MoCoRunning
×
RESULTS
XC RANKINGS
STATS
SCHOOLS
HISTORY
ARTICLES
Montgomery County Boys Indoor Track Leaderboard - IT 2011
Switch to Montgomery County Public Schools
Expand to:  
Top 10
 
Top 20
 
Top 50
 
Top 100
Boys 55m Dash - Automatic Timing Only
Athlete
School
Meet
Date
Result
Micah Phillips-Spencer
Winston Churchill
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
6.60
Sean Sutton
Good Counsel
Private School Invitational
02/05/2011
6.61
Emmanuel Atabong
Springbrook
4A West Region
02/10/2011
6.62
Devin Haywood
Quince Orchard
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
6.65
William Yougnia
Watkins Mill
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
6.66
John Peatross
St. Andrews Episcopal
Private School Invitational
02/05/2011
6.68
Tony Dantzler
Springbrook
4A West Region
02/10/2011
6.71
Darius Lewis
Quince Orchard
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
6.79
Robert Bowis
Winston Churchill
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
6.80
Gadji Ange
Northwood
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
6.82
Michael Offutt
Watkins Mill
Developmental 1
12/22/2010
6.88
Aaron Starks
Wheaton
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
6.88
Ato Pinkrah
Magruder
4A West Region
02/10/2011
6.88
Justin Hassani
Thomas S. Wootton
4A West Region
02/10/2011
6.88
Myles Allen
Landon
IAC Invitational Tournament
02/22/2011
6.88
Isaac Cudjoe
Seneca Valley
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
6.89
Michael Pierre-Louis
Gaithersburg
4A West Region
02/10/2011
6.89
John Sharp
Landon
Private School Invitational
02/05/2011
6.90
Leroy Radway
James H. Blake
Developmental 1
12/22/2010
6.90
Malcolm Ayers
Clarksburg
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
6.90
Paul Kelly
Georgetown Prep
Hoxton Invitational
02/19/2011
6.90
Jovian Coley
John F. Kennedy
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
6.91
Samuel Wayne
Richard Montgomery
PR Holiday Invitational
12/18/2010
6.92
Ehab Abutaleb
Walt Whitman
Developmental 1
12/22/2010
6.93
Barry Solomon
Northwest
Montgomery Invitational
01/08/2011
6.94
Mike Jefferson
Good Counsel
Dickinson Invitational
12/18/2010
6.94
Stefon Colbert
Good Counsel
Pioneer Elite Invitational
01/22/2011
6.94
Chris Johnson
John F. Kennedy
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
6.95
Solomon Vault
Gaithersburg
Montgomery Invitational
01/08/2011
6.95
Ange Gadji
Northwood
Montgomery Invitational
01/08/2011
6.96
Marvin Oduro
Paint Branch
Pioneer Elite Invitational
01/22/2011
6.97
Chris Gardner
John F. Kennedy
Developmental 1
12/22/2010
6.98
Damian Cruz
Thomas S. Wootton
4A West Region
02/10/2011
6.98
Stephon Thomas
Northwest
4A West Region
02/10/2011
6.99
Michael Beidleman
Magruder
Developmental 1
12/22/2010
7.00
Darren Upson
Watkins Mill
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
7.00
Anthony Wuya
Magruder
Developmental 1
12/22/2010
7.01
Remington Smith
Winston Churchill
PR Holiday Invitational
12/18/2010
7.01
Mark Green
Quince Orchard
Developmental 1
12/22/2010
7.02
Dominique Cook
Paint Branch
4A West Region
02/10/2011
7.02
Samoy Young
James H. Blake
Developmental 1
12/22/2010
7.05
Simba Gwashavanhu
Gaithersburg
Montgomery Invitational
01/08/2011
7.09
Braelin Howard
Sherwood
4A West Region
02/10/2011
7.10
Obi Asinugo
Georgetown Prep
Hoxton Invitational
02/19/2011
7.11
Kevin Joppy
Seneca Valley
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
7.12
Weyimni Dorsu
Bethesda Chevy Chase
4A West Region
02/10/2011
7.14
Tene Samuto
Georgetown Prep
Hoxton Invitational
02/19/2011
7.15
Paul Akyen
Clarksburg
Smithsburg Invitational
12/18/2010
7.17
Manuel Brown
Quince Orchard
Developmental 1
12/22/2010
7.17
Sultan Ouyshile
Damascus
Developmental 1
12/22/2010
7.19
Jump to Top
Boys 200m Dash - Automatic Timing Only
Athlete
School
Meet
Date
Result
Sean Sutton
Good Counsel
NB Indoor Nationals
03/11/2011
21.70
William Yougnia
Watkins Mill
Howard County Winter Festival
12/11/2010
23.50
Chris Gardner
John F. Kennedy
Howard County Winter Festival
12/11/2010
24.38
Afolabi Shokunbi
Good Counsel
Dickinson Invitational
12/18/2010
24.40
Stefon Colbert
Good Counsel
Dickinson Invitational
12/18/2010
24.47
Michael Offutt
Watkins Mill
Howard County Winter Festival
12/11/2010
24.59
Paul Kelly
Georgetown Prep
Jesuit Invitational
02/25/2011
24.83
Sterling Cadeau
Watkins Mill
Dickinson Invitational
12/18/2010
25.06
Darren Upson
Watkins Mill
Dickinson College HS Invite
01/15/2011
25.24
Jonathan Zier
Georgetown Prep
Jesuit Invitational
02/25/2011
26.18
Sultan Ouyshile
Damascus
Dickinson College HS Invite
01/15/2011
26.60
Carl Leacock
Sherwood
Howard County Winter Festival
12/11/2010
26.70
Andrew Mengle
Damascus
Dickinson College HS Invite
01/15/2011
27.54
Jump to Top
Boys 300m Dash
Athlete
School
Meet
Date
Result
Sean Sutton
Good Counsel
Virginia Tech Invitational
01/28/2011
34.35
Robert Bowis
Winston Churchill
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
35.85
Micah Phillips-Spencer
Winston Churchill
4A West Region
02/10/2011
35.90
William Yougnia
Watkins Mill
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
36.22
Terrence James
Bethesda Chevy Chase
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
36.45
Malachi Bostic-Wattley
Landon
Private School Invitational
02/05/2011
36.52
Malcolm Ayers
Clarksburg
3A State Championship
02/23/2011
36.54
Chris Gardner
John F. Kennedy
3A State Championship
02/23/2011
36.75
Michael Li
Walter Johnson
4A West Region
02/10/2011
36.77
Paul Joseph
Clarksburg
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
36.97
Zachary Raker
Winston Churchill
PR Holiday Invitational
12/18/2010
37.19
Anthony Wuya
Magruder
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
37.25
Ron Busby
Georgetown Prep
IAC Invitational Tournament
02/22/2011
37.29
Frederic Nzekele
Bethesda Chevy Chase
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
37.36
Ehab Abutaleb
Walt Whitman
4A West Region
02/10/2011
37.50
David Hamilton
Richard Montgomery
Developmental 1
12/22/2010
37.64
Nhial Agok
James H. Blake
Developmental 1
12/22/2010
37.79
Seth Margolis
Thomas S. Wootton
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
37.98
Malik Keels
Paint Branch
Developmental 1
12/22/2010
38.16
Jordan Williams
Springbrook
4A West Region
02/10/2011
38.16
John Peatross
St. Andrews Episcopal
ISL Open
01/21/2011
38.2
Justin Ingram
James H. Blake
Developmental 1
12/22/2010
38.26
Paul Kelly
Georgetown Prep
Private School Invitational
02/05/2011
38.27
Barry Solomon
Northwest
Developmental 1
12/22/2010
38.33
Devin Haywood
Quince Orchard
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
38.33
Stefon Colbert
Good Counsel
IAC Invitational Tournament
02/22/2011
38.42
Donito Smith
Walter Johnson
PR Holiday Invitational
12/18/2010
38.53
Randall Seeger
Landon
Private School Invitational
02/05/2011
38.61
Christian Wiggins
Seneca Valley
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
38.61
Jakub Lizon
Magruder
Developmental 1
12/22/2010
38.64
Michael Offutt
Watkins Mill
Developmental 1
12/22/2010
38.65
Michael Beidleman
Magruder
4A West Region
02/10/2011
38.65
Robert Fetchko
Poolesville
2A West Region
02/12/2011
38.71
Tommy Richey
Georgetown Prep
Private School Invitational
02/05/2011
38.72
Alex McDonald
Seneca Valley
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
38.75
Kaifa Boyce
Gaithersburg
4A West Region
02/10/2011
38.84
AC Lincoln
Magruder
Developmental 1
12/22/2010
38.87
Kenny Lang
Quince Orchard
Developmental 1
12/22/2010
38.96
Jemuel Phillips-Spencer
Winston Churchill
Developmental 1
12/22/2010
39.03
Tyler Nelson
Paint Branch
4A West Region
02/10/2011
39.08
Alistair McLean
James H. Blake
CCBC Essex Invite
12/11/2010
39.1
Aaron King
Montgomery Blair
Developmental 1
12/22/2010
39.21
Pat PaTo
Watkins Mill
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
39.27
Jorge Vinueza
Richard Montgomery
4A West Region
02/10/2011
39.30
Duc Momo
Bethesda Chevy Chase
4A West Region
02/10/2011
39.34
Jay Dulleh
Northwest
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
39.45
Kevin Connor
Poolesville
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
39.55
Matthew Minor
Sherwood
4A West Region
02/10/2011
39.60
Daniel Nozick
Thomas S. Wootton
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
39.71
Andres Grimm
St. Andrews Episcopal
ISL Open
01/21/2011
39.8
Jump to Top
Boys 400m Dash
Athlete
School
Meet
Date
Result
Sean Sutton
Good Counsel
Kentucky Invitational
02/19/2011
47.63
Afolabi Shokunbi
Good Counsel
NB Indoor Nationals
03/11/2011
50.85
Robert Bowis
Winston Churchill
Montgomery Invitational
01/08/2011
51.08
David Hamilton
Richard Montgomery
NB Indoor Nationals
03/11/2011
51.72
Terrence James
Bethesda Chevy Chase
Montgomery Invitational
01/08/2011
51.78
Ron Busby
Georgetown Prep
NB Indoor Nationals
03/11/2011
52.42
Kemol Anderson
John F. Kennedy
Montgomery Invitational
01/08/2011
52.56
Andrew Kyeremeh
Northwest
Montgomery Invitational
01/08/2011
53.36
Sterling Cadeau
Watkins Mill
Montgomery Invitational
01/08/2011
53.45
Sam Posniewski
Georgetown Prep
Montgomery Invitational
01/08/2011
53.68
Malik Keels
Paint Branch
Howard County Winter Festival
12/11/2010
54.02
Barry Solomon
Northwest
Montgomery Invitational
01/08/2011
54.27
Alex Popeck
Sherwood
Howard County Winter Festival
12/11/2010
54.38
Malcolm Ayers
Clarksburg
Montgomery Invitational
01/08/2011
54.70
Jakub Lizon
Magruder
Montgomery Invitational
01/08/2011
54.85
Kevin Connor
Poolesville
Montgomery Invitational
01/08/2011
54.90
William Yougnia
Watkins Mill
Dickinson College HS Invite
01/15/2011
55.12
Marcus Moore
Magruder
Montgomery Invitational
01/08/2011
55.37
Seth Margolis
Thomas S. Wootton
Montgomery Invitational
01/08/2011
55.51
Alex Fischer
Montgomery Blair
Montgomery Invitational
01/08/2011
55.57
Nhial Agok
James H. Blake
Montgomery Invitational
01/08/2011
55.77
Paul Joseph
Clarksburg
Montgomery Invitational
01/08/2011
56.55
Evan Burnham
Quince Orchard
Montgomery Invitational
01/08/2011
56.84
Jelani Williamson
Good Counsel
Pioneer Elite Invitational
01/22/2011
56.91
Loren Heap
Sherwood
Montgomery Invitational
01/08/2011
57.15
Devante Morgan
Watkins Mill
Dickinson Invitational
12/18/2010
57.31
Michael Offutt
Watkins Mill
Dickinson Invitational
12/18/2010
58.97
Mark White
Paint Branch
Howard County Winter Festival
12/11/2010
58.99
Alex Arias
Damascus
Dickinson College HS Invite
01/15/2011
59.42
Jacob Rabon
Damascus
Dickinson College HS Invite
01/15/2011
64.43
Jump to Top
Boys 500m Dash
Athlete
School
Meet
Date
Result
Russell Hornsby
Georgetown Prep
IAC Invitational Tournament
02/22/2011
01:05.98
Afolabi Shokunbi
Good Counsel
Virginia Tech Invitational
01/28/2011
01:06.69
David Hamilton
Richard Montgomery
Virginia Tech Invitational
01/28/2011
01:06.73
Kemol Anderson
John F. Kennedy
3A State Championship
02/23/2011
01:07.02
Sean Sutton
Good Counsel
IAC Invitational Tournament
02/22/2011
01:08.09
Mac Hightower
Landon
IAC Invitational Tournament
02/22/2011
01:08.55
Sam Posniewski
Georgetown Prep
Hoxton Invitational
02/19/2011
01:08.84
Malcolm Ayers
Clarksburg
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
01:09.11
Jakub Lizon
Magruder
4A West Region
02/10/2011
01:09.24
Ron Busby
Georgetown Prep
Hoxton Invitational
02/19/2011
01:09.30
Alex Kim
Winston Churchill
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
01:09.44
Malik Keels
Paint Branch
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
01:09.47
Zachary Angel
Richard Montgomery
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
01:09.50
Sterling Cadeau
Watkins Mill
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
01:09.52
Nick Fowler
Walter Johnson
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
01:09.87
Andrew Kyeremeh
Northwest
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
01:10.20
Jordan Williams
Springbrook
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
01:10.61
Nick Johnson
Sherwood
4A West Region
02/10/2011
01:11.02
Thomas McIntyre
Georgetown Prep
IAC Invitational Tournament
02/22/2011
01:11.74
Brandon Fisher
Winston Churchill
Developmental 1
12/22/2010
01:11.77
Andres Grimm
St. Andrews Episcopal
IAC Invitational Tournament
02/22/2011
01:11.88
Darius Oxley
James H. Blake
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
01:12.01
Nana Twum Agyire
Bethesda Chevy Chase
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
01:12.24
Evan Burnham
Quince Orchard
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
01:12.56
Rojay Daley
Wheaton
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
01:12.66
Edward Smith
Walt Whitman
Developmental 1
12/22/2010
01:12.79
Xavier Duah
Paint Branch
Developmental 1
12/22/2010
01:12.84
Donito Smith
Walter Johnson
Developmental 1
12/22/2010
01:12.94
Cameron Riddell
Quince Orchard
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
01:13.12
Trevor Stephens
Bethesda Chevy Chase
4A West Region
02/10/2011
01:13.21
Loren Heap
Sherwood
4A West Region
02/10/2011
01:13.33
Alex Fischer
Montgomery Blair
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
01:13.62
Daniel Abdool
Magruder
Developmental 1
12/22/2010
01:13.70
Aidan Larsen
Georgetown Prep
Private School Invitational
02/05/2011
01:13.75
Aldo Filas
Walter Johnson
4A West Region
02/10/2011
01:13.78
Jackson Reams
Sherwood
Developmental 1
12/22/2010
01:13.82
Micky Hagos
Albert Einstein
Liberty Flames Invitational
01/15/2011
01:13.85
Drew Lehner
Quince Orchard
PR Holiday Invitational
12/18/2010
01:13.88
Ben Crites
Walter Johnson
Developmental 1
12/22/2010
01:14.25
Abdel Ndam
John F. Kennedy
CCBC Essex Invitational
12/17/2010
01:14.4
Brandon Gleklen
Landon
Smithsburg Invitational
12/18/2010
01:14.69
Will Quackenbush
Thomas S. Wootton
4A West Region
02/10/2011
01:14.72
Tyler Nelson
Paint Branch
Developmental 1
12/22/2010
01:14.78
Seth Ross
Winston Churchill
4A West Region
02/10/2011
01:15.08
Jelani Williamson
Good Counsel
Private School Invitational
02/05/2011
01:15.12
Sean Burke
Albert Einstein
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
01:15.16
Ryan Henderson
Albert Einstein
Liberty Flames Invitational
01/15/2011
01:15.16
Alistair McLean
James H. Blake
CCBC Essex Invitational
12/17/2010
01:15.2
Pat PaTo
Watkins Mill
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
01:15.20
Paul Joseph
Clarksburg
3A West Region
02/09/2011
01:15.20
Jump to Top
Boys 800m Run
Athlete
School
Meet
Date
Result
Russell Hornsby
Georgetown Prep
NB Indoor Nationals
03/11/2011
01:52.62
Thomas Tallerico
Good Counsel
NB Indoor Nationals
03/11/2011
01:53.97
Jacob Cantor
Richard Montgomery
4A State Championship
02/23/2011
01:59.46
Afolabi Shokunbi
Good Counsel
Kentucky Invitational
02/19/2011
02:00.47
Drew Lehner
Quince Orchard
Montgomery Invitational
01/08/2011
02:00.88
Will Conway
Winston Churchill
4A West Region
02/10/2011
02:01.89
Sam Martin
Richard Montgomery
4A West Region
02/10/2011
02:02.07
Alex Kim
Winston Churchill
4A West Region
02/10/2011
02:02.08
Trevor Stephens
Bethesda Chevy Chase
4A State Championship
02/23/2011
02:02.16
Evan Laratta
Quince Orchard
Montgomery Invitational
01/08/2011
02:02.91
Josh Ellis
Walter Johnson
Montgomery Invitational
01/08/2011
02:03.53
Jackson Reams
Sherwood
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
02:03.79
Handson Wu
Thomas S. Wootton
Montgomery Invitational
01/08/2011
02:04.24
Mac Hightower
Landon
Montgomery Invitational
01/08/2011
02:04.36
Joshua Trzeciak
Thomas S. Wootton
4A West Region
02/10/2011
02:05.15
Daniel Abdool
Magruder
Mid-Atlantic Track Classic
03/06/2011
02:05.26
Alex Arias
Damascus
Mountain Express Invite
12/27/2010
02:05.94
Llewellyn Smith
Walt Whitman
Montgomery Invitational
01/08/2011
02:06.43
Andrew Russo
Northwood
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
02:07.07
greg kehne
Montgomery Blair
Montgomery Invitational
01/08/2011
02:07.13
Naimbai Njerakey
Wheaton
2A West Region
02/12/2011
02:07.18
Scott Sullivan
Northwood
3A State Championship
02/23/2011
02:07.36
James Sauro
Walter Johnson
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
02:08.80
Nick Johnson
Sherwood
4A West Region
02/10/2011
02:08.87
Nhial Agok
James H. Blake
3A State Championship
02/23/2011
02:08.93
Micky Hagos
Albert Einstein
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
02:08.97
Sterling Cadeau
Watkins Mill
Howard County Winter Festival
12/11/2010
02:09.69
Jordan Psaltakis
Poolesville
2A West Region
02/12/2011
02:09.69
Elijah Sutton
John F. Kennedy
Howard County Winter Festival
12/11/2010
02:10.78
Corey Norris
Northwest
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
02:11.58
Tenji Tembo
Magruder
4A West Region
02/10/2011
02:12.02
Will Quackenbush
Thomas S. Wootton
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
02:12.19
Clinton Mua
Paint Branch
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
02:13.24
Charlie Ramirez
Damascus
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
02:13.36
Nicholas Lutschaunig
Sherwood
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
02:13.42
David Guwani
John F. Kennedy
CCBC Essex Invitational
12/17/2010
02:13.9
Darius Oxley
James H. Blake
CCBC Essex Invitational
12/17/2010
02:14.2
Jaydeep Dhanak
Clarksburg
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
02:14.38
Trever Reed
Gaithersburg
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
02:14.40
Devin Daniel
Paint Branch
Howard County Winter Festival
12/11/2010
02:15.37
Santon Shagavah
Watkins Mill
Dickinson Invitational
12/18/2010
02:15.41
Jimmy Larkin
Clarksburg
Smithsburg Invitational
12/18/2010
02:15.45
Joey Werble
Poolesville
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
02:15.54
David Soriano
Springbrook
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
02:16.14
Mustapha Diomande
Gaithersburg
4A West Region
02/10/2011
02:16.67
Ryan Rahimly
Damascus
Dickinson College HS Invite
01/15/2011
02:17.15
Xavier Duah
Paint Branch
Howard County Winter Festival
12/11/2010
02:17.72
Pawlose Ketama
Albert Einstein
3A West Region
02/09/2011
02:17.90
Nicolas Diaz
Good Counsel
Montgomery Invitational
01/08/2011
02:18.47
Thomas Horton
Bethesda Chevy Chase
4A West Region
02/10/2011
02:18.70
Jump to Top
Boys 1000m Run
Athlete
School
Meet
Date
Result
Russell Hornsby
Georgetown Prep
Hoxton Invitational
02/19/2011
02:32.41
Thomas Tallerico
Good Counsel
Virginia Tech Invitational
01/28/2011
02:33.47
Sam Martin
Richard Montgomery
PR Holiday Invitational
12/18/2010
02:35.73
Jacob Cantor
Richard Montgomery
Virginia Tech Invitational
01/28/2011
02:38.40
Joey Chapin
Georgetown Prep
IAC Invitational Tournament
02/22/2011
02:38.49
Josh Ellis
Walter Johnson
PR Holiday Invitational
12/18/2010
02:40.70
Alex Kim
Winston Churchill
PR Holiday Invitational
12/18/2010
02:40.92
Scott Sheehan
Walter Johnson
PR Holiday Invitational
12/18/2010
02:41.69
Mac Hightower
Landon
IAC Invitational Tournament
02/22/2011
02:43.01
Conor Spaulding
Quince Orchard
PR Holiday Invitational
12/18/2010
02:43.53
Evan Laratta
Quince Orchard
PR Holiday Invitational
12/18/2010
02:43.85
Will Conway
Winston Churchill
PR Holiday Invitational
12/18/2010
02:44.56
Aidan Larsen
Georgetown Prep
IAC Invitational Tournament
02/22/2011
02:56.39
Ahmed Ibrahim-Hassan
St. Andrews Episcopal
IAC Invitational Tournament
02/22/2011
03:05.10
Oliver Hightower
Landon
IAC Invitational Tournament
02/22/2011
03:08.73
Jump to Top
Boys 1600m Run
Athlete
School
Meet
Date
Result
Will Conway
Winston Churchill
4A State Championship
02/23/2011
04:21.34
Sam Martin
Richard Montgomery
Montgomery Invitational
01/08/2011
04:22.13c
Nicholas Regan
Walter Johnson
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
04:29.23
Joey Chapin
Georgetown Prep
Hoxton Invitational
02/19/2011
04:29.41
Jackson Reams
Sherwood
4A West Region
02/10/2011
04:29.60
Chris Miller
Northwest
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
04:30.99
Kyle Tockman
Sherwood
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
04:32.94
Eric Holmstead
Poolesville
2A State Championship
02/21/2011
04:33.38
Evan Laratta
Quince Orchard
PR Holiday Invitational
12/18/2010
04:33.60
Drew Lehner
Quince Orchard
PR Holiday Invitational
12/18/2010
04:33.90
Will Bertrand
Clarksburg
Montgomery Invitational
01/08/2011
04:34.11
Eliot Gerson
Bethesda Chevy Chase
4A State Championship
02/23/2011
04:34.50
Conor Spaulding
Quince Orchard
PR Holiday Invitational
12/18/2010
04:35.52
Jacob Cantor
Richard Montgomery
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
04:37.05
Dagmawi Abebe
Magruder
Montgomery Invitational
01/08/2011
04:38.03
Alex Arias
Damascus
Mountain Express Invite
12/27/2010
04:41.30
Urgy Eado
Montgomery Blair
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
04:41.92
Jack Riely
Good Counsel
Dickinson Invitational
12/18/2010
04:43.07
Luke Shannon
Winston Churchill
4A West Region
02/10/2011
04:43.66
Ben Crites
Walter Johnson
4A West Region
02/10/2011
04:44.16
Robert Brown
Walter Johnson
Montgomery Invitational
01/08/2011
04:44.99
Michael Pasti
Magruder
4A West Region
02/10/2011
04:45.12
Alex Willett
Walter Johnson
PR Holiday Invitational
12/18/2010
04:45.28
Allen Meringolo
Good Counsel
Dickinson Invitational
12/18/2010
04:46.29
Nick Adams
Walt Whitman
Montgomery Invitational
01/08/2011
04:48.43
Naimbai Njerakey
Wheaton
2A West Region
02/12/2011
04:48.62
Trever Reed
Gaithersburg
4A West Region
02/10/2011
04:48.82
Kenneth Wohl
Thomas S. Wootton
Montgomery Invitational
01/08/2011
04:49.43
James Ertel
Thomas S. Wootton
4A West Region
02/10/2011
04:49.60
Russ Daley
Clarksburg
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
04:50.40
Charlie Ramirez
Damascus
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
04:50.42
Sean McMahon
Richard Montgomery
PR Holiday Invitational
12/18/2010
04:50.84
Ariel Rodriguez
Watkins Mill
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
04:52.16
Jack Feegel
Georgetown Prep
Jesuit Invitational
02/25/2011
04:52.20
Eric Ortiz
Magruder
4A West Region
02/10/2011
04:52.53
Thomas Carlacci
Damascus
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
04:56.78
James Sauro
Walter Johnson
Montgomery Invitational
01/08/2011
04:56.95
Llewellyn Smith
Walt Whitman
HCC Invitational
12/17/2010
04:57.73
Philip Catterall
Bethesda Chevy Chase
4A West Region
02/10/2011
04:57.81
Joey Werble
Poolesville
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
04:58.66
David Soriano
Springbrook
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
04:58.84
Isaac Kruger
Richard Montgomery
PR Holiday Invitational
12/18/2010
04:59.13
Julian Claytor
Richard Montgomery
4A West Region
02/10/2011
04:59.35
Connor Gaffney
James H. Blake
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
04:59.69
Sushen Thiyagarajan
Winston Churchill
PR Holiday Invitational
12/18/2010
04:59.86
Billy Kuhn
Landon
Private School Invitational
02/05/2011
04:59.90
Jimmy Larkin
Clarksburg
Smithsburg Invitational
12/18/2010
04:59.94
Thomas Delacour
Walt Whitman
4A West Region
02/10/2011
05:00.20
David Levine
Thomas S. Wootton
Montgomery Invitational
01/08/2011
05:00.26
Gabriel Pollack
Montgomery Blair
Montgomery Invitational
01/08/2011
05:00.83
Jump to Top
Boys 3200m Run
Athlete
School
Meet
Date
Result
Alex Willett
Walter Johnson
4A State Championship
02/23/2011
09:33.34
Zachary Weinstein
Winston Churchill
4A State Championship
02/23/2011
09:36.98
Kyle Tockman
Sherwood
4A West Region
02/10/2011
09:39.99
Andrew Gyenis
Georgetown Prep
IAC Invitational Tournament
02/22/2011
09:44.82
Conor Spaulding
Quince Orchard
Montgomery Invitational
01/08/2011
09:45.93
Evan Laratta
Quince Orchard
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
09:47.20
Alex Arias
Damascus
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
09:48.05
Nick Adams
Walt Whitman
4A State Championship
02/23/2011
09:48.59
Dagmawi Abebe
Magruder
4A West Region
02/10/2011
09:48.65
Andrew Ceruzzi
Albert Einstein
Liberty Flames Invitational
01/15/2011
09:55.09
Chris Miller
Northwest
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
09:55.73
Eliot Gerson
Bethesda Chevy Chase
Last Track to Philly
01/29/2011
09:57.29
Jack Riely
Good Counsel
Private School Invitational
02/05/2011
09:59.24
Justin Rheingold
Winston Churchill
PR Holiday Invitational
12/18/2010
10:11.44
Michael Fitzgerald
Good Counsel
Private School Invitational
02/05/2011
10:14.83
Kenneth Wohl
Thomas S. Wootton
4A West Region
02/10/2011
10:16.62
Will Bertrand
Clarksburg
3A West Region
02/09/2011
10:18.50
Trever Reed
Gaithersburg
4A West Region
02/10/2011
10:21.48
Russ Daley
Clarksburg
3A West Region
02/09/2011
10:22.40
Robert Brown
Walter Johnson
PR Holiday Invitational
12/18/2010
10:23.55
Trevor Stephens
Bethesda Chevy Chase
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
10:25.23
Dustin Kang
Sherwood
4A West Region
02/10/2011
10:34.20
Gregory Hadley
The Heights
Private School Invitational
02/05/2011
10:39.55
Thomas Carlacci
Damascus
3A West Region
02/09/2011
10:41.60
Ben Crites
Walter Johnson
PR Holiday Invitational
12/18/2010
10:42.45
Michael Borten
Quince Orchard
PR Holiday Invitational
12/18/2010
10:43.02
Charlie Ramirez
Damascus
HCC Invitational
12/17/2010
10:45.24
Stephen Alexander
Richard Montgomery
4A West Region
02/10/2011
10:48.40
Ariel Rodriguez
Watkins Mill
3A West Region
02/09/2011
10:50.10
Sean McMahon
Richard Montgomery
PR Holiday Invitational
12/18/2010
10:51.02
David Levine
Thomas S. Wootton
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
10:54.93
Connor Gaffney
James H. Blake
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
10:56.16
Gabriel Pollack
Montgomery Blair
4A West Region
02/10/2011
10:56.80
Jack Feegel
Georgetown Prep
IAC Invitational Tournament
02/22/2011
10:58.52
Alborz Fakhari
Quince Orchard
PR Holiday Invitational
12/18/2010
10:58.80
Jeremy Ardanuy
Montgomery Blair
4A West Region
02/10/2011
11:05.02
Chase Weaverling
Poolesville
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
11:06.33
David Soriano
Springbrook
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
11:07.24
Adam Brill
Landon
Private School Invitational
02/05/2011
11:09.41
Jimmy Larkin
Clarksburg
CCBC Essex Invite
12/11/2010
11:11.0
Morgan Rivers
Wheaton
2A West Region
02/12/2011
11:14.80
David Bloch
Walt Whitman
4A West Region
02/10/2011
11:19.13
Peter Horton
Bethesda Chevy Chase
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
11:20.68
Ryan McGee
Magruder
4A West Region
02/10/2011
11:23.89
Dahri Jahn-Richardson
Northwest
4A West Region
02/10/2011
11:23.99
Shivam Gulhar
Northwest
4A West Region
02/10/2011
11:30.61
Eyal Hanfling
Walt Whitman
HCC Invitational
12/17/2010
11:31.30
Tariq Beidleman
Poolesville
2A West Region
02/12/2011
11:33.11
Patrick Frampus
Bethesda Chevy Chase
4A West Region
02/10/2011
11:34.28
Alexander Gutierrez
Springbrook
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
11:36.28
Jump to Top
Boys 55m Hurdles - Automatic Timing Only
Athlete
School
Meet
Date
Result
Kyle Martin
Good Counsel
Private School Invitational
02/05/2011
07.87
Damiete Roberts
Watkins Mill
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
07.98
Eric Bishop
Quince Orchard
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
08.10
Abdel Ndam
John F. Kennedy
Montgomery Invitational
01/08/2011
08.14
John Rhee
Winston Churchill
4A West Region
02/10/2011
08.14
Darius Lewis
Quince Orchard
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
08.15
Ehab Abutaleb
Walt Whitman
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
08.23
Simba Gwashavanhu
Gaithersburg
4A West Region
02/10/2011
08.26
Sheldon Trotman
Northwest
4A West Region
02/10/2011
08.46
Kyle Hardy
St. Andrews Episcopal
IAC Invitational Tournament
02/22/2011
08.49
Kaifa Boyce
Gaithersburg
4A West Region
02/10/2011
08.56
Khurram Sarfraz
John F. Kennedy
Montgomery Invitational
01/08/2011
08.57
Alix Philogene
Good Counsel
Private School Invitational
02/05/2011
08.59
Kenny Lang
Quince Orchard
Developmental 1
12/22/2010
08.66
Andres Grimm
St. Andrews Episcopal
Private School Invitational
02/05/2011
08.71
Andrew Kolczynski
Georgetown Prep
Jesuit Invitational
02/25/2011
08.71
Strong Wu
Clarksburg
Smithsburg Invitational
12/18/2010
08.72
Justin Ingram
James H. Blake
Developmental 1
12/22/2010
08.76
Mamadou Doukoure
Gaithersburg
Developmental 1
12/22/2010
08.91
Ron Busby
Georgetown Prep
Maroon and Black Relays
01/14/2011
08.99
William Gavett
Sherwood
4A West Region
02/10/2011
09.09
Dimitry Decolin
Paint Branch
4A West Region
02/10/2011
09.20
Anthony Wuya
Magruder
Developmental 1
12/22/2010
09.24
Aldo Filas
Walter Johnson
4A West Region
02/10/2011
09.35
Aaron Tian
Thomas S. Wootton
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
09.37
Stas Brown
Richard Montgomery
PR Holiday Invitational
12/18/2010
09.47
Kiah Fields
John F. Kennedy
Developmental 1
12/22/2010
09.70
Johari Stephens
Sherwood
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
09.92
Jump to Top
Boys 4x200m Relay
Athlete
School
Meet
Date
Result
2011 Churchill_Relays
Winston Churchill
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
01:31.89
2011 Magruder_Relays
Magruder
NB Indoor Nationals
03/11/2011
01:34.80
2011 WM_Relays
Watkins Mill
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
01:34.88
2011 JFK_Relays
John F. Kennedy
3A State Championship
02/23/2011
01:35.02
2011 Landon_Relays
Landon
Private School Invitational
02/05/2011
01:35.70
2011 Springbrook_Relays
Springbrook
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
01:35.70
2011 GP_Relays
Georgetown Prep
Jesuit Invitational
02/25/2011
01:36.01
2011 GC_Relays
Good Counsel
Howard County Winter Festival
12/11/2010
01:36.08
2011 WJ_Relays
Walter Johnson
4A West Region
02/10/2011
01:36.44
2011 QO_Relays
Quince Orchard
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
01:36.83
2011 RM_Relays
Richard Montgomery
4A West Region
02/10/2011
01:36.85
2011 Clarksburg_Relays
Clarksburg
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
01:37.05
2011 PB_Relays
Paint Branch
4A West Region
02/10/2011
01:37.09
2011 Wootton_Relays
Thomas S. Wootton
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
01:37.30
2011 NW_Relays
Northwest
4A West Region
02/10/2011
01:37.51
2011 Andrews_Relays
St. Andrews Episcopal
Private School Invitational
02/05/2011
01:37.56
2011 Gburg_Relays
Gaithersburg
4A West Region
02/10/2011
01:37.84
2011 Blake_Relays
James H. Blake
Montgomery Invitational
01/08/2011
01:38.46
2011 Poolesville_Relays
Poolesville
Montgomery Invitational
01/08/2011
01:40.45
2011 Blair_Relays
Montgomery Blair
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
01:40.45
2011 SV_Relays
Seneca Valley
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
01:40.75
2011 Whitman_Relays
Walt Whitman
Montgomery Invitational
01/08/2011
01:41.05
2011 Sherwood_Relays
Sherwood
4A West Region
02/10/2011
01:43.00
2011 Wheaton_Relays
Wheaton
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
01:43.61
2011 Northwood_Relays
Northwood
Last Track to Philly
01/29/2011
01:43.91
2011 BCC_Relays
Bethesda Chevy Chase
4A West Region
02/10/2011
01:46.81
Jump to Top
Boys 4x400m Relay
Athlete
School
Meet
Date
Result
2011 GC_Relays
Good Counsel
Virginia Tech Invitational
01/28/2011
03:24.25
2011 RM_Relays
Richard Montgomery
Virginia Tech Invitational
01/28/2011
03:25.69
2011 Churchill_Relays
Winston Churchill
4A State Championship
02/23/2011
03:28.61
2011 GP_Relays
Georgetown Prep
IAC Invitational Tournament
02/22/2011
03:28.73
2011 JFK_Relays
John F. Kennedy
3A State Championship
02/23/2011
03:34.16
2011 BCC_Relays
Bethesda Chevy Chase
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
03:35.81
2011 NW_Relays
Northwest
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
03:37.05
2011 Poolesville_Relays
Poolesville
2A State Championship
02/21/2011
03:37.06
2011 Magruder_Relays
Magruder
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
03:37.49
2011 WM_Relays
Watkins Mill
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
03:37.87
2011 Blake_Relays
James H. Blake
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
03:37.92
2011 PB_Relays
Paint Branch
4A West Region
02/10/2011
03:38.39
2011 WJ_Relays
Walter Johnson
Montgomery Invitational
01/08/2011
03:40.11
2011 Sherwood_Relays
Sherwood
Howard County Winter Festival
12/11/2010
03:40.15
2011 Landon_Relays
Landon
Maroon and Black Relays
01/14/2011
03:40.92
2011 Blair_Relays
Montgomery Blair
4A West Region
02/10/2011
03:41.03
2011 QO_Relays
Quince Orchard
Montgomery Invitational
01/08/2011
03:42.45
2011 Wootton_Relays
Thomas S. Wootton
4A West Region
02/10/2011
03:42.48
2011 Clarksburg_Relays
Clarksburg
Smithsburg Invitational
12/18/2010
03:49.75
2011 Andrews_Relays
St. Andrews Episcopal
Maroon and Black Relays
01/14/2011
03:52.34
2011 Whitman_Relays
Walt Whitman
HCC Invitational
12/17/2010
03:54.36
2011 Northwood_Relays
Northwood
3A West Region
02/09/2011
03:56.10
2011 Damascus_Relays
Damascus
Dickinson College HS Invite
01/15/2011
03:59.25
2011 Einstein_Relays
Albert Einstein
3A West Region
02/09/2011
03:59.90
2011 Wheaton_Relays
Wheaton
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
04:01.07
2011 Springbrook_Relays
Springbrook
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
04:28.77
Jump to Top
Boys 4x800m Relay
Athlete
School
Meet
Date
Result
2011 RM_Relays
Richard Montgomery
NB Indoor Nationals
03/11/2011
07:52.63
2011 GC_Relays
Good Counsel
NB Indoor Nationals
03/11/2011
07:57.52
2011 WJ_Relays
Walter Johnson
4A West Region
02/10/2011
08:03.66
2011 GP_Relays
Georgetown Prep
Jesuit Invitational
02/25/2011
08:04.05
2011 QO_Relays
Quince Orchard
3A State Championship
02/23/2011
08:13.81
2011 Sherwood_Relays
Sherwood
4A State Championship
02/23/2011
08:14.57
2011 Churchill_Relays
Winston Churchill
4A West Region
02/10/2011
08:22.59
2011 Magruder_Relays
Magruder
4A West Region
02/10/2011
08:27.55
2011 Blake_Relays
James H. Blake
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
08:28.79
2011 WM_Relays
Watkins Mill
3A State Championship
02/23/2011
08:33.31
2011 Wootton_Relays
Thomas S. Wootton
4A West Region
02/10/2011
08:33.50
2011 NW_Relays
Northwest
Montgomery Invitational
01/08/2011
08:33.76
2011 Damascus_Relays
Damascus
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
08:36.72
2011 BCC_Relays
Bethesda Chevy Chase
Montgomery Invitational
01/08/2011
08:43.26
2011 JFK_Relays
John F. Kennedy
Montgomery Invitational
01/08/2011
08:43.30
2011 Einstein_Relays
Albert Einstein
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
08:46.41
2011 PB_Relays
Paint Branch
4A West Region
02/10/2011
08:53.66
2011 Clarksburg_Relays
Clarksburg
Smithsburg Invitational
12/18/2010
08:55.87
2011 Whitman_Relays
Walt Whitman
4A West Region
02/10/2011
09:00.66
2011 Poolesville_Relays
Poolesville
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
09:03.54
2011 Andrews_Relays
St. Andrews Episcopal
IAC Invitational Tournament
02/22/2011
09:11.48
2011 Northwood_Relays
Northwood
3A West Region
02/09/2011
09:18.00
2011 Blair_Relays
Montgomery Blair
4A West Region
02/10/2011
09:20.32
2011 Springbrook_Relays
Springbrook
4A West Region
02/10/2011
10:00.25
2011 SV_Relays
Seneca Valley
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
10:15.14
Jump to Top
Boys 1600m Sprint Medley Relay
Athlete
School
Meet
Date
Result
2011 Magruder_Relays
Magruder
NB Indoor Nationals
03/11/2011
03:44.88
2011 QO_Relays
Quince Orchard
Last Track to Philly
01/29/2011
03:45.10
2011 Landon_Relays
Landon
Last Track to Philly
01/29/2011
03:45.84
2011 GP_Relays
Georgetown Prep
Jesuit Invitational
02/25/2011
03:48.01
2011 Sherwood_Relays
Sherwood
Last Track to Philly
01/29/2011
04:00.13
2011 PB_Relays
Paint Branch
Pioneer Elite Invitational
01/22/2011
04:00.34
2011 GC_Relays
Good Counsel
Pioneer Elite Invitational
01/22/2011
04:03.67
2011 Andrews_Relays
St. Andrews Episcopal
Maroon and Black Relays
01/14/2011
04:21.90
2011 BCC_Relays
Bethesda Chevy Chase
Last Track to Philly
01/29/2011
04:24.48
2011 Clarksburg_Relays
Clarksburg
Last Track to Philly
01/29/2011
04:24.56
2011 Poolesville_Relays
Poolesville
Last Track to Philly
01/29/2011
04:36.50
2011 Northwood_Relays
Northwood
Last Track to Philly
01/29/2011
04:37.39
Jump to Top
Boys 4000m Distance Medley Relay
Athlete
School
Meet
Date
Result
2011 GP_Relays
Georgetown Prep
Jesuit Invitational
02/25/2011
10:39.04
2011 GC_Relays
Good Counsel
Pioneer Elite Invitational
01/22/2011
10:50.46
2011 WJ_Relays
Walter Johnson
Montgomery Invitational
01/08/2011
10:51.57
2011 Sherwood_Relays
Sherwood
Last Track to Philly
01/29/2011
10:52.98
2011 QO_Relays
Quince Orchard
Montgomery Invitational
01/08/2011
11:03.41
2011 BCC_Relays
Bethesda Chevy Chase
Montgomery Invitational
01/08/2011
11:21.51
2011 Poolesville_Relays
Poolesville
Last Track to Philly
01/29/2011
11:26.40
2011 Churchill_Relays
Winston Churchill
Montgomery Invitational
01/08/2011
11:33.09
2011 Whitman_Relays
Walt Whitman
Montgomery Invitational
01/08/2011
11:54.08
2011 Landon_Relays
Landon
Maroon and Black Relays
01/14/2011
12:11.91
2011 Andrews_Relays
St. Andrews Episcopal
Maroon and Black Relays
01/14/2011
12:40.44
Jump to Top
Boys High Jump
Athlete
School
Meet
Date
Result
Zach Fetters
Gaithersburg
Montgomery Invitational
01/08/2011
6-04.00
Paul Akyen
Clarksburg
Last Track to Philly
01/29/2011
6-02.00
Simba Gwashavanhu
Gaithersburg
Developmental 1
12/22/2010
6-00.00
Eric Bishop
Quince Orchard
3A West Region
02/09/2011
5-11.00
Nick Gruenwald
Georgetown Prep
Jesuit Invitational
02/25/2011
5-11.00
Tyler Albers
Winston Churchill
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
5-10.00
Mamadou Doukoure
Gaithersburg
Montgomery Invitational
01/08/2011
5-10.00
Derrell Howard
Clarksburg
Montgomery Invitational
01/08/2011
5-10.00
Gaston Assoua
Springbrook
4A West Region
02/10/2011
5-08.00
Jack O'Keefe
Quince Orchard
3A State Championship
02/23/2011
5-08.00
Kyle Martin
Good Counsel
Dickinson Invitational
12/18/2010
5-06.00
Nathan Evans-Bonaparte
Northwest
Developmental 1
12/22/2010
5-06.00
Jay Dulleh
Northwest
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
5-06.00
Devante Morgan
Watkins Mill
Developmental 1
12/22/2010
5-06.00
Wesley Pulley
Magruder
4A West Region
02/10/2011
5-06.00
Khurram Sarfraz
John F. Kennedy
Developmental 1
12/22/2010
5-06.00
Collin Gbolie
Seneca Valley
3A West Region
02/09/2011
5-06.00
Nhial Agok
James H. Blake
Developmental 1
12/22/2010
5-04.00
Eric Kaczmarek-Addison
Quince Orchard
Developmental 1
12/22/2010
5-04.00
Damiete Roberts
Watkins Mill
Dickinson Invitational
12/18/2010
5-04.00
Kendrick Sanker
Georgetown Prep
Private School Invitational
02/05/2011
5-04.00
Sheldon Trotman
Northwest
4A West Region
02/10/2011
5-04.00
Aaron Starks
Wheaton
Developmental 1
12/22/2010
5-04.00
Aboubacar Troare
Clarksburg
Developmental 1
12/22/2010
5-02.00
Sadiq Yusuf
John F. Kennedy
Developmental 1
12/22/2010
5-02.00
BJ Manjo
Magruder
Developmental 1
12/22/2010
5-02.00
Ato Pinkrah
Magruder
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
5-02.00
Miles Douglas
James H. Blake
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
5-00.00
Babatunde Omotosho
Wheaton
Developmental 1
12/22/2010
5-00.00
Matt May
Damascus
Mountain Express Invite
12/27/2010
5-00.00
Stephon Hill
Wheaton
Developmental 1
12/22/2010
5-00.00
Ryan Jackson
Clarksburg
CCBC Essex Invite
12/11/2010
5-00
Matthew Adedeji
Clarksburg
CCBC Essex Invite
12/11/2010
4-10
Quinten Frazier
Clarksburg
CCBC Essex Invite
12/11/2010
4-08
Jump to Top
Boys Long Jump
Athlete
School
Meet
Date
Result
Sheldon Trotman
Northwest
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
21-02.50
Nick Gruenwald
Georgetown Prep
Jesuit Invitational
02/25/2011
21-00.50
John Peatross
St. Andrews Episcopal
Last Track to Philly
01/29/2011
20-07.75
Tony Dantzler
Springbrook
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
20-07.00
Tyler Nelson
Paint Branch
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
19-11.75
Nick Hu
Richard Montgomery
PR Holiday Invitational
12/18/2010
19-06.00
Kenny Lang
Quince Orchard
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
19-05.50
Damian Cruz
Thomas S. Wootton
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
19-05.25
Damiete Roberts
Watkins Mill
Montgomery Invitational
01/08/2011
19-04.50
Robert Bowis
Winston Churchill
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
19-04.25
Paul Joseph
Clarksburg
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
19-04.00
Andres Grimm
St. Andrews Episcopal
ISL Open
01/21/2011
19-01.50
Remington Smith
Winston Churchill
PR Holiday Invitational
12/18/2010
18-11.00
Mike Jefferson
Good Counsel
Dickinson Invitational
12/18/2010
18-09.00
Gaston Assoua
Springbrook
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
18-09.00
Vince Rubertone
Georgetown Prep
Jesuit Invitational
02/25/2011
18-05.00
Nathan Evans-Bonaparte
Northwest
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
18-04.00
Ato Pinkrah
Magruder
Montgomery Invitational
01/08/2011
18-04.00
Shahidou Mariko
Richard Montgomery
PR Holiday Invitational
12/18/2010
18-03.00
Rori Kameka
Thomas S. Wootton
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
18-00.00
Kevin Moore
Good Counsel
IAC Invitational Tournament
02/22/2011
17-11.00
Jelani Williamson
Good Counsel
Private School Invitational
02/05/2011
17-04.75
Chris Johnson
John F. Kennedy
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
17-04.75
Robert Cornforth
Paint Branch
Howard County Winter Festival
12/11/2010
17-04.75
Alix Philogene
Good Counsel
Dickinson Invitational
12/18/2010
17-04.25
Kyle Martin
Good Counsel
Private School Invitational
02/05/2011
17-03.50
Aaron Ferguson
Wheaton
Montgomery Invitational
01/08/2011
17-02.50
Strong Wu
Clarksburg
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
17-01.00
Alpha Sallah
Quince Orchard
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
17-00.00
Matt May
Damascus
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
16-11.50
Andrew Sarver
Sherwood
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
16-10.50
Samoy Young
James H. Blake
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
16-07.50
Kenneth Norris
Bethesda Chevy Chase
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
16-07.50
Braxton Parr
Good Counsel
IAC Invitational Tournament
02/22/2011
16-05.00
Sultan Ouyshile
Damascus
Dickinson College HS Invite
01/15/2011
16-01.75
Johari Stephens
Sherwood
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
16-00.50
Adrian Ortiz
Walter Johnson
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
15-11.50
Scott Kivitz
Sherwood
Howard County Winter Festival
12/11/2010
15-07.00
Chris Gardner
John F. Kennedy
Montgomery Invitational
01/08/2011
14-05.50
Miles Douglas
James H. Blake
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
13-07.00
Ian Himelfarb
Walt Whitman
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
13-06.75
Jump to Top
Boys Triple Jump
Athlete
School
Meet
Date
Result
Sheldon Trotman
Northwest
Developmental 1
12/22/2010
44-07.00
Paul Joseph
Clarksburg
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
43-01.50
Tyler Nelson
Paint Branch
Pioneer Elite Invitational
01/22/2011
43-01
Rori Kameka
Thomas S. Wootton
Developmental 1
12/22/2010
42-01.00
Damiete Roberts
Watkins Mill
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
42-00.25
Shahidou Mariko
Richard Montgomery
PR Holiday Invitational
12/18/2010
41-03.00
Eric Bishop
Quince Orchard
Developmental 1
12/22/2010
40-03.00
Julio Castillo
Northwest
Developmental 1
12/22/2010
40-00.00
Strong Wu
Clarksburg
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
39-10.25
Kyle Martin
Good Counsel
IAC Invitational Tournament
02/22/2011
39-10.00
Nick Gruenwald
Georgetown Prep
Jesuit Invitational
02/25/2011
39-06.50
Damian Cruz
Thomas S. Wootton
Developmental 1
12/22/2010
39-03.25
Gaston Assoua
Springbrook
Developmental 1
12/22/2010
39-02.50
Kendrick Sanker
Georgetown Prep
Jesuit Invitational
02/25/2011
38-08.50
Michael Pierre-Louis
Gaithersburg
Developmental 1
12/22/2010
37-09.25
Kenneth Norris
Bethesda Chevy Chase
Developmental 1
12/22/2010
37-02.25
Ehab Abutaleb
Walt Whitman
Developmental 1
12/22/2010
36-11.50
Robert Cornforth
Paint Branch
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
36-10.75
Alpha Sallah
Quince Orchard
Developmental 1
12/22/2010
35-07.00
Andrew Sarver
Sherwood
Developmental 1
12/22/2010
35-06.50
Alexander Shoop
Sherwood
New Balance Games
01/22/2011
35-06
Jack O'Keefe
Quince Orchard
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
35-05.25
Moses Watson
Clarksburg
Developmental 1
12/22/2010
35-04.75
Adrian Ortiz
Walter Johnson
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
34-11.50
Stas Brown
Richard Montgomery
Developmental 1
12/22/2010
34-09.25
Sadiq Yusuf
John F. Kennedy
Developmental 1
12/22/2010
34-07.00
Weyimni Dorsu
Bethesda Chevy Chase
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
34-06.00
Mark Oribiyi
Springbrook
Developmental 1
12/22/2010
33-07.25
Matt May
Damascus
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
33-06.00
Scott Kivitz
Sherwood
Developmental 1
12/22/2010
32-11.00
Derrell Howard
Clarksburg
Developmental 1
12/22/2010
32-02.00
Jump to Top
Boys Shot Put
Athlete
School
Meet
Date
Result
Nnamdi Edokobi
Richard Montgomery
4A State Championship
02/23/2011
50-04.00
Nadim Elhage
Winston Churchill
4A State Championship
02/23/2011
49-03.50
Martin Onley
Northwood
3A State Championship
02/23/2011
47-02.50
JJ Alharmoosh
Damascus
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
46-00.25
Christopher Beauvil
Springbrook
Last Track to Philly
01/29/2011
44-11.50
Nick Thomson
Quince Orchard
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
44-04.00
Walter Gray
Quince Orchard
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
42-08.00
Ajit Bahra
Wheaton
2A West Region
02/12/2011
41-09.25
Kevin Toula
Gaithersburg
4A West Region
02/10/2011
41-06.75
Zach Fetters
Gaithersburg
Montgomery Invitational
01/08/2011
40-07.50
Brad Laughlin
Magruder
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
40-01.75
Joseph Kale
Winston Churchill
PR Holiday Invitational
12/18/2010
39-11.00
Brandon McDowell
Quince Orchard
PR Holiday Invitational
12/18/2010
39-10.00
Cody Hobelmann
Northwest
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
39-07.00
LJ Costley
Northwest
Montgomery Invitational
01/08/2011
39-05.00
James Craig
Landon
IAC Invitational Tournament
02/22/2011
38-05.00
Eli Crutchfield
Good Counsel
IAC Invitational Tournament
02/22/2011
38-04.50
Elvis Bustos
Quince Orchard
PR Holiday Invitational
12/18/2010
38-03.00
Roland Kamara
Northwest
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
37-09.50
Kevin King
Clarksburg
Smithsburg Invitational
12/18/2010
37-04.00
Taylor Krenzkie
Damascus
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
37-00.50
Taylor Green
Landon
IAC Invitational Tournament
02/22/2011
36-07.25
Alex Palesqandolo
Magruder
4A West Region
02/10/2011
36-04.00
Calvin Kane
Northwood
Montgomery Invitational
01/08/2011
36-00.50
Leslie Amardi
Richard Montgomery
4A West Region
02/10/2011
35-10.75
Nick Guthrie
Georgetown Prep
Maroon and Black Relays
01/14/2011
35-09.50
Collin Gbolie
Seneca Valley
3A West Region
02/09/2011
35-08.00
Miguel Hernandez
Clarksburg
3A West Region
02/09/2011
34-07.00
James Robertson
Richard Montgomery
PR Holiday Invitational
12/18/2010
34-05.00
Everett Rankin
Landon
IAC Invitational Tournament
02/22/2011
33-09.50
Chris Johnson
John F. Kennedy
3A West Region
02/09/2011
33-07.00
Derrick Carr
St. Andrews Episcopal
ISL Open
01/21/2011
33-02.50
Colin Larsen
Georgetown Prep
Jesuit Invitational
02/25/2011
33-02.00
Ricardo Ledesma
Sherwood
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
33-01.00
Nana Twum Agyire
Bethesda Chevy Chase
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
33-00.00
Khalid Conteh
Springbrook
Montgomery Co. TF Championship
01/24/2011
32-10.50
Mike Harvey
John F. Kennedy
3A West Region
02/09/2011
31-11.50
Patrick Broussol
Clarksburg
CCBC Essex Invite
12/11/2010
30-11
Bobby Mitchell
Good Counsel
IAC Invitational Tournament
02/22/2011
30-06.75
Robert Cornforth
Paint Branch
Montgomery Invitational
01/08/2011
30-04.25
Jack Barbash
St. Andrews Episcopal
ISL Open
01/21/2011
30-01.00
Jeffrey Chen
Georgetown Prep
Jesuit Invitational
02/25/2011
30-00.75
Tom Sigler
Gaithersburg
Montgomery Invitational
01/08/2011
29-10.75
Brendan Portor
Good Counsel
Private School Invitational
02/05/2011
29-10.00
Griffin Shaer
Magruder
4A West Region
02/10/2011
29-07.50
Thomas Mitchell
Walt Whitman
4A West Region
02/10/2011
28-11.50
Maruf Lasker
Clarksburg
CCBC Essex Invite
12/11/2010
28-06
Jeries Hirjizan
John F. Kennedy
CCBC Essex Invitational
12/17/2010
28-02
Drew Cashen
James H. Blake
CCBC Essex Invite
12/11/2010
27-04
Jed Song
Sherwood
4A West Region
02/10/2011
27-02.50
Jump to Top
Boys Pole Vault
Athlete
School
Meet
Date
Result
Andrew Mengle
Damascus
3A State Championship
02/23/2011
11-00.00
Alex Moores
Quince Orchard
Montgomery Invitational
01/08/2011
10-00.00
Jump to Top
Email
|
About
|
Misc