
-- Burk, Taylor SRHS ND
-- Nance, Krystal BNHS ND
-- Cheng, Timyu WHS ND
-- Harner, A ASHS ND
-- Maggio, A ASHS ND
-- Savoy, Cheryl HPHS ND
-- Jones, LaPriell DUVA ND
-- Ayodeji, Kareemat DUVA ND
Boys 400 Meter Hurdles
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Smiles, Dahmar MEAD 59.80 3
2 Clifford, A ASHS 1:00.00 2
3 Roehn, Michael BNHS 1:00.60 1
4 Parcan, Alain WHS 1:00.80 1
5 Pedelty, Andy SRHS 1:01.00 3
6 Diangelo, Russell CHES 1:02.00 3
7 Greco, Franco WHS 1:04.20 1
8 Laurence, Milton HPHS 1:05.00 2
9 Ballard, Randolph OMHS 1:05.50 3
10 Bell, Jaron GBHS 1:06.20 1
11 Edwards, Kenneth BLHS 1:07.50 2
-- McCrea, James BLHS DNF 1
Boys 4x100 Meter Relay
===================================================================
School Finals H#
===================================================================
1 Bowie High School 'A' 43.50 3
2 Meade High School 'A' 44.40 3
3 Suitland High School 'A' 44.90 3
4 Glen Burnie HS 'A' 46.00 3
5 Laurel High School 'A' 46.10 2
6 Chesapeake High School 'A' 46.50 2
7 Old Mill High School 'A' 47.30 3
8 Laurel High School 'B' 48.80 1
9 Wooton High School 'A' 49.20 2
10 Archbishop Spalding High 'A' 51.00 2
11 Chesapeake High School 'B' 52.10 1
12 Glen Burnie HS 'B' 53.30 1
13 High Point High School 'A' 55.30 2
-- Bowie High School 'B' NT 2
-- Bladensburg HS 'A' NT 3
Boys 4x200 Meter Relay
===================================================================
School Finals H#
===================================================================
1 Old Mill High School 'A' 1:32.00 2
2 Bowie High School 'A' 1:32.80 3
3 Suitland High School 'A' 1:33.30 3
4 Bladensburg HS 'A' 1:35.30 3
5 Meade High School 'A' 1:35.80 3
6 South River High School 'A' 1:36.00 2
7 Glen Burnie HS 'A' 1:37.60 3
8 High Point High School 'A' 1:38.30 3
9 Laurel High School 'B' 1:38.50 1
10 Laurel High School 'A' 1:38.60 2
11 Broadneck High School 'A' 1:41.00 2
12 Wooton High School 'A' 1:41.30 2
13 Meade High School 'B' 1:41.60 1
14 Chesapeake High School 'A' 1:42.10 2
15 Archbishop Spalding High 'A' 1:46.20 1
16 Chesapeake High School 'B' 1:49.20 1
Boys 4x400 Meter Relay
===================================================================
School Finals H#
===================================================================
1 Meade High School 'A' 3:25.60 3
2 Bladensburg HS 'A' 3:35.40 3
3 Wooton High School 'A' 3:39.00 2
4 Suitland High School 'A' 3:39.90 2
5 High Point High School 'A' 3:40.20 3
6 Glen Burnie HS 'A' 3:40.40 3
7 Chesapeake High School 'A' 3:40.50 2
7 South River High School 'A' 3:40.50 3
9 Meade High School 'B' 3:42.70 1
10 Broadneck High School 'A' 3:43.20 2
10 Laurel High School 'A' 3:43.20 2
12 Old Mill High School 'A' 3:45.70 1
13 Bladensburg HS 'B' 3:52.00 1
14 High Point High School 'B' 3:54.00 1
15 Bowie High School 'B' 4:01.00 1
16 Laurel High School 'B' 4:01.20 1
-- Archbishop Spalding High 'A' NT 2
-- Bowie High School 'A' NT 3
Boys 4x800 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Wooton High School 'A' 8:32.00
2 Broadneck High School 'A' 8:37.10
3 Meade High School 'A' 8:37.20
4 Archbishop Spalding High 'A' 9:13.60
5 Bladensburg HS 'A' 9:14.10
6 Old Mill High School 'A' 9:48.90
7 High Point High School 'A' 10:12.50
8 Laurel High School 'A' 10:14.80
-- Bowie High School 'A' NT
-- South River High School 'A' NT
-- Glen Burnie HS 'A' NT
-- Chesapeake High School 'A' NT
-- Suitland High School 'A' NT
Boys 4x1600 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Broadneck High School 'A' 18:37.40
2 Meade High School 'A' 19:41.40
3 South River High School 'A' 20:10.70
4 Archbishop Spalding High 'A' 21:06.80
5 Chesapeake High School 'A' 21:34.70
6 Wooton High School 'A' 22:09.70
7 Archbishop Spalding High 'B' 22:14.20
8 Old Mill High School 'A' 22:23.20
9 Glen Burnie HS 'A' 24:29.00
Boys 1600 Sprint Medley
===================================================================
School Finals H#
===================================================================
1 Meade High School 'A' 3:39.10 2
2 Bowie High School 'A' 3:43.40 2
3 Suitland High School 'A' 3:48.10 2
4 High Point High School 'A' 3:51.40 2
5 Old Mill High School 'A' 3:52.30 1
6 Bladensburg HS 'A' 3:54.40 2
7 Wooton High School 'A' 4:01.40
7 Laurel High School 'A' 4:08.70 1
8 Glen Burnie HS 'A' 4:11.70 2
9 South River High School 'A' 4:14.50 1
10 Archbishop Spalding High 'A' 4:16.70 1
Boys Distance Medley
================================================================
School Finals
================================================================
1 Broadneck High School 'A' 10:52.40
2 Archbishop Spalding High 'A' 11:00.40
3 Chesapeake High School 'A' 11:37.80
4 Bladensburg HS 'A' 11:57.60
5 Meade High School 'A' 12:05.80
6 Suitland High School 'A' 12:23.30
7 Laurel High School 'A' 12:59.70
8 Glen Burnie HS 'A' 13:29.00
-- South River High School 'A' NT
-- Bowie High School 'A' NT
-- Wooton High School 'A' NT
-- Meade High School 'B' NT
Boys High Jump
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Randolph, Brandon OMHS 6-02.00
2 Nawaimbi, Franklin BLHS 6-00.00
3 Herring, Jacob CHES 5-10.00
3 Edwards, Bruce CHES 5-10.00
3 Sykes, Ashton MEAD 5-10.00
6 Frietag, Shawn BNHS 5-08.00
7 Appliah, Isaac OMHS 5-06.00
7 Hirakawa, Andy SRHS 5-06.00
9 Mosco, A ASHS 5-04.00
-- Quarles, David BOWI NH
-- Brown, Brandon GBHS NH
-- Wiseman, Jordan SHS NH
-- Briggs, Brandon SHS NH
-- Kirk, A ASHS NH
-- Shroen, John GBHS NH
-- Nwigwe, Meziah HPHS NH
-- Toublin, Mark BOWI NH
-- Laurence, Milton HPHS NH
Boys Long Jump
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Harris, Darick OMHS 21-01.00
2 Orango, Ricardo OMHS 19-04.50
3 Nawaimbi, Franklin BLHS 19-01.50
4 Brandon, Brown GBHS 19-01.00
5 Thomas, Dennis BOWI 19-00.50
6 Abdur-Rauoof, Jamil WHS 18-09.00
-- Wiseman, Jordan SHS ND
-- Williams, Eric BLHS ND
-- McCleary, Mike SRHS ND
-- Edwards, Bruce CHES ND
-- Sullivan, Greg ASHS ND
-- Frietag, Shawn BNHS ND
-- Whittley, Jason BNHS ND
-- Grady, George MEAD ND
-- Nwigwe, Meziah HPHS ND
Boys Triple Jump
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Abdur-Rauoof, Jamil WHS 42-00.00
2 Goddard, Dainel BOWI 41-09.00
3 Briggs, Brandon SHS 41-00.00
4 Watts, Henry OMHS 40-03.50
-- Gatlin, Chris BLHS ND
-- Randolph, Brandon OMHS ND
-- Gaddy, Craig BLHS ND
-- Gray, Jeff SRHS ND
-- Frietag, Shawn BNHS ND
-- James, Will GBHS ND
-- Paxton, Jason MEAD ND
-- Herring, Jacob CHES ND
Boys Shot Put
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Marshall, Terry MEAD 45-00.00
2 Saunders, Brett OMHS 41-05.00
3 Smith, Anthony SHS 39-06.00
4 Byrd, Xavier GBHS 38-00.00
5 Williams, Jerried MEAD 37-09.00
6 Howard, Darryl OMHS 36-01.50
7 Hoover, Tyler GBHS 32-00.00
8 DiGiorgio, Justin CHES 31-00.00
9 Singleton, Rhyse CHES 30-08.00
10 Kearney, Anthony HPHS 29-09.00
11 Uzodinma, Ugo HPHS 28-11.00
12 Stevenson, Tyler SRHS 27-05.50
13 Novicky, Duke SRHS 23-03.00
-- Nawaimbi, Franklin BLHS ND
-- Powell, A ASHS ND
-- Qualls, Derrell BOWI ND
-- Bryant, Vaughn WHS ND
-- Daniel, A ASHS ND

 


Return to Top

Email | About